Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakładanie plantacji borówki amerykańskiej

27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MCC

MCC

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 12 październik 2014 - 09:04

Tak jak w temacie chciałbym pozyskać kilka porad odnośnie zakładania plantacji i rozwikłania plantacji.

Posiadam 1ha ziemi który chcę przeobrazić w plantację borówki amerykańskiej
Ziemia została zbadana w 4 próbach i kwasowość gleby wyszła na poziomie 5,5 -6,5 Ph
co pod borówkę ni jak się nie nadaje ... ziemia ok. 2 miesięcy temu została nawieziona siarczanem amonu w ilości 200kg na ha
ale okazuje się że taka dawka jednorazowo na rok spowoduje zejście max 0,5 Ph. co dalej średnio satysfakcjonuje bo tym tempem musiłą bym ziemię przygotowywać glebę kilka lat .
Z tąd decyzja o nawiezieniu ziemi już nadającej się pod borówkę czyli torfu wysokiego..
po wyliczeniu wyoranie pługiem leśnym rowów i nawiezieniem jej torfem sprawia zapotrzebowanie na torf w ilości 600m3 co czyni kolosalną cenę 35tys. czyli znacząco przekraczającą cenę samych sadzonek
wywiercenie 3000tys otworów 60cm na głębokość 40cm powoduje zmniejszenie ilości torfu o połowę co nie jest już złym wynikiem.
I teraz moje pytania
Czy jest sens mieszania torfu  z ziemią miejscową o takim Ph czy to tylko wszystko popsuje
Czy trociny sosnowe z tartaku można zastąpić agrotkaniną
Co możemy zastąpić a co musi być spełnione do poprawnego rozwijania i plonowania borówki przez wiele lat

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakładanie plantacji borówki amerykańskiej Dzisiaj, 07:07
  •  

#2 Share wojc

wojc

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 12 październik 2014 - 18:23

nie czepiaj się borówki bo naniej zarabiają wszyscy tylko nie plantator ,sąsiad ma 5ha,zaczynał 5 lat temu sam,wtej chwili ma 5 wspólników i co rok więcej długu.

#3 Share gracz10

gracz10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 12 październik 2014 - 18:56

wojc nie zgodze sie z toba . borowka dobra rzecz. kasa tez ale naktady hmm.. Ale co by sie nie zasadzilo to sie nie oplaca .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share MCC

MCC

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 12 październik 2014 - 19:20

Panowie wybaczcie ale ja nie pytam czy to się opłaca czy nie bo to jest indywidalizm, kwestia podejścia.

Pytam raczej jak uniknąć niepotrzebnych kosztów i jak zrobić żeby nie zaszkodzić plantacji przez długie lata wyborem materiału na którym roślina bedzie rosła .

#5 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 15 listopad 2014 - 11:53

Ja torf mieszam z piaskiem i korą. Ściółkowanie za pomocą agrotkaniny do tego linia kroplująca.

#6 Share glicer

glicer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 14:38

Gdybając.Chcę posadzić po prostu  w ogrodzie.Mam czarnoziem.Czy wybierając ziemie,nawożąc np. złąki kwaśnym murszem załatwiam sprawę?

#7 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 24 listopad 2014 - 20:36

Jak się chce mieć efekty to borówka musi dostać to co ma być. Ja próbowałem kiedyś sadzić ją w różnych "zamiennikach" torfu i niestety nic z tego nie było. Ale robiłem tylko dla siebie takie doświadczenia. 

Jak chcesz wiedzieć na pewno to kup 2 krzaczki wsadź i za rok będziesz wiedział czy rośnie.

Edytowany przez DUCH1986, 24 listopad 2014 - 20:37.

#8 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 24 listopad 2014 - 21:13

kup sobie rębak do gałęzi i czyść rowy, a zrębki pod krzaki

#9 Share Dragonowy

Dragonowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 grudzień 2014 - 12:27

Najlepiej jak postarasz się pożyczyć Pług leśny, wyorasz nim bruzdę, do środka wsypiesz trocinę, którą wymieszasz razem z torfem kwaśnym, oraz ziemią którą już posiadasz.

Potem już tylko sadzonki wkładać.

Plonowanie z krzaka po ok 5-7 latach  będziesz miał ok 2-3 kg.

policz ile sadzonek zasadziłeś bo na 1 ha to różnie moze to wyjść.

Najniższa cena w tym roku z 1 kg borówki wyniosła 5 zł. Policz czy się opłaca.

Jeśli masz jakieś pytania pisz do mnie na PW, chętnie pomogę i postaram się odpowiedzieć na pytania

eborowka.pl

#10 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 08:38

Jak w tym roku było ze zbytem owoców borówki? Bo słyszałem że opłacalność spadła.Czy opłaca się jeszcze zakładać plantacje czy dać sobie spokój?

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 852 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 19:08

kolego w ostatnim czasie praktycznie dosadzono drugie tyle borówki w całym kraju, która jeszcze nie zaczęła owocować, dopiero zacznie w przyszłości, odpowiedz sobie na pytanie jaka wtedy będzie cena, jak w tym roku była niska

#12 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 14:05

Dzięki za odpowiedź.Zasiałeś ziarno niepewności we mnie.wstrzymam się jeszcze do przyszłego roku.Zainteresowałem się tą uprawą ponieważ mam idealną ziemię pod uprawę ,niskie ph., lekkie i wilgotne  oraz dostęp do własnego torfu.  

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

#13 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 852 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 16:22

niepewni też są obecni plantatorzy borówki, a wchodzić teraz w uprawę to jest jednak spore ryzyko, przy tym koszcie założenia plantacji, bo nawet jak masz sprzyjającą plantacje to i tak trzeba kupić sadzonki, założyć nawodnienie u ogrodzić plantacje, do tego jeszcze trociny, no i zabiegi śor w pierwszych latach kiedy borówka jeszcze nie owocuje i ostatnia kwestia to ptaki, jedyna naprawdę skuteczna metoda to siatki, a koszt na 1h to koło 40 tys zł nie wiem jak u ciebie ze sprzętem sadowniczym (ciągnik, opryskiwacze, kosiarka) no i jak myślisz o plantacji większej jak 5h to żeby to opłacalne to trzeba myśleć o chłodni i sortowni a to już bardzo gruby wydatek, więc kolego podlicz sobie te koszty oraz z powodów wymienionych w poprzednim poście weź pod uwagę bardzo prawdopodobny spadek cen musisz sobie policzyć czy to się opłaca, sam myślę o borówce, ale ja mam takie stanowisko, że kilka innych upraw odpada, więc jestem mocno ograniczony, do tego sadzonki kupię za dotację i posiadam sprzęt sadowniczy, żeby nie to bym nawet nie myślał o borówce

Edytowany przez majkel207, 02 styczeń 2015 - 16:25.

#14 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 16:43

Sprzęt to nie problem trochę sprzętu posiadam, tylko obawiam się bo myślałem o 5 ha plantacji i musiałbym się podeprzeć kredytem, a temat borówki w obecnym czasie wydaje się być troszkę śliski, W taki areał to troszkę trzeba zainwestować.Co do ochrony przed ptakami to od znajomego sokolnika z ,którym  pracowałem na lotnisku w Modlinie słyszałem o tym że na niektórych plantacjach przegania się ptactwo za pomocą sokołów,on sam był parę razy ze swoimi ptakami na plantacjach borówki.Ciekawe jak ze skutecznością takiej metody? Co do zakupu sadzonek to skorzystałeś z jakiegoś programu pomocowego?    

#15 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 852 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 17:43

miałem klęskę w zeszłym roku i jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to skorzystam z przywracania potencjału produkcji rolnej i będę miał 90% zwrot inaczej chyba bym zrezygnował z zakupu krzewów, ładne krzewy w 5l doniczkach tych lepszych odmian kosztują koło 15zł za 1 szt, do tego ciężko kupić na wiosnę czy jesień 2015, mi wyjdzie koło 3500 szt na 1h, takie większy krzewy szybko zaczną owocować i może się załapię na ostatnie lata dobrych cen borówki, co do sokołów, jak byś miał na plantacji pełen wachlarz odmian to byś zatrudnił sokolnika od połowy lipca do połowy września co dzień od godziny 4 rano aż do wieczora, łącznie z niedzielami? duże stado szpaków na dojrzałej borówce potrafi narobić w jeden dzień dużych szkód

#16 Share RyszardKrzyanowski

RyszardKrzyanowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 20:11

Zakładanie plantacji borówki amerykańskiej Koledzy ja sadzilem rok temu w październiku borowkę. Pole przygotowywał em tak: najpierw spałem siarki mieloną w rzędach pod przyszłe krzewy. Następnie sypałem po kolei wióry sosnowe, torf kwaśny i zakwaszony kompost. Następnie 2 krotnie mieszałem glebogryzarką z długimi nożami. Potem sadzenie w rozstawie 0.9 na 3m. Dodam że przed tym poszedł meloioracja głębosz i uprawa.
Później sciolkowanie wiorami iglastymi i korą i oczywiście nawadnianie. Teraz tylko 4 lata poczekam i będą pożądane zbiory

#17 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2479 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 20:15

Kto ci doradził to 0,9 przeciez to nirma sensu

#18 Share RyszardKrzyanowski

RyszardKrzyanowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 09:30

Zakładanie plantacji borówki amerykańskiej Krzewy borówki nie są tak bardzo silnie rosnące. 0.9 m między krzewami to wychodzi parę sztuk na ha więcej ale zbiór będzie trochę większy. Przecież co rok krzewu się przycina wiosną.Analogicznie z uprawą jabłek.
Niektórzy Sadownicy sądzą juz ok 5000 szt Jablonex na ha. Taka intensyfikacja uprawy ☺

#19 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 852 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 09:38

to troszkę zależy od odmiany, bo jedne rosną silniej inne słabiej, jeżeli ktoś chcę jak najszybciej mieć zbiory to 0,9 to normalne odległości pomiędzy krzewami, odpowiednie cięcie i nie będzie problemów nawet za 10 lat

kolego RyszardKrzyanowski jakie odmiany i w jakich doniczkach krzewy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share RyszardKrzyanowski

RyszardKrzyanowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 14 styczeń 2015 - 08:40

Zakładanie plantacji borówki amerykańskiej Ja sadzilem krzewy 2 letnie w 2ltr donicach
Odmiany to połowa bluecroop część Duke, chandler, lateblue i darrow.