Edin

Zebranie plonu z pola a sprzedaż ziemi

Polecane posty

Edin    27

Ostatnio dowiedziałem się że zostało sprzedane 4 ha ziemi którą uprawiałem a dzierżawiłem na gębę od swojej rodziny. Umowa sprzedaży wchodzi w życie 20 września br. Osoba która to kupiła chce tam zasiać pszenicę więc mam się wynieść właśnie do 20. Problem w tym że plony z tego pola będę zbierał dopiero pod koniec października.

 

Chciałbym zapytać czy oprócz próby dogadania się z osobą która kupiła tą ziemię (a nie da się) jest jakiś sposób na to żebym mógł zebrać plon w czasie wymienionym wyżej. Istnieją jakieś przepisy które to regulują?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Kto zasiał ten zbiera, tak jest zapisane w kodeksie cywilnym, w piątek geodeta mi tak mówił, bo robiłem okazanie granic, i odzyskałem jakieś 70 ar pola, a na części były buraki i marchewka.

To ze kupił to nic, ty masz to zebrać, nie z nim dogadywałeś się w tamtym roku i on nic nie ma do gadania, on kupił z tobą i musi ci dać zebrać plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

tak sa takie przepisy i umowa ustna staje sie na rowni moca prawna jesli trwala dluzej niz rok a co do plonow maja tu zastosowanie przepisy z kodeksu cywilnego w osttsnim programie tydzien bylo taki przypadek opisany zerknij w necie do odcinka ostatniego programu


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kto zasiał ten zbiera, a umowa ustna to jest również umowa w świetle prawa., jak masz świadków to nic ci nie zrobią muszą czekać aż zbierzesz, a jak wjedzie z pługami to dzwoń na policję, nabywca musi honorować dzierżawę - jesteś na prawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Pokażcie mi przepis w kodeksie który daje takie prawo? Jest ale to zależy od właściciela czyli może zapłacić Ci za pożytki albo pozwolić je zabrać. I jeżeli się uprzesz, łatwo Cię z pola nie wygoni bo jesteś jego posiadaczem czyli siłą Cię wygonić nie może. Ale to ma także minus, może naliczyć Ci czynsz za użytkowanie pola.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Na umowę jaka bo ona nie była obowiązuje roczny okres wypowiedzenia. "Dowiedziałem sie" ze pole zostało sprzedane to nie jest rozwiazanie umowy. Z konkretna osoba umowę zawarłeś i z nią ją rozwiązujesz. i od tego momentu obowiązuje roczny okres " rok gospodarczy"  wypowiedzenia umowy. Jeśli umowa teoretycznie została rozwiązana teraz to nie dosć ze masz prawo zebrac to co na tym polu rosnie to jeszcze rok zasiać i zebrać.

Niestety właściciele myślą że skoro pole jest ich to mogą robic co chcą a to tylko dla tego ze mało kto zna i egzekwuje swoje prawa.

A nowy właściciel niech nie podstakuje bo jego obowiazują dokładnie te same prawa i kupujac pole przejął zarówno prawa jak i obowiazki zwiazane z polem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

 bzdury ...na umowę na czas określony  nie ma żadnego okresu wypowiedzenia ..... umowa np . na jeden rok ? obowiązuje roczne wypowiedzenie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Umowa zawarta ustnie gdy trwa ponad rok czasu uznawana jest za umowę zawartą na czas nieokreślony więc tak, nowy właściciel powinien dać roczny okres wypowiedzenia.

Edytowano przez Krassus

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

ponad rok a rok to chyba różnica ? znasz kogoś kto daje dzierżawę na gębę na dłużej niż rok ?

po za tym jak udowodnisz taką umowę ? kto dogaduje takie sprawy przy osobach trzecich ? 

wszystko to niestety lipa  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Umowę ustna mogę udowodnić tym że przez dziesięć lat płaciłem za to podatek na rachunek gminy i przekazywałem dopłaty na rachunek osoby od której dzierżawiłem także już samo to powinno wystarczyć na udowodnienie że jakieś użyczenie miało  miejsce.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Jest coś takiego jak domniemanie w kodeksie. Domniemuje się, że jeżeli pomimo skończenia dzierżawy, żadna ze stron nie zakończyła ze sobą formalnie współpracy to dzierżawa trwa dalej na czas nieokreślony. Tak samo jak strony zawarły umowę ustną która trwa ponad rok. I jak widzisz, udowodnienie zależy od sytuacji. W tym przypadku autor ma mocne dowody.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Umowę ustna mogę udowodnić tym że przez dziesięć lat płaciłem za to podatek na rachunek gminy i przekazywałem dopłaty na rachunek osoby od której dzierżawiłem także już samo to powinno wystarczyć na udowodnienie że jakieś użyczenie miało  miejsce.

tu fakt , skoro oddawałeś dopłaty w takiej formie (czynsz) to masz twardy dowód ...swoją drogą dziwni ludzie u was  że nie dają płodów z pola zabrać , spróbuj przekonać  nowego właściciela że pójdziesz do sądu jak Ci zniszczy płody - bo tu będzie musiał Ci zapłacić 

postrasz go jeszcze że  prawdopodobnie miałeś prawo do pierwokupu i nie zostałeś poinformowany o sprzedaży co może skutkować unieważnieniem aktu 

 

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

Dzierzawie od rodziny pole na gębę już parę lat we wrześniu posypalem nawozy pod kukurydzę i zaoralem teraz oni mówią że za 2 Mc sprzedają to komuś innemu mimo iż ja też chcę to kupić czy jak zasieje pszenice to będę mógł do żniw to używać bo za poczynione nakłady jak dotad niechca mi zwrocic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj