Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dopłaty 2015

7451 odpowiedzi na ten temat

#1761 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 19 maj 2015 - 19:38

Dopłaty 2015

Orne to orne, TUZ-a nie orzesz więc nie są ornymi ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dopłaty 2015 Dzisiaj, 23:41
  •  

#1762 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 19 maj 2015 - 19:44

Dopłaty 2015

Niby proste ale definicja z rozporządzenia UE mówi:„grunty orne” oznaczają grunty uprawiane w celu produkcji roślinnej lub obszary dostępne dla produkcji roślinnej, ale ugorowane, w tym obszary odłogowane zgodnie z art. 22, 23 i 24 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999, art. 39 rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 oraz art. 28 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013, bez względu na to, czy grunty te znajdują się pod uprawą szklarniową lub pod stałym bądź ruchomym przykryciem;

Jak dla mnie to na TUZ jest  produkcja roślinna prowadzona....

#1763 Share waldek25

waldek25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 19 maj 2015 - 19:48

Dopłaty 2015

Koledzy mam takie pytanko czy miesznkę trawy z lucerną można jakoś podkręcić pod obszary EFA i czy jeżeli teraz na wiosnę zasiałem kończynę w jęczmień to też jakoś zaznaczyć że to wsiewka ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1764 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1019 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne

Napisany 19 maj 2015 - 19:48

Dopłaty 2015

Ok to wiem, ale grunty orne to:

- tylko pola bez TUZ

czy też:

- pola i TUZ łącznie

mam problem z ustaleniem tego nawet w Agencji... :)

ale Ciebie nie obowiązują obszary EFA.skoro masz 13ha ornych.

nie masz się czym martwić.

Edytowany przez matingus, 19 maj 2015 - 19:49.

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

#1765 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 19 maj 2015 - 19:58

Dopłaty 2015

mam poważne wątpliwości czy oby pojęcie gruntów ornych nie zawiera w sobie również TUZ, przeczytaj uważnie definicję podaną wyżej. Zastanawiam się czy np. za 2-3 miesiące ARiMR równiez nie dojdzie do takich wniosków

#1766 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 19 maj 2015 - 20:05

Dopłaty 2015

a czy TUZ orzesz? nie wprowadzaj zamieszania

#1767 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3182 postów

Napisany 19 maj 2015 - 20:09

Dopłaty 2015 Jest coś takiego jak typowe grunty orne, tuz oraz trawy na G.O. Tuz musi być utrzymywany jako łąka czy pastwisko nieprzerwanie przez 5 lat. Nawet jak ktoś przeorze łąkę będącą tuzem i posieje z powrotem trawę to traci prawo do tuz. Jest to trawa na gruncie ornym i wtedy liczba G.O. rośnie.

Co do składania wniosku na nową działkę w tym roku jak napisano trzeba składać również mapkę. Mapkę można wziąć od poprzedniego właściciela. Ja kupiłem na jesini działkę, która była odłączona od innej to musiałem wziąć z geodezji mapkę na tę działkę. Koszt mapki to 7,4 zł a wypis z rejestru gruntów 50 zł. Na tej prostej mapce trzeba wyrysować co i gdzie rośnie.

#1768 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisany 19 maj 2015 - 20:11

Dopłaty 2015

@ona77  kolega wyżej ma rację

jak by tak było jak podałeś definicję,to mam przechlapane mam 8 TUZ.

wniosek złożony i sprawdzony.....

Edytowany przez matingus, 19 maj 2015 - 20:13.

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

#1769 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3182 postów

Napisany 19 maj 2015 - 20:50

Dopłaty 2015 Jest gdzieś o tym napisane, ale przez tel. nie chce mi się szukać. Poszukajcie proszę, bo tego nie wymyśliłem. Było chyba coś na agrofoto.pl
Ja mimo tych 5 lat przeoruję łąkę i wpisuję tuz. Może obejdzie się bez kontroli, bo mam co roku z wetwrynarii i chyba nie zrobiliby jednemu 2.

#1770 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 19 maj 2015 - 21:10

Dopłaty 2015

nie róbcie jaj na tym etapie , grunt orny to powierzchnia upraw minus TUZ i inne uprawy trwałe  

 trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe - oznaczają grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem danego gospodarstwa rolnego przez okres pięciu lat lub dłużej; mogą one obejmowad inne gatunki, takie jak krzewy lub drzewa, które mogą nadawad się do wypasu, pod warunkiem że zachowano przewagę traw i innych pastewnych roślin zielnych. Przewaga traw i innych roślin zielnych oznacza, że rośliny te pokrywają ponad 50 % obszaru kwalifikującego się obszaru działki rolnej.

uprawy trwałe - oznaczają uprawy niepodlegające płodozmianowi, inne niż trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe. Uprawy te zajmują grunty przez okres pięciu lat lub dłużej i zalicza się do nich rośliny zdrewniałe dające powtarzające się zbiory w postaci owoców oraz uprawy wieloletnie roślin niezdrewniałych, zajmujących grunt przez pięd lat lub dłużej i dających powtarzające się zbiory w postaci samej rośliny. Do upraw trwałych zalicza się zagajniki o krótkiej rotacji i szkółki.

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1771 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 19 maj 2015 - 21:18

Dopłaty 2015

Nie mam zamiaru wprowadzać zamieszania, ale wydaje mi się że wyjaśnienie tego jest nie tylko w moim interesie. Definicja zacytowana przeze mnie pochodzi z rozporządzenia Parlamentu Eur. i Rady nr  1307/2013. Każdy kto cokolwiek wie o zakresie obowiązywania takich rozporządzeń, wie też, że obowiązują one bezpośrednio  w każdym kraju członkowskim, bez potrzeby ich wprowadzania do systemu krajowego. Co więcej jakiekolwiek wytyczne krajowe muszą być z nimi zgodne.

Naprawdę uważacie że na TUZ nie jest prowadzona produkcja roślinna? Dla mnie wasz punkt widzenia nie jest taki oczywisty, ale jeśli uważacie że mieszam, dalej tego na forum drążyć nie będę.

#1772 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 19 maj 2015 - 22:27

Dopłaty 2015

Temat z Farmera o TUZ i jego przeoraniu: http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/kiedy-uprawa-staje-sie-tuz-em,55733,1.html%C2%A0

Zastanawia mnie tylko "rolnik ma obowiązek wykazywania traw na gruntach ornych nawet, jeżeli jest zwolniony z obowiązku dywersyfikacji upraw". A w instrukcji wypełniania wniosku jest napisane, że trzeba wskazywać tylko TUZ na podrzędnych działkach...

#1773 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 20 maj 2015 - 08:55

Dopłaty 2015

Złożyłem wniosek już dawno łąki i plantacje trwałe nie liczą się do EFA

#1774 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 20 maj 2015 - 11:20

Dopłaty 2015

Nie mam zamiaru wprowadzać zamieszania, ale wydaje mi się że wyjaśnienie tego jest nie tylko w moim interesie. Definicja zacytowana przeze mnie pochodzi z rozporządzenia Parlamentu Eur. i Rady nr  1307/2013. Każdy kto cokolwiek wie o zakresie obowiązywania takich rozporządzeń, wie też, że obowiązują one bezpośrednio  w każdym kraju członkowskim, bez potrzeby ich wprowadzania do systemu krajowego. Co więcej jakiekolwiek wytyczne krajowe muszą być z nimi zgodne.

Naprawdę uważacie że na TUZ nie jest prowadzona produkcja roślinna? Dla mnie wasz punkt widzenia nie jest taki oczywisty, ale jeśli uważacie że mieszam, dalej tego na forum drążyć nie będę.

trzymajmy się wytycznych a nie tego co kto uważa 

i tu aktualny przewodnik zazielenienia mówi że

;http://www.arimr.gov..._19_05_2015.pdf

Ustalając powierzchnię gruntów ornych należy od powierzchni wszystkich użytków rolnych odjąć powierzchnie zajmowane przez:

 trwałe użytki zielone,

 plantacje trwałe (zajmują grunty przez okres 5 lat lub dłużej), w tym: zagajniki o krótkiej rotacji i plantacje drzewek bożonarodzeniowych,

zresztą wystarczy skorzystać z kalkulatora i ten  też odejmie tuz-y przy wyliczaniu pow. do EFA  jak i do zwolnienia z efa http://www.arimr.gov...ielenienie.html

więc opierajmy się na wytycznych a nie to jak kto rozumie dany paragraf rozporządzenia PE.

Edytowany przez marko-kolo, 20 maj 2015 - 11:24.

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#1775 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3182 postów

Napisany 20 maj 2015 - 13:50

Dopłaty 2015 No chyba o to w artykule chodzi. Żeby coś było uznane za tuz musi być tam nieprzerwanie 5 lat. Jak ktoś wcześniej zgłaszał daną działkę jako ruz to teraz może go wpisać. Wczoraj zanosiłem papiery do odr i pytał się doradca czy to tuz czu trawa na gruncie ornym. Jaka jest różnica w płatności do tych dwóch rodzajów powierzchni upraw.

#1776 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 20 maj 2015 - 15:51

Dopłaty 2015

Zapytam jeszcze raz czy jako poplon do zazielenienia mogę posiać rzepak jary z gorczycą???? proszę o odp. bo chciałbym złożyć już wniosek

#1777 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisany 20 maj 2015 - 19:45

Dopłaty 2015