Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dopłaty 2015

7451 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 09 luty 2015 - 12:12

Dopłaty 2015

Witam ! Może na ten temat było coś wspominane ale nie mam zbytnio czasu żeby te wszystkie posty przeczytać dlatego mam pytanie.

Wczoraj rozmawiałem z  sąsiadem i powiedział mi że w tym roku muszę mieć posiane 30% zasiewów jarych bo inaczej będe miał obniżone dopłaty.

Czy to prawda ? Będe miał posiane 3 ha łubiny lecz to będzie stanowić tylko 20%.Co w związku z tym?

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dopłaty 2015 Dzisiaj, 06:17
  •  

#1062 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO , EKONOMIA

Napisany 09 luty 2015 - 13:06

Dopłaty 2015

z kąd te 30% ?

#1063 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 09 luty 2015 - 13:07

Dopłaty 2015

Pod kalkulatorem na czerwono jest taka uwaga

JEŻELI ROLNIK UCZESTNICZY W SYSTEMIE DLA MAŁYCH GOSPODARSTW MAKSYMALNA KWOTA PŁATNOŚCI WYNIESIE 1250 EURO

Jak to rozumieć

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1064 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 09 luty 2015 - 17:05

Dopłaty 2015

do systemu  płatnosc dla małych gospodarstw  beda właczeni wszyscy których suma wszystkich płatnosci obszarowych dodowanych przez unie wynosi do 1250 euro  mozna rowniez wystapic z tego systemu składajac oswiadczenie     dla małych gospodarstw  ok 5 ha  jezeli ktos wstapi do systemu dobrowolnie   a jego platnosci przewyższ 1250 euro otrzyma płatnosc tylko do kwoty 1250 euro  rolnicy sa zwolnieni z zasad dywersyfikacji,zazielenienia, wzajemnej zgodnosci   chyba ze reealizuja plan RS to nie

#1065 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 09 luty 2015 - 17:30

Dopłaty 2015

Ponadto system płatności dla małych gospodarstw pozwala na przystąpienie do działania PROW "Płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwa" które ma być uruchamiane w następnym roku.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

#1066 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 09 luty 2015 - 19:48

Dopłaty 2015 20 * 5 = 1 ha - obszar proekologicznym w tym

Albo wiazace azot to ok1.40 ha
Miedzyplony ok 3,30

Z czego to wynika

#1067 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 09 luty 2015 - 20:21

Dopłaty 2015

Współczynniki konwersji i ważenia - różne dla każdego rodzaju obszaru proekologicznego, np.:

- uprawy wiążące azot mają współczynnik ważenia 0,7, więc 1 ha uprawy to 0,7 ha obszaru EFA

- międzyplony i pokrywa zielona, współczynnik ważenia 0,3 - 1 ha uprawy to 0,3 ha EFA 

- grunt ugorowany, współczynnik ważenia 1 - 1 ha ugoru to 1 ha EFA

TUTAJ masz poradnik o zazielenieniu, w nim na str. 13 jest tabela z wszystkimi współczynnikami.

Edytowany przez zaq1987, 09 luty 2015 - 20:32.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

#1068 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 09 luty 2015 - 22:15

Dopłaty 2015

dodatkową płatność dla młodych rolników dostaną wszyscy którzy nie ukończyli 40 lat czy tylko ci co odziedziczyli gospodarstwa w ostatnim czasie?

#1069 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 09 luty 2015 - 22:16

Dopłaty 2015 Czy z prowo 15-20 jest z jakiegos programu skorzystac ktory jest w miare logiczny nie chodzi mi o mr mgr restr
#chodzi mi o jakis program rolno srodowiskowy lub podobny.

Edytowany przez Sunf, 09 luty 2015 - 23:03.

#1070 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 09 luty 2015 - 22:27

Dopłaty 2015

Płatność dla młodych rolników ma przysługiwać osobom w wieku do 40 lat, które prowadzą gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat (liczone od momentu przejęcia gosp.)

@Sunf ogólnie z logiką w przepisach to jest dosyć śliski temat :P , także sprecyzuj swoje oczekiwania/plany 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share samsamsung

samsamsung

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 luty 2015 - 05:27

Dopłaty 2015
W tamtym roku pierwszy raz składałem wniosek o dopłaty bezpośrednie i teraz zamiast przelewu przyszło mi wezwanie do wyjaśnień. W związku z nim mam kilka pytań do Was:

1. Czy na grunty sklasyfikowane jako nieużytki przysługują dopłaty bezpośrednie?

2. Czy za nieużytki trzeba płacić podatek? Rolny czy jakiś inny?

3. Czy jeśli staram się o dopłaty bezpośrednie do nieużytków to one nadal pozostają nieużytkami czy zamieniają się w użytki i trzeba zapłacić podatek?

4. Kto ma ustawowo obowiązek płacić podatek - właściciel czy dzierżawca?

5. Czy jeśli dzierżawca wnioskuje o dopłaty bezpośrednie to coś się zmienia?

6. Czy ARiMR ma prawo wymagać ode mnie umów dzierżawy z właścicielem ziemi (jeśli ja się staram o dopłaty, a nie właściciel)? To jest w jego kompetencjach?

7. Czy ARiMR ma prawo wymagać ode mnie informacji czy zapłaciłem podatek rolny za grunty co do których wnioskuję o dopłaty bezpośrednie? To jest w jego kompetencjach?

Dodam, że nie jestem w KRUSie, nie opłacam składek.

Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi na pytania!

#1072 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 10 luty 2015 - 06:54

Dopłaty 2015

1.Dopłaty bezpośrednie są przewidziane do wszystkich klas ziemi w Polsce (I – VI). Nie będzie również zróżnicowania dopłat bezpośrednich ze względu na klasę ziemi, tzn. dopłaty do każdej klasy będą takie same. Jeżeli chodzi o grunty rolne klasy V i VI to w ramach WPR przewidziane jest wsparcie finansowe przy ich zalesianiu. Dla nieużytków rolnych oraz ugorów dopłat nie będzie. Aby nieużytki i ugory spełniały kryteria uprawniające do płatności bezpośrednich muszą spełniać określone warunki. Podstawową zasadą jest utrzymanie ziemi rolniczej w dobrej kulturze, tzn. ziemia nie musi być w danym roku obsiewana, ale musi być zabezpieczona przed degradacją, utrzymana w dobrych warunkach agrotechnicznych (czyli takich, które dają możliwość włączenia jej w każdym momencie do produkcji rolniczej)

2. Nieużytki rolne nie są objęte podatkiem rolnym. Jak wynika z art. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1381 ze zm.), podatkowi temu podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. wyjątek,  jeśli nieużytki są wykorzystywane przy działalności gospodarczej ale to chyba nie dotyczy i to już nie obchodzi arimr chyba.

3 nie znam przepisu ale logicznie rzecz biorąc, jeśli bierzesz dopłaty to znaczy że ziemię uprawiasz, jeśli uprawiasz to znaczy że nie jest to już nieużytek, a jeśli to nie jest nieużytek to płacisz podatek- taka moja logika ale może ktoś się do tego odniesie

4. podatek może płacić zarówno właściciel posiadający prawo własności jak i dzierżawca- powinno to być zawarte w umowie dzierżawy, jednak z reguły to właściciel powinien płacić, wyjątek to jeśli dzierżawa od państwa i wtedy podatek dzierżawca płaci bez dyskusji.

5. analogicznie z punktem 4 -powinno to być zawarte w umowie dzierżawy

6. zapewne wezwanie masz właśnie z tego powodu- nie jesteś na KRUS a pobierasz dopłaty i nie wiadomo czy nie wyłudzasz dopłat na ziemię do której nie masz żadnego prawa- na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, chociaż było dużo przypadków (zwaszcza wśród urzędników) gdzie brano dopłaty do obszaru do którego nie miało się żadnego tytułu (własność, dzierżawa, posiadanie samoistne) i zapewne nawet tej ziemi nie widzieli.

7. jeśli ktoś bierze dopłaty na określony obszar to za ten obszar powinien być również zapłacony podatek - taka moja opinia

#1073 Share samsamsung

samsamsung

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 luty 2015 - 08:25

Dopłaty 2015

Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź.

Jeśli więc na ziemie sklasyfikowane jako nieużytki przysługuje dopłata bezpośrednia (tak wynika z Twojej odpowiedzi pkt 1) to przez samo skoszenie (czyli wykonanie minimum by zachować 'dobrą kulturę rolną') nie zmienia ona statusu nieużytku na rolną i wciąż nie trzeba płacić podatku rolnego (zgodnie z Twoją wypowiedzią pkt 2)?

Jeśli jednak ziemia zmieniła by status z nieużytku na użytek w lipcu 2014 to kiedy się taki podatek płaci i czy są jakieś poważne konsekwencje za niezapłacenie bądź długą zwłokę?

Urząd który zbiera podatek rolny i ARiMR wymieniają między sobą jakoś informacje?

Ad. 3 daremw - właśnie niekoniecznie. Bo zgodnie z tym co napisałeś w pkt 1 to nie trzeba uprawiać by dostać dopłatę. Wystarczy, że zachowa się dobrą kulturę rolną - tzn. np nie zarasta krzaczorami tylko się ją skosi 2 razy do roku.

Ad. 6 właśnie chcą ode mnie jakiś dowodów, a ja to na gębę załatwiłem z jakimś starszym panem.

Chyba skosiłem również w środku trochę pola z których właścicielami nic nie uzgadniałem, bo ich nie mogłem znaleźć. Możliwe, że donieśli na mnie. Jednak pewny jestem, że o dopłaty się nie starali i od 5-10 lat zarastało to chwastami. Zatem w takim przypadku należy mi się dopłata? AMiMR może nie wypłacić kasy przez to, że się właściciel zgłosi, który nic z tym robić nie chciał, ale powie, że nie pozwolił na koszenie i nie ma ze mną żadnej umowy?

Ad. 7 - czekam zatem na wypowiedź na podstawie przepisów - nie opinii :)

Edytowany przez samsamsung, 10 luty 2015 - 08:26.

#1074 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 10 luty 2015 - 09:43

Dopłaty 2015

Niestety kolego na nieużytki nie przysługuje dopłata , ale jeśli stan faktyczny jest inny - czytaj uprawiasz to pole to po udowodnieniu tego agencji powinieneś dostać dopłaty .

I tu agencja  pewnie wyśle kontrole na miejsce co faktycznie tam jest , z   samym skoszeniem krzaków na nieużytku niestety pewnie nie przejdzie - co innego jak byś miał jakąś uprawę czy przedplon .

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#1075 Share Pem

Pem

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 10 luty 2015 - 11:54

Dopłaty 2015

Pomóżcie, czy jak mam posiane trawy z koniczyną (nie samą koniczynę) to przysługuje mi płatność do upraw roślin wysokobiałkowych?

#1076 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 10 luty 2015 - 15:19

Dopłaty 2015

żeby się dokładnie zagłębić w przepisy to można było tego wszystkiego dojść bo po części są one trochę sprzeczne lub raczej jest szerokie pole do interpretacji przepisów.

co do nieużytków to też nie jest taka prosta sprawa bo nieużytki dzielimy jeszcze na trwałe i przejściowe- te można zrekultywować i przywrócić do produkcji rolnej (przy terenach podmokłych nawieźć ziemi) co teoretycznie prowadziło by do tego że ziemia zaczęła się nadawać do uprawy i w sumie nie było by przeszkód w tym żeby sklasyfikować ją wyżej niż nieużytki- tylko czy w takim przypadku nie trzeba wzywać klasyfikatorów (czy jak się oni nazywają) zanim zaczniemy się ubiegać o dopłaty.

dotarłem do punktu 6 i stwierdziłem że dalej nie ma sensu odpisywać i pomagać bo ty SAMSAMSUNG jesteś zwykłym naciągaczem, jest kawałek wolnej ziemi to się pchasz do dopłat niekoniecznie cokolwiek z tą ziemią robiąc a ja takim ludziom mówię STOP

#1077 Share samsamsung

samsamsung

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 luty 2015 - 17:13

Dopłaty 2015

To mamy w tym momencie dwie sprzeczne opinie.

daremw pisał, że do nieużytków jest dopłata (jeśli są w dobrej kulturze zachowane), a marko-kolo, że nie ma. Kto ma racje? Gdzie znajdę przepisy dotyczące tego zagadnienia?

nieużytki dzielimy jeszcze na trwałe i przejściowe- te można zrekultywować i przywrócić do produkcji rolnej 

To podział w ewidencji gruntów, ARiMRu czy po prostu faktyczny?

Tak daremw, uważaj żebym się wzbogacił na tym 1ha za dużo. Nie dało się ustalić granic więc musiałem przejechać wszystko. A jak już przejechałem to chcę zwrot. Proste. W mojej sytuacji wszyscy postąpiliby tak samo.

Jest jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi w tym wątku. Będę bardzo wdzięczny za wypowiedzi kolejnych użytkowników forum.

#1078 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 10 luty 2015 - 17:35

Dopłaty 2015

kolego  ciekaw jestem   co agencja miała na mysli wzywając cie do wyjasnień

jezeli chodzi o nieuzytki  to jest to oznaczenie gruntu nie znaczy to ze nie mogłes uprawic czy skosic jezeli dla działki jest wyznaczona powierzchnia ewidencyjnoa gospodarcza  tzw PEG  i arimr opiera sie na tym  sprawa krusu i czynszu dzierzawnego jest  mało ważna   grunt musi byc w dobrej kulturze rolnej

dlaczego teraz arimr prosi o wyjasnienia jest już luty i cza na wypłaty co robiła od czrwca czy mozliwe ze zyczliwy sie ta sprawa interesuja napisz  co dalej

#1079 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 10 luty 2015 - 18:12

Dopłaty 2015

To mamy w tym momencie dwie sprzeczne opinie.

daremw pisał, że do nieużytków jest dopłata (jeśli są w dobrej kulturze zachowane), a marko-kolo, że nie ma. Kto ma racje? Gdzie znajdę przepisy dotyczące tego zagadnienia?

czytasz trochę czy tylko zadajesz pytania  nie oczekując odpowiedzi? marko-kolo potwierdził to co ja napisałem. do nieużytków (czyli tak jakby ziemi porzuconej, zostawionej samej sobie lub niezdatnej do produkcji- tereny np zalewane) nie należy się chyba że są  one w takim stanie że można je włączyć do produkcji a to oznacza że jest w dobrej kulturze czyli są np usuwane chwasty (talerzowane orane itp czyli uprawiane)

a  odnośnie nie zapłacenia podatku to konsekwencji poza komornikiem nie ma (przynajmniej sąsiad tylko tyle z tego miał)

Edytowany przez daremw, 10 luty 2015 - 18:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share kp38

kp38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 10 luty 2015 - 19:05

Dopłaty 2015

Nie. Musi być to w plonie głównym, a sama koniczyna tak.