solek01

Las 100-letni

Polecane posty

solek01    208

Orientuje się ktoś ile m^3 drzewa może być w stuletnim lesie,zakładając że jest to las sosnowy i drugi

wariant grab, buk, dąb, lub inaczej ile może być warte drzewo z takiego lasu?

Z tego co wyczytałęm to las który ma sto lat można wyciąć!!!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

10-arowy las może dać trochę mniej drewna niż Bory Tucholskie, ale w końcu las to las, więc może dużej różnicy nie będzie...  Za Bory możesz wołać ze 2 mld. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z borami , jest jak z polem. P co je sprzedawać , choćby za 2 mld , skoro mozna corocznie żyć z borowikow , znalezionych w owym borze.

 Stachu, jeśli chdzi o drewno tartaczne , to jego ilosc oblicza się jako objętośc walca mnożąc powierzchnęi jego podstawy przez  wysokośc(  jak kto głupi niech tu zajrzy  http://matematyka.pisz.pl/strona/1002.html, )., pamiętając ze jego podstawę przyjmuje się jako kolo stanowiące srednią z przekroju pnia.. 

Drewno opałowe najczasiej sprzedaje się metrach przestrzennych , czyli jednostka staowi wielkosc wypełniającą szescian o krawedziach rownych 1m. 

Przybliżone ceny 

http://www.taczanow.poznan.lasy.gov.pl/documents/17436021/21185009/CCF20130612_00000.pdf

Teraz pozostaje ci tylko policzyć drzewa , posortowac w/g gatunkow  , obliczyc wartośc, zalatwić zgodę na wycinkę i znalezć żyda.

Tylko nie idz tam z Bułą  

Ja ze swej strony , mogę wypić wirtualne piwo , które postawisz po sprzedaży lasu

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

XEMIT moje zapytanie jest teoretyczne a nie praktyczne, gdyż ja lasu nie mam a jedynie myślę nad kupnem takiego i jego wycinką i zastanawiam się czy by to było opłacalne. Bo z tego co wyczytałem to jak las osiągnął około 100 lat to można go bez większych przeszkód wyciąć, tylko zastanawiam się ile może być z niego drzew.

Ale do tego trzeba wiedzieć ile właśnie mniej więcej przyjmuje się sztuk drzew na ha i ile m^3 średnio ma drzewo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Powalający link! Od razu nasunęło mi się parę innych tematów, w których powinno się go wrzucić: Dopłaty, PROW, Jaki ciągnik, MR itp itd. Tylko żeby nikt nie próbował weryfikować odpowiedzi kuli u tych czterech poniżej, bo dopiero będzie bałagan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Kolego XEMIT podałeś blędny sposób obliczenia miąższości drzewa stojącego. Mnożąc pole podstawy X wysokośc otrzymasz miąższośc walca, ale drzewo nie jest walcem :D  no chyba że ścięta kłoda leżąca na ziemi.  Do obliczenia miąższości potrzebna jest liczba kształtu, bo strzala może byc podobna do stozka walca albo paraboloidy. 
Kolego solek najprościej bedzie pojśc do lesniczego on ma odpowiednie tablice mąższości i jesli podasz mu wiek  typ siedliskowy lasu wysokośc to na podstawie tablic powie Ci ile jest tam orienacyjnie drzewa. Bo jeśli chcesz wiedzieć dokładnie to trzeba liczyc miąższośc kazdego drzea stojącego, a to proste nie jest i zabiera duzo czasu.  Na siedlisku boru świeżego powinno być spokojnie jakies 200 kubików jesli jest to zadbany las sosnowy. Cena drewna tartacznego sosnowego zalezy od klasy jakosci i jak jest aktualnie to musałbys tak samo w  nadlesnictwie zapytac ale mysle ze ok 300-500 zł powinno byc wiec za samo drewno ok 100 tys + grunt. Drugi wariant  czyli las liściasty jest jeszcze ciekawszy bo drewno jest duzo drozsze od sosny za dąb dobrej jakosci ok 1000 zl spkojnie.  
 Jeśli chcesz cos wiecej pisz PW. Studiuje leśnictwo wiec moge ci podeslac ciekawe materiały na ten temat. Ps. Ceny jakie podałem sa orientacyjne nie wiem czy teraz sa aktualne, ale to łatwo mzona sprawdzic na stronie kazdego nadlesnictwa powinin byc cennik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Adek, Twój post jest prawie tak powalający jak Xemita, chociaż pod zupełnie innym kątem. O ile post (link) Xemita jest zabawny, o tyle Twój jest nieudolnie buracki. Pierwsze zdanie Twojego posta ominę, bo nieistotne. Za to w drugim - co za uczta! Drzewo nie jest walcem, chyba że jako kłoda leży na ziemi! Ta teoria zasługuje na antynobla. Według tej "teorii" wystarczy stożek (najczęściej przedstawiany w pionie, niemniej jednak stożek), obrócić o 90 stopni by (hurra i fanfary) stał się walcem! Następne fanfary i fajerwerki!

Pomijam wrażenie, jakoby Solek kiedykolwiek widział las z bliska, nie mówiąc o dwóch (wtedy miałby okazję zauważyć, że las lasowi nie równy), to jednak Twoje wywody są dla mnie humorem tygodnia (mamy poniedziałek, więc się nie ciesz!). Wypunktuję tylko kilka zdań/określeń:

1. Pojęcie "siedlisko boru świeżego", bez podania areału jest abstrakcją i założenie obecności 200 kubików - w konsekwencji również.

2. Wycena zakładająca 40% różnicy, nie jest wyceną - to chłam! Odnośnie ceny sośniny. 

2 a. Wniosek, że siedlisko daje 200 kubików x 300-500 zł = 100 000 zł, ze względu na niechęć do wulgarności pominę milczeniem.

3. Sugestia, że ktokolwiek po tych wywodach mógłby chcieć dowiedzieć się czegoś więcej, zakłada istnienie osób głodnych wiedzy "eksperta". Jedyna nadzieja w tym, że założenie jest błędne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

ECOPIOTR postaram sie Ci wyjasnić niektóre zagadnienia. 
Kłoda jest sortymentem drzewnym uzyskanym po manipulacji i przeżynce ma długość 2,7-6m więc jak najbardziej może mieć kształ zblizony do walca.  
Siedlisko boru świeżego nie jest abstrakcją tylko typem siedliskowym lasu. 
Fakt musze przyznać, że nie podałem areału ale na 1ha powinno być ok 200m3 
Co do wyceny dodałem, że jest tylko orientacyjna i można sprawdzić w cenniku 
Aktualna cena drewna tartacznego sosnowego wynosi od 320 do 787,59 zł w zalezności od klasy jakości i klasy grubości  a cena drewna debowego  wynosi od 501 do 2280,05  w moim nadleśnictwie ( ceny skrajne najniższa WC01 najwyższa WA03)  
Jesli jeszcze czegos nie wiesz/nie rozumiesz lub masz pytania to mozesz zapytać chetnie odpowiem lub wyjaśnię :D  
PS. Nie jestem ekspertem. A po drugie nie wiem dlaczego uwazasz że post jest buracki, może poprostu oceniasz  go wg swojej burackiej skali... :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego XEMIT podałeś blędny sposób obliczenia miąższości drzewa stojącego. 

 
" Stachu, jeśli chdzi o drewno tartaczne , to jego ilosc oblicza się jako objętośc walca mnożąc powierzchnęi jego podstawy przez  wysokośc(  jak kto głupi niech tu zajrzy  http://matematyka.pi...trona/1002.html, )., pamiętając ze jego podstawę przyjmuje się jako kolo stanowiące srednią z przekroju pnia.." 
 
Precyzyjny adku , gdzie zauwazyleś w moim poscie błędny sposób obliczania miaższosci jakiegoś drzewa stojącego skoro pisałem o drewnie tartacznym, które przeważnie leży .
A jako specjalista powinienaś znać subtelną rożnicę pomiedzy drewnem, a drzewam , tym bardziej ze reklamujesz się jako" informator tematyczny"
 
'
Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Łapiesz średnicę w połowie długości bez kory i odczytujesz z tabeli - tak robią Lasy Państwowe, jest na internecie nawet kalkulator, jak nie znasz wysokości drzewa to nigdy dokładnie nie obliczysz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zlapac to można syfa . Wszystko inne nalezy zmierzyć.

I nie drzewo , a drewno -pajacu.

I nie wysokosc , a długośc- nieuku.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Skoro drzewo rośnie to wysokość i rośnie drzewo a nie drewno , wytrzeźwiej najpierw po tym drożdżowym wynalazku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przedmiotem handlu jest drewwo , a nie drzewo.

Ale skąd taki -kmiot - jak Ty może to wiedzieć.

 

I nie poluj na mnie po postach , boś za cienki w uszach.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Przedmiotem tematu jest oszacowanie rosnącego lasu, nie zabłysnąłeś, jebie mnie to jak mnie nazywasz w swoim wirtualno - dynksowym świecie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Aby tylko to Cię jebie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

XEMIT co to jest  kolo stanowiące srednią z przekroju pnia.." ?  Mierzysz pien w kilku miejscach i wyciągasz srednia? 
Przyznaje Ci racje pisałeś o drewnie tartacznym. 
Co do tabel, to teraz lesniczy wbija dane do rejestratora i  program liczy miąższośc, chociaż za pomocą tabel  też mozna :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Koleś zagubił się w zeznaniach, uczy kogoś a sam pisowni nie ogarnia. Ponoć szeroki w uszach - pewnie często z nich strzela, ciekawe jak inne części ciała ma wykształcone - nogi do uciekania... Xemit z całym szacunem myślałem że chociaż na solo się umówimy , bo to taki męski wyznacznik pozycji społecznej... Zachowałeś się jak gimnazjalista co parę grypsów z polskich filmów zna 

Edytowano przez pawel885

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

a ja to się ubiwiłem z waszych postów :)

lubię merytoryczne dyskusje, a przez tą kulę to się usmarkałem ze śmiechu!! :)

Edytowano przez pic2ek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomparkiet    1

witam drzewiarzy widzę że co jeden to mądrzejszy otóż nikt wam nie zapłaci za sosnę 500 zł ,jak sam zrobisz zrąb w co wątpie bo do tego trzeba mieć troche pojęcia,sprzętu i ludzi do pracy to może 250 weźmiesz chyba że wystawisz fakturę vat to wtedy o vat weźmiesz więcej ale go musisz z dochodowym do urzędu odnieść, u nas gości kupił 2 ha lasu ,podobny do twojego 100 letni większość sosna za 80 tyś wywiózł z niego około 15 samochodów po 25 m3 ale on ma firmę leśną ,zrąb robili jakieś 3 dni 5 dni to wywozili forwarderem i 2 samochodami pracowało około 10 ludzi i jeszcze z tydzień będą rembakiem gałęzia rąbać.Do takiego zrębu trzeba mieć od zajeba.ia sprzętu leśnego a samemu to można się na karpie wysrać a nie myśleć o zrębie.Ten facet też chandluje drewnem ,kloce,wałki też robi z takiego zrębu i on na swoje wyjdzie.Kloce się mierzy w połowie długości kawałka bez kory i długość i z tabeli się bierze jego masę m3 ktoś już wcześniej tak napisał a nie z rzadnych wzorów matematycznych ,walcy,stożków i innych pierdól.Za ile ten las chcesz kupić i jaką powierzchnię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Matematyka jest nauką ścisłą .

Stąd umysł pewnych ludzi jej nie ogarnia , są też przypadki braku czasu na wyliczenia -stąd wymyślono tabele.

http://www.drewno.pl/artykuly/7767,kalkulator-miazszosci-drewna-okraglego.html

W tabeli tej umieściłem , przykładową kłodę o długości 10 m i średnicy 100 cm.

Jak zauważyliście posiada ona 7,85 m3 objętości lub kubika.

Gdyby przypadkowo sr***c na karpie zabrakło papieru , można użyć do podtarcia tabeli , gdyż pojemność tej bryły zwanej kłodą obliczymy ze wzoru o którym wspominałem.

http://www.liczby.pl/kalkulatory/pole-i-objetosc-walca?utf8=✓&step_0=0&inputs%5Br%5D=0%2C50&inputs%5Bh%5D=10&step=2&commit=Dalej

Dla ułatwienia posłużyłem się gotowcem , by rozjaśnić temat.

Jak zauważyliście , dziwnym trafem wynik jest podobny , a nawet identyczny

Tyle że ja to wiem , kto inny wie a kolega, paweł885 tego nie ogarnia.

I dlatego w/w pawel885 nigdy przy sraniu na karpie nie podetrze się bezcenną tabelą ,prędzej użyje palca , lub liścia , gdyż matematyka jest czarna magią , o ktorej pojecie ma co najwyżej blade.

 

 

 

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Kloca policzyłeś a teraz policz papierówke w przestrzennych i przelicz na szescienne :P

 


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kloca to można postawić . Chyba nie muszę pisać gdzie i na co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Przecież identyczną metodę wcześniej podałem, teraz piszesz to samo, sęk w tym że drzewo rośnie i autor tematu chciał by oszacować ile jest w stanie pozyskać drewna.... Jest metoda na obliczenie rosnącego drzewa, ale trzeba mieć wysokościomierz no i klupę. Mierzysz pierśnicę na wysokości 130cm, wysokość i odczytujesz z tabeli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na początku był chaos , pózniej ja , a Ty kolego pózniej gdzieś miedzy wierszami, lub drzwiami a futryną  -rzekłbym.

Ze swojej strony jeszcze raz odsyłam do kuli , z uwagi że ani lasu , ani drzewa , ani tym bardziej drewna nie ma .

CCo do pytań , to proszę o odrobinę szacunku.   Skończyłem więcej jak cztery klasy szkoły podstawowej , zdobywałem promocję do następnych , niosąc do domu najczęściej nie tylko świadectwo ale i jakiś dyplomik razem z ksiązką mniej lub bardziej poczytną , stąd podejrzenia ze na takie zapytania nie znam odpowiedzi , lub nie potrafię jej wyszukać jest co najmniej prostackie.

Jeszce jedno kolego Pawle , Jak zauważyles każde drzewo , a liściaste w szególności  posiada pien i koronę. Z pnia uzyskuje się najczęsciej materiał tartaczny , z korony galęzie , powiedzmy jako opał i śmieci , które są odpadem , bez żadnej wartości.

spójrz więc na pierwsze lepsze drzewo i zastanów się co ma wspólnego jego rzeczywista wysokość , z dlugością pnia o wartości użytecznej.

Ze swojej strony proponuje zapalić wspólnie fajkę pokoju , zakopując jednocześnie topór.

 

Z indiańskim pozdrowieniem

Xemit.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mad
      Witam, zamierzam kupić ciągnik który pracowałby w lesie z "płytą" przy zrywce tartaczki i stosówki (przyczepa 10t z żurawiem) dodatkowo mam 20ha pola. I tutaj mi się nasuwają pytania, główna kwestia to wymiary a zwłaszcza szerokość. Wiem że na stronach z danymi technicznymi szerokość reni to 248 cm, co niestety  na nasze warunki jest za dużym wynikiem. Miałbym prośbę do użytkowników o informacje jaka jest szerokość 103-ki po maksymalnym zwężeniu albo czy jest możliwe uzyskanie szerokości 210 cm. Chodzi mi tylko i wyłącznie o 103.54, 103.14 nie biorę pod uwagę ze względu na promień skrętu.
      Chodzą mi jeszcze po głowie dwa ciągniki, MF 3060/3070 i case 4240 momenty obrotowe mają lepsze z szerokością też lepiej ale tak czysto teoretycznie narazie jestem nastawiony na Renault. Na 6-cio cylindrowce nie ma miejsca, chyba że renia 110 nie różni się dużo od 103. 

      Jeszcze jedno pytanie. Czy posiada ktoś 103.54 i jest z okolic Wrocławia. Jeśli tak, to czy istniałaby możliwość odwiedzin w celu obejżenia ciągnika ale to już najlepiej na priv.

       
    • Przez Anka92
      Witam.
       
      Ojciec planuje budowę obory dla bydła opasowego na około 40 sztuk. Do dyspozycji nie ma zbyt wiele miejsca dlatego chciałby wybudować oborę przy granicy z lasem (sąsiad jest naszą daleką rodziną więc o jego ewentualną raczej nie trzeba się martwić). Czy jest taka możliwość żeby wybudować to w granicy zgodnie z prawem? Ojciec ma kilka innych pomysłów i proszę Was o poradę który z nich będzie najbezpieczniejszy.
      Innym rozwiązaniem byłoby wybudowanie obory np. 5 metrów od granicy, postawienie wysokiego płotu w granicy przy lesie sąsiada i połączenia go z dachem obory. W ten sposób powstałaby wiata-garaż do maszyn. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
      Lub jest jeszcze inne rozwiązanie.W granicy stawiamy garaż z plandeki (są firmy które produkują tego typu "budynki") lub garaż blaszany lub garaż oparty na betonowych płytach ogrodzenia a kawałek dalej oborę i budynki się nie łączą.
      Chcielibyśmy żeby wszystko było zgodnie z prawem budowlanym tak żeby nie mieć nic do ukrycia i nie płacić kar.
      Proszę o porady  
    • Przez gibos95
      Witam sprzedam działkę rolną oddalona o 6 km od miejscowości jaką jest Nakło nad Notecią(kuj-pom). Ziemia utrzymana w kulturze.Całość w jednym kawałku,przy drodze krajowej nr 10. Zjazd na pole z głównej drogi. Działka składa się z 14,14ha ziemi klasy III,IV i kawałek V, reszta to łąka i las.Zachęcam do kupna, więcej informacji udzielę telefonicznie 605397583
    • Przez kredx
      Witam jestem nowy i jestem na kupnie ciągnika do pracy w lesie przy wyciągarce (5-7T). Chciał bym się poradzić, jaki ciągnik ( model, marka) polecilibyście do takiej pracy. Zależy mi żeby był z lat 1980 - 1990 mało elektroniki, żeby był prosty, dostępne i tanie części, jakiś sprawdzony model pod względem awaryjności. Moc tak około 75-100KM. Wymagania sporo ale Mój budżet to tak około 23 tysiące. Chętnie rozważę każdą opinie, propozycje, uwagę. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez CheM
      Witam. Zastanawiam się już od dłuższego czasu nad Zalesieniem około 2ha grntów ornych. Chciałbym sie dowiedzieć jakie sa warunki i czy jest to opłacalne. Ile można otrzymać dotacji  na 1 ha max i przez jaki czas. Jeżeli ktoś jest w temacie prosił bym o informacje. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj