Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dopłaty 2015

7451 odpowiedzi na ten temat

#961 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 497 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 12:14

Dopłaty 2015

musieli trzepać by większość młodych rolników - program ten sprzyja dzieleniu gospodarstw pod premie i przez to rozdrobnieniu... jak ktoś napisał wcześniej - nikt nie zabroni nikomu obrotu prywatną własnością.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dopłaty 2015 Dzisiaj, 13:59
  •  

#962 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 14:42

Dopłaty 2015

@jaroWM nikt Ci nie zabrania obrotu prywatną własnością - chodzi o to, że dla agencji niektóre działania mogą się nie spodobać, czego skutkiem może być ograniczony dostęp do unijnych pieniążków  ;)

Poza tym masz rację, Ci co załapali się na MR ze starego PROW powinni się cieszyć, teraz pewnie nie wystarczy przekazanie części gospodarstwa i spisanie umowy użyczenia maszyn - takie sytuacje będą pewnie szczególnie prześwietlane przez agencję i konieczne będzie udowodnienie, że są to dwa rozdzielne gospodarstwa a tu już pojawia się swoboda interpretacji argumentów - czyli przestrzeń kombinacji po obu stronach...

Jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie i ich rewizję pod kątem sztucznego podziału gospodarstwa to utrudnienia z tego tytułu mogą pojawić się przy tych elementach systemu, gdzie są górne limity powierzchni/produkcji (płatność dodatkowa, dla młodych rolników, do bydła/krów, wysokobiałkowe). Przy JPO, możliwość jakiegokolwiek zysku na dopłatach przez podział gospodarstwa pojawia się dopiero przy powierzchni powyżej 1300 ha i raz, że takie "manewry" byłyby łatwe do zauważenia przez agencję a dwa, to nie wiem czy przy takiej powierzchni będzie się komuś chciało bawić w tego typu podchody...

Jesienią na szkoleniu z zazielenienia wspominali, że przewidziane są wzmożone kontrole na miejscu z naciskiem położonym na spełnienie warunków zazielenienia, nie można wykluczyć jednak możliwości, że przy okazji będzie możliwość "wyłowienia" potencjalnych gospodarstw sztucznie podzielonych i w późniejszym okresie dokładniejsza analiza pod tym względem.

Edytowany przez zaq1987, 22 styczeń 2015 - 14:50.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

#963 Share biznes12

biznes12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 14:56

Dopłaty 2015

Witam jak to jest z tymi zabiegami bo wiem że nie można do końca lutego rozsiewać nawozów sztucznych ani organicznych tak? a jak jest np. z oraniem? zabieraja dotacje jak "dobry" sąsiad naśle urzędników?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#964 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 15:26

Dopłaty 2015

Orać można byle nie poplony, te muszą stać do końca lutego.

#965 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 15:42

Dopłaty 2015

w tym artykule nie ma mowy ze doplatach nie będzie zastosowany czynnik korygujący dla platnosci JPO, mowa jest o modulacji dla UPO.

O jakiej modulacji UPO piszesz, nie wiesz że w 2014r UPO nie było? A czynnik korygujący zastosowano do wszystkich dopłat jakie miałem czyli JPO i owoce miękkie.

#966 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1410 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 22:28

Dopłaty 2015

a to zeby spelnic ten warunek 5% obszary proekologiczne to lepiej zasiac  np lubin to ile doplaty za lubin by bylo ? czy lepiej zaisac te miedzyplony scierniskowe czyli mam rzepak scinam rzepak talerzuje rozsiewaczem sieje jakiegos zboza taniego tak by bylo 20 % roslinnosci zboza i 80 % rzepaku i wtedy ile do ha za to jest ?

#967 Share robert55555

robert55555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 06:34

Dopłaty 2015 [quote name="Agrest" post="1497626" timestamp="1421937760"]

O jakiej modulacji UPO piszesz, nie wiesz że w 2014r UPO nie było? A czynnik korygujący zastosowano do wszystkich dopłat jakie miałem czyli JPO i owoce miękkie.[/quot

Np UPO chmiel taka doplata byla, czynnik korygujący byl w upo i om i tu kolega ma rację
[quote name="robert55555" post="1498153" timestamp="1421991151"]

[quote name="Agrest" post="1497626" timestamp="1421937760"]

O jakiej modulacji UPO piszesz, nie wiesz że w 2014r UPO nie było? A czynnik korygujący zastosowano do wszystkich dopłat jakie miałem czyli JPO i owoce miękkie.[/quo
przepraszam czynnik korygujący byl w jpo i om i tu kolega ma rację.

#968 Share kadore

kadore

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 09:23

Dopłaty 2015

Koledzy mam pytanie co mogę posiać na polu słabej klasy i daleko od mojego gospodarstwa żeby dostać jak najwięcej dopłat do tego kawałka pola ?

jakie rośliny ?, i jaka jest do nich dopłata ?

#969 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 23 styczeń 2015 - 10:03

Dopłaty 2015

a to zeby spelnic ten warunek 5% obszary proekologiczne to lepiej zasiac  np lubin to ile doplaty za lubin by bylo ? czy lepiej zaisac te miedzyplony scierniskowe czyli mam rzepak scinam rzepak talerzuje rozsiewaczem sieje jakiegos zboza taniego tak by bylo 20 % roslinnosci zboza i 80 % rzepaku i wtedy ile do ha za to jest ?

No właśnie też śledzę ten temat i pierwotnie chciałem obsiać dodatkowo ~1ha użytku zielonego (w dopłatach JPO bez TUZu) koniczyną (zazielenienie i ST) aby mieć z głowy zazielenienie ale coraz więcej osób piszę że właśnie np po rzepaku posiać mieszankę i tależówka no i  do 15 października nie ruszać tego (najlepiej lejkiem i dosypać saletry aby ładnie się resztki rozkładały). Potem przed 16stym paździenika nawożenie NPK a 16 października wchodzę z orką, na drugi dzień brony i siew zboża.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#970 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 23 styczeń 2015 - 11:13

Dopłaty 2015

Dzisiaj dostałem wniosek na 2015. Rzeczywiście pojawił się zapis, że nowe wnioski bądź w przypadku dopisania działek we wniosku będzie potrzebny załącznik który będzie można pobrać z Biur Powiatowych ARiMR a nie jak do tej pory obyło się bez materiału graficznego. 

Moim skromnym zdaniem dobra zmiana, choć będzie powodować niezłe zamieszanie w Biurach Powiatowych

Dzisiaj przy okazji że byłem w pobliżu agencji wstąpiłem do nich aby dokładniej wypytać o te mapki bo mam dwie działki które będę dodawał w tym roku to ludzie w agencji nic na ten temat nie wiedzą i są zdziwieni tym że oni będą musieli wydawać te mapki hehe ciekawie się zapowiada  :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1618 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 11:16

Dopłaty 2015 Oni zawsze nic nie wiedzą... Dopiero jak ktoś pójdzie do dyrektora i on przedzwoni do warszawy np.

#972 Share Bolsick

Bolsick

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 11:42

Dopłaty 2015

Jezeli sieje co roku 11 h poplonow (zyto ) po 1 marca orka to to sie liczy do zazielenienia??

#973 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 23 styczeń 2015 - 12:03

Dopłaty 2015

No właśnie też śledzę ten temat i pierwotnie chciałem obsiać dodatkowo ~1ha użytku zielonego (w dopłatach JPO bez TUZu) koniczyną (zazielenienie i ST) aby mieć z głowy zazielenienie ale coraz więcej osób piszę że właśnie np po rzepaku posiać mieszankę i tależówka no i  do 15 października nie ruszać tego (najlepiej lejkiem i dosypać saletry aby ładnie się resztki rozkładały). Potem przed 16stym paździenika nawożenie NPK a 16 października wchodzę z orką, na drugi dzień brony i siew zboża.

Poplon ścierniskowy siew do 15 sierpnia i ma być na polu do 15 września , tak to wszędzie czytam . Skąd ten 15 października u Ciebie ?

Edytowany przez fezoi, 23 styczeń 2015 - 12:04.

#974 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 12:51

Dopłaty 2015

a sorki może coś pokręciłem bo badam parę spraw (nie tylko rolnictwo) na paru forach i mogłem coś pokręcić.

W sumie jakby to załatwiło zazielenienie to lejek, saletra aby rozłożyć resztki, jakaś mieszanka, wysiać, podorywka, jak 15 września to idealnie jeszcze rundup energy i początek października mam posiane zboża.

A wyczytałeś może jakie rośliny trzeba byłoby wysiać po:

- rzepaku

- pszenicy ozimej

- jęczmieniu jarym

- pszenżycie?

Ja jakoś nie mam siły do czytania tego bo roboty fizycznej mam ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#975 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 12:59

Dopłaty 2015

Musi być roślina z innej grupy uprawowej np. rzepak +zboże, zboże +gryka, zboże+ kapustne, zboże + strączkowe, kapustne + strączkowe....

#976 Share Bolsick

Bolsick

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 13:09

Dopłaty 2015

miedzyplon ozimy sie wlicza do zazielenienia??

#977 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 13:35

Dopłaty 2015
Tak międzyplon ozimy może wliczać się do zazielenienia.
Jeszcze tutaj cytat o terminach wymaganych dla wykorzystania międzyplonu do spełnienia wymogu zazielenienia (z broszurki agencyjnej):

"Za obszary proekologiczne uznawane będą międzyplony lub pokrywa zielona, rozumiane jako wsiewki
trawy w uprawę główną lub mieszanki gatunków uprawnych wysiewane w terminie:
- do dnia 15 sierpnia danego roku, w przypadku międzyplonów ścierniskowych,
- do dnia 1 października danego roku, w przypadku międzyplonów ozimych.

Ponadto, obowiązywał będzie obowiązek utrzymania na gruncie:
- międzyplonów ścierniskowych: do dnia 15 września danego roku,
- międzyplonów ozimych: do dnia 15 lutego kolejnego roku."

Edytowany przez zaq1987, 23 styczeń 2015 - 13:37.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

#978 Share Bolsick

Bolsick

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 14:03

Dopłaty 2015

czyli jak w plonie głownym jest gryka potem miedzyplon ozimy zyto czyli sie niewlicza?? bo niema wsiewki w uprawe głowna;/ dobrze rozumiem??

#979 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 23 styczeń 2015 - 14:37

Dopłaty 2015

a sorki może coś pokręciłem bo badam parę spraw (nie tylko rolnictwo) na paru forach i mogłem coś pokręcić.

W sumie jakby to załatwiło zazielenienie to lejek, saletra aby rozłożyć resztki, jakaś mieszanka, wysiać, podorywka, jak 15 września to idealnie jeszcze rundup energy i początek października mam posiane zboża.

A wyczytałeś może jakie rośliny trzeba byłoby wysiać po:

- rzepaku

- pszenicy ozimej

- jęczmieniu jarym

- pszenżycie?

Ja jakoś nie mam siły do czytania tego bo roboty fizycznej mam ;)

Na dzisiaj to tak jak pisał kolega  Agrest , aby nie dwa zboża . To czy np. po rzepaku przejdzie poplon rzepak ( osypany samosiew) + trochę rozsianego innego gatunku to się dopytam kierownika pow.Arimr przy najbliższym szkoleniu .Podobnie po zbożach, nie sądzę , że będą aż tak wnikać i badać siewki zbóż .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 15:14

Dopłaty 2015

wiesz ja tam mogę i facelię z koniczyną posiać ale nie zdąży wyrosnąć ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke