Skocz do zawartości

Zdjęcie

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność.

93 odpowiedzi na ten temat

#81 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 10:44

Widać że niektórzy mają dużo do powiedzenia a świnie to chyba w internecie widzieli, a już o hodowaniu i o kosztach nie wspomne. 

Ciekawi mnie "Krassus" czy ty byś robił u mnie w gospodarstwie za np. 1000 zł/miesiąc? Wątpie więc odpuść sobie tego typu komentarze. A swoją drogą pracownik jest przyczyną chęci likwidacji, a właściwie jego brak gdyż 2500-3000 zł było mu mało więc poszedł szukać lepszego chleba za granicą, a samemu przy 60 lochach i 62 ha "trochę" ciężko wyrobić.

O weterynarzu już "PawełWlkp" wytłumaczył cirko, myko, prrs, itd,itp + antybiotyki typu doxy i w ciągu roku wyjdzie.

Wyniki takie słabe z powodu eperytrozoonozy(upadki od 25-70kg) + brak czasu, bo jak ktoś zorientowany to wie że nawet we dwoje ludzi przy tych ha i swiniach to jest mało.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Dzisiaj, 22:06
  •  

#82 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 10:51

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Zgadza się Albert, zakładając ten temat ciekawiło mnie takie postępowanie rolników kiedy to stwierdza, że zboża tanio nie odda i postanawia wstawić do chlewni ileś tam tuczników.
I teraz jak na tym wyjdzie, czy takie postępowanie jest ekonomicznie uzasadnione?

#83 Share AlbertM

AlbertM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 11:01

Piceofmind Jakby na wszystko patrzeć to człowiek nie musiałby niczego w życiu robić bo "się nie opłaca". Niestety ceny dyktuje rynek. Ceny zbóż lecą w dół z dnia na dzień, ropa do góry. Rolnictwo to nie jest stały grunt. Nie możesz sobie założyć, tego miesiąca tyle i tyle wyciągniesz. Mój tata miał hodowlę świń, ale tego lata wdarła się różyca i d*pa, od nowa trzeba zakładać. Ja jestem zdania, że rolnik zawsze będzie mógł więcej i lepiej zarobić niż przeciętny polak z najniższą krajową. Jak słyszłę ciągłe narzekanie, że się nie opłaca to mnie h** strzela a za chwilę z bramy nowy Passatem wyjeżdza. Ciągle mało i mało mają. Jak nie pracujesz sumiennie i wytrwale to nigdy niczego nie osiągniesz. Fakt, że nasz rząd mógłby postarać się o większą ilość odbiorców za granicą a nie tylko Rosja. Sytuacja polityczna wygląda źle i wszyscy dostają po d*pie. Wytrwałości panowie :D

Edytowany przez AlbertM, 23 wrzesień 2014 - 11:45.

Bierzmy Sprawy W Swoje Ręce :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 15:32

PIC kosztuje mnie w granicach 10 zł/kg. Zboże swoje zawsze wyjdzie taniej, jeżeli jak ktoś wcześniej wspomniał koszt wyprodukowania 1 tony to 700 zł, to ja na jego miejscu bym oddał w dzierżawę gospodarstwo tym, co zrobią to lepiej. Jeżeli ktoś ma wszystko zautomatyzowane i na rusztach, przy dużych ilościach z hodowli można godnie żyć, nie wkładając w to dużo pracy, ale jak ktoś trzyma po 10-20 świnek, wszystko robi tak jak jego dziadkowie (aż dziwne, że na pole koniem nie wyjeżdża) to się nie dziwię, że narzeka. Podstawą ekonomi jest ciągłe rozwijanie się, i nie mówię, aby ktoś nabrał kredytów, ale stopniowo szedł do przodu, a nie miał komunistyczne podejście, że tak było kiedyś, więc tak ma być teraz.

#85 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 15:37

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Dorzuce kilka słow ode mnie.Moim zdaniem w Polskie rolnictwo wchodzi ingerencja obcych państw z bloku wspólnoty UE spychając nas rolników na marginalny byt.Rok 2014 był rokiem najbardziej urodzajnym w ostatnich kilku dziesięcioleci a mimo to jest jednym z najgorszym lat pod względem opłacalności w rolnictwie jesli w ogóle była jakaś opłacalnosć w każdej produkcji.Ja o siebie się nie martwię bo mam juz swoje lata ale martwi mnie brak przyszłosci w Polskim rolnictwie dla młodych ludzi chcących pracować na swoim nie mając pojęcia jakie restrykcje czekają nas za to że wyprodukujemy za dobrze i za tanio.

Edytowany przez Jurmiczek, 23 wrzesień 2014 - 16:36.

#86 Share wielus5

wielus5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 19:39

nie opłaca sie hodowla swin. 

prosiak 140zl

pasza  300zl

woda prąd sloma

za tucznika dostaniesz 120kg x 3.9zl  = 468zl 

zysku 0zl

to chyba lepiej zboże sprzedać

#87 Share AniaP

AniaP

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 20:52

U nas to już obecnie to nic się nie opłaca,

Żyjemy w kraju złodziejstwa,oszustwa,korupcji,cwaniactwa,neopotyzmu,hasła "róbta co chceta ,malwersacji ,niszczenia jednostki ludzkiej ,brakiem perspektyw,bezrobocia.

Teraz nasz kraj to nie ojczyzna ,to wredna macocha,która dzieciom oferuję biedę z nędzą.I nigdy tu nie będzie dobrze,bo nie pasuje nam ta sytuacja ale  ją zaakceptowaliśmy.Bo jakie jest inne wyjscie? jaka przyszłość?żeby jeszcze gorsza nie była od tej panującej teraz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#88 Share maciej9911

maciej9911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Pasjonat rolnictwa

Napisany 26 listopad 2014 - 12:08

wielus5 jak ci wychodzi 300zł pasza na utuczenie jednego tucznika to co się dziwic że ci się nie opłaca... Powinieneś dążyć do zmieszczenia się w 260zł i już byś miał 40zł w kieszeni...

#89 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 14:44

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Tuczniki wstawione po tegorocznych żniwach z powodu niskiej ceny skupu zbóż niebawem będą gotowe na skup. Przy obecnych cenach żywca trzeba było sprzedać zboże po żniwach a nie bawić się w generowanie zysku poprzez tucz świń.

#90 Share AniaP

AniaP

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 17:33

Powinieneś dążyć do zmieszczenia się w 260zł i już byś miał 40zł w kieszeni...

Czasem liczy się inaczej i wychodzi i inaczej,Na jednego tucznika wychodzi średnio 250-350 kg paszy (własne zboże+koncetraty inne dodatki )ale to też wszystko zależy jaka to pasza i rasa świń.Normalnie żeby obecnie być na zero z opłacalnością trzeba sprzedać po 5zł a, cena  żywca spada na ryj do dołu ,a firmy  sprzedające koncetraty podnoszą do góry.Cena  obecna 3.80  i jak wyjść i zarobić chociaż na piwo ? :)

Ale trzeba brać też pod uwagę,co do opłacalności-teraz się nie opłaca,a za pół roku znów może się opłacać.Produkcję trzody rozpatruję się w pespektywie  kilku lat.

#91 Share maciej9911

maciej9911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Pasjonat rolnictwa

Napisany 27 listopad 2014 - 10:16

AniaP ja to rozumiem dlatego mówie że trzeba dążyć do tych 250kg a nie ola boga 350... Na rynku zostaną tylko najlepsi;)

#92 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 12:50

Zostaną Najwytrwalsi i Sentymentalni, a niekoniecznie najlepsi!

#93 Share AniaP

AniaP

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 11:02

Ale dlaczego ta się dzieję ,że zostaną najwytrwalsi i sentymentalni ??

Bo na skupie dostaję się marne grosze,a w sklepie szaleję drożyzna .Do tego zagraniczna konkurencja,która zalewa rynek mięsem z nie normalnych hodowli ale z ferm-fabryk.I tam nic nie zmarnują Już o innych rzeczach by było taniej nie wspomne.I żaden tradycjny rolnik na dłuższą męte nie wytrzyma z taką konkurencją.

Za granicą ,Holandia,Niemcy robią wszystko ,by utrzymać rolnictwo,by ludzie chcieli być farmrami,a u nas robi się wszystko,by nimi nie byli.

I nasuwa się pytanie ,kto jest głupszy my czy oni ???

Ale jak u nas ma być dobrze,skoro ludzie prowadzący nasz kraj,nie mają zielonego pojęcia co to jest w ogóle rolnictwo.Pojęcie znają z zagadnienia z książki.I pójdzie taki  dziad rządzić,co nie wie gdzie świnia ma ryj ,a gdzie du*ę.

Jak czytam prasę i oglądam agrobiznes ciśnienie mi się podnosi od tych ich fanaberii wyssanych z palca.

Życzę wszystkim wytrwałości w hodowli w czekaniu na lepsze czasy dla producentów :)

Edytowany przez AniaP, 29 listopad 2014 - 11:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#94 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 09 luty 2015 - 16:21

Jakoś tu cicho, jak tam wasze tuczniki z swego zboża? Zarobiliście miliony?

Zamiast tuczyć zbożem po 500 zł, a tucznika sprzedać po 3,6 to chyba lepiej było to zboże teraz, lub jeszcze poczekać i się nie smrodzić hehe.

Będe chyba jednak wprowadzał powoli plan likwidacji swoich świnek, już zmniejszyłem do 50 loch, a plan mam taki, aby ostatnie tuczniki sprzedać przed wigilią lub przed wielkanocą 2016, co wy na to? Mam nadzieje (o ile nic się nie popsuje) że trafię na w miarę rozsądną cenę za lochy i tuczniki podczas likwidacji i za ten czas wykarmię zboże to co mam paszówkę i z żniw 2015 paszówkę, a konsumpcję sprzedam (myślę że jak rok potrzymam pszenicę to nic jej nie będzie i cena będzie lepsza), a i słomę wyscielam bo mam jeszcze z 500 balotów.