Skocz do zawartości

Zdjęcie

budowa nowej obory naswinie.

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share filp3090

filp3090

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 12 wrzesień 2014 - 20:35

witam . mam 30 ha ziemi piątej klasy  i szóstej , kiedyś w przyszłości zamierzam wybudowac chlewnię tak na 50m długości i 10 m szerokości  wiadomo że tyle zboża co  mam to jest mało i będę musiał jeszcze kupowac zboże  i mam pytanie czy opłacało by się  takie  coś ,  i ile by mnie to wyniosło, wiadomo na dachu blacha dobrej jakości ok 30 zł za m kwadratowy  białe pusatki , stal na  klatki , paśniki ,  poidła  i   świnie były by na ruszcie , no jeśli by system ściółkowy był lepszy albo dużo  niższa cena to bym zrobił system sciulkowy. no  i jeszcze pytanko  ile takie stadko dziesięc sztuk by musiało zjeśc kg śrutu i ile koncentratu ze  by od małego wyrosły do odpowiedniej masy .bardzo proszę o pomoc  czy opłacało by się  taki interes w którym bym musiał większośc paszy kupowac    , jaki bym miał    z tego pieniądz  i czy dostłlbym na to dopłaty.Jeśli taki biznes się nie uda to przeszedł bym na co inne np. na   kurczaki , albo  kaczki , albo gęsi , co wy na to.

odrazy dziękuję za pomoc.

Edytowany przez filp3090, 21 wrzesień 2014 - 13:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
budowa nowej obory naswinie. Dzisiaj, 23:11
  •  

#2 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1655 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 12 wrzesień 2014 - 21:19

Powiedziałbym zainwestuj najpierw w słownik ("sciulkowym", "ktury" i inne kwiatki wraz z brakiem interpunkcji i ogólnego ładu), ale co to pomoże komuś, komu nie pomaga nawet podkreślanie błędów przez komputer. Nie masz bladego pojęcia o temacie, a już chęć zbudowania obory dla świń (!!!) pokazuje to na tyle dobitnie, że ciężko na krześle usiedzieć. Zainwestuj w swoją edukację, potem tu wróć

#3 Share filp3090

filp3090

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 18:43

Powiedziałbym zainwestuj najpierw w słownik ("sciulkowym", "ktury" i inne kwiatki wraz z brakiem interpunkcji i ogólnego ładu), ale co to pomoże komuś, komu nie pomaga nawet podkreślanie błędów przez komputer. Nie masz bladego pojęcia o temacie, a już chęć zbudowania obory dla świń (!!!) pokazuje to na tyle dobitnie, że ciężko na krześle usiedzieć. Zainwestuj w swoją edukację, potem tu wróć

dobra ,może i masz rację, ale prosiłem głównie o poradę  dla mnie w sprawie mojego problemu .

#4 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1655 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 14 wrzesień 2014 - 20:18

Twoim problemem jest brak podstawowej wiedzy, której na tym forum, w różnych czasopismach branżowych i książkach jest tyle, że chcącemu na 110% nie trzeba tego kolejny raz powtarzać

#5 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2717 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 20:22

Chcesz cokolwiek w tym osiągnąć? Jedź na rok do roboty w tym fachu np do Duńczyka, żadna szkoła Ci tego nie da

#6 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 14 wrzesień 2014 - 20:27

a nie lepiej do klatki razem ze świniami pomieszkać ... pewnie prędzej by się z nimi dogadał   :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 21:31

Kazulek2 ale jak TY mieszkasz w klatce ze świniami to nie każdy musi.... :)

#8 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 15 wrzesień 2014 - 01:08

bez dosiwdczenia wiecej stracisz jak zarobisz, tuczarnia 50x10 juz nie jest taka mała, wstawiasz raz cos pojdzie nie tak jestes udupiony do konca zyciaa w kredytach za warchlaka.. tego człoweik czyc sie całe życie i teraz przy tych wahaniach rynku sam zastanawiam sie czy sie rozwijac i dalej budowac czy zostac przy 1200 sztuk a szukac innego zajecia, tu przez długie lata trzeba sobie wyrabiac opinie dobra bo nie sztuka jest skakac z dostawcy do dosawcy i odbiory bo tu trebsa miec gotówke na dzien dobry, chyba ze współpracujesz dłuższy czas z jednym dostawcą i on tez nabiera zaufania do Ciebie i odbiorcą którey jednak wpier odbierze od Ciebie bo do nich ciągle sprzedajesz niz od pierwszego lepszego hodowcy...

#9 Share saymonxx

saymonxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, kolejnictwo,rolnictwo,komputery ,

Napisany 15 wrzesień 2014 - 07:47

Masz rację BartekM bez odrobiny doświadczenia w tej materii a co już najważniejsze - bez zastrzyku pokaźnej gotówki "na dzień dobry" /gotówki uskładanej - BEZ BANKÓW/ ......to jest bardzo duże ryzyko i po prostu loteria. Dobrze jak dobrze, jak świnki się wiodą i odbiorcy w miarę uczciwi i rzetelni , a jak coś pójdzie nie tak np. afrykański pomór świń lub inne paskudztwo albo zdrowie rolnika wysiądzie...i co wtedy -- komornik (torbiarz - po starodawnemu) zlicytuje wszystko i zniszczy rolnika. Ja bym radził filp3090- dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw, kasa i późniejsze kredyty oraz ewentualne dodatkowe źródła dochodu na wypadek złej koniuktury wieprzowiny i co równie ważne ilość rąk do pracy /zakładam, że masz rodzinę / żonę, dzieci / może kuzyn albo więcej do pomocy. Ludzie ryzykują i często udaje im się wyjść na prostą. Jednak to loteria a wszystko dzisiaj drogie i przysłowiowy pleban modli się za kasę i konował bez 50 nawet nie spojrzy w twarz pacjentowi.....takie czasy i do dobrego nie idzie. Flip3090 zastanów się chłodno kilkanaście razy abyś potem nie żałował. U mnie w sąsiedniej wsi rolnik wybudował podobną świniarnię trochę swojej kasy reszta z banków kilka ciągników maszyny i coś ok. 40ha gruntów...i na początku było ok jednak po kilku latach niedawno właśnie z tych mączek, premixów lub koncentratów świnie zaraziły się syfem - afryk. pomorem świń i z ok. 1000 tuczników zostało 200 . Komornik zajął sprzęt i nieruchomości a rolnik całkiem się załamał...- takie życie.

Mimo wszystko kto nie ryzykuje ten nie żyje - jak mówi przysłowie ..a więc powodzenia ale bądź rozsądny i chłodno /bez emocji i napalania się/ kalkuluj wszystkie za i przeciw. Pozdrawiam i 3mam kciuki za pomyślność wyboru..:-)))

#10 Share kafar191

kafar191

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 15 wrzesień 2014 - 10:15

Kurcze co to jest ta "obora dla świń"???

#11 Share filp3090

filp3090

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 19 wrzesień 2014 - 22:04

ok    przepraszam za tą niedbałośc na początku.   Kuzolek2 lepiej zatrzymaj te swoje głupie żarty tylko dla siebie . Kafar191 z tą oborą to miałem na myśli  chlewnie , tylko tak się u nas mówi  obora i na krowy i na świnie no czasem świniarnia tylko miejsce dla koni u nas się nazywa inaczej - stajnia lub stadnina . A co do doświadczenia to mam je , bo mam 5 macior co może dac 100 - 70  sztuk tucznika rocznie ale mi się marzy ze 20 macior i jakieś 200 - 150 sztuk tucznika rocznie.  tak myślałem iśc  na kierowce w takiej jednej fabryce i zarabiał bym do 4,5 tys.  i wtedy bym mógł spokojnie spłaca kredyt albo przez kilka lat odkłada z tej wypłaty i uzbierac    150 000   zł  i bym postawił taką  chlewnie że zamiast muru  byłaby blacha  bo widziałem takie obory i chlewnie tylko pytanie ile by to kosztowało  cz 150 000 zł .  by wystarczylo . i czy by to nie bylo tak ze wiecej kasy bym wydawał na pasze niż bym zarabiał na tych świniach. a   jak nie to może gęsi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 21 wrzesień 2014 - 09:44

nie przepraszaj tylko popraw te wypociny ...wtedy zyskasz szacunek i nikt nie będzie żartów robił , a i ludzi chętnych do pomocy nie braknie  ;)

pisanie w ten sposób zniechęca do czytania - nikt tu polonistą nie jest , ale przynajmniej się staraj aby tekst był czytelny  :(

po za tym , tematów tego typu jest sporo i wypadało by poczytać najpierw