Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przywracanie odłogu do dobrej kultury [Połączone]

37 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Pandowski

Pandowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 13 wrzesień 2014 - 23:40

To mój pierwszy post na forum - Cześć Wszystkim :)

Mam taki o to przypadek i prosiłbym osoby z wiedzą i doświadczeniem w tym temacie o rady.

Jest sobie odłóg o powierzchni 1,5 ha i V klasy bonitacji, który do początku tego roku był porośnięty około 9-letnim samosiewem, głównie brzozowym.

Drzewa zostały wycięte na równi z gruntem. Teren został uprzątnięty z gałęzi, chwastów i wykoszony. Po zazielenieniu opryskany glifosatem w konkretnej dawce.

Problem jest tego typu, że w glebie zostały jeszcze karpy, które powoli zaczęły się rozpadać, a ja chcę zgłosić ten grunt do dopłat bezpośrednich jako ugór.

PEG mam mniejsze niż jest w rzeczywistości i będzie zrobiona korekta po kontroli na miejscu.

Teraz pytanie.

Jak i jaką maszyną uprawić ten grunt, żeby kontrolerzy ARiMiR uznali go za ugór?

Ile lat z rzędu można pobierać dopłaty do ugory?

Z góry dzięki za rzeczową pomoc :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przywracanie odłogu do dobrej kultury [Połączone] Dzisiaj, 15:29
  •  

#2 Share kaim33

kaim33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 11:28

Z tego co się orientuje to aby dostać dopłate do ugoru musi być on przeorywany. Czyli chyba musisz uzyć pługa, ale talerzówka raczej też ujdzie ;) 

A nie lepiej byłoby jakbyś tam las zasadził, skoro to taka słaba ziemia, dopłate też byś dostawał, a potem miałbyś drewno na opał. 

#3 Share Pandowski

Pandowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 12:49

Zalesianie nie wchodzi w grę. Grunt musi pozostać R w ewidencji gruntów, a już było ryzyko przekształcenia z urzędu na Ls.

Czym to uprawić, żeby niezniszczyć od razu maszyny, a żeby grunt wyglądał na ugór czarny? :)

Ktoś sugerował pług łąkowy i glebogryzarkę.

Edytowany przez Pandowski, 14 wrzesień 2014 - 12:54.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 14 wrzesień 2014 - 19:01

Duży pług z zabezpieczeniami da sobie radę :) Ja kiedyś przywracałem taką działkę, ale tam były drzewa kilkunastoletnie i zrywalne śruby się przydały bo mi jeden korpus wyprostowało :D 

#5 Share Pandowski

Pandowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 20 wrzesień 2014 - 16:24

Czy jeśli pług ma zabezpieczenie to jest pewność, że się nie zepsuje jeśli korzeń będzie zbyt mocny?

Jest problem, bo nie ma chętnych do wykonania tej orki :)

#6 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 20 wrzesień 2014 - 20:30

Przywracanie odłogu do dobrej kultury [Połączone] Dziwisz się? Było trzeba najpierw wyrywać pnie, a potem orać. W tej chwili to leśny pług wchodzi w grę. Wiesz o co chodzi?

#7 Share PolishLandwirt

PolishLandwirt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 20 wrzesień 2014 - 22:09

Ugorowanie to przywracanie odłogu do dobrej kultury ??????? Człowieku ogarnij się .

#8 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 08:17

Przywracanie odłogu do dobrej kultury [Połączone] Ja kiedyś miałem taką działkę zarośniętą i zrobiłem z nią tak.Wyciąłem po samej ziemi drzewka i całą powierzchnie skotłowałem koparką na głębokość 30cm, potem włóka z dużych opon ,zbieranie korzeni i orka.

Edytowany przez miszka16, 21 wrzesień 2014 - 08:18.

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

#9 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 08:27

Nie ma potrzeby stosowania pługu z zabezpieczeniami albo pługu leśnego.

Śmiało zrobisz to nawet C-360 z pługiem 3-skibowym ewentualnie odkręcić jedną skibę.

Pobronować i zasiać póżną wiosną żyto ozime na przyoranie albo grykę i wziąść normalną dopłatę bezpośrednią.

Pnie samosiewek przyorane po 2-3 latach zgniją same.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#10 Share Pandowski

Pandowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 08:44

Niektóre pnie już się rozpadają, bo po tym jak podziałał na nie glifosat. Niestety jest kilka grubszych, które potraktuję saletrą amonową. Koparka to dobre rozwiązanie, ale znacznie podnosi koszt całego przedsięwzięcia.

Które z wysokobiałkowych wchodzą w grę? Może być łubin słodki do przeorania?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 08:56

Pewnie że może być łubin . Ja tak robie- ugór agregatem talerzowym  potem glifosat i znowu agregat i glifosat. A na wiosne agregat i łubin . Pole ci sie doprawia glifosat niszczy chwasty a łubin zwróci ci wszystkie koszty jak złożysz na strączkowe. i zostaje dobre stanowisko. 

#12 Share Pandowski

Pandowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 12:35

Plan na chwilę obecną jest taki, że w październiku będziemy próbować wykonać orkę pługiem rolniczym. Jeśli się nie uda, to zrobimy orkę pługiem leśnym na głębokość 20 cm.

Na wiosnę siew łubinu słodkiego w celu przeorania jesienią.

#13 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 06:28

Przywracanie odłogu do dobrej kultury [Połączone] Nie uda się zwykłym pługiem ponieważ karpy blokują skiby i się pług zapycha.Próbowałem kiedyś.

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

#14 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 20:00

Plan na chwilę obecną jest taki, że w październiku będziemy próbować wykonać orkę pługiem rolniczym. Jeśli się nie uda, to zrobimy orkę pługiem leśnym na głębokość 20 cm.

Na wiosnę siew łubinu słodkiego w celu przeorania jesienią.

Jeśli ten łubin ma być tylko na przyoranie to możecie go przeorać już w lato i zasiać kolejny poplon na przyoranie jesienią.

Przy takich ugorach warto jest zrobić wapnowanie dla lepszego rozkładu korzeni i całego drewna w ziemi.

Edytowany przez LukaszC5, 23 wrzesień 2014 - 20:01.

#15 Share Pandowski

Pandowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 09:30

Dzięki :)

Dużo tego wapna na ha?

#16 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 24 grudzień 2014 - 14:01

Wapna tyle, żeby uregulować pH (jakie ono teraz jest?). Na piachu,  lepiej posiać łubin żółty niż słodki, bo  lepiej znosi kwaśną glebę.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#17 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 29 grudzień 2014 - 17:25

Witam.dzisiaj dogadałem się że dostanę w dzierżawę 3,5 ha pola.Było ono nie uprawiane przez parę lat.I moje pytanka czy dobrze zrobię?

Teraz jest tam trawsko i chcę zaorać to głęboko jak pogoda pozwoli,poleży to do wiosny i agregatem przelece i ewentualnie opryskam randapem,odczekam te parę dni i pojadę agregatem uprawię i zasieję pszenżyto lub żyto wiosenne nic więcej,potem oczywiście nawóz i opryski,dobrze planuję działać?Pozdrawiam

#18 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1067 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 18:21

Ja robie tak:

Opcja pole wziete jesienia

najpierw tależówka, pózniej orka głęboka. Wiosna jeszcze raz talezówka i zostawiam z mieciąc później glifoset i po 3 tyg sieje gryke tj siewnikiem do nawozu i przykrywam tależówka. po zbiorze gryki pole prawie sie nie różni od uprawianego

opcja biore wiosną

orka i siew gryki jak wyzej tylko gryke wtedy trzeba opryskac na chwasty jednoliścienne.

Gryka robi fajna strukture, dlatego ja sieje w pierwszym roku na odłogach które pługa nie widziały nawet i 20 lat

Rolnik z powołania :-)

#19 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 29 grudzień 2014 - 18:32

Opcja może być,ale jak potrzebuje zasiać zboże no prócz owsa bo jest mi nie potrzebny to jak byście postąpili w moim przypadku?Każdą poradę przyjmę.Dodam że ziemia 4klasa.

Edytowany przez sybiuszek24, 29 grudzień 2014 - 18:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 20:07

Na jesieni zrobiłbyś oprysk glifosatem i pozbyłbyś się większości perzu i innego świństwa. I tak byłoby najlepiej.

Teraz możesz zrobić jak napisał Pajej - oprysk glifosatem na 4 tygodnie przed siewem gryki (15-25 maja). Może się jednak zdarzyć, że gryka będzie słabo wschodzić w cięższej ziemi i jedyny efekt jaki uzyskasz to ograniczenie występowania perzu opryskiem, a pierwsze plony będą z oziminy zebranej w przyszłym roku.

Gryka to dobry wybór, gdyż siana w ilości 100 kg/ha jest gęsta i ogranicza rozwój chwastów. Poza tym hamuje rozwój perzu - nie licz jednak na to, że gryką usuniesz ten chwast z pola.

Inna możliwość - posiej pszenżyto jare i opryskaj preparatami zwalczającymi perz w uprawie w tej uprawie (Nylon 75WG, Acomac). Po żniwach badanie gleby i jak dzierżawa jest na dłużej to pewnie wapnowanie. Jeśli dzierżawa jest na "krzywy ryj", to próbuj dobrać rośliny uprawne do tego stanowiska (pH, wilgotność gleby, zasobność w składniki pokarmowe).

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.