Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zetor Forterra problem ze skrzynią

21 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Jozix12

Jozix12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 19 październik 2014 - 21:01

Witam, posiadam Zetora Forterrę 11441 z 2008 roku. Mam w nim kilka problemów.

1. Największy to szkrzynia biegów. Jak jadę i pod obciążeniem włączę na wyższy półbieg to ciągnik się zatrzymuje, tak jak by się coś ślizgało ponieważ ni staję odrazu tylko przez około 5 sekund zwalnia aż do zera. Jakie jest tam w ogóle rozwiązanie z tymi półbiegami? Są tam jakieś elementy cierne czy może coś innego? 

2. Silnik na niskich obrotach bardzo twardo pracuje, był rozbierany ale przez poprzedniego właściciela. Może być w nim źle ustawiony zapłon czy wasze też tak "grzechoczą"? Ponadto mam kiedy ruszam z obciążeniem to ciągnik zamula i strasznie kopci. Czytałem już trochę na ten temat i to raczej nie nowość. Czy mógłby mi ktoś opisać co zrobić dokładnie żeby usunąć tą "dziurę"? Turbo chyba ma zmienną geometrię łopatek, u mnie ten bolczyk w ogóle się nie przesówa, myślę, że to też może wpływać na wchodzenie na obroty.

3. Jak jest skonstruowany napęd WOM? Ponieważ jak włącze na pusto (nic nie podpięte do wałka) to wałek się kręci. Jak zapiąłem rozsiewacz to dopiero po dodaniu gazu wałek zaczynał się kręcic.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zetor Forterra problem ze skrzynią Dzisiaj, 09:51
  •  

#2 Share FROG1979

FROG1979

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 20 październik 2014 - 11:58

Kolego myślę że za wom prawdopodobnie jest odpowiedzialna pompa hydrauliczna podobnie jak w ursusie 1224. Słaba pompa= słabe ciśnienie=słaby WOM. Przypuszczam że półbiegi podobnie. Sprawdź pompę.

#3 Share Jozix12

Jozix12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 październik 2014 - 14:55

Pompa hydrauliczna jest tylko jedna do wszystkiego? W sumie hydraulika jest tez jakaś dziwna, jak olej jest gęsty to gdzy np. pługi obracam to aż silnik słabnie, tak jakby coś było zablokowane, ale obraca szybko. 

#4 Share Grzesiek12345

Grzesiek12345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 20 październik 2014 - 20:04

Witam mam podobny problem jak opisany w pkt 2 na wolnych obrotach głośno pracuje pompa wtryskowa i wtryski po regeneracji i nic nie pomogło

#5 Share Jozix12

Jozix12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 październik 2014 - 20:35

Zetor Forterra problem ze skrzynią Kolego Grzesiek, a zmieniales może kąt wyprzedzenia wtrysku?

#6 Share szmergiel

szmergiel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 20 październik 2014 - 20:47

co do tego ze ci staje na najwyzszym polbiegu to masz spalone tarczki w koszu od polbiegow,na 1 zajacy ciagnie na drugim slabo a na szybkim staje,normalny objaw,wymiana tarczek i po sprawie ,przyczyna najprawdopodobniej brudny olej hydrauliczny,ze mul na malych i zakopca z niskich obrotow to pompa czesto tak jest

#7 Share Agrotech1111

Agrotech1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 21 październik 2014 - 16:36

na kopcenie moze byc też cewka rozruchowa uszkodzona

Diagnostyka komputerowa i naprawa ciągników rolniczych

Części do polskich i zachodnich ciągników rolniczych

#8 Share Jozix12

Jozix12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 21 październik 2014 - 21:03

Agrotech, jaka cewka rozruchowa? Do czego ona jest i gdzie jest? 

Szmergiel, czyli tam jednak są elementy cierne, te tarczki. Masz może jakieś zdjęcie jak to wygląda? Jakiś rysunek?

#9 Share Kamil1998

Kamil1998

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 620 postów

Napisany 21 październik 2014 - 21:38

A cewka rozruchowa nie jest czasem w silnikach elektrycznych? XD

Co do wzmacniacza,to tam siedzą tarczki,które po ściśnięciu się ze sobą (za pomocą oleju) blokują dwie bieżnie satelit przez co traktor jedzie szybciej. Gdy są padnięte ślizgają się między sobą przez co traktor stoi w miejscu. 

Ursus c-330 Zetor Proxima 65 Zetor 7745 Zetor Proxima Plus 100

#10 Share Jozix12

Jozix12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 21 październik 2014 - 22:33

Zetor Forterra problem ze skrzynią Dzięki, a tarczki ii satelity znajdują się w skrzyni pośredniej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Agrotech1111

Agrotech1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 22 październik 2014 - 10:12

A cewka rozruchowa nie jest czasem w silnikach elektrycznych? XD

Co do wzmacniacza,to tam siedzą tarczki,które po ściśnięciu się ze sobą (za pomocą oleju) blokują dwie bieżnie satelit przez co traktor jedzie szybciej. Gdy są padnięte ślizgają się między sobą przez co traktor stoi w miejscu.

mały siłowniczek elektromagnetyczny(z cewka elektromagnetyczną) do zwiekszania dawki paliwa przy rozruchu silnika.

układ planetarny znajduje sie na rozpołowieniu skrzyni posredniej ze skrzynia główną. są tam dwa sprzegła wielotarczowe mokre. Jedno sprzegło jest sciskane spręzyną tależową drugie tłokiem które wypycha olej tłoczony przez mikropompke. jest tam także hamulec kosza satelit. (hamulec taśmowy). przyczyną slizgania moze być zbyt niskie ciśnienie w układzie sterowania skrzynią, lub zuzyte tarczki i przekładki, ewentualnie taśma hamulca ale to na wolnym półbiegu. Zbyt niskie ciśnienie moze być spowodowane nieszczelnośćią w układzie i utratą ciśnienia lub padnieta mikropompka  która nie uzyskuje cisnienia. Trzeba zacząć od diagnostyki ciśnienia oleju w układzie  sterowania skrzynia.pozdrawiam

Edytowany przez Agrotech1111, 22 październik 2014 - 10:14.

#12 Share FROG1979

FROG1979

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 22 październik 2014 - 11:30

przy obracaniu pługa używasz innej pompy. Szmergiel ma rację. Wymień tarczki na nowe, mikropompkę na nową i dobrze wyreguluj hamulec, zalej nowym olejem. Zrobisz raz i bedziesz miał spokuj na parę lat. Poprzedni właściciel musiał ostro mieszać w połówkach....

#13 Share Grzesiek12345

Grzesiek12345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 22 październik 2014 - 12:48

kąta wyprzedzenia wtrysku nie zmieniałem pompa założona na stare znaki ale próbowałem zmieniać kąt i to nic nie dawało a czy sekcje w pompie mogą głośno chodzić

#14 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 22 październik 2014 - 13:19

Co do problemów z półbiegami i wom prawdopodobnie masz zalany zły olej do skrzyni lub dolano czegoś taniego. Być może masz już załatwione tarczki, są smarowane i chłodzone olejem, jak działają hamulce bo one też są w kąpieli olejowej?

Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#15 Share Agrotech1111

Agrotech1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 22 październik 2014 - 17:24

przy obracaniu pługa używasz innej pompy. Szmergiel ma rację. Wymień tarczki na nowe, mikropompkę na nową i dobrze wyreguluj hamulec, zalej nowym olejem. Zrobisz raz i bedziesz miał spokuj na parę lat. Poprzedni właściciel musiał ostro mieszać w połówkach....

szkoda troche wymieniać wszystko jak leci bo to sa koszty, lepiej zdjagnozowac sprawdzic  i wymienic to co potrzeba

#16 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 22 październik 2014 - 21:12

To że pompa wtryskowa ustawiana czy naprawiana to o niczym nie świadczy ja mam negatywne doświadczenia z pompiarzami. 4 pompy w 4 rożnych traktorach u różnych mechaników żadna nie nadaje się do użytku. Dopiero nowa pompa przywróciła 100 % sprawność silnika. 

A w twojej pompie rozwalony jest regulator obrotów prawie pewne.  

#17 Share FROG1979

FROG1979

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 23 październik 2014 - 08:31

szkoda troche wymieniać wszystko jak leci bo to sa koszty, lepiej zdjagnozowac sprawdzic  i wymienic to co potrzeba

Jak lubisz rozbierać parę razy traktor to wymieniaj po kawałku. Wymieni tarczki, a ciśnienie słabe(słaba pompa, przepuszczający siłownik, wytarta taśma hamulca. olej syf) to pojeździ rok i znowy to samo. Padnie w trakcie sezonu i niepotrzebne nerwy. Jak masz czas to przy rozpołowianiu ciągnika warto zrobić szybki przegląd i warto usunąć wszystkie wady. W używanym ciągniku mogą pojawić się różne cuda. Nawet zapchany filtr będzie wpływał na cały układ hydrauliczny.

#18 Share Agrotech1111

Agrotech1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 23 październik 2014 - 16:56

Jak lubisz rozbierać parę razy traktor to wymieniaj po kawałku. Wymieni tarczki, a ciśnienie słabe(słaba pompa, przepuszczający siłownik, wytarta taśma hamulca. olej syf) to pojeździ rok i znowy to samo. Padnie w trakcie sezonu i niepotrzebne nerwy. Jak masz czas to przy rozpołowianiu ciągnika warto zrobić szybki przegląd i warto usunąć wszystkie wady. W używanym ciągniku mogą pojawić się różne cuda. Nawet zapchany filtr będzie wpływał na cały układ hydrauliczny

poprostu jestem zwolennikim usuwania usterki a nie wymiany wszystkiego jak leci . równie dobrze może zaraz paść skrzynia głowna silnik podnośnik swoją drogą też pracował na tym "zasyfionym oleju". tym tropem nie warto ciągnika robić bo by należało rozebrać cały ciągnik umyć dokładnie korpusy zmienić filtry pompy  rozdzielacze tarczki itp i złożyć ciągnik tak zeby nie wracać już do tego . ja robie swoim systemem i nikomu tego nie narzucam wyraziłem tylko swoje zdanie.pozdrawiam

#19 Share FROG1979

FROG1979

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 24 październik 2014 - 09:28

Pisząc o usuwaniu wad miałem na myśli podzespoły jakie konkretnie współpracują z uszkodzoną częścią.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Jozix12

Jozix12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 24 październik 2014 - 19:19

Dzięki koledzy, po orce zimowej będę się brał za remonty ;)