Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup ziemii po darowiznie

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ricardo

Ricardo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 06 wrzesień 2014 - 06:18

Zakup ziemii po darowiznie Witam, mam możliwość kupić ziemie po darowiźnie. Ziemia jest praktycznie świeżo przepisana, chodzi mi konkretnie o to czy osoba zbywajaca będzie płacić 19% podatek? Czy jest jakaś możliwość ominięcia podatku? Ziemia po zakupie nie straci charakteru rolniczego, pójdzie na powiększenie gospodarstwa, z góry dzięki za info, pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakup ziemii po darowiznie Dzisiaj, 18:01
  •  

#2 Share JARAS

JARAS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 19:43

Zakup ziemii po darowiznie zgłoś sie do Urzędu Skarbowego :) oni Ci powiedza dokładnei co i jak fajnei że masz obcje kupna ziemi mi sie udało wyrwać 2 ha w dzierżawe a tak to krucho ostatnio kupiłem w tamtym roku 1,5 ha :)

#3 Share Ricardo

Ricardo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 22:14

zgłoś sie do Urzędu Skarbowego :) oni Ci powiedza dokładnei co i jak fajnei że masz obcje kupna ziemi mi sie udało wyrwać 2 ha w dzierżawe a tak to krucho ostatnio kupiłem w tamtym roku 1,5 ha :)

Dzięki za odpowiedź, mam opcje kupienia graniczącej działki z moją, jest to niecałe 2ha. Jak gościu zgodzi się sprzedać to wiem że minimum 60 tyś./ha będe musiał położyć, niestety takie ceny są u mnie, zresztą całe kujawsko-pomorskie z tego słyszę ma podobne ceny.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 22:29

Zakup ziemii po darowiznie zwolnione grunty rolne sa od podatku
- pod warunkiem ze przy sprzrdazy bedzoe nadal gruntem rolnym a kupujacy bedzie rolnikem chcącym na niej uprawiać.
Moja rada pytać w US bo te prawo sie zmienia i mozna sie nieźle nadziac

Edytowany przez karol210, 08 wrzesień 2014 - 06:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 08 wrzesień 2014 - 10:17

Zakup ziemii po darowiznie na dziś z tego zwolnienia właśnie korzysta obdarowany , niestety jeśli sprzeda przed upływem 5 lat to podatek będzie musiał zapłacić- tak przynajmniej było

chyba jednak jest zmiana prawa i jest zwolnienie z tego podatku

EKSPERT 2013-09-27 08:34

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28) ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.
Rozważając skutki podatkowe sprzedaży gruntu należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wchodzi on w skład gospodarstwa rolnego. Art. 2 ust. 4 ustawy o PIT nakazuje termin „gospodarstwo rolne” rozumieć zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.Jeżeli dany grunt spełnia wszystkie w/w przesłanki, to jego sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Edytowany przez kozulek2, 08 wrzesień 2014 - 10:29.

#6 Share Ricardo

Ricardo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 13:27

Zakup ziemii po darowiznie Witam, rozmawiałem z notariuszem, grunty rolne są zwolnione z podatku dochodowego jeśli po sprzedaży nadal będą użytkowane rolniczo. Przy gruntach rolnych nie ma znaczenia okres posiadania, pozdrawiam.

#7 Share KamilBrz

KamilBrz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 06:45

Wydaje mi się, że jest z tym tak samo jak w przypadku spadków - a wieć trzeba odczekać 5 lat aby przy sprzedaży nie było konieczności zapłacenia podatku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share mateusz_prakt

mateusz_prakt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 11:25

Nie wiem czy nie lepiej zapłacić podatek i mieć czyste papiery. Mamusie oszukasz, tatusia oszukasz, ale Skarbówki nie oszukasz ;p