slepy78

zapycha się pług w orce siewnej po podorywce

Polecane posty

slepy78    0

2 tygodnie temu zrobiłem podorywke na ściernisku ,

dzisiaj zacząłem orać ,ale coś strasznie mi się zapycha

dodam że bronowałem po podorywce

perz kępami się zapycha

 

Co robić ?

kultywator przed orką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Trzeba było pryskać glifosatem a nie podorywkę robić. A kultywator to zły pomysł, tak samo si się zapcha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

a ile tygodni po podorywce robi się orke?

moża ja za wcześnie oram?

poczekać aż przegnije i ziemia siądzie?

 

Tylko że zacząłem rozrzucać obornik i muszę go zaorać

może jakieś sposoby ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Kultywator to powinien być zamiast podorywki. Trochę wyobraźni - jak masz zamiar zrobić orkę pod siew jak 2 tyg temu zrobiłeś podorywkę? Ziemia musi odpaść aby się dało orać a na to trzeba trochę czasu. Swoją drogą to podorywka tradycyjna to strata czasu i kasy. Gruber lub talerzówka po ściernisku - ja osobiście wolę gruber ( nie agregat ścierniskowy ) i nie mam najmniejszych problemów z orką. Nawet rędzina się ładnie wysypuje.

Na przyszłość jak takie coś będziesz chciał robić to zostaw ściernisko na te 2 tyg. wywieź obornik i dopiero rób orkę. A teraz to albo pożycz jakieś lepsze pługi albo męcz się z tymi co masz bo raczej nic nie wymyślisz.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonkszi    66

A przypadkiem zboże na tym polu nie kosiłeś wyżej niz normalnie bo podorywce duzej słomy ciężko jest potem drugi raz odwrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

ścierń w miarę normalnie wyglądała nie za wysoka tylko chyba ten perz ,darń się zapycha

a po podorywce bardzo dużo padało deszczu przez 2 tygodnie

pługi 3 unia grudziądz ,może lekko odkładnia przyrdzewiała ,sprubuje nasmarować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Często widzę jak rolnicy rozkręcają na maxa pług w stronę śladu koła żeby szerzej brał- a to jest błąd, wtedy rant piersi napiera na ziemię i zawiesza się na nim słoma i korzenie roślin....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

Ustaw porządnie pług, nic się nie będzie zapychać.

Pług UG zapycha tylko wówczas, jak na wierzchu leżą spore garście słomy albo chwastu. W takim przypadku ja stosuję bronowanie i ściągam chwast w wałki i palę. Innej rady nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Jeżeli zapycha ci się rozłogami perzu, to trzeba było najpierw glifosatem zniszczyć perz. Teraz - jak wyżej ktoś napisał - albo musisz czekać aż ziemia osiądzie, albo tę ziemię zwałować, albo pożyczyć pługi z wysokimi słupicami. Tylko...... skoro tak zaperzone, że nie da rady orać, to co ci na takim polu urośnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciekc2    3

tylko pługi podwyższane a pewnie orałes c360 to skołuj 2skibowe i ustaw po rame kółko ,a druga rzecz za wczesnie po podorywce musi się uleżeć ziemia na głęboko pazdziernik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Słoma nie przegniła i tyle. Pierś odkładni zamiast ją rozrywać to zbiera jak grzebień. Tyle. Za wcześnie wziąłeś się za orkę.

A tak z ciekawości czemu już orasz?


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

W 3 UG można jeszcze przenieśc kółko na koniec pługa i odkręcić 3 skibę. Zazwyczaj zapycha między skibą a kółkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Zależy gdzie mu zapycha ale i tak będzie się męczył tymi pługami co by nie robił:) A orać teraz na siew to nic złego jeśli ktoś planuje około 20.IX siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

jak perz masz na polu to polsim radłem niewiele zrobisz, mój krone też się zapycha po podorywce, moim zdaniem najważniejsze to żeby ziemia była ubita a nie luźna to wtedy idzie i jak się podorywke robi na nie głębiej jak 10 cm to git, a le jak pisali przedmówcy po prostu było desykować tą perzowe i orać na raz :) ja tak w tym roku robię bo podorywką perzu nie zwalczysz chyba że głęboką orką jak masz dobry pług ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

Dotrzyj odkładnie jak przyrdzewiałe, powinno znacznie pomóc. Tylko porządnie - ja to robię szczotką drucianą na "kątówce"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Potrzyj odkładnice przepałem, chwile niech nasiąknie i w pole. Rdza zejdzie bardzo szybko. Dorady niektórych, że trzeba było robić gruberem itp to można o kant tyłka potłuc. Przecież jak gość miałby warunki i odpowiedni ciągnik to przeszedłby na taką uprawę. Co do dorad to ja spróbowałbym to wymieszać kultywatorem, a przy okazji wyciągnąłby się trochę perz do wierzchu. Jak nie pójdzie to poczekać jeszcze z tydzień, aż się uleży.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

Ja na rdzę na odkładniach stosuję cegłówke moczoną w wodzie, ale ja to jestem staroświecki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikijohn    24

2 tygodnie temu zrobiłem podorywke na ściernisku ,

dzisiaj zacząłem orać ,ale coś strasznie mi się zapycha

dodam że bronowałem po podorywce

perz kępami się zapycha

 

Co robić ?

kultywator przed orką?

Nie zaorzesz tego - nie ma szans. Kultywator lub talerzówka a potem pług a jak zielono to pryskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Talerzówką w perz-brawo, Pan chyba z herbapolu.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

zostaw to jeszcze na tydzień nich popada, niech ziemia się uleży i zaorasz nawet polskim pługiem.. jak masz perz to polataj z bronami pare razy , tylko w odstępie paru dni , aby jak jest pogoda perz powyciagac i aby pousychał... i powinno byc ok.. a te smarowanie czy drapanie odkładni to miedzy bajki mozna włozyć , chyba sprawdza się przy oraniu ogródka ;)

i na drugi rok 2 tygodznie przed orką od razu glifosat... aby do głowy nie przyszło ci robić podorywki... na przykład jak kolega wczesniej podpowiada talerzówką ... :P


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

haha dokładnie, ja zawsze odkładnie pomaluje przepałem PO ROBOCIE i ładne są nawet jak rok czasu się nie pracuje, i ładnie wygląda przez cały rok, a jak ktoś w krzaki wepchnie pług to pozdro ;) odnośnie technologi to faktycznie bronuj i bronuj byle się kupy nie zwijały a jak się zwijają to na

 

A talerzówką nie wolno jechać w perz i pola zostawić, a tak przed orką morzna kombinować

Edytowano przez dawid3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

powiem tak przepalony olej zawiera zwiozki siarki oraz inne dziadostwo i smarowanie tym olejem przepalonym czegokolwiek metalowego spowoduje szybszo korozje.na plug ug-3 100ml normalnego oleju i po problemie.a co do perzu na polu to bronowanie ok ale jesli juz z powrotem robi ci na polu zielono to randap a w przyszlym roku 2-3 tyg po zniwach cale pole spryskaj i po problemie powinno byc.a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Związki siarki i inne dziadostwo jak wymieszasz z smarem stałym to pięknie trzyma cały rok:) Nie przesadzaj z tym przepałem bo większy problem jest w tym że olej spłynie, wypłucze go deszcz i tyle. Do smarowania odkładnic są specjalne środki i to sprawdza się super ale ja robię miksturę przepału z ŁT43 i nie ma grama rdzy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

Dzięki za wszystkie podpowiedzi

 

To niech ktoś powie ile czasu prawidłowo musi być odstępu między podorwką a orką?

np.podorywka 15 sierpnia to orka kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj