Skocz do zawartości

Zdjęcie

ciągnikiem na b

29 odpowiedzi na ten temat

#1 Share farmer321

farmer321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Zainteresowania:Sport i rolnictwo

Napisany 04 wrzesień 2014 - 20:28

ciągnikiem na b Witam. Posiadam prawo jazdy kat b od ponad roku i gdy zdawałem słyszałem że można na b jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi (rozrzutnik i prasa też się zalicza?) i niedawno ktos mi mówił że weszły nowe przepisy i na b nie wolno już jeździć ciągnikiem , jeśli ktos się oriętuje w tych przepisach nie mi odpowie jak to jest , a może te przepisy dotyczą tylko tych co zdają teraz prawojazdy tzn.po wejściu tych przepisów ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ciągnikiem na b Dzisiaj, 20:23
  •  

#2 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 04 wrzesień 2014 - 21:08

ciągnikiem na b w tym wzgledzie nic sie nie zmieniło.
traktorem z maszynami mozna jeździc na B.

#3 Share johenek

johenek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 04 wrzesień 2014 - 21:20

ciągnikiem na b na B możesz jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi zawieszanymi na tuzie, ewentualnie ciągać przyczepy jedno osiowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750kg.
KPK Kumurun Team

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 04 wrzesień 2014 - 21:24

ciągnikiem na b to co wg ciebie, maszyn na kołach ciągnąć juz nie moze? takiej np prasy rolującej?

udowodnij.

Edytowany przez nunu85, 04 wrzesień 2014 - 21:25.

#5 Share johenek

johenek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 05 wrzesień 2014 - 13:42

ciągnikiem na b może ciągać takie maszyny ale nie przekraczające masy całkowitej 750kg, ale jak będzie ciągną trochę więcej to nic nie powinna mu policja mówić bo nie będą wiedzieli ile dana maszyna waży:) A maszyny pół zawieszane też może ciągać po drogach publicznych i tutaj nie ma ograniczenia masy.
Na B można ogólnie jeździć pojazdami wolnobieżnymi(np.kombajn, koparka itd.) lecz nie może nimi pracować(legalnie ) ponieważ nie ma uprawnień do pracy daną maszyną :P.
KPK Kumurun Team

#6 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 05 wrzesień 2014 - 20:13

ciągnikiem na b

ciągać przyczepy jedno osiowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750kg.

może ciągać takie maszyny ale nie przekraczające masy całkowitej 750kg

A od kiedy prasa lub inna MASZYNA ROLNICZA jest przyczepą? Zapoznaj się z najpierw z kodeksem drogowym, a nie wprowadzaj ludzi w błąd

#7 Share superfarm

superfarm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 05 wrzesień 2014 - 20:50

ciągnikiem na b

na B możesz jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi zawieszanymi na tuzie, ewentualnie ciągać przyczepy jedno osiowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750kg.

to że jedno osiowa to ok ale z tą wagą to trochę przesadziłeś - 750 kg ? jak ciągnikiem to chyba 3,5 t mozna

#8 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 06 wrzesień 2014 - 10:39

ciągnikiem na b Więc podaj podstawę prawną

#9 Share PAWKUB

PAWKUB

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO I KOMPUTERY

Napisany 09 wrzesień 2014 - 20:50

ciągnikiem na b Nie wytykaj stale czegoś przedmówcy, tylko lepiej sam podaj podstawę prawną, gość mówi to co wie, ale nie ma w zamiarze nikogo oszukiwać. Poza tym komu faktycznie na tym zależy niech weźmie telefon i zadzwoni na policję tam mu powiedzą co i jak, bo naprawdę czasem przepisy są tak zawiłe że ciężko coś z nich zrozumieć, pomijając to że co chwilę się zmieniają. Jak dla mnie jednak chcąc jeździć z prasą i innymi maszynami lepiej mieć to prawo jazdy kat. T, bo prędzej czy później i tak może się przydać.

Steyr 6140, Zetor 12045 i 10145 oraz Ursus C-360 to moja ekipa do pracy

#10 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 20:26

ciągnikiem na b Telefon i na policję? A co napadają cię? Wystarczy wpisać w google jedno konkretne hasło i ma się wszystko, albo przynajmniej - średnio inteligentny człowiek ma wtedy to czego szuka. Nie zamierzam podawać komuś na tacy wszystkiego, zwłaszcza, że taki temat tutaj już istnieje.
Mówi to co wie? Więc po co używa w zdaniu "chyba"? Jak czegoś nie wiesz na pewno to wstrzymaj się z głosem, bo ciągłe gdybanie jednego przez drugiego to żadna pomoc dla innych. Przepisy dotyczące prawa jazdy T i B odnoszące się do ciągnika nie są ani trochę zawiłe, ale trzeba jeszcze chcieć się z nimi zapoznać. Ty zaś wolisz popisać dla samego pisania i przyłączyć się do reszty pierdół, dodając swoje, w dodatku błędne gdybanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 20:59

ciągnikiem na b W linku pod nagłówkiem ciągniki rolnicze jest wyjaśnienie http://info-car.pl/i...sz-jezdzic.html
Czyli mając kat.B, C360 z prasą walcową (jakieś niecałe 4 t) nie można, ale 300 konnym bykiem z podwieszonym 6m agregatem (czyli dobre 15t), można bez problemu.

Edytowany przez agromatik, 10 wrzesień 2014 - 21:10.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#12 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 21:39

ciągnikiem na b Cytat z ustawy:
"kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;"
Żadna maszyna rolnicza nie podlega pod definicję przyczepy rolniczej ani przyczepy lekkiej. A ustawa o kierujących pojazdami (wyżej cytowana) nie zabrania kierowania ciągnikiem rolniczym agregatowanym z maszyną rolniczą

#13 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 21:48

ciągnikiem na b ale podlega pod definicje przyczepy, która to wg PoRD jest "pojazdem bez silnika przystosowanym do łączenia z innymi pojazdami"

jest?
jest.
tym bardziej, ze za pojazd (również wg PoRD) uważa sie:
środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

wiec maszyny i urzadzenia przystosowane do poruszania sie po drodze też są pojazdami, a wiec taka powiedzmy prasa rolująca spełnia definicje zarówno pojazdu jak i przyczepy.

dotychczas sam byłem przekonany, ze maszyny na kołach mozna ciagac na samym B, ale po przeczytaniu tego artykułu zalinkowanego pare postów wyzej, zaczałem sie zastanawiac, zerknałem do PoRD i... juz taki przekonany nie jestem.

Edytowany przez nunu85, 10 wrzesień 2014 - 21:50.

#14 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 07:07

ciągnikiem na b @nunu i tak trzymaj :), dla reszty argumentem ostatecznym będą pewno punkty i całkiem zgrabna sumka wypisana na kwitku z numerem konta właściwego UW B) (wyrozumiały policjant to rzadkość, premia za mandaty swoje robi). Swoją droga takie kwiatki wychodzą gdy do tworzenia prawa dobierają się ludzie, których wyobraźnia techniczna kończy się na budowie cepa, a różnica 1 czy 10 ton nie stanowi problemu. Kiedyś było to proste, tylko kat.T uprawniała do poruszania się ciągnikami z osprzętem czy też maszynami wolnobieżnymi.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#15 Share Mironeks

Mironeks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Naprawa maszyn obróbka skrawaniem spawanie

Napisany 11 wrzesień 2014 - 07:24

ciągnikiem na b Dziś jest lepiej na B można jeździc samochodem osobowym , motocyklem do 125cm3 , pojazdami wolnobieżnymi i ciągnikami rolniczymi z pewnymi ograniczeniami do ciągniętych
pojazdów za ciągnikiem ale mnie to nie dotyczy ponieważ mam CE ;)

#16 Share PAWKUB

PAWKUB

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO I KOMPUTERY

Napisany 11 wrzesień 2014 - 14:23

ciągnikiem na b

Telefon i na policję? A co napadają cię? Wystarczy wpisać w google jedno konkretne hasło i ma się wszystko, albo przynajmniej - średnio inteligentny człowiek ma wtedy to czego szuka. Nie zamierzam podawać komuś na tacy wszystkiego, zwłaszcza, że taki temat tutaj już istnieje.
Mówi to co wie? Więc po co używa w zdaniu "chyba"? Jak czegoś nie wiesz na pewno to wstrzymaj się z głosem, bo ciągłe gdybanie jednego przez drugiego to żadna pomoc dla innych. Przepisy dotyczące prawa jazdy T i B odnoszące się do ciągnika nie są ani trochę zawiłe, ale trzeba jeszcze chcieć się z nimi zapoznać. Ty zaś wolisz popisać dla samego pisania i przyłączyć się do reszty pierdół, dodając swoje, w dodatku błędne gdybanie

Tak, bo dla ciebie policja to tylko 997, sory nie pomyślałem że niektórzy tu tak rozumują, jedno konkretne hasło i ma się wszystko to fakt, nie zdziwiłbym się jakbym znalazł artykuł o tym że żeby jeździć taczką to muszę mieć kat t, bo to pojazd wolnobieżny. Człowieku co z tego że pisze, jak każdy to po swojemu zinterpretuje, a ty za niego mandatu nie zapłacisz, kumpel miał watpliwość zadzwonił i wie jak to policja interpretuje. Wcale mnie nie dziwi że gościu pisze chyba, bo on tak to rozumie, zasada jest taka sam ciągnik na b napewno, ale jeśli chodzi o maszynę lub przyczepę to już każdy to widzi po swojemu, z reguły tak żeby jemu spasowało.

Steyr 6140, Zetor 12045 i 10145 oraz Ursus C-360 to moja ekipa do pracy

#17 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 20:58

ciągnikiem na b

ale podlega pod definicje przyczepy, która to wg PoRD jest "pojazdem bez silnika przystosowanym do łączenia z innymi pojazdami"

jest?
jest.
tym bardziej, ze za pojazd (również wg PoRD) uważa sie:
środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

wiec maszyny i urzadzenia przystosowane do poruszania sie po drodze też są pojazdami, a wiec taka powiedzmy prasa rolująca spełnia definicje zarówno pojazdu jak i przyczepy.

dotychczas sam byłem przekonany, ze maszyny na kołach mozna ciagac na samym B, ale po przeczytaniu tego artykułu zalinkowanego pare postów wyzej, zaczałem sie zastanawiac, zerknałem do PoRD i... juz taki przekonany nie jestem.

Gdyby maszyny rolnicze kołowe spełniały definicję przyczepy (lekkiej czy rolniczej), musiałyby być rejestrowane. A czy maszyny rolnicze typu agregat, zawieszany opryskiwacz/rozsiewacz nie są przystosowane do łączenia z innymi pojazdami i poruszania się po drodze? Są. Więc również spełniają definicję pojazdu i przyczepy. Na dwoje babka wróżyła, polskie przepisy (a bynajmniej te o których wiem) nie definiują uprawnień do prowadzenia ciągnika z maszynami rolniczymi, a jedynie ciągnika z przyczepą rolniczą i lekką

@PAWKUB - jeśli masz zamiar bawić się w czytanie artykułów zamiast konkretnych przepisów prawnych, to chyba jednak sam kiepsko rozumujesz. Tobie za dyskusję już dziękuję, na przegadywanki tu nie zaglądam

#18 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 21:01

ciągnikiem na b pokaż mi przepis w PoRD mówiący, ze każda przyczepa musi być rejestrowana.

Nie ma, wiem, bo wczoraj czytałem duzymi fragmentami przygotowujac powyzsza zacytowana przez ciebie wypowiedź.

edit

szukac nie musisz, zapamietałem od wczoraj ktory to rozdział i ja znalazłem

rozdział 2, art 71.1

Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego,
ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki tury-
stycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie
czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

a w ust 3 wypisane są m.in
przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny

te oto pojazdy wg art 66 doworu rejestracyjnego miec nie muszą, wystarczy ze bedą spełniały szereg warunków typu nie zasmiecaja srodowiska, nie hałasuja zbytnio, maja swiatła itp

Edytowany przez nunu85, 11 wrzesień 2014 - 21:09.

#19 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 12 wrzesień 2014 - 20:27

ciągnikiem na b

No i ok, nie muszą być rejestrowane bo nie są przyczepą ani lekką ani rolniczą - czyli żadną z tych, które uwzględnia się w ustawie o kierujących pojazdami określając uprawnienia do kierowania ciągnikiem dla prawa jazdy B i T. Potwierdzasz to co napisałem wcześniej, bo nigdzie nie podałem, że każda przyczepa musi być rejestrowana.

W określaniu uprawnień dla danej kategorii prawa jazdy ani przy B ani przy T nie jest określone, czy uprawnia do kierowania ciągnikiem, który tworzy zespół pojazdów z maszyną rolniczą (czy też podaną przez Ciebie przyczepą specjalną). W dodatku nawet PoRD nie podaje definicji czy to przyczepy specjalnej, czy maszyny rolniczej. I możemy tak się spierać do samej śmierci, bo w tym momencie mogę nawet wysunąć tezę, że skoro ustawa nie określa, że prawo jazdy kat. T uprawnia do kierowania ciągnikiem z maszyną rolniczą, to nie można takową jeździć. I zawsze jakieś ziarno prawdy w tym będzie, sam przyznasz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 12 wrzesień 2014 - 21:01

ciągnikiem na b

A ja kiedyś zadzwoniłem do wydziału komunikacji po informację co może ciągać pracownik z kat B za ciągnikiem rolniczym i powiedzieli że wszystko co nie jest rejestrowane ale dla pewności zadzwoniłem na Policję i tam to samo powiedzieli. Nie ważne czy to pług, agregat czy beczka asenizacyjna, których w Polsce się nie rejestruje, wszystko co można zaczepić i prawo nie wymaga rejestracji można ciągać na "B".