Skocz do zawartości

Zdjęcie

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA)

49 odpowiedzi na ten temat

#1 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 21:12

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Orientujecie się jak to będzie z EFA w dopłatach od 2015 ?? jak zamieżacie spełniać ten warunek?? czy tylko przez ugorowanie czy przez jakies inne metody ? czy to prawda ze w 2015 i 2016 za brak utrzymywania EFA nie bedą nakładane sankcje. I czy zasiew soji jako rośliny motyklowej może być obszarem proekologicznym ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Dzisiaj, 21:30
  •  

#2 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 22:30

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Ktokolwiek uznający soję za uprawę proekologiczną, wymaga leczenia. Przy dużym szczęściu wystarczy psycholog.

#3 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 06:22

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) to napisz co się kwalifikuje do tych upraw proekologicznych.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 07:02

Ktokolwiek uznający soję za uprawę proekologiczną, wymaga leczenia. Przy dużym szczęściu wystarczy psycholog.

Do psychologa to sam możesz się udać jak odczuwasz taką potrzebę, a ja pytam się poważnie. chodzi mi o tyn fragment znaleziony na stronie arimr mówiący o roślinach wiążących azot:
"Płatność na zazielenienie – obszary proekologiczne (uprawy wiążące azot)
Jako uprawy wiążące azot uznawane będą uprawy, które będą wspierane w ramach płatności związanych z produkcją. Nie planuje się wprowadzenia dodatkowych ograniczeo w zakresie upraw wiążących azot, w szczególności w odniesieniu do metod produkcji."
Więc sie pytam jeszcze raz czy soja może byc taką rośliną ???

#5 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 08:26

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Uprawy wiążące azot w EFA to: koniczyna, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna, bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna w plonie głównym lub z rośliną podporową, mieszanki wymienionych roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych...

Edytowany przez lukejro, 11 wrzesień 2014 - 08:27.

#6 Share kleine100

kleine100

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 15:16

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Na Farmerze było o tym, jest też tam tabelka z tzw. współczynnikami ważenia i tak za posiany hektar roślin wiążących azot, zaliczą tylko 0,7 ha, przynajmniej ja to tak rozumiem. Są tez inne możliwości spełnienia wymogów zazielenienia.

#7 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 15:42

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) są ale niektóre są delikatnie mówiąc niepoważne jak dla mnie. np. u mnie w okolicy praktycznie nie ma drzew na polu czy innych stref buforowych, jakich zagajników. jak dla mnie to albo trzeba ugorować albo posiać jakąś soje.

#8 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 16:12

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Możesz jeszcze siać międzyplony ale tam jest przelicznik 0,3...

#9 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 16:53

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Witam ,a miało być tak pięknie wszystko uproszczone i łatwe ,a wygląda że to będzie galimatjas jakiś :o P

#10 Share Lesowik

Lesowik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:biologia, inżynieria środowiska, dziedzictwo kulturowe, historia, fotografia i jeszcze trochę...

Napisany 11 wrzesień 2014 - 19:21

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) A może orientujecie się co wyszło w końcu z obrzerzami lasów... jaki dostały współczynnik konwersji?
Mam ich sporo, a pozosawiając w ugorze kilkumetrowy pas nabiłbym sobie obszaru proekologicznego i nie musiałbym inwestować w inne rozwiązania...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 12 wrzesień 2014 - 08:08

a ja mając prawie 30ha (bez paru arów) mam

- łąki w ptaszkach na n2000 o powierzchni 3,43ha,

- nieużytkowany wał przy rzece o pow chyba z 0,16ha (koszony aby chwasty nie rosły),

- rów z drzewami na długości ponad 200metrów oraz 3 jabłonie na środku gruntu ornego (jeszcze dziadkowe ale jabłka smaczne dlatego stoją),

- 0,5ha pola na którym obecnie jest koniczyna ale mogę to poświęcić na te EFA.

Pytanie czy to starczy?

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#12 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 12 wrzesień 2014 - 09:27

jeśli dobrze zrozumiałem cały ten projekt to potrzebujesz 5% z całej powierzchni, czyli przy 30 ha 1,5 ha na te obszary wystarczy

KS Falubaz

#13 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 06 październik 2014 - 19:10

słuchajcie czy ktoś z Was już próbował wyliczyć sobie powierzchnię EFA w kalkulatorze zazielenienia dostępnym na stronie ARiMR? bo ja już kilka razy to robiłem i wychodzą mi pierdoły bo na 16 ha gruntów ornych musiałbym zazielenić 8 ha, a to jest niemożliwe  :D  drugie pytanie, czy jeśli jako EFA posieje jakąś roślinę wiążącą azot np łubin żółty to mogę go normalnie uprawiać i zebrać czy ma to być obszar, który zasiewamy i zostawiamy na całej okres wegetacji bez jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych? na ten temat nie znalazłem żadnych informacji stąd takie pytanie.  :)

Edytowany przez MartineZ, 07 październik 2014 - 15:11.

#14 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 816 postów

Napisany 08 październik 2014 - 12:54

Witam,czy mając razem z dzierżawa 35 ha w pakiecie rolnictwo zrównowazone bedę miał zaliczone te EFA,BO JUZ SIĘ W TYM WSZYSTKIM GUBIĘ.W tym roku kończę poplony + zrównoważone i nie wiem co dalej robić,ziemia 5 i 6 klasa ,plon bardzo mały .

#15 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 12 październik 2014 - 13:58

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) Powinna agencja rozeslac rolnikom szczegolowe poradniki bo juz zasiewaja pod doplaty 2015 i moga popelnic bledy i kto im zwroci w razie odorania lub straty doplat.Problem w tym ze urzednicy sami do konca tego nie opanowali...

#16 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 14 październik 2014 - 08:25

jedno jest pewne przez to EFA to zamiast obiecanych 320euro do ha strączkowych będzie 320 zł/ha <albo i mniej>. Wszyscy znajomi robią to zazielenianie strączkowymi . 7,15% gospodarstwa trzeba tym zasiać i ma się spokój i z 3 uprawą i z zazielenianiem

#17 Share rafals2

rafals2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze :) Nowinki technologiczne i innowacyjne :)

Napisany 03 listopad 2014 - 18:53

Czy gorczyca siana jako poplon będzie liczona do tych obszarów proekologicznych ?? 

#18 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 18:45

Witam, czy poplon z rzepaku po jego uprawie ( co zostanie po kombajnie) bedzie zaliczane do poplonu scierniskowego ? Mam jeszcze jedno pytanie czy zazielenianie bedzie brane pod uwage  przy skladaniu najblizszych wnioskow o doplaty bezposrednie, czy dopiero na nastepne? 

#19 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 08:51

Poplon musi się różnić od rośliny w uprawie głównej, zasada jeszcze z poprzednich lat. pewnie nadal będzie obowiązywać. Za łatwo by tak było.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 08:53

WITAM :) poplon scierniskowy będzie liczony do EFA jesli bedzie sie skaładał przynajmniej z dwóch gatunków RÓŻNYCH I gatunek pierwszy moze byc w wielkosci do 75 % ( z ta wielkośćią moge sie mylic wiec jak ktos wie to niech poprawi mnie ). np. jak było zboże to kultywatorem albo agregatem zruszyc ściernisko i posiac mozna gorczyce, rzepak itp. i wyjda dwa gatunki, albo na odwrót po rzepaku machnąc troche zboza. poplon bedzie liczony jako 1 do 0,3 tzn 1ha poplonu to 0,3 EFA