lukano

Ciśnienie oleju

Polecane posty

balcerek1    92

Zawór w 60 jest ustawiony na 4,5 atmosfery i nie powinno tego przekroczyć góra do 5. 6 to już ktoś grzebał przy zaworze lub zegar oszukuje ale normalnie jak remontuje te silniki do 5 się zamykają.Na oleju 15w40 jak ostro 60 dostanie w tyłek to spada na 600 do 1,5 a w zależności od zegara pokazują na większych obrotach 3,5-4 jak się dobrze rozgrzeje i widać jak zawór się otworzy bo wzrost obrotów już nie podnosi ciśnienia.Kolega niech zmieni olej i na razie się nie przejmuje tylko w palnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Jak nie jestem to mitem.Maksymalne ciśnienia w tym układzie jest tolerowane  od 1,5 do 5,5  w c-360  mowa prawie się mieści w tolerancji ale 20 pare lat tak chodzi i to na różnych olejach i nic.Wracając do panewek  sa panewki tak zwaną z kompozycją  i są stalowe.Jeżeli zatrzesz z kompozycją to masz panewkę kolorze miedzi po 2  wysoka jakość oleju  też nie wróży bo jest wyższa zasada oleju może skrócić nieco żywot panewek.W przypadku silnika perkins tam są stalowe  więc o klasie CF mu nie zaszkodzi zalej dobrym olejem i tyle.Te superole to oleje  na sezon letni choć znajomy zalewał do 30-stki w lato podczas koszenia parował przez korek.

 

Balcerek Było mierzonym prymitywnym zegarem taki co pokazuje że jest ciśnienie no ale jak dałem te 2 tys  to olej zaczął do zegara wchodzić więc raczej pomiar w miarę dokładny.Mam jelczowski teraz zegar to tam kiedy sprawdzę.

Edytowano przez Adi96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Panewki w 60-ce są jeśli się nie mylę żeliwne i nie ma na nich żadnego kompozytu. W procesie technologicznym jest pierwsze miedziowana a potem cynowana. Ta powłoka to cyna.

Nie słyszałem żeby większe ciśnienie wypłukiwało panewki  bo jak? W hydraulice jest kilkadziesiąt razy większe a nic nie wypłukuje. Może uszkadza miękka warstwę cyny ale tego nie wiem. Może za to mieć wpływ na szybsze zużycie oleju. 

Co do ciśnienia to tylko zawór sprawdzić. Może ktoś ustawił go na prace z filtrem bąk gdzie początek otwarcia zaworu jest przy ciśnieniu 5,4 bara.

Druga sprawa jeśli w silniku z bąkiem max ciśnienie dochodzi do 7,5 bara i nic się nie dzieje to jak może zaszkodzić 6? Może poza ryzykiem rozerwania filtra tandetnego producenta.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Nawet jak by było ciśnienie 7 - 8 to i tak nie wypłuka panewek bo po pierwsze co to jest za ciśnienie tak jak kolega seweryn20 wspomniał. Po drugie tam jest olej a nie jakiś rozpuszczalnik zalany więc smarowanie jest nic ma się nie ścierać. A po trzecie takie ciśnienie to można palcem przytrzymać. Ja mam ciśnienie w Renówce co dobija ponad 9 i też mechanicy z PRLu nagadali mi że za wysokie ciśnienie co się oszukałem przyczyn aż w końcu mądry człowiek powiedział że takie ciśnienie ma być a lepiej że jest wyższe niż by miało być na pograniczu zanikania jak się silnik rozgrzeje. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Ok rozumiem obydwu panów.Seweryn  mógłbyś jedną rzecz doradzić?.W przyszłym roku mam robić kapitalkę silnika ma moc ale dymi  strasznie klekocze na zimnym oraz pobiera olej.Zastanawiam się czy coś robić wałem czy zostawić tak jest  a zrobić  głowicę pompę paliwową zmienić tłoki z tulejami  główki korbowodów do regeneracji  oczyścić blok z kamienia  a dół zostawić ale dać nową pompę olejowa.Z tym fabrycznie nie ruszanym silnikiem przesadziłem bo była wada fabryczna w postaci zbyt dużego luzu na stopach korbowodowych.Kupiło się drugie korbowody wał ale już czeski a silnik miał 900 mtg wtedy i naprawa odbyła się w 1987  a ciągnik z 1984  tak chodzi po dziś dzień.Tylko ojciec nie pamięta czy nie dał podkładki pod zawór  w pompie olejowej czy rzeczywiście ma takie ciśnienie.Producent zaleca 5,5  więc moim zdaniem norm przydało by sie trzymać słyszałem o tym wypłukaniu panewek ale zdejmowałem panewkę  2 lata temu 1 stopy głównej  i nie było wypłukania  panewka była w porządku

Edytowano przez Adi96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Przejmujecie się jak by to był silnik w niewiadomo czym u siebie mam jedną jak się rozgrzeje (ma termostat) to ciśnienie jest około 0.1 -0.2 wał 6 szlif a chodzi jak rakieta bo ma nową górę (głowicę i dziury)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Bo tłoki tuleje głowica pompa nie ruszana B)  Grzebałem w rozrządzie zmieniałem ośkę od koła górnego rozrządu a przy okazji zmieniłem  ośkę od dolnego koła pośredniego bo też już trochę luzu było i żeby wyjąć  ośkę trzeba zdjąć  smok,pompę olejowa oraz  stopę główną.Cóż naprawa wtedy była konieczna  wina fabryki że ktoś tak spatolił  ale 29 lat chodzi  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Górę masz na pewno do wymiany silnik tak klepie jak są tłoki wytarte i mają duże luzu. One robią taki hałas. Wał sprawdzić wizualnie i pomierzyć lub dać zmierzyć i zadecydujesz. Tutaj na oko bo chyba dobry nic nie uradzisz. Głowice na bank będą do roboty zresztą na moje oko mijało by się z celem wymieniać komplety i stare główki zakładać. Takie rzeczy jak wtryski czy pompa możesz zrobić w późniejszym terminie w dowolnym momencie bo rozkopywania mało.

Rób sukcesywnie od najgorszych nic nie omijaj bo jak silnik po odpaleniu będzie niedomagał a z czymś pójdziesz na skróty to nie dojdziesz do tego co jest grane. Robisz na lata i zakładam że dla siebie.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Już w niego trochę wpakowałem  4 opony  sprzęgło  podnośnik jest zrobiony  skrzynia nic tam nie dolega a zostawiam z tego względu że części na zapas mam i w tym także tłoki tuleje więc remont silnika 1/3 tańszy. 

 

Ogólnie chodzi  tak i tak sobie radzi u mnie  https://www.youtube.com/watch?v=HM5KoHd5nbw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jak z trójką na trójce idzie to nie tak źle. Zdejmiesz głowice a dobrze pokombinujesz zobaczysz jaki jest luz na tłokach i na zamku pierwszego pierścionka. Ale jeśli klepie to chyba będzie spory. W swojej 40-ce miałem 4 mm na zamku a pomiędzy tłok a cylinder wchodziła zapałka.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Koledzy, mam w Zetorze 6245 niskie cisnienie, 2 bar na wysokich obrotach a na minimalnych 0.5. Gdy zimny 3bar na wysokich. Mam do zaorania 3.5ha, mogę bez obaw wykonać orkę czy lepiej innym ciagnikiem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

No nie był bym do końca pewny że nic się nie stanie jak ciśnienie spada do 0.5 przecież to już kontrolka się pali cały czas. No ja rozumiem ze w orce przy obrotach 1600 on utrzyma ciśnienie na poziomie 1 - 1.5 ale przy każdym nawrocie i zdjęciu nogi z gazu będzie palić się lampka jak bym nie ryzykował tylko jeśli się da to pracował bym innym ciągnikiem. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borekk17    890

jest zasada ze jeśli na rozgrzanym silniku na wolnych obrotach nawet jeśli kontrolka świeci a olej idzie na klawiature to można śmiało robić.

ja tak ponad 10 lat tluklem 40 i nic się nie działo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Takie bajki to możesz dzieciom opowiadać, jak może ciągnik chodzić 10 lat na ciśnieniu które już zapala kontrolkę. Nawet jak byś tylko do kościoła jeździł tym ciągnikiem to i tak byś go zajechał na takim ciśnieniu. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Farmazony opowiadasz. Swojego czasu w nie jednej świeciła kontrolka na wolnych obrotach. Ludzie naprawiali tylko to co trzeba lub do czego były części. Robiło sie tylko górę a dół  chodził przez dwa pokolenia tulei.  

Kupę  wytrzyma silnik z prawie zerowym ciśnieniem na wolnych obrotach bo ileż on na nich chodzi? 

A właściwie skąd taka pewność? Jeszcze dwa posty temu napisałeś że nie jesteś pewny.....


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Napisałem że nie jestem pewien czy coś się stanie ale do kolegi który pytał czy da rade wykonać orkę 3.5ha więc raczej tego nikt by nie był pewien czy coś się stanie czy nie. Ale no bez przesady jak napisał borekk17 że niby 10 lat jeździł na ciśnieniu przy którym już prawie nie ma smarowania to chyba lekka przesada i nikt w takie bajki nie uwierzy. 
Taa wytrzyma kupę lat na zerowym ciśnieniu tylko czemu tak płaczą nawet i taj na forum że silnik zajechany i remont drogi, a no bo się nie dbało to teraz płacz i płać. Ile chodzi na jałowych obrotach to tylko wie użytkownik ale nawet przy nawracaniu czy to w orce, sianu, agregacie i wszystkim czym się da pracujesz na jałowych obrotach przy każdej zmianie biegu tak samo  a silnik to musi niby wytrzymać. No ja rozumiem jesz 1 na jałowych to tak ale 0.5 to przecież tam wcale nie ma ciśnienia. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

jest zasada ze jeśli na rozgrzanym silniku na wolnych obrotach nawet jeśli kontrolka świeci a olej idzie na klawiature to można śmiało robić.

 

ja tak ponad 10 lat tluklem 40 i nic się nie działo

 

Podobnie traktowałem mój zabytek lata temu przy super nagrzanym to gasła dopiero powyżej 1200 obr .i też nie zarrznąłem jak już wziąłem się za to czyli remont to się okazało że wał co był po 1 szlifie na głównych 4 na  korbach 6 tak mi zrobili .

Gdybym wiedział wczesniej że aż tyle zeskrobać trzeba to bym nowy kupił.Choć 10 lat będzie i jeszcze odpukać nie strzelił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A tam w orce nic mu nie będzie bo ciśnienie wraca do normy, na wolnych pyrka lat by trzeba żeby wykończyć silnik do jego zatrzymania czy usterki,  zazwyczaj wystarczy zwiększyć obroty o 200-400/min czasem więcej i kontrolka gaśnie a na niższych nikt nie manewruje.

 Na forum masa małolatów bez pojęcia i bzdury wypisują stąd masz ten lament. Kiedyś nikt jakoś specjalnie sobie tym głowy nie zawracał dziadki ganiały ciagnikami a nie siedziały na necie. Tak że ten lament jest efektem zmiany czasów po prostu.

Ciśnienie 0,5 wcale nie jest zerowe. W mtz-cie minimalne na wolnych dopuszczalne wynosi 0,8. jak dołożysz do tego fakt że praca silnika bez obciążenia na wolnych obrotach mało co obciąża wał wyjaśni to dla czego mimo palącej się kontrolki silniki jeszcze tyle hulają. 10 lat to sprawa dyskusyjna i zależy od tego ile ten ciągnik pracował faktycznie.

 

No widzisz. A jednak się da. Dziś przy możliwościach i dostępu do części nie ma to za bardzo sensu ale kiedyś to była norma.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Ja mam trochę inne zdanie na temat ciśnienia i nie każdy musi się z nim zgadzać. Dla mnie ciągnik który utrzymuje ciśnienie nawet na poziomie 1 nadaje się do remontu a nie pracy w polu. Ale jak ktoś chce niech pracuje nawet i na 0.5, bo przecież to nie moja kasa idzie w remont tylko jego. Ja mam zdanie im wcześniej się zareaguje na awarię tym mniejsze koszty naprawy. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Tylko nie każdy ma czas na takie remonty  jak widzisz że musi  pokończyć orki, po 2 Borek dał świetny przykład na sobie że tyle lat jeździł to nic się nie stało ktoś chciał porady to dostał.Ja żebym miał takie ciśnienie w swoim  a jeszcze sporo roboty do zrobienia, zamontował  bym manometr i poprowadził go do kabiny  żeby czasem te ciśnienie nie spadło do 0 nie obróciło na panewce a 3 bar na wysokich gdy zimny  nie jest tak źle aby było te smarowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

To nie awaria ale zużycie. W starszych ciągnikach ciśnienie poniżej 1 bara na wolnych obrotach  nie kwalifikuje go do naprawy jak ci napisałem mtz dopuszcza 0,8 tak samo zresztą ursusy dużej serii. tak ze twoje przekonania są raczej histeryczne a nie uzasadnione.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 93Dominik
      Witam. Mam następujący problem w swoim jelonku. Brak wspomagania kierownicy, wymieniony orbitrol po regeneracji , odpowietrzony cały układ hydrauliczny, nowy olej( poprzedni teaki sam jak nowy HL 46) nowe uszczelniacze na siłowniku wspomagania oraz zrobiony przegląd pompy hydraulicznej. Wszystko na nic jak nie było tak nie ma wspomagania . Na początku nie było w wspomagania w lewo a po kilku dniach nie ma w lewo i w prawo. Prosił bym o pomoc jeśli ktoś miał taki przypadek . Środek żniw a maszyna stoi
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj