phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

zaq1987    24
Tak międzyplon ozimy może wliczać się do zazielenienia.

Jeszcze tutaj cytat o terminach wymaganych dla wykorzystania międzyplonu do spełnienia wymogu zazielenienia (z broszurki agencyjnej):

 

"Za obszary proekologiczne uznawane będą międzyplony lub pokrywa zielona, rozumiane jako wsiewki

trawy w uprawę główną lub mieszanki gatunków uprawnych wysiewane w terminie:

- do dnia 15 sierpnia danego roku, w przypadku międzyplonów ścierniskowych,

- do dnia 1 października danego roku, w przypadku międzyplonów ozimych.

 

Ponadto, obowiązywał będzie obowiązek utrzymania na gruncie:

- międzyplonów ścierniskowych: do dnia 15 września danego roku,

- międzyplonów ozimych: do dnia 15 lutego kolejnego roku."

Edytowano przez zaq1987

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

czyli jak w plonie głownym jest gryka potem miedzyplon ozimy zyto czyli sie niewlicza?? bo niema wsiewki w uprawe głowna;/ dobrze rozumiem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

a sorki może coś pokręciłem bo badam parę spraw (nie tylko rolnictwo) na paru forach i mogłem coś pokręcić.

 

W sumie jakby to załatwiło zazielenienie to lejek, saletra aby rozłożyć resztki, jakaś mieszanka, wysiać, podorywka, jak 15 września to idealnie jeszcze rundup energy i początek października mam posiane zboża.

 

A wyczytałeś może jakie rośliny trzeba byłoby wysiać po:

- rzepaku

- pszenicy ozimej

- jęczmieniu jarym

- pszenżycie?

 

 

Ja jakoś nie mam siły do czytania tego bo roboty fizycznej mam ;)

Na dzisiaj to tak jak pisał kolega  Agrest , aby nie dwa zboża . To czy np. po rzepaku przejdzie poplon rzepak ( osypany samosiew) + trochę rozsianego innego gatunku to się dopytam kierownika pow.Arimr przy najbliższym szkoleniu .Podobnie po zbożach, nie sądzę , że będą aż tak wnikać i badać siewki zbóż .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

wiesz ja tam mogę i facelię z koniczyną posiać ale nie zdąży wyrosnąć ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Dziś Sawicki się wypowiadał był bardzo zdziwiony że rolnicy strajkują przecież ruszają nowe programy unijne ,no i nawet do jednego hektara może być ponad 700euro dopłaty jak odpowiednia roślinę będzie się uprawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Jest możliwe 700 euro/ha: JPO+zazielenienie+dodatkowa+młody+uprawa chmielu

Problem w tym, że dopłata do chmielu jest ograniczona do kilku regionów, poza tym dopłaty do powierzchni produkcji roślinnej, z tego co pamiętam, mają być przyznawane jeśli uprawy są zakontraktowane ale kto z dziennikarzy będzie wnikał...

 

Ale nikt nie wspomina publicznie jaka jest stawka JPO. Ponadto są to wartości przy obecnie oszacowanych stawkach (które już są nieco niższe od początkowo planowanych), zobaczymy jak to będzie wyglądać, gdy zweryfikują tegoroczne powierzchnie zasiewów i na tej podstawie określą stawki płatności...


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Jak go spotkam to mu w du..e obrócę grabie i dopiero będzie obrotny. Baran

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

No właśnie też śledzę ten temat i pierwotnie chciałem obsiać dodatkowo ~1ha użytku zielonego (w dopłatach JPO bez TUZu) koniczyną (zazielenienie i ST) aby mieć z głowy zazielenienie ale coraz więcej osób piszę że właśnie np po rzepaku posiać mieszankę i tależówka no i  do 15 października nie ruszać tego (najlepiej lejkiem i dosypać saletry aby ładnie się resztki rozkładały). Potem przed 16stym paździenika nawożenie NPK a 16 października wchodzę z orką, na drugi dzień brony i siew zboża.

 

to hyba do 15 wrzesnia trzeba trzymac a nie pazdziernika bo do pazdziernika to przydlugo by bylo ?

Jest możliwe 700 euro/ha: JPO+zazielenienie+dodatkowa+młody+uprawa chmielu

Problem w tym, że dopłata do chmielu jest ograniczona do kilku regionów, poza tym dopłaty do powierzchni produkcji roślinnej, z tego co pamiętam, mają być przyznawane jeśli uprawy są zakontraktowane ale kto z dziennikarzy będzie wnikał...

 

Ale nikt nie wspomina publicznie jaka jest stawka JPO. Ponadto są to wartości przy obecnie oszacowanych stawkach (które już są nieco niższe od początkowo planowanych), zobaczymy jak to będzie wyglądać, gdy zweryfikują tegoroczne powierzchnie zasiewów i na tej podstawie określą stawki płatności...

 

a dodatkowa to jaka doplata ?

a za zazielenienie to bedzie do wszytkich hektarow tak ? bo zazielenienie t osie spelnia ze np 75 % jedna uprawa typu pszenica ozima druga uprawa np jeczmien jary i rzepak ozimy i to nie moze przekraczac ilus procent i wtedy te zazielenianie jest spelnione ? i do wszystkich hektarow jest doplata ?

Edytowano przez warchest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

W systemie dopłat bezpośrednich jest przewidziana płatność dodatkowa - około 40 euro/ha do powierzchni ponad 3 ha ale nie więcej niż 30 ha (czyli maksymalnie do 27 ha).

 

Zazielenienie składa się z 3 działań:

- dywersyfikacja upraw (to co opisałeś)

- utrzymanie TUZ

- utrzymanie obszarów proekologicznych (to przez nie te pytania o międzyplony...)

 

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków pozwala na uzyskanie płatności za zazielenienie. Co do powierzchni jakiej się tyczy to wydaje mi się, że będzie obejmować całość (nigdzie nie spotkałem się z zapisami o ograniczeniach), wyjątkiem może być sytuacja jak z JPO gdzie maksymalna płatność z tego tytułu to 150 tys euro. Osobiście to płatność za zazielenienie traktuję jako "zreformowane" UPO, na które trzeba zasłużyć... :huh:

 

TUTAJ znajdziesz ładny przewodnik po zazielenieniu. jest to wydanie z września, także należałoby zrewidować niektóre dane liczbowe (stawka płatności, wymagany procent powierzchni EFA itp.) ale ogólne zasady są przejrzyście rozpisane.

 

Mam pytanie w kwestii zazielenienia, bo coś chyba przegapiłem:

 

Jaki jest wymagany procent powierzchni proekologicznej (przy pow. gruntów orny ponad 15 ha)? Pozostał na poziomie 5% czy podnieśli???

Edytowano przez zaq1987

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

Zazielenienie składa się z 3 działań:

- dywersyfikacja upraw (to co opisałeś)

- utrzymanie TUZ

- utrzymanie obszarów proekologicznych (to przez nie te pytania o międzyplony...)

 

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków pozwala na uzyskanie płatności za zazielenienie. Co do powierzchni jakiej się tyczy to wydaje mi się, że będzie obejmować całość (nigdzie nie spotkałem się z zapisami o ograniczeniach), wyjątkiem może być sytuacja jak z JPO gdzie maksymalna płatność z tego tytułu to 150 tys euro. Osobiście to płatność za zazielenienie traktuję jako "zreformowane" UPO, na które trzeba zasłużyć... :huh:

 

 

Nieprawda. Jeśli np. spełnisz warunek nr 1 (dywerysfikacja) i nr 3 (obszary proekologiczne) to uzyskujesz płatność za zazielenienie. Nie trzeba spełniać wszystkich warunków jednocześnie. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 Gdzie to wyczytałeś ?Faktem jest że nie trzeba spełniać wszystkich warunków ale zasady są inne .

Nie musisz utrzymać  powierzchni TUZ jeśli takowych nie zgłaszałeś  ,ale jeśli miałeś TUZ na NATURA 2000  to musisz je dalej mieć, inaczej zapomni o dopłacie za zazielenienie 

Jest dokładnie tak jak kolega to opisał , zazielenienie składa się z trzech warunków - ale  to czy będziesz musiał spełnić wszystkie decyduje pow. gruntów ornych i deklarowane wcześniej TUZ .

Dodatkowo możesz być zwolniony z   EFA i dywersyfikacji  jeśli spełnisz warunki które są opisane w podanym linku . 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

http://www.agrofoto.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/kontrolerzy-potwierdza-dywersyfikacje-od-razu-po-zlozeniu-wnioskow,55180.html

i cytuję za autorem artykułu:

"Dywersyfikacja to jedna z praktyk zazielenienia. "

 

????

 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@Albercik99 nie wprowadzam w błąd, tylko nie chciało mi się rozpisywać odnośnie TUZ... No ale jak już to zostało poruszone, to pozwolę sobie:

Ta praktyka nie odnosi się jedynie do obszarów Natura 2000 - gdzie jest obowiązek utrzymania.

 

Powierzchnia TUZ nie może zmniejszyć się o więcej niż 5% w skali kraju w porównaniu z rokiem referencyjnym. Rokiem referencyjnym dla roku 2015 jest 2012, jeżeli powierzchnia TUZ w całym kraju w tym roku będzie mniejsza niż w roku 2012 o więcej niż te 5% agencja może nakazać przywrócić rolnikom część TUZ z roku 2012 (nie mam pojęcia na jakiej zasadzie mieliby być typowani "beneficjenci" takich działań). O ile dywersyfikacja upraw i obszary proekologiczne to są kwestie do uregulowania na poziomie pojedynczych gospodarstw to utrzymanie TUZ jest "obowiązkiem całej społeczności rolników" ;).

 

Nieoficjalnie jednak wiadomo mi, że na chwilę obecną powierzchnia TUZ w kraju jest większa niż w roku 2012, nie powinno więc być tutaj problemów jednak obowiązek ciąży na nas wszystkich B).


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

W systemie dopłat bezpośrednich jest przewidziana płatność dodatkowa - około 40 euro/ha do powierzchni ponad 3 ha ale nie więcej niż 30 ha (czyli maksymalnie do 27 ha).

 

Zazielenienie składa się z 3 działań:

- dywersyfikacja upraw (to co opisałeś)

- utrzymanie TUZ

- utrzymanie obszarów proekologicznych (to przez nie te pytania o międzyplony...)

 

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków pozwala na uzyskanie płatności za zazielenienie. Co do powierzchni jakiej się tyczy to wydaje mi się, że będzie obejmować całość (nigdzie nie spotkałem się z zapisami o ograniczeniach), wyjątkiem może być sytuacja jak z JPO gdzie maksymalna płatność z tego tytułu to 150 tys euro. Osobiście to płatność za zazielenienie traktuję jako "zreformowane" UPO, na które trzeba zasłużyć... :huh:

 

TUTAJ znajdziesz ładny przewodnik po zazielenieniu. jest to wydanie z września, także należałoby zrewidować niektóre dane liczbowe (stawka płatności, wymagany procent powierzchni EFA itp.) ale ogólne zasady są przejrzyście rozpisane.

 

Mam pytanie w kwestii zazielenienia, bo coś chyba przegapiłem:

 

Jaki jest wymagany procent powierzchni proekologicznej (przy pow. gruntów orny ponad 15 ha)? Pozostał na poziomie 5% czy podnieśli???

 

no tak te dywersyfikacja upraw no to problemu nie ma by to spelnic nastepnie te 5 % obszarow to za zazielenie bym dostal doplaty do wszystkich ha tj 24  a za miedzy plony cos dodatkowo bym dostal przy spelnianiu tego warunku 5 % obszary proekologiczne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Obszary proekologiczne to część zazielenienia, aby otrzymać płatność z tytułu zazielenienia muszą być spełnione wszystkie trzy wymogi.

 

Za międzyplony możesz dostać dodatkową kasę z PROW (działanie rolnośrodowiskowe), jednak powierzchnia międzyplonów jaką deklarujesz do PROW nie może pokrywać się z powierzchnią międzyplonów przeznaczoną na obszary proekologiczne.

 


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadore    9

Jak to jest z tymi stawkami dopłat do roślin strączkowych ?,czy wiadomo ile bedzie do ha . ? czy ta kwota 426 euro może ulec zmniejszeniu jeśli wzrośnie powierzchnia upraw tych roślin w 2015 r. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

odnośnie nowych dopłat, wydaje mi się, że dobrze myślę, spełniając to zazielenienie, obrabiam 45ha ziemi, z czego pszenica ok 21ha, buraki 9ha, rzepak 11ha, fasola 4ha, nie wiem czy dobrze rozumiem z tym zazielenianiem, ale wliczany jest las? Jak tak to mam prawie 2ha, więc mało co brakuje do tych 5%, tak? 

 

A i pytanie, odnośnie rolnośrodowiskowych, bo jeden kolega coś mi mówił, że jeżeli korzystam z prow to nie mogę brać tych rolnośrodowiskowych? 

A chciałbym wejść w te rolnośrodowiskowe dopłaty, ze względu, że będzie z 15tys zł mniej dopłat względem dotychczasowych wypłat, więc trzeba jakoś kombinować :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

Jak to jest z tymi stawkami dopłat do roślin strączkowych ?,czy wiadomo ile bedzie do ha . ? czy ta kwota 426 euro może ulec zmniejszeniu jeśli wzrośnie powierzchnia upraw tych roślin w 2015 r. ?

 

byłoby za dobrze gdyby tyle było..ma być max 240euro,będzie mniej ponieważ areał strączkowych wzrośnie względem 2014r. realnie liczyłbym na 150-170euro czyli około 600-700zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@skywalker89 z tego co napisałeś to wynika, że z zazielenienia na pewno spełniasz warunek 1 - dywersyfikacja upraw. Jeżeli nie miałeś żadnych TUZ zadeklarowanych we wnioskach o dopłaty w roku 2012 to i o drugi warunek możesz być spokojny.

 

Najwięcej problemów może być ze spełnieniem warunku o obszarach proekologicznych... W Twoim przypadku las może być uwzględniony jako obszar proekologiczny jeżeli było to zalesienie w ramach PROW (poprzedni oraz obecny - na przyszłość), jeżeli jest to las stary, lub posadzony samodzielnie (nie zgłaszany do programu zalesiania z PROW) to nie zalicza się do obszarów proekologicznych.

 

Działania rolnośrodowiskowe to część PROW i jest tam kilka pakietów, nie znalazłem też żadnych ograniczeń z tytułu korzystania z innych działań.

 


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Grunty zalesione po 2008 roku przez rolników którzy zalesili je przez ARiMR dostana doplate zazielenienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj