Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie Warchlaka

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Michal567

Michal567

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo.Motocykle Mz.Motoryzacja.

Napisany 08 październik 2014 - 14:28

Żywienie Warchlaka

Witam.Mam 10 sztuk warchlaków.Tydzień po odsadzeniu. W tym momencie żywię jest śrutą z pszenicy,przemżyta i mieszanki,ziemniakami na mokro.Wrzucam wszystko w wiadro i mieszam dziabką :D  Chcę je przyzwyczaić do koncentratu.Dziś zakupiłem koncentrat marki Europol Mocny+Z i witaminy z Europolu.Warchlaki mają ok.30 kg. I jak to teraz dobrze dawać żeby to mi urosło w ciągu 5-6 miesięcy do 120kg? Myślałem nad mieszaniem śruty z koncentratem i tą witaminą osobno dla nich i wsypywać to do wiadra,mieszać z wodą i ziemniakami bądź wstawić karmiki.Ale w jakich to dawkach mieszać? Ma ktoś może jakieś dawki na małe ilości śruty?

Za pomoc będę bardzo wdzięczny :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie Warchlaka Dzisiaj, 01:15
  •  

#2 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 październik 2014 - 18:18

Żywienie Warchlaka

Jak tak karmisz to ci za szybko nie urosną to już nie te czasy zeby ziemniakami karmic. Zeby ci tylko za 4-6 dni obrzekówki nie dostały chociaż za dużo białka to tu nie ma. U nas trzymamy prosięta przy lochach 35 dni juz w porodówkach mają stały dostęp do wody i paszy granulowanej. po odsadzeniu trzymamy je przez 7-14 dni na granulacie z tlenkiem cynku 25 kg ok 60 -65 zł następnie przechodzimy na pasze wykonywane w gospodarstwie najpierw "W" dla warchlaków potem T1 30-60 kg, T2 60-90 i T3 90 - koniec tuczu. przyrosty ok 800 - 1000 g na dobę od urodzenia do sprzedaży 4,5 -5 miesięcy sprzedawane wg klasyfikacji EUROP do 110 kg wszystko idzie w klasie S i E człowiek się stara a te ch*je za kg żywca 4 zł rolnikowi płacą złodzieje pierd***** Co to jest za chory kraj opłacalności prawie zero. Jestem po studiach i pracy nie ma w tym kraju no chyba ze na kase do marketu !!!!! jak chcesz moge ci napisac receptury na poszczególne fazowości tuczu.

#3 Share Bartekj1994

Bartekj1994

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 08 październik 2014 - 18:47

Żywienie Warchlaka

U nas kupujemy prosieta w wadze 15-20 kg i na początku dostają starter z firmy Paszmark (15-30kg) potem przechodzą na (W) sypką (30-70) i na koniec To już taka najsłabsza i najtańsza. Mówimy o gotowych paszach. Prosięta polskie nie rasowe przyrosty od 900 do 1200g na dobę. Średnio w 3-4 miesiace waga 120 kg.

#4 Share ursus914

ursus914

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów
  • Zainteresowania:Muzyka Rockowa, klasyczne samochody :)

Napisany 08 październik 2014 - 21:20

Żywienie Warchlaka

Ogólnie najprostszą i w miare sensowną opcją jest wykorzystanie suchej mieszanki śruty z koncentratem, czyli paszy sypkiej. Biorąc pod uwagę że masz mało sztuk, i pewnie nie są to jakieś wysokomięsne potwory, poleciłbym Ci przygotować sobie 200-300kg śruty i domieszać ją zgodnie z proporcją przewidzianą na etykiecie koncentratu. Osobiście stosuję koncentraty firmy EuroPol. Bardzo polecam:  http://www.eurolpol....aty/mocnym.html Bardzo intensywne pobieranie i przyrosty. Przyzwyczajaj je do stężenia z opakowania stopniowo, najpierw połowa zalecanego, za 10 dni pełne. Powodzenia :) 

Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

#5 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 10 październik 2014 - 06:17

Żywienie Warchlaka

Jak tak karmisz to ci za szybko nie urosną to już nie te czasy zeby ziemniakami karmic.

to w tych czasach świnie na ziemniakach nie urosną? :blink:  Świnie się zmieniły czy ziemniaki?

niektórzy lodami karmią i świnie rosną

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 październik 2014 - 07:37

Żywienie Warchlaka

Kolego urosną ale ile chcesz je trzymac w chlewni 8 miesięcy czy 9 ??? jak chcesz to możesz im dawać tylko i wyłącznie pasze gospodarskie świnki na pewno będą ją chętniej jadły bo jest dla nich atrakcyjniejsza tylko potem sprzedaj koniecznie na po ubojowo jak ci wyskoczy O albo P to się zdziwisz. Słoniny i smalcu jest od groma w takich tucznikach. Teraz chodzi o to zeby wyprodukować jak najwięcej  w krótkim casie no i co najważniejsze jak najtaniej a jeśli chodzi o te ziemniaczki to jedynie sprostają temu ostatniemu czynnikowi. Każdy orze jak może ja tylko wyraziłem swoją opinię i przy okazji stwierdzam fakty myślę, że też doskonale wiesz jak i czym powinno się karmić trzode aby uzyskać jak najlepsze rezulataty tylko po prostu piszesz bo piszesz zeby sobie nabić posty bo niestety ten nic konkretnego do tej dyskusji nie wnióśł. Nikogo do niczego nie zmuszam...

Edytowany przez Frytek, 10 październik 2014 - 07:38.

#7 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 11 październik 2014 - 05:30

Żywienie Warchlaka

żywiłeś świnie ziemniakami? A jeżeli tak to czy bilansowałeś dawkę żywieniową? Zapewniam cię że świnia urośnie w takim samym czasie na ziemniaku, zbożu czy lodach i nie będzie tłusta. Znam chlewnię w Niemczech co jedzie na misiach Haribo

Ziemniak wcale nie jest najtańszą paszą. Bym powiedział że nawet porównywalną ze zbożem

#8 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 13 październik 2014 - 08:52

Żywienie Warchlaka

Witam.Mam 10 sztuk warchlaków....

Tydzień po odsadzeniu.Warchlaki mają ok.30 kg.

:blink: to w jakim wieku ty je odsadzałeś ??

A co do ziemniaków, to pasza jak każda inna, można nawet i truflami karmić byle po przeliczeniu składników w nich zawartych cena za zbilansowaną pełnoporcjową paszę wychodziła taniej niż na zbożu.

Problem pojawia tylko z systemem karmienia bo wiadomo że 10 sztuk można sobie w wiaderku karmić ale przy 1000 potrzeba już drogiej instalacji do tego względem np paszociągu i koszt takiej instalacji w koszty żywienia również trzeba wkalkulować.

Edytowany przez lukaczmarek, 13 październik 2014 - 08:55.

#9 Share Agronim

Agronim

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 14 październik 2014 - 21:54

Żywienie Warchlaka

Bartekj1994, przeliczyłem. To nie całe 3 miesiące do 120 kg. Mogę ci powiedzieć Mistrzu, albo przelicz to jeszcze raz. Co do tematu to poprzednicy mają rację, że najważniejsze jest bilansowanie nawet z ziemniakami tylko że na worku receptury z nimi nie widziałem już bardzo dawno. Jak dla mnie to pasza w tym wieku trochę słaba ale jak masz sobie nie poradzić z biegunkami to faktycznie lepiej powoli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share liber

liber

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 17:19

Żywienie Warchlaka

Ja mam teraz/też(?)niewielka hodowle i warchlakom daje śrut 50% jeczmień 50% pszenica i do tego dodaje sano premium pigi , rosna jak na drozdzach :rolleyes:

Edytowany przez Matey, 17 listopad 2014 - 14:56.
orty