Skocz do zawartości

Zdjęcie

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność.

93 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 wrzesień 2014 - 20:22

prosiak - 180zł

dodatki - 100zł

300kg zboza - 0.3t x 500zł = 150zł

razem 430

do tego prad i woda

za tucznika 550-600zł

100zł zysku na sztuce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Dzisiaj, 11:22
  •  

#22 Share AniaP

AniaP

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 16 wrzesień 2014 - 20:29

Teoretycznie a praktycznie przelicznie wyjdzie inaczej,Ale nie sprzeczam się.

#23 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 wrzesień 2014 - 20:33

a praktycznie to ciezko kupic zboze po 500zł bo nikt za tyle nie chce oddac, jak juz to za 600-700 za pszenzyto :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 16 wrzesień 2014 - 20:34

Od 5-6 lat nie sprzedałem świniaka w skupie, więc nawet nie wiem, jakie są ceny żywca. Wszystko idzie na własny użytek i dla znajomych.

Ziemniaki paruję w parniku opalanym drewnem i zrąbkami. Tzn. nadmiary ziemniaków, głownie bliżej wiosny. Zboże własne plus dodatki. Prosięta nie takie drogie, od kogoś znajomego zwykle sie kupi.

#25 Share ereksio

ereksio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Zainteresowania:wyłącznie ładne kobiety

Napisany 16 wrzesień 2014 - 20:38

jak masz 100zł zysku na tuczniku , to lepiej zatrudnij się gdzieś na budowie i zarobisz to w jeden dzień a tak z tucznikiem pieprzysz się ze cztery miesiące. Nawet jeżeli masz 50 szt.  to i tak więcej zarobisz w pracy i ponadto nie musisz inwestować w pasze, prosiaki, dodatki i inne. Hodowla zacznie się dopiero opłacać jak wszyscy zrozumieją  że świnie po paszach nafaszerowanych chemią, sterydami i antybiotykami sprowadzane do Polski nocą z Holandii, Belgii i Dani zagrażają naszemu zdrowiu .

#26 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 16 wrzesień 2014 - 21:19

Kolego co ty wypisujesz !!!

Mając chęci to  fakt może iść na budowę ale jeszcze przy tej budowie obejdzie wspominane 50 szt. i się nie narobi przy świniach.

Idąc twoim tokiem rozumowania to duża część rolników powinna być na budowie, na swoim przykładzie na pewno pracując na budowie nie osiągnąłbym tego co mam dziś.

Liczyć wszystko się ładnie liczy ale trzeba też nie zapominać że są choroby upadki i jakoś każdy zapomina o amortyzacji budynku/sprzętu który też się zużywa , ale trzeba też liczyć własną pracę która też kosztuje.

I przy kalkulacjach zawsze cena sprzedaży zboża, bo niekiedy może się okazać że produkując tracimy (jeżeli mamy słabe wyniki produkcyjne).

Edytowany przez Sadek, 16 wrzesień 2014 - 21:21.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#27 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1711 postów

Napisany 16 wrzesień 2014 - 21:29

Od 5-6 lat nie sprzedałem świniaka w skupie, więc nawet nie wiem, jakie są ceny żywca. Wszystko idzie na własny użytek i dla znajomych.

Ziemniaki paruję w parniku opalanym drewnem i zrąbkami. Tzn. nadmiary ziemniaków, głownie bliżej wiosny. Zboże własne plus dodatki. Prosięta nie takie drogie, od kogoś znajomego zwykle sie kupi.

jak nie wiesz jakie są ceny żywca w skupie to jak sprzedajesz znajomym po 10zł za kg czy po 1zł, przecież nikt nie jest głupi i za 1zł nie da Ci 2zł te swoje wczesniejsze wyliczenia tez troche zkolorowałeś jeżeli chodzi o opłacalnosc trzody to zapytaj na forum @lukaczmarek on Ci przedstwi wyliczenia 

Edytowany przez wojtal24, 16 wrzesień 2014 - 21:33.

ZETOR TEAM

#28 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 03:48

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Jeżeli chodzi o ścisłošć to 100 zł zysku na świniaku i tak przegrywa z toną zboża, którą można sprzedać za 400/500 zł ,a z 1 tony uhoduję 3 szt.
Wniosek taki, że bardziej jednak opłaca sie sprzedać to zboże.

#29 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 07:04

To, że ne sprzedaję do skupu, nie znaczy, że nie wiem, jakie są ceny. Po prostu nie interesuje mnie fluktuacja +/- 10gr/kg. Jak sprzedaję komuś świniaka, to wiem, jaka jest cena w skupie. Ale nie robię tego non-stop i nie śledzę cen na bieżąco, bo mnie to nie interesuje.

Pieceofmind - nie wiem, jak to wyliczyłeś, bo nadal operujesz na różnych poziomach cena/koszt/zysk. To, że z tony ziarna osiągniesz 500zł przychodu, nie znaczy, że taki będziesz miał zysk. Ale widzę, że ekonomia i matematyka u ciebie leży.

#30 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 07:24

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Jahooo ale w tym rozważaniu nie startuję od punktu zerowego.
Chodziło mi głownie o celowość decyzji:
Mam przykładpwo zboże i teraz sprzedać czy wstawiać prosiaki, staram sie zrozumieć jak to funkcjonuje..
Wygląda to tak jakby wstawianie prosiaków generowało straty globalnie oczywiście.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 07:44

Jeśli źle podstawisz dane do równania, to oczywiście, że wyjdą liczby ujemne. Możesz sprzedać zboże i mieć spokojną głowę i iść pracować na budowie, jak koledzy radzą. To twój wybór. Zawsze jest ryzyko poniesienia strat, taki już urok rolnictwa.

#32 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 07:47

Jeżeli chodzi o ścisłošć to 100 zł zysku na świniaku i tak przegrywa z toną zboża, którą można sprzedać za 400/500 zł ,a z 1 tony uhoduję 3 szt.
Wniosek taki, że bardziej jednak opłaca sie sprzedać to zboże.

Aby jak najwięcej ludzi o takim toku rozumowania, to nam hodowcom będzie lżej.

Edytowany przez Sadek, 17 wrzesień 2014 - 08:00.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#33 Share Pieceofmind

Pieceofmind

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 08:14

Produkcja zboża, a chów tuczników-opłacalność. Jeżeli hodowca ma taką ilość sztuk, że jest to w stanie utuczyć swoim zbożem to jest to nieopłacalne.

#34 Share AniaP

AniaP

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 10:03

Aby jak najwięcej ludzi o takim toku rozumowania, to nam hodowcom będzie lżej.

Po prostu trzeba mieć swój rozum.Teraz jeden drugiego by utopił w szklance wody,i czeka aż się noga powinie.

A tak było ,jest i będzie ,ze raz cena jest taka,raz taka.Ale na to nie ma się co patrzeć bo do niczego się nie dojdzie.

Ale trzeba pamiętać,że lepieć pracować na siebie we własnym gospodarstwie,niż na kogoś.Dostając najniższą krajową za 12 gdz zapierdzielania.

#35 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 11:12

W moich wyliczeniach podałem dane czysto teoretyczne, co jeszcze raz podkreślam. Są na forum ludzie siedzący w temacie hodowli świń i jej kosztów, którzy są w stanie podać bieżace rzeczywiste koszty hodowli. Są też tacy, którzy mogą dokłądnie wyliczyć koszt uprawy pszenicy. Tylko, że te koszty dotyczą wyłącznie ich systemu produkcji.

Trzeba to przeliczyć na swoje możliwości. Inny koszt 1t pszenicy ma ten, kto nie da nawozu i ma 3t/ha, a inny ten, kto dał nawóz i ma 8t/ha, a jeszcze inny ten, co dał nawóz ale zebrał 4t/ha bo mu zboże poległo i zamokło.

Tak samo z hodowlą. Jeśli mam swoje budynki, w których mogę od ręki postawić kilkadziesiąt sztuk trzody, wszelkie maszyny i urządzenia potrzebne do hodowli, a cena zboża w sprzedaży jest niska, to zaczynam kalkulować, czy nie postawic trochę świń. Jeśli nie mam doświadczenia w temacie i nie mam warunków, to przy obecnej opłacalności hodowli świń jest to tylko temat akademicki, bo nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykuje inwestowania kasy w coś o tak wysokim ryzyku strat.

Kolega mógłby ewentualnie rozważyć hodowlę na swoje własne potrzeby kilku sztuk. Masz w ten sposób mięso własnego, pewnego pochodzenia. Może wyjdzie drożej, niż z "Biedronki", ale "wiesz, co jesz". Bo nie zawsze w życiu chodzi o zysk za wszelką cenę. Własne zdrowie i zycie jest bezcenne. A nadwyżki można sprzedać - kolegom z pracy, znajomym, sąsiadom.

W mojej okolicy do mleczarni mleko odstawiają tylko 2 gospodarstwa, a krowy trzyma kilkanaście. I to mleko nie wyparowuje przecież ani nie jest wylewane, jest na  nie zbyt.

#36 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 11:12

Ale trzeba pamiętać,że lepieć pracować na siebie we własnym gospodarstwie,niż na kogoś.Dostając najniższą krajową za 12 gdz zapierdzielania.

to zalezy od wielu rzeczy ale z tym pracowaniem na siebie to bym uwazal. Nie do konca tak jest :D

#37 Share AniaP

AniaP

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 11:15

To rowiń myśl ,podyskutujemy jak to jest z tym pracowaniem na siebie ;)

#38 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 11:37

ok, tak jak wspomnialem to zalezy od wielu czynnikow a przede wszystkim od oplacalnosci. jesli czlowiek w gospodarstwie zarabia srednio miesiecznie 2000zl a czlowiek na etacie 2500zl to oczywiscie lepiej pracowac "na kogos". mowisz o pracowaniu za najnizsza krajowa. Najnizsza krajowa to okolo 14,4 tys zl rocznie zarobionych w okolo 250 dni po 8 godzin. Czyli  Wiesz ile ludzi w rolnictwie nie osiaga tej kwoty w rozbiciu na glowe? bardzo duzo. Takze twoje rozumowanie jest troszke na wyrost. A co do pracowaniu  "na siebie" nie jest tak do konca bo i tak czesc twoich zarobionych pieniedzy idzie np na kogos innego w podatkach.

Edytowany przez marluk, 17 wrzesień 2014 - 11:41.

#39 Share AniaP

AniaP

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 11:48

Wiem jak jest na gospodarswie,i jakie są przychody i rozchody.I bywa,że ciężko jest osiągnąć tak jak mówisz nawet te 2000zł.Bywa,że jest się na minusie.Ale taki urok.

A to jest normalne ,że pasożyty muszą żerować i na rolnikach.Bo rolnik to bogaty Pan.Ale to już temat rzeka,Ale u siebie nikt Cię nie goni ,i nie wisi Ci na głowie.A tak na posadzie człowieka zerwać chcą.Znam to z praktyki..Ale przy przy małym areale ,trzeba iść się gdzieś zawiesić ,bo punk odbicia musi być .Bo takie siedzenie,i myślenie jakoś to będzie ,przyszłości nie da,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 17 wrzesień 2014 - 11:51

Ale u siebie nikt Cię nie goni ,i nie wisi Ci na głowie

i wlasnie dlatego moze jest tak ciezko czasami, cos za cos. pasozytuja na rolnikach? co masz przez to na mysli? nikt nikomu nie kazal byc rolnikiem...