Skocz do zawartości

Zdjęcie

wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego z procesu chłodzenia mleka

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share konteno

konteno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Zainteresowania:różne

Napisany 19 październik 2014 - 19:58

Chciałbym dowiedzieć się czy w waszych gospodarstwach (lub zlewnach mleka) wykorzystywane jest w jakiś sposób ciepło pochodzące z procesu chłodzenia mleka (ogrzewacie wodę , pomieszczenia czy może macie jakiś inny sposób na wykorzystanie energii odpadowej z tego układu)

jakiej pojemności macie zbiorniki mleka ,CWU , jak dużą powierzchnię ogrzewacie i ile stopni osiąga woda w układzie?

Edytowany przez konteno, 19 październik 2014 - 20:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego z procesu chłodzenia mleka Dzisiaj, 03:47
  •  

#2 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 19 październik 2014 - 21:21

Znajomy ogrzewa wodę w termie. Pojemność zbiornika mleka ma 1200l a terma około 80l. W zimę jest woda dobrze ciepła  ale latem to parzy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego z procesu chłodzenia mleka Dzisiaj, 03:47
  •  

#3 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 25 październik 2014 - 18:27

ja posiadam zbiornik typu tank o pojemnosci 1650l ale sredni jest koło 1200l i mam odzysk 80l zamontowany, w lato to jest woda nagrzana tak koło 60C a w zimę tak koło 40C. dodam ze mam zamontowany nowy odzysk ( firmy Gama, sa chyba jeszcze dwie firmy w polsce które produkuja takie odzyski, kosztów nie pamiętam :( więc nie bede pisał głupot ) tak i układ nabity optymalnie oraz zbiornik bardzo szybko chłodzi w porównaniu do wczesniejszego - jak narazie jestem bardzo zadowolony. obok odzysku mam druga terme zamontowana do ewentualnego dogrzania wody w zime i bardzo zadko ją podłączam :)   

p.s. obowiązkowo zalecam do termy dogrzewającej zamontować pod gniazdko różnicówkę jak ktos nie ma   ( u mnie jest twarda woda i grzałka co raz była do wymiany poprzez kamień osadzający sie na niej i w takim przypadku o nieszczeście nie trudno :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share Cold_case

Cold_case

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:Mrożonki

Napisany 19 luty 2016 - 13:53

Sama instalacja jest stosunkowo droga i zwraca się przez wiele lat, ale przy zastosowaniu odpowiednich pomp można z różnicy kilku stopni wyciągnąć ogrzewanie wody użytkowej w domu. Zalecane jest to raczej jako darmowe wsparcie do ogrzewania wody użytkowej. Wybierając wymiennik (zasobnik) z 2 i 3 wężownicami i komputer do sterowania całą instalacją można zbierać ciepło nie tylko z tanków na mleko ale też dachowych solarów i kotła CO i kumulować ciepło w zasobniku cwu.

Edytowany przez Cold_case, 16 wrzesień 2016 - 12:57.

Nowoczesne maszyny chłodnicze - byle nie Chińskie. Służę radami serwisowymi, nie sprzedaje

Dodaj odpowiedź