robercikj100

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA)

Polecane posty

Nikita_Bennet    316

tak tylko teraz pytanie czy koniczyna biała jako strączkowa wlicza się do EFA i gdzie ją w kalkulatorze wpisywać?

Jest jedna działka która dwa lata temu do dopłat była trawami nasiennymi (nie jako łąka), tegorocznie podana jako JPO (bez TUZ).

Myślę wsiać w nią koniczynę białą i chyba temat byłby zamknięty.

Wszystkie rowy drzewa pasy przy lesie i 0,5ha koniczyny w ST nie wystarczają aby spełnić EFA ale jakbym zamiast podawać na tatę ten 1ha wpisał go na siebie to zamknąłbym temat wszystkich warunków.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

Tylko nikt nie wyjaśnił do tej pory czy wysiane ma być 75% wagowo innego gatynku czy ilościowo? A poza tym założę się że żadna z roślin nie będzie mogła być tą samą co w plonie głównym.

 Ilościowo na 100 % i może być :P przynajmniej na " szkoleniu " na temat nowych dopład prowadzacy z agencji powiedział własnie ze po plonie głównym np jak było zboze polatac agregatem i wsiac inny gatunek np rzepak czy gorczyce i mamy poplon dwu gatunkowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

suzuki18l

skąd taka interpretacja? konsultowałeś to z odziałem doradctwa?

 

mam projekt systemu płatności bezpośrednich w Polsce na lata 2015-2020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesowik    1

Wielu z nas będzie miało kłopoty ze zrozumieniem tego całego zazielenienia... :)

Edytowano przez Lesowik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Ten link co wyżej jest, ze strony agencji dosyć łopatologicznie wszystko tłumaczy. Uważnie przeczytać i nie powinno być żadnych wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a to te zazielenianie i te kilka upraw to juz bedzie dotyczyc od tego roku czy nastepnego a co jesli ktos nie spelni tych warunkow w tym roku bo tak naprawde nic nie wiadomo z tym wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Od tego roku.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no dobra a jak na jesieni ktos normalnie obsial to co no ja akurat na wiosne mi zostalo kilka ha na szczescie do obsiania a powiedzcie mi czy np sadek jak ktos posiada np 30 arow i np jak ma jakies olszyny ktore zajmuja pow 70 ar bedzie sie to zaliczac czyli mam rozumiec ze do tego tez beda doplaty do nieuzytkow ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Najlepsze że my tu sobie gadu gadu a unia narazie jeszcze tego projektu nie przyjeła,nie wiadomo kiedy przyjmie i czy w całym zakresie. Wogóle to już na ten rok powinni z tym dac spokój i przyjąć jakieś przejściowe zasady uproszczone, bo co niektórzy się nie załapią na ten rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no dokladnie powinno obowiazywac to od przyszlego roku dopiero bo nawet ci co doplaty wypelniaja to nic nie wiedza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13

Orientujecie się jak to będzie z EFA w dopłatach od 2015 ?? jak zamieżacie spełniać ten warunek?? czy tylko przez ugorowanie czy przez jakies inne metody ? czy to prawda ze w 2015 i 2016 za brak utrzymywania EFA nie bedą nakładane sankcje. I czy zasiew soji jako rośliny motyklowej może być obszarem proekologicznym ???

 

ja sobie wliczę dwa stawy które mam w gospodarstwie i będę siał poplon z mieszanki gorczycy i jęczmienia jarego 3,5ha i trzeba będzie ten polon zasiać do 15 sierpnia i utrzymać go do co najmniej 15 września ale ja będę to orał koniec października bo będę buraki w tym miejscu siał na wiosnę i będę miał obszar EFA o wielkości 1,15ha czyli z zapasem jak mam 19 ha wszystkiego :D

Nie takie straszne jak to malują i jeszcze zapłacą za to :D

A 1 składnik  mieszanki poplonowej nie może przekraczać 80% i nie może być z tej samej grupy i mieszanka musi być utworzona z dwóch grup roślin co najmniej i zleży czy jesteś na programie rolno środowiskowym bo to jest opcja dla zwykłych co chcą dopłaty 

i zależy ile masz ha w gospodarstwie to trzeba sobie obliczyć bo są przeliczniki różne na stawy i poplony poczytaj sobie książkę która ci agencja przysłała  Zasady Wzajemnej Zgodności wystarczy parę razy  to przeczytać i idzie się połapać różne opcje tam są opisane :D

i ta opcja się nazywa miedzy plon ścierniskowy jest jeszcze międzyplon ozimy jest dożo opcji zależy kto na co jest nastawiony w gospodarstwie :D

chciałem wybrać opcji siew soja ale u nas słabo sypie ta uprawa i odpadła

Edytowano przez lesbycool

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a np gorczyca i rzepak moze byc po rzepaku talerzowka siew gorczycy rozsiewaczem i pod zboza to do 15 wrzesnia zdazy sie 15 zaorac i 25 siac zboze to moze tak byc i to po tych zniwach by sie liczylo na satry rok tak i za poplon dodatkowa doplata by szla ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13

a np gorczyca i rzepak moze byc po rzepaku talerzowka siew gorczycy rozsiewaczem i pod zboza to do 15 wrzesnia zdazy sie 15 zaorac i 25 siac zboze to moze tak byc i to po tych zniwach by sie liczylo na satry rok tak i za poplon dodatkowa doplata by szla ?

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/miedzyplony-jako-efa-tylko-jako-mieszanki,54680.html

masz tu kolego link do opcji wykorzystania międzyplonu jako efa tam jest wszystko opisane

ale pamiętaj 1 ha międzyplonu daje ci 0,30ha obszaru efa :D

tak poplon zasiany do 15 sierpnia i utrzymany do co najmniej 15 września to jest minimum w razie kontroli i będzie zaliczany do dopłat 2015 jak byś zrobił to tak jak tam piszą  :D

tylko że gorczyca i rzepak to jest jedna grupa czyli oleiste wiec odpada ta mieszanka :D

pole możesz dopiero zacząć orać pod oziminy po 15 września tam gdzie jest ten miedzy plon który byś zasiał do 15 sierpnia :D

lub pierw talerzować i później orać ale wcześniej niż po 15 września tego międzyplonu niczym nie możesz ruszać :Di

za każdy 1 hektar efa będą wypłacać  ci po 74 euro

tutaj kolego daje ci link do jaka dana roślina należy do jakiej grupy żeby zrobić sobie mieszankę żeby się nie pomylić z jakiego rodzaju jest dana roślina 

http://www.minrol.gov.pl/content/download/49181/270665/version/1/file/Przykladowa%20lista%20gatunkow.pdf

i jeden gatunek w mieszance międzyplonowej nie może przeważać w 80 % i musi być utworzony z co najmniej z dwóch grup roślin :D

Edytowano przez lesbycool

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siwy93    2

Np. A jeśli bym posiał bobiku lub innej uprawy wiążącej azot 1.5ha. I co roku bym go siał tylko na innych działkach to wtedy spełniam EFA czy nie mają przykładowo 16ha ornych? Czy co roku trzeba co innego robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tu na tej stronie farmer co podales pisza ze od nowego sezonu bedzie to obowiazywac czyli teraz na wiosne nie musze siac zadnych upraw wiazacyh azot?  a jak po zniwach sie zasieje to juz na nowy sezon doplat pojdzie czy na teraz bo jak teraz ktos tego by nie spelnial tzn na wiosne nie sial tych upraw wiazacych azot to nie bedzie nic z etgo tytulu zlego mial odciecie doplat czy cos takiego ?


a i za ten miedzyplon scierniskowy beda dodatkowo cos placic  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13

tak za międzyplon będą płacić jak zasiejesz 3,33 ha międzyplonu to będziesz miał 1ha EFA i zapłacą ci za każdy 1 ha EFA 75 euro nowy sezon zaczyna się od 2015 i będziesz już to musiał zadeklarować jak będziesz się starał o dopłaty za rok 2015 a jak sobie olejesz przepisy ich to mogą ci zmniejszyć dopłaty bezpośrednie o par procent na początku a później  w kolejnych latach maja podwyższyć sankcje za niestosowanie ich przepisów

tu masz kolego link z strony arimr o sankcjach zazieleniania :D

http://www.minrol.gov.pl/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/Platnosci-bezposrednie-w-latach-2015-2020/Zazielenienie-WPR/Sankcje-i-Kontrole

 

Edytowano przez lesbycool

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

aha czyli teraz jak sie bedzie o doplaty skladac to jak na wiosne sie nie chce siac tych roslin wiazacych azot to mozna po zniwach wsiac te miedzyplony i to bedzie to samo ? a i te 75 euro to bedzie do wszystkich hektarow doplacane czy tylko d oych co zasiane tam bylo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balian    0

 

Witam, zgłaszam do dopłat co roku 18,5 ha, w tym jest 8 ha TUZ, czy dobrze myślę, że przy dopłacie do zazielenia nie muszę składać oświadczenia o obszarach proekologicznych, bo nie mam 15 ha gruntów ornych??

 

Co do dywersyfikacji, jak opisać w VIII części wniosku mieszankę zbóż (żyto z pszenżytem, owies z jęczmieniem) oraz kukurydzę pastewną??

 

Mam też pytanie o dopłaty dla młodego rolnika, czy dobrze myślę, że jak spełniam warunki i otrzymałem gospodarstwo w 2010 roku, a wnioski o dopłaty składałem 4 razy, to mogę złożyć raz o tę dopłatę??

 

Pozdrawiam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EMaja    0

 

Witam, zgłaszam do dopłat co roku 18,5 ha, w tym jest 8 ha TUZ, czy dobrze myślę, że przy dopłacie do zazielenia nie muszę składać oświadczenia o obszarach proekologicznych, bo nie mam 15 ha gruntów ornych??

- dobrze myślisz

 

Co do dywersyfikacji, jak opisać w VIII części wniosku mieszankę zbóż (żyto z pszenżytem, owies z jęczmieniem) oraz kukurydzę pastewną??

uprawy we wnioskach powyzej 10ha ornych rozpisuje się we wniosku ( A JPO, A1 nazwa uprawy)

 

Mam też pytanie o dopłaty dla młodego rolnika, czy dobrze myślę, że jak spełniam warunki i otrzymałem gospodarstwo w 2010 roku, a wnioski o dopłaty składałem 4 razy, to mogę złożyć raz o tę dopłatę??

tak jeszcze rok, chyba, że coś się wydarzyło wcześniej, należy się dodatkowe euro do hektara

 

Pozdrawiam.

pozdr

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Witam.

Mając 25ha gruntu ornego to powinienem mieć 1,25 ha EFA. Mam w tym 17 ha trawy na GO. Czy jestem zwolniony z efa czy nie?

Edytowano przez kris31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak to jest z tym mi %% w mieszankach poplonowych mam zamiar zasiać groch z facelią 10gk facelii i 200kg grochu, ale to nie będzie minimum 80/20%???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak to jest bo u nas zamierzalismy nadzierzawie slaba ziemia sa przepaly i planujemy tam dac poplon gorczyce z owsem to po ile kg na ha musi byc tych skladnikow a i czy gorczyca doprawi troche te pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz93    25

Dołączam się do pytania poprzednika. Podalem ze wsieje mieszanke zbożową jarą (owies, jeczmień), oczywiscie tą ze zbioru i gorczycę.

No i w jakich to proporcjach siać? Brac tylko wage nasion to troche nie pasuje bo gorczycy sie sieje ok. 20 kg/ha a mieszanki kolo 200 kg/ha.

 

Wychodzi tak, że żeby bylo te ich nie przekroczenie 80% jednego składnika to trzeba 20 kg gorczycy i tylko 80 kg mieszanki (liczac to mieszanke jako razem) na ha ???? Czy to przeliczac przez obsade nasion na ha??

 

Bo ja to nie wiem i nie moge sie nigdzie tego dowiedziec.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj