Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przejęcie gospodarstwa i zakup drugiego

32 odpowiedzi na ten temat

#21 Share marti1980

marti1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Zainteresowania:Robota za półdarmo

Napisany 21 październik 2014 - 20:33

Jesli ktokolwiek bedzie znal odpowiedz na takia pytanie to zostanie milionerem.Ja mam gruntowe.Kapusta pekinska-szalu niema w tym roku ale idzie po 0,80gr sprzedac z tym ze Tirowo.Seler-mam zakontraktowany wiec sie nie martwie bo bedem z niego ziarenka smaku.na gieldzie dramat.Ziemniaki-w tym roku to czarna rozpacz,no moze skrobiowe nie tak zle bo po 0,30gr sprzedalemc za te z pod wlokniny tez troche wziolem.Ale musza byc naprawde szybko bo pozniej bywa roznie.Kapusta czerwona-mam odbiorce po 0,35gr szalu niema ale zawsze cos w zeszlym roku wiekszosc sprzedalem po 0,80gr.Kapusta biala-szkoda gadac chyba nie bede ciac.Nieda sie odpowiedziec co bedzie placic.Ja ide w ilosc i albo wygram albo przegram,jednym slowem to TOTOLOTEK

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przejęcie gospodarstwa i zakup drugiego Dzisiaj, 05:34
  •  

#22 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 22 październik 2014 - 06:02

Przejęcie gospodarstwa i zakup drugiego Kolego o warzywach miękkich zapomnij potężne koszta, tunele jak nie szklarnie, ogrzewanie itd.

Ktoś zasugerował, że w dwa sezony spłacisz dług niech napisze jak by to zrobił...20 tysiaków rocznie odłożyć z 16 ha to bicie rekordów...
Oblicz ile Cię wyniesie roczne utrzymanie jedzenie paliwo energia elektr, opał, krusy,
Jakby dycha została byłoby fajnie...pozdrawiam

#23 Share Drabian87

Drabian87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 22 październik 2014 - 09:07

^^ dziwne to niektórzy się tu głowią jak z 3 hektarów wyżyć a Ty mi piszesz że z 16 nie pociągnę ... nie rób ze mnie fajtłapy . Jeśli myślisz że liczę na szybką dużą kasę to się mylisz ja wiem że rolnictwo to bolączka . No ale muszę na początek obrać jakiś kierunek , myślę nad bydłem highland . na polu im wiatę postawić mam 4 ha łąki , niedaleko mnie facet chce opchnąć 9 krów osiem cielaków i byka za 40 tyś można by się utargować . i już troszkę się sam gubię czy pieniądze z młodego rolnika mogę wykorzystać na założenie stada patrz zakup bydła ? 

myślę nad kapustą , selerem i marchwią ... ale czy na 3 klasie będzie z tego zysk ? jakieś doświadczenia marti1980 ? :) na początek bym 3 hektary spróbował .

generalnie mam też takie gupowate pomysły jak hodowla strusi i zastanawiałem sie czy żyły by w tunelu namiotowym http://olx.pl/oferta...a31f38;promoted

jednak zima i ogrzewanie tego mnie przerasta .... bo widzę że bydło w tym trzymają nawet zimą :) miał ktoś kiedyś z tym do czynienia ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 22 październik 2014 - 10:08

Przejęcie gospodarstwa i zakup drugiego Na czysto z ha zboża może być 700-900 zł+ dopłaty.
Nie chciałem Cię dotknąć swoim postem...pozdrawiam

#25 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 22 październik 2014 - 13:45

Kolego o warzywach miękkich zapomnij potężne koszta, tunele jak nie szklarnie, ogrzewanie itd.

Ktoś zasugerował, że w dwa sezony spłacisz dług niech napisze jak by to zrobił...20 tysiaków rocznie odłożyć z 16 ha to bicie rekordów...
Oblicz ile Cię wyniesie roczne utrzymanie jedzenie paliwo energia elektr, opał, krusy,
Jakby dycha została byłoby fajnie...pozdrawiam

czytaj ze zrozumieniem a nie wyrywasz słowa z całego zdania

A wiec mało rozgarniety człeku :

jednolita płatność obszarowa 110Euro/ha

płatność za zielenienie 74Euro /ha

ROŚLINY WYSOKOBIAŁBOWE 326E/ha

płatność dla MR 62Euro/ha

płatność dodatkowa 41Euro/ha

-------------------------------------------------

613EURO do hektara roślin wysokobiałkowych

*4zł (kurs Euro)

-----------

2452 PLN dopłat

Siejesz lucerne 9ha  i masz dopłaty 22068 a moze byc lucerna 4-5lat jedna uprawa a ST bierzesz przez 4lata bo dłuzej nie mozesz bo ARiMR wciagnie to jako TUZ

druga sprawa to dewersyfikacja inne uprawy

trzy masz białbo z lucerny mozesz miec pasze czyt. sianokiszonka konkretna pasza do tego sianko słoma i masz bydło 

a do bydła również jest dopłata tzn ma być 70Euro od min 3szt -30szt

źródło Broszura ARiMR stawki moga ulec zmianie bo narazie nie ma konkretnego rozporzadzenia itd.

#26 Share Drabian87

Drabian87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 22 październik 2014 - 15:10

Dzięki za konkretny post Janczar810 , pieceofmind produkcja roślinna na takim areale jest nie opłacalna chociaż wygodniejsza , a przykładu nie muszę szukać daleko mój ojciec od lat sieje zborze a to bobikiem lub rzepakiem przesieje ... efekt 40 000 zł zadłużenia ;/ 

Wiesz taki ciemny to nie jestem kończyłem mechanizacje rolnictwa , tam poznałem ludzi którzy mają gospodarstwa większe mniejsze i się nie poddają , częste rozmowy do samego wieczora wiesz teorii więcej niż praktyki ...  Ale każdy mówi jedno chowaj bydło mięsne jakieś kury indyki itp . Bądz elastyczny bo los różnie kołem zakręci czasem cielak zdechnie przy porodzie czasem lis kury podusi lub inne cholerstwo sie wedrze . wiem że musi być ten zapas żeby uzupełnić lukę 

Rok temu pracowałem w Szwecji a aspengard , jest to mocno zarolniczony obszar Szwecji , była produkcja ziemniaków deszczownie itp . 

Kupa roboty ale kasa nieziemską tam mają , w Polsce to nie to samo ceny śmieszne w porównaniu do tego co tam mają , więc wiem na co się pisze i ogólną rozbieżność mam . 

Chyba nie jest ważna ilość a pomysł na swoje gospodarstwo no i chęci do pracy :) 

a teraz dość biadolenia i konkretne pytania :

- na co mogę przeznaczyć pieniądze z funduszu młody rolnik ? bo podobno sie coś pozmieniało ...

- i na co mogę przeznaczyć pieniądze na modernizacje rolnictwa ?

- jaki kredyt w banku mógł bym się starać o ile w ogóle mogę ?

- jednym c360 powinienem dać rade obrobić 

Plan jest taki wystarać się o kasę na dokończenie obory założyć stado niewielkie bydła mięsnego , najgorzej to mamki i odchowanie z pierwszych miesięcy cielaki muszą mieć ciepło ?

Dalej obsianie dotychczasowej ziemi 10 ha lucerną , jakieś 2 hektary kukurydzy , mam możliwość kosić trawę w brud tego jest u nas fakt nie wsiewka ale leży i porasta zawsze pasza , kolejne 4 to pszenica ( ziarno na jakieś kury itp) słoma to bydło , ogólnie ze słomą nie ma też kłopotu sąsiedzi oddają za niewielką kasę bo pole próchnice już ma .... i wiadomo może się trafić że więcej 2 , 3 , 5 hektarów zawsze jakaś dzierżawa może wpaść . 

powtórzę że mam oborę na wpół odbudowana ale jeszcze dużo pracy przy tym ... czy mógł bym wnioskować o pieniądze na dokończenie budynku i wyposażenie  ? albo na postawienie hali tunelowej na bydło ... czy to w ogóle dobry pomysł ?

#27 Share marti1980

marti1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Zainteresowania:Robota za półdarmo

Napisany 22 październik 2014 - 19:27

No jesli ciagnie cie bardziej w ta strone to probuj.Warzywka przy twoim braku doswiadczenia to spore ryzyko.Po pierwsze to musial bys kupic choc jeden tunel do produkcji rozsady +- 3000zl za uzywany w przyzwoitym stanie.Nasiona profesionalne tez niesa tanie.Jakas sadzarka na poczatek reczna talezowa 1600zl.Troche multi paletek ziemia itd.To tania czesc.Teraz musisz miec jakas przechowalnie naturalnie dobrze izolowana moze byc przerobiona stodola ale to i tak min 70-80tysiecy zeby ja wykozystac powinnes miec skrzyniopalety-80zl sztuka i automatycznie wozek widlowy min 7000zl.A po drodze jeszcze mnostwo drobiazgu ktory tez bedzie kosztowal/.Sam sobie z tym nie poradzisz bedziesz musial naimowac pracownikow min 8-9zl godzina.Seler potrzebuje dobrej ziemi ja mam go na 2klasie ale na 3 tez pociagnie lubi wode i zasobne stanowisko.Kapusta na 3 niema problemu na 4 da rade ale trzeba dobze podsiac i nawadniac.A deszczowni terz przeciez nie masz.Wybieraj co dla ciebie lepsze.POWODZENIA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share Drabian87

Drabian87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 22 październik 2014 - 20:22

Dzięki za dobre rady i informacje :) będe informował jak sie to rozwineło u mnie i w którym kierunku ;)

#29 Share damianlat

damianlat

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 23 październik 2014 - 17:24

te hale to może być fajne rozwiązanie :) ale ciekawe jak sie sprawdza .

#30 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1699 postów

Napisany 23 październik 2014 - 19:13

Na te pieniadze z Uni to tak nie licz bo Młodego dostaniesz jak bedzie nabór na wiosne to kasa najwcesniej na jesieni 2015r pod warunkiem że spełnisz wymagania, a na Modernizacje to musisz wziaśc najpierw kredyt a później masz dopiero zwrot tak kolorowo to nie jest na poczatek to idz do jakieś pracy żebyś miał pieniadze na spłątę długów i rozwój gospodarstwa i nie wazne czy to beda opasy czy warzywa bo w jednym i drugim nie masz dużego doświadczenia a tylko teorie z internetu i ksiażek 

ZETOR TEAM

#31 Share Drabian87

Drabian87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 24 październik 2014 - 15:56

wojtal24 wiem cały czas pracuje i zamierzam inwestować w swoją ziemie, teraz zimą planuje wyjazd za granice jako spawacz mam uprawnienia i tam posiedzieć ze 3 miesiące zawsze jakaś kasa na początek będzie . 

#32 Share damianlat

damianlat

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 24 październik 2014 - 16:38

a może uprawa grochu to nie taki głupi pomysł ? słyszałem że to dobra kasa ale tylko słyszałem i nie wiem jak jest na prawdę :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#33 Share Drabian87

Drabian87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 24 październik 2014 - 17:34

możliwości jest wiele tylko wiadomo najgorzej zacząć ...