Skocz do zawartości

Zdjęcie

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 wrzesień 2014 - 14:23

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce zostaw to jeszcze na tydzień nich popada, niech ziemia się uleży i zaorasz nawet polskim pługiem.. jak masz perz to polataj z bronami pare razy , tylko w odstępie paru dni , aby jak jest pogoda perz powyciagac i aby pousychał... i powinno byc ok.. a te smarowanie czy drapanie odkładni to miedzy bajki mozna włozyć , chyba sprawdza się przy oraniu ogródka ;)
i na drugi rok 2 tygodznie przed orką od razu glifosat... aby do głowy nie przyszło ci robić podorywki... na przykład jak kolega wczesniej podpowiada talerzówką ... :P

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zapycha się pług w orce siewnej po podorywce Dzisiaj, 08:22
  •  

#22 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 wrzesień 2014 - 15:01

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce haha dokładnie, ja zawsze odkładnie pomaluje przepałem PO ROBOCIE i ładne są nawet jak rok czasu się nie pracuje, i ładnie wygląda przez cały rok, a jak ktoś w krzaki wepchnie pług to pozdro ;) odnośnie technologi to faktycznie bronuj i bronuj byle się kupy nie zwijały a jak się zwijają to na

A talerzówką nie wolno jechać w perz i pola zostawić, a tak przed orką morzna kombinować

Edytowany przez dawid3p, 03 wrzesień 2014 - 15:05.

#23 Share waldi33

waldi33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 18:27

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce powiem tak przepalony olej zawiera zwiozki siarki oraz inne dziadostwo i smarowanie tym olejem przepalonym czegokolwiek metalowego spowoduje szybszo korozje.na plug ug-3 100ml normalnego oleju i po problemie.a co do perzu na polu to bronowanie ok ale jesli juz z powrotem robi ci na polu zielono to randap a w przyszlym roku 2-3 tyg po zniwach cale pole spryskaj i po problemie powinno byc.a

#24 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 18:44

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce Związki siarki i inne dziadostwo jak wymieszasz z smarem stałym to pięknie trzyma cały rok:) Nie przesadzaj z tym przepałem bo większy problem jest w tym że olej spłynie, wypłucze go deszcz i tyle. Do smarowania odkładnic są specjalne środki i to sprawdza się super ale ja robię miksturę przepału z ŁT43 i nie ma grama rdzy:)

#25 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 18:52

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce Dzięki za wszystkie podpowiedzi

To niech ktoś powie ile czasu prawidłowo musi być odstępu między podorwką a orką?
np.podorywka 15 sierpnia to orka kiedy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 19:36

Talerzówką w perz-brawo, Pan chyba z herbapolu.

Doczytaj do końca. Pryskać jak zielono napisałem. Podorywek nie robi się jeśli orka ma być za 2-3 tyg.

#27 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 20:14

Dzięki za wszystkie podpowiedzi

To niech ktoś powie ile czasu prawidłowo musi być odstępu między podorwką a orką?
np.podorywka 15 sierpnia to orka kiedy?

To zależy co było wcześniej. Jak dużo ciętej słomy i ziemia piaszczysta to najlepiej późną jesienią. Jeżeli tylko ściernie na ziemiach płowych to i za 3-4 tyg będzie ładnie. Jak na rędzinach w mokro robiona podkładka a później trafi się susza to bryły z tej podorywki rozpadną się wiosną jak przemarznie:) Ziemia ziemi nie równa, pole polu. Niestety ale musisz nabrać doświadczenia. Ja jak wcześniej pisałem nie robię żadnych podorywek. U mnie głównie rędziny a mało tego jeszcze na przemian z płówkami i tylko agregaty, grubery no i talerzowe się sprawdzają. Podorywkę jak ktoś bardzo chce to ok ale tylko pod późną orkę. Co do perzu to po pierwsze musisz kilka lat solidnie i głęboko orać tak na min. 30 cm. Po drugie chemia. Są jeszcze stare sposoby takie jak podkładka - kultywator - brony i jak wyschnie to zapałki. Kiedyś ktoś pisał żeby zrobić podkładkę - talerzówką wzdłuż i w poprzek - odczekać aż zrobi się zielono i głęboka solidna orka z przedpłużkami aby ten perz głęboko pod ziemię dać to ponoć przepadnie ale ja bym tak nie ryzykował tylko pryskał a później orał :) Na perz dobry jest kultywator bo wyciąga go na zewnątrz. Jeśli masz tylko od miedzy to warto przejść kultywatorem ale nie teraz jak obornik rozrzuciłeś. A więcej to może ktoś Ci jeszcze coś poradzi co więcej ma doświadczenia z tym dziadostwem bo u mnie często buraki cukrowe były i nie mam z tym chwatem problemów. No i jak masz dużo słomy ciętej to ekosłoma albo mocznik zaraz przed podkładką aby jak najszybciej ta słoma zaczęła się rozkładać.

Edytowany przez akmaly, 03 wrzesień 2014 - 20:16.

#28 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 20:53

powiem tak przepalony olej zawiera związki siarki oraz inne dziadostwo i smarowanie tym olejem przepalonym czegokolwiek metalowego spowoduje szybszą korozje.

Wierzysz w to co piszesz ?

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#29 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 21:02

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce Może spowoduje szybszą korozję a może nie. Fakt jest że przed korozją nie ochroni bo zawsze jest w jakimś stopniu rozcieńczony paliwem i szybko spływa - szybciej niż czysty olej. Ja jak smaruje to smarem stałym - ciężko ale skutecznie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 03 wrzesień 2014 - 21:20

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce Talerzowanie i głęboka orka to ekologiczny sposób na walkę z perzem. Trzy takie zabiegi likwidują prawie całkowicie ten chwast.
Bronę talerzową ustawia się do cięcia rozłogów (talerze równolegle do kierunku jazdy) i jeździ się wzdłuż i w poprzek pola, żeby jak najbardziej rozdrobnić kłącza. Po głębokim przyoraniu rośliny odrastające z tych kawałków będą miały zbyt mało substancji zapasowych żeby przebić się na powierzchnię.

Edytowany przez a1fe26c2, 03 wrzesień 2014 - 21:28.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.