p0mian

Ceny dzierżawy ziemi

Polecane posty

p0mian    0

Na wstępie chciałbym się przywitać- to mój pierwszy wpis na forum :)

 

Nie jestem rolnikiem, jednak znajduję się obecnie w sytuacji, która zmusza mnie do poszukania obiektywnych informacji na temat kosztów dzierżawy gruntów - muszę pomóc znajomej renegocjować umowy dzierżawy około 30ha gruntów rolnych klasy VI i V w okolicach Poznania. Nie możemy zapytać nikogo z okolicznych rolników o ceny w regionie bo w zasadzie każdy sąsiadów użytkuje prawie za darmo albo za darmo jakiś kawałek jej ziemi i nie są przychylnie nastawieni do propozycji zmiany takiej sytuacji. 

 

W związku z tym chciałbym poradzić się Was jaką cenę powinniśmy zaproponować w nowych umowach dzierżawy? 

Dodam, że stare umowy to umowy słowne bez okresu dzierżawy, lub umowy które wg zapisu już się skończyły, jednak dzierżawca nadal użytkuje ziemię na zasadach starej umowy (nikt do teraz nie interesował się sytuacją). 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p0mian    0

dopłaty do tej pory brali użytkownicy ziemi. Rozwiązanie, które proponujesz też jest jakimś wyjściem, dzięki! 

 

Jednak w tygodniku rolniczym czytałem: "Za klasy V i VI czynsz sięga powyżej odpowiednio 877 oraz 848 zł/ha"  Czyli mam rozumieć, że te ceny są błędne? 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

czynsz należy ustalić co najmniej  w wysokości dopłat , czyli te stawki jak najbardziej mogą być ... przynajmniej u mnie taniej nikt nie da pola 

stawka dopłat za 2014 r = 910 zł do ha + ONW  

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    132

Koszt dzierżawy zależy w dużym stopniu od sytuacji w okolicy. U mnie jest to ok 1000-1200zł a już kilka km dalej za ziemie tej samej klasy to ok 800 zł ze względu na mniejsze zainteresowanie. Dopłaty dodatkowo pobiera właściciel gruntów.

Powiem tylko że będziecie mieli ciężko skoro ziemia byłą do tej pory użytkowana za darmo dzierżawcy będą robić wszystko by dalej taki stan się utrzymał. Ile lat już tak użytkują tą ziemię ? Bo po ok 20 latach mogą próbować zostać jej właścicielami przez zasiedzenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

ogłoś się w lokalnej prasie. Zobacz czy gmina w której znajduję się ta ziemia ma jakąś gazetkę[głos gminy, itp] i ogłoś się tam. Również ogłoś się w sąsiednich gminach. Poza tym na olx, anonse, itp. Jak podasz że masz do wydzierżawienia 30h to raczej znajdziesz nowych dzierżawców. Cena minimum to 1000 za ha[V i VI klasa]. Jakby ta ziemia byłaby w okolicach Torunia sam bym ją wziął :)

Edytowano przez boo45

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
forANGEL    0

W tym roku nie ma szału i zboże nie jest niestyty tanie.....

Kawa na ławe co to znaczy za darmo albo prawie za darmo?

Czyli tak oni biorą dopłaty a kto płaci podatek do gminy?

Ta ziemia jest na górce? na dołku? Zboże, które zasieli jest ładne czy takie sobie?

 

Uważam, że dzierżawca biorąc dopłaty powinien oddać połowę dopłat czyli te 500zł w zaokrągleniu dla właścicielki pola z hektara.

Jeżeli im nie pasuje to trzeba za mordę i won z pola bo niedługo będą uważać pole za swoje:)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p0mian    0

Dzięki wszystkim za tyle konkretnych odpowiedzi. Co do Waszych pytań:

Z zasiedzeniem teraz już raczej im się nie uda bo nie robili nic w tym temacie wcześniej - a teraz sprawa spadkowa właśnie została załatwiona i w księgach wieczystych jest spadkobierca wpisany.

 

Możliwe, że podatek nie był częściowo w ogóle wpłacany - jestem na etapie sprawdzania sprawy, oprócz wymienionej w zapytaniu ziemi jest tam jeszcze sporo lasu - mam pozwolenie na przecinkę konkretnych drzew - z tych pieniędzy zapłacony zostanie zaległy podatek. 

 

Za darmo to znaczy za 0zł a za prawie darmo to 1500 zł za rok za 12ha - taką umowę widziałem ale konta bankowe zostały zlikwidowane rok temu i nie am możliwości potwierdzenia wpłat.

 

Ogólnie sytuacja była nieciekawa - teraz powoli załatwiam wszystko jak trzeba. 

 

Trudno mi oceniać zborze ale nie widziałem na nim żadnej choroby/pleśni. 

 

Ziemia można powiedzieć na lekkim skosie ale raczej płasko. Nie jest to jeden kawałek ale kilka. 

 

boo45 dzięki za rady ogłoszeniowe - tak pewnie zrobię

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adams452    13

Powinieneś wołać co najmniej 1000zl + podatek za ha, ale dopłaty bierze dzierżawca. Daj ogłoszenie w internecie i lokalnej prasie i się chętni znajda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

Obowiązkiem dzierżawcy jest opłacanie wszelkich danin publicznych od gruntu. A co do ceny za dzierżawę, to jest to kwestia zdrowego rozsądku i umiaru z obu stron, bo jek przeholujesz, to zostaniesz z 30ha gruntów, które będziesz musiał w najgorszym wypadku sam obrobić. Poza tym, dopłaty obszarowe są dopiero 10 lat, a wcześniej wielu ludzi oddawało gruntu w dzierżawę za grosze, aby pole nie ugorowało i było uprawiane. Skoro przez tyle lat nikomu to nieprzeszkadzało, to nie było w interesie dzierżawcy upominać się o podniesienie czynszu za dzierżawę :/

Niestety, trzeba pójść do gminy, zrobić zestawienie zaległości (w mojej gminie można dostac od ręki), sprawdzić, czy gmina nie weszła na hipotekę za zaległości (wpis w KW).

Na zasiedzenie w złej wierze trzeba 30 lat i trzeba płacić uczciwie wszelkie podatki w gminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Za piątą i szóstą klasę to właściciel pola powinien się cieszyć jak koś to zechcę wziąć w dzierżawę i zapłaci co najwyżej podatek!

A jak mu nie pasuję to niech się weźmie do roboty i sam szpadlem przewali tą ziemie.

 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

ja za druga klase płace 500 zł/ha a ty tutaj piszesz 800 za 5 i 6. Po prostu składaj papiery na dopłaty i podatek niech płaci dzierżawca. Moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazowsze    27

rispekt, na Mazowszu za drugą klasę musiałbyś zapłacić 1000-1500zł/ha. Nie ma najmniejszego problemu z dzierżawą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

jak patrze ile za ha dzierzawy placicie to mi kopara opada ;/ ja od hektara place 250zl ziemia klasy 4-6 w dobrej kulturze rolnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ja mam kilka ha pól, za które dopłaty dopłaty oddaję właścicielowi ( czyli czynsz = dopłaty), właściciel płaci podatek, ziemie IV,V i VI klasa

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

bo 5 i 6 klasa jest zwolniona z podatku

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

U mnie na 5 i 6 klasie to juz dawno las rośnie. Na moich górkach 4 klasa szału nie robi, a 5 i 6 to zaraz po "reformie ustrojowej" poszła w nieużytki. I po 25 latach las taki, że hoho.

A sam czynsz zależy jeszcze od tego, jakie to pole. Za kawałki po 30 arów biznesu się nie zrobi, a u mnie sporo takich. W mojej miejscwości była regulacja, to mniej takich, ale po sassiedzku, to kawałki takie, że jedziesz kombajnem w jedną stronę i cofasz, bo nie ma jak zawrócić.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

co było regulacja ?

chodzi ci o to ze było scalenie działek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p0mian    0

Uff. Nie spodziewałem się, że aż tyle różnych opinii :)

@jahooo Aż takie małe jak piszesz (30a) to one nie są

 

Dostałem właśnie dokładne wypisy z ewidencji i sprawdziłem - jest trochę mniej niż myślałem bo nie wiedziałem że trochę więcej z działek to łąki i pastwiska (w sumie to jest ponad 40ha ale łąki i pastwiska oraz lasy, sad i zabudowania to 14 z kawałkiem. Oznaczonych jako orne pozostaje ponad 25 ale 5,5 okazało się IVa i b 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

75% moich gruntów które obrabiam to dzierżawy, więc mogę coś na ten temat powiedzieć. Mam różne pola 20 ary po działki 3 hektarowe. w większości takie małe działki do hektara nie zaleznie jaka klasa ziemi.  Nic nie płacę tzn. biorę dopłatę właściciel płaci podatek a ja z nim się rozliczam albo w zamian za płody rolne typu ziemniaki zboże dla kur, równowartości podatku. Z większymi kawałkami jak 1ha to róznie mam. Mam np 1,5ha IV V i VI klasy gdzie właściciel płaci podatek a ja biorę dopłatę i jest zadowolony że obrabiam jego "piachy" Mam działki że płacę podatek biorę dopłate i właściciel bierze za 1ha- 100kg ziemniaka. . Mam że płacę pół podatku i biorę pół dopłaty resztę właściciel. I jeszcze z kilkoma mam tak że płacą podatek biorą dopłatę gleby od IVa do VI , A co zbiorę to moje. I z tą ostatnią sytuacją to w okolicy ze mnie się śmieją że "bez dopłat to się nie opłaca" że jestem głupi że tak się godzę.


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p0mian    0

z tego co dowiedziałem się przez te dni - w Wielkopolsce czynsz jest wyższy niż w innych regionach - cena gruntu też. Te działki nie są takie małe ale w obrębie niektórych gleba jest zróżnicowana pod względem klasy - część taka a część taka. Wszystkie w zasadzie powstały z połączenia dawnych parceli. 

 

Jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedzi! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

5,5 ha w jednym kawałku, prostokat

500m x 110m

dopłata dla dzierzawcy

podatków brak

2 tys czynszu za 1ha dla mnie

gleba 5 klasa, w tym roku srednio 4,5 tony pszenzyta z 1 ha

sa chetni ?

:D

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś w innym temacie napisał że gość za III i IV klasę dał 2800 zł za dzierżawę więc wszystko zależy od regionu To że się rozjechał w tym roku to inna sprawa. U mnie standard to dopłata+ podatek dla dzierżawcy i chętnych jak na pęczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bartek13
      Witam. Czy ktoś już dostał może dopłaty za ekoschematy jak faktycznie wygląda stawka za 1pkt
    • Przez MARAKAM
      Witam, chciałbym kupić ładowacz czołowy do ciągnika 100KM, o udźwigu 1600kg. Tur nie będzie bardzo przeciążany, trochę podepchnąć zboże, zebrać śnieg, rozładować i załadować kilkanaście big bagów i palet z nawozem. Myślałem na MT 02 Metal Technik, MatStal. Nie chciałbym też wydawać wielkich pieniędzy. Pierwszy 21900 netto, ten drugi ok 23500 brutto. Może ktoś ma używany do Ursusa 9014h.
       
       
    • Przez adrianboss11
      Jak tam ceny ziemi u Was i dzierżaw? u nas już powoli spadają, przy takich cenach nawozów i paliwa ludzie oddają dzierżawy za które musieli płacić. Woj. Lubelskie 
    • Przez lysonzi1
      Witam, często w kosztach uwzględniamy ceny nawozów, śor, paliw czy też części. Natomiast nie widzę tematów odnośnie cen energii elektrycznej, szczególnie gdy jest ona tak droga, więc moje pytanie jakie macie ceny energii na rok 24? I kolejne? Jaka taryfa i jakie oferty cenowe? Ja mam taryfę c21 i do końca 24' mam umowę po 38gr za kWh( Energa). Umowa ta jest dla mnie bardzo korzystna i była podpisywana z tego co pamiętam to w 21'. Obecnie zastanawiam się co robić dalej bo otrzymałem ofertę na 25' i wynosi już 86gr. Czekam na rozwinięcie dyskusji. 
    • Przez sindram
      Szanowni rolnicy,
      Niedawno odziedziczyłem po rodzinie, gdzieś 2,5-3 hektara ziemi ornej, klasa ziemi to miedzy II, IIIa i IIIb( dokładnie nie wiem, sprawy pod względem prawnym jeszcze nie są zaczęte), jako ze mam pieniądze nie jestem zainteresowany natychmiast sprzedażą, tym bardziej ze ziemia drożeje, jestem za to zainteresowany puszczeniem ziemi w dzierżawę, ile rocznie mogę za nią dostać ?  
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj