Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny dzierżawy ziemi

888 odpowiedzi na ten temat

#1 Share p0mian

p0mian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 październik 2014 - 07:43

Ceny dzierżawy ziemi

Na wstępie chciałbym się przywitać- to mój pierwszy wpis na forum :)

Nie jestem rolnikiem, jednak znajduję się obecnie w sytuacji, która zmusza mnie do poszukania obiektywnych informacji na temat kosztów dzierżawy gruntów - muszę pomóc znajomej renegocjować umowy dzierżawy około 30ha gruntów rolnych klasy VI i V w okolicach Poznania. Nie możemy zapytać nikogo z okolicznych rolników o ceny w regionie bo w zasadzie każdy sąsiadów użytkuje prawie za darmo albo za darmo jakiś kawałek jej ziemi i nie są przychylnie nastawieni do propozycji zmiany takiej sytuacji. 

W związku z tym chciałbym poradzić się Was jaką cenę powinniśmy zaproponować w nowych umowach dzierżawy? 

Dodam, że stare umowy to umowy słowne bez okresu dzierżawy, lub umowy które wg zapisu już się skończyły, jednak dzierżawca nadal użytkuje ziemię na zasadach starej umowy (nikt do teraz nie interesował się sytuacją). 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny dzierżawy ziemi Dzisiaj, 23:58
  •  

#2 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 październik 2014 - 08:33

Ceny dzierżawy ziemi za ta klasę ziemi to nikt czynszu nie da. Za same dopłaty niech odda.

#3 Share p0mian

p0mian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 październik 2014 - 08:51

Ceny dzierżawy ziemi

dopłaty do tej pory brali użytkownicy ziemi. Rozwiązanie, które proponujesz też jest jakimś wyjściem, dzięki! 

Jednak w tygodniku rolniczym czytałem: "Za klasy V i VI czynsz sięga powyżej odpowiednio 877 oraz 848 zł/ha"  Czyli mam rozumieć, że te ceny są błędne? 

#4 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 06 październik 2014 - 09:15

Ceny dzierżawy ziemi

czynsz należy ustalić co najmniej  w wysokości dopłat , czyli te stawki jak najbardziej mogą być ... przynajmniej u mnie taniej nikt nie da pola 

stawka dopłat za 2014 r = 910 zł do ha + ONW  

Edytowany przez kozulek2, 06 październik 2014 - 09:17.

#5 Share MKrajes

MKrajes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 06 październik 2014 - 10:43

Ceny dzierżawy ziemi

Koszt dzierżawy zależy w dużym stopniu od sytuacji w okolicy. U mnie jest to ok 1000-1200zł a już kilka km dalej za ziemie tej samej klasy to ok 800 zł ze względu na mniejsze zainteresowanie. Dopłaty dodatkowo pobiera właściciel gruntów.

Powiem tylko że będziecie mieli ciężko skoro ziemia byłą do tej pory użytkowana za darmo dzierżawcy będą robić wszystko by dalej taki stan się utrzymał. Ile lat już tak użytkują tą ziemię ? Bo po ok 20 latach mogą próbować zostać jej właścicielami przez zasiedzenie. 

#6 Share boo45

boo45

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 06 październik 2014 - 11:04

Ceny dzierżawy ziemi

ogłoś się w lokalnej prasie. Zobacz czy gmina w której znajduję się ta ziemia ma jakąś gazetkę[głos gminy, itp] i ogłoś się tam. Również ogłoś się w sąsiednich gminach. Poza tym na olx, anonse, itp. Jak podasz że masz do wydzierżawienia 30h to raczej znajdziesz nowych dzierżawców. Cena minimum to 1000 za ha[V i VI klasa]. Jakby ta ziemia byłaby w okolicach Torunia sam bym ją wziął :)

Edytowany przez boo45, 06 październik 2014 - 11:08.

#7 Share forANGEL

forANGEL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 06 październik 2014 - 12:11

Ceny dzierżawy ziemi

W tym roku nie ma szału i zboże nie jest niestyty tanie.....

Kawa na ławe co to znaczy za darmo albo prawie za darmo?

Czyli tak oni biorą dopłaty a kto płaci podatek do gminy?

Ta ziemia jest na górce? na dołku? Zboże, które zasieli jest ładne czy takie sobie?

Uważam, że dzierżawca biorąc dopłaty powinien oddać połowę dopłat czyli te 500zł w zaokrągleniu dla właścicielki pola z hektara.

Jeżeli im nie pasuje to trzeba za mordę i won z pola bo niedługo będą uważać pole za swoje:)

#8 Share p0mian

p0mian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 październik 2014 - 12:33

Ceny dzierżawy ziemi

Dzięki wszystkim za tyle konkretnych odpowiedzi. Co do Waszych pytań:

Z zasiedzeniem teraz już raczej im się nie uda bo nie robili nic w tym temacie wcześniej - a teraz sprawa spadkowa właśnie została załatwiona i w księgach wieczystych jest spadkobierca wpisany.

Możliwe, że podatek nie był częściowo w ogóle wpłacany - jestem na etapie sprawdzania sprawy, oprócz wymienionej w zapytaniu ziemi jest tam jeszcze sporo lasu - mam pozwolenie na przecinkę konkretnych drzew - z tych pieniędzy zapłacony zostanie zaległy podatek. 

Za darmo to znaczy za 0zł a za prawie darmo to 1500 zł za rok za 12ha - taką umowę widziałem ale konta bankowe zostały zlikwidowane rok temu i nie am możliwości potwierdzenia wpłat.

Ogólnie sytuacja była nieciekawa - teraz powoli załatwiam wszystko jak trzeba. 

Trudno mi oceniać zborze ale nie widziałem na nim żadnej choroby/pleśni. 

Ziemia można powiedzieć na lekkim skosie ale raczej płasko. Nie jest to jeden kawałek ale kilka. 

boo45 dzięki za rady ogłoszeniowe - tak pewnie zrobię

#9 Share adams452

adams452

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 06 październik 2014 - 12:56

Ceny dzierżawy ziemi

Powinieneś wołać co najmniej 1000zl + podatek za ha, ale dopłaty bierze dzierżawca. Daj ogłoszenie w internecie i lokalnej prasie i się chętni znajda.

#10 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 06 październik 2014 - 12:57

Ceny dzierżawy ziemi

Obowiązkiem dzierżawcy jest opłacanie wszelkich danin publicznych od gruntu. A co do ceny za dzierżawę, to jest to kwestia zdrowego rozsądku i umiaru z obu stron, bo jek przeholujesz, to zostaniesz z 30ha gruntów, które będziesz musiał w najgorszym wypadku sam obrobić. Poza tym, dopłaty obszarowe są dopiero 10 lat, a wcześniej wielu ludzi oddawało gruntu w dzierżawę za grosze, aby pole nie ugorowało i było uprawiane. Skoro przez tyle lat nikomu to nieprzeszkadzało, to nie było w interesie dzierżawcy upominać się o podniesienie czynszu za dzierżawę :/

Niestety, trzeba pójść do gminy, zrobić zestawienie zaległości (w mojej gminie można dostac od ręki), sprawdzić, czy gmina nie weszła na hipotekę za zaległości (wpis w KW).

Na zasiedzenie w złej wierze trzeba 30 lat i trzeba płacić uczciwie wszelkie podatki w gminie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 06 październik 2014 - 13:01

Ceny dzierżawy ziemi

oj tam obrabiać ,teraz pełna stawka dopłat za ugorowanie będzie  ;)

#12 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 06 październik 2014 - 17:08

Ceny dzierżawy ziemi

Za piątą i szóstą klasę to właściciel pola powinien się cieszyć jak koś to zechcę wziąć w dzierżawę i zapłaci co najwyżej podatek!

A jak mu nie pasuję to niech się weźmie do roboty i sam szpadlem przewali tą ziemie.

#13 Share rispekt

rispekt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 06 październik 2014 - 18:29

Ceny dzierżawy ziemi

ja za druga klase płace 500 zł/ha a ty tutaj piszesz 800 za 5 i 6. Po prostu składaj papiery na dopłaty i podatek niech płaci dzierżawca. Moje zdanie.

#14 Share mazowsze

mazowsze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 06 październik 2014 - 19:10

Ceny dzierżawy ziemi

rispekt, na Mazowszu za drugą klasę musiałbyś zapłacić 1000-1500zł/ha. Nie ma najmniejszego problemu z dzierżawą.

#15 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 październik 2014 - 19:23

Ceny dzierżawy ziemi

jak patrze ile za ha dzierzawy placicie to mi kopara opada ;/ ja od hektara place 250zl ziemia klasy 4-6 w dobrej kulturze rolnej

#16 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 922 postów

Napisany 06 październik 2014 - 19:45

Ceny dzierżawy ziemi

ja mam kilka ha pól, za które dopłaty dopłaty oddaję właścicielowi ( czyli czynsz = dopłaty), właściciel płaci podatek, ziemie IV,V i VI klasa

#17 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 06 październik 2014 - 20:44

Ceny dzierżawy ziemi

nie wiem czy tylko u mnie tak ale ja chyba za V i VI klasę nie płacę podatku gruntowego ;)

#18 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 październik 2014 - 20:46

Ceny dzierżawy ziemi

bo 5 i 6 klasa jest zwolniona z podatku

#19 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 06 październik 2014 - 20:47

Ceny dzierżawy ziemi

U mnie na 5 i 6 klasie to juz dawno las rośnie. Na moich górkach 4 klasa szału nie robi, a 5 i 6 to zaraz po "reformie ustrojowej" poszła w nieużytki. I po 25 latach las taki, że hoho.

A sam czynsz zależy jeszcze od tego, jakie to pole. Za kawałki po 30 arów biznesu się nie zrobi, a u mnie sporo takich. W mojej miejscwości była regulacja, to mniej takich, ale po sassiedzku, to kawałki takie, że jedziesz kombajnem w jedną stronę i cofasz, bo nie ma jak zawrócić.

Edytowany przez jahooo, 06 październik 2014 - 20:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 październik 2014 - 21:01

Ceny dzierżawy ziemi

co było regulacja ?

chodzi ci o to ze było scalenie działek ?