Skocz do zawartości

Zdjęcie

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA)

49 odpowiedzi na ten temat

#21 Share suzuki18l

suzuki18l

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 17:22

jedno jest pewne przez to EFA to zamiast obiecanych 320euro do ha strączkowych będzie 320 zł/ha <albo i mniej>. Wszyscy znajomi robią to zazielenianie strączkowymi . 7,15% gospodarstwa trzeba tym zasiać i ma się spokój i z 3 uprawą i z zazielenianiem

na dzień dzisiejszy dopłata do strączkowych, teraz to nazwali wysokobiałkowe, ma być 326 euro , czyli ok 1000

zł dodatkowo ,

jeśli dobrze zrozumiałem cały ten projekt to potrzebujesz 5% z całej powierzchni, czyli przy 30 ha 1,5 ha na te obszary wysto 

to trochę inaczej, wszystko zależy od ilości ha w gospodarstwie.

spełnić wymóg zazielenienia można poprzez:

-dywersyfikację upraw

-utrzymanie TUZ

-utrzymanie EFA

i zależy kto ile ma ha to będzie musiał spełniać jeden, dwa lub te wszystkie czynniki, i tak jeśli ktoś ma w gospodarstwie min 75% TUZ to spełnia jeden i wystarczy jest zwolniony z pozostałych, 

jeśli gospodarstwo ma 10-30 ha to musi mieć dwie uprawy (dewersyfikacja) ale główna uprawa nie może mieć więcej jak 75% ornych, 

i gosp pow 30 ha będą musieli mieć 3 uprawy na gruntach ornych dwie uprawy nie mogą zajmować więcej jak 95% ornych, 

i gosp ponad 15 ha też będą musieli  spełniać EFA czyli dodatkowo 5 % czyli ugory, zakrzaczenia, rowy , drzewa, , podsumowując ja mam między 15 a 30 ha więc z całej powieszchni mam 70% uprawiać jak dotychczas 25% mieć łąk bądź siać strączkowe, i 5% gospodarstwa mieć w ugorze bądź pozliczać drzewa rowy zakrzaczenia , może wyjdzie 5% 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Dzisiaj, 21:25
  •  

#22 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 17:24

Tylko nikt nie wyjaśnił do tej pory czy wysiane ma być 75% wagowo innego gatynku czy ilościowo? A poza tym założę się że żadna z roślin nie będzie mogła być tą samą co w plonie głównym.

#23 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 07:53

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) suzuki18l

skąd taka interpretacja? konsultowałeś to z odziałem doradctwa?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 08:21

http://www.arimr.gov..._10_10_2014.pdf

Tu jest chyba wszystko co trzeba wiedzieć o tym całym zazielenianiu

#25 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 07 listopad 2014 - 13:08

na dzień dzisiejszy dopłata do strączkowych, teraz to nazwali wysokobiałkowe, ma być 326 euro , czyli ok 1000

zł dodatkowo ,

to trochę inaczej, wszystko zależy od ilości ha w gospodarstwie.

spełnić wymóg zazielenienia można poprzez:

-dywersyfikację upraw

-utrzymanie TUZ

-utrzymanie EFA

i zależy kto ile ma ha to będzie musiał spełniać jeden, dwa lub te wszystkie czynniki, i tak jeśli ktoś ma w gospodarstwie min 75% TUZ to spełnia jeden i wystarczy jest zwolniony z pozostałych, 

jeśli gospodarstwo ma 10-30 ha to musi mieć dwie uprawy (dewersyfikacja) ale główna uprawa nie może mieć więcej jak 75% ornych, 

i gosp pow 30 ha będą musieli mieć 3 uprawy na gruntach ornych dwie uprawy nie mogą zajmować więcej jak 95% ornych, 

i gosp ponad 15 ha też będą musieli  spełniać EFA czyli dodatkowo 5 % czyli ugory, zakrzaczenia, rowy , drzewa, , podsumowując ja mam między 15 a 30 ha więc z całej powieszchni mam 70% uprawiać jak dotychczas 25% mieć łąk bądź siać strączkowe, i 5% gospodarstwa mieć w ugorze bądź pozliczać drzewa rowy zakrzaczenia , może wyjdzie 5% 

powyżej 10 ha gruntów ornych - dwie uprawy 

powyżej 15 ha gruntów ornych - 5 % EFA 

gruntów ornych a nie pow. gospodarstwa -tu należy odliczyć  tUz-y 

#26 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 listopad 2014 - 14:58

tak tylko teraz pytanie czy koniczyna biała jako strączkowa wlicza się do EFA i gdzie ją w kalkulatorze wpisywać?

Jest jedna działka która dwa lata temu do dopłat była trawami nasiennymi (nie jako łąka), tegorocznie podana jako JPO (bez TUZ).

Myślę wsiać w nią koniczynę białą i chyba temat byłby zamknięty.

Wszystkie rowy drzewa pasy przy lesie i 0,5ha koniczyny w ST nie wystarczają aby spełnić EFA ale jakbym zamiast podawać na tatę ten 1ha wpisał go na siebie to zamknąłbym temat wszystkich warunków.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#27 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 16:07

Tylko nikt nie wyjaśnił do tej pory czy wysiane ma być 75% wagowo innego gatynku czy ilościowo? A poza tym założę się że żadna z roślin nie będzie mogła być tą samą co w plonie głównym.

Ilościowo na 100 % i może być :P przynajmniej na " szkoleniu " na temat nowych dopład prowadzacy z agencji powiedział własnie ze po plonie głównym np jak było zboze polatac agregatem i wsiac inny gatunek np rzepak czy gorczyce i mamy poplon dwu gatunkowy :)

#28 Share suzuki18l

suzuki18l

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 18:06

suzuki18l

skąd taka interpretacja? konsultowałeś to z odziałem doradctwa?

mam projekt systemu płatności bezpośrednich w Polsce na lata 2015-2020

#29 Share Lesowik

Lesowik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:biologia, inżynieria środowiska, dziedzictwo kulturowe, historia, fotografia i jeszcze trochę...

Napisany 12 listopad 2014 - 20:40

Wielu z nas będzie miało kłopoty ze zrozumieniem tego całego zazielenienia... :)

Edytowany przez Lesowik, 12 listopad 2014 - 20:48.

#30 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 13 listopad 2014 - 07:39

Ten link co wyżej jest, ze strony agencji dosyć łopatologicznie wszystko tłumaczy. Uważnie przeczytać i nie powinno być żadnych wątpliwości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 20:10

a to te zazielenianie i te kilka upraw to juz bedzie dotyczyc od tego roku czy nastepnego a co jesli ktos nie spelni tych warunkow w tym roku bo tak naprawde nic nie wiadomo z tym wszystkim

#32 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 21:21

Od tego roku.

#33 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 17:36

no dobra a jak na jesieni ktos normalnie obsial to co no ja akurat na wiosne mi zostalo kilka ha na szczescie do obsiania a powiedzcie mi czy np sadek jak ktos posiada np 30 arow i np jak ma jakies olszyny ktore zajmuja pow 70 ar bedzie sie to zaliczac czyli mam rozumiec ze do tego tez beda doplaty do nieuzytkow ?

#34 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 21:28

Najlepsze że my tu sobie gadu gadu a unia narazie jeszcze tego projektu nie przyjeła,nie wiadomo kiedy przyjmie i czy w całym zakresie. Wogóle to już na ten rok powinni z tym dac spokój i przyjąć jakieś przejściowe zasady uproszczone, bo co niektórzy się nie załapią na ten rok.

#35 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 16:14

no dokladnie powinno obowiazywac to od przyszlego roku dopiero bo nawet ci co doplaty wypelniaja to nic nie wiedza

#36 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 13 styczeń 2015 - 17:17

EFA już od 2015

Edytowany przez lesbycool, 13 styczeń 2015 - 22:55.

#37 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 13 styczeń 2015 - 22:54

Orientujecie się jak to będzie z EFA w dopłatach od 2015 ?? jak zamieżacie spełniać ten warunek?? czy tylko przez ugorowanie czy przez jakies inne metody ? czy to prawda ze w 2015 i 2016 za brak utrzymywania EFA nie bedą nakładane sankcje. I czy zasiew soji jako rośliny motyklowej może być obszarem proekologicznym ???

ja sobie wliczę dwa stawy które mam w gospodarstwie i będę siał poplon z mieszanki gorczycy i jęczmienia jarego 3,5ha i trzeba będzie ten polon zasiać do 15 sierpnia i utrzymać go do co najmniej 15 września ale ja będę to orał koniec października bo będę buraki w tym miejscu siał na wiosnę i będę miał obszar EFA o wielkości 1,15ha czyli z zapasem jak mam 19 ha wszystkiego :D

Nie takie straszne jak to malują i jeszcze zapłacą za to :D

A 1 składnik  mieszanki poplonowej nie może przekraczać 80% i nie może być z tej samej grupy i mieszanka musi być utworzona z dwóch grup roślin co najmniej i zleży czy jesteś na programie rolno środowiskowym bo to jest opcja dla zwykłych co chcą dopłaty 

i zależy ile masz ha w gospodarstwie to trzeba sobie obliczyć bo są przeliczniki różne na stawy i poplony poczytaj sobie książkę która ci agencja przysłała  Zasady Wzajemnej Zgodności wystarczy parę razy  to przeczytać i idzie się połapać różne opcje tam są opisane :D

i ta opcja się nazywa miedzy plon ścierniskowy jest jeszcze międzyplon ozimy jest dożo opcji zależy kto na co jest nastawiony w gospodarstwie :D

chciałem wybrać opcji siew soja ale u nas słabo sypie ta uprawa i odpadła

Edytowany przez lesbycool, 15 styczeń 2015 - 00:26.

#38 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 14 styczeń 2015 - 19:24

a np gorczyca i rzepak moze byc po rzepaku talerzowka siew gorczycy rozsiewaczem i pod zboza to do 15 wrzesnia zdazy sie 15 zaorac i 25 siac zboze to moze tak byc i to po tych zniwach by sie liczylo na satry rok tak i za poplon dodatkowa doplata by szla ?

#39 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 14 styczeń 2015 - 23:14

a np gorczyca i rzepak moze byc po rzepaku talerzowka siew gorczycy rozsiewaczem i pod zboza to do 15 wrzesnia zdazy sie 15 zaorac i 25 siac zboze to moze tak byc i to po tych zniwach by sie liczylo na satry rok tak i za poplon dodatkowa doplata by szla ?

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/miedzyplony-jako-efa-tylko-jako-mieszanki,54680.html

masz tu kolego link do opcji wykorzystania międzyplonu jako efa tam jest wszystko opisane

ale pamiętaj 1 ha międzyplonu daje ci 0,30ha obszaru efa :D

tak poplon zasiany do 15 sierpnia i utrzymany do co najmniej 15 września to jest minimum w razie kontroli i będzie zaliczany do dopłat 2015 jak byś zrobił to tak jak tam piszą  :D

tylko że gorczyca i rzepak to jest jedna grupa czyli oleiste wiec odpada ta mieszanka :D

pole możesz dopiero zacząć orać pod oziminy po 15 września tam gdzie jest ten miedzy plon który byś zasiał do 15 sierpnia :D

lub pierw talerzować i później orać ale wcześniej niż po 15 września tego międzyplonu niczym nie możesz ruszać :Di

za każdy 1 hektar efa będą wypłacać  ci po 74 euro

tutaj kolego daje ci link do jaka dana roślina należy do jakiej grupy żeby zrobić sobie mieszankę żeby się nie pomylić z jakiego rodzaju jest dana roślina 

http://www.minrol.go...ta gatunkow.pdf

i jeden gatunek w mieszance międzyplonowej nie może przeważać w 80 % i musi być utworzony z co najmniej z dwóch grup roślin :D

Edytowany przez lesbycool, 15 styczeń 2015 - 00:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share siwy93

siwy93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 00:53

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Np. A jeśli bym posiał bobiku lub innej uprawy wiążącej azot 1.5ha. I co roku bym go siał tylko na innych działkach to wtedy spełniam EFA czy nie mają przykładowo 16ha ornych? Czy co roku trzeba co innego robić?