phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

kozulek2    228

to nie ma nic wspólnego z wypisem z rejestru gruntów

 

tu chodzi o to co było deklarowane we wniosku do dopłat 

 kasowanie  TUZ  jest  nie koniecznie   korzystne bo utrzymanie TUZ na poziomie 75% pow gospodarstwa zwalnia z dywersyfikacji i EFA

teraz będzie można likwidować TUZ  ale pod warunkiem że współczynnik krajowy będzie poniżej te 5% -czyli zmniejszyć będzie wolno tyle ile pozwolą  ...tu jak nie będzie przekroczenia to można zaorać wszystko , a jak okaże się że jest mało to będą mogli nakazywać przywrócenie jakiejś tam powierzchni  Tuz dla danego gosp . ( ale np . nie na tych samych działkach tylko  będzie można na  innych  - tu liczy się aby zachować pow . w ha  )

na Natura 2000 całkowity zakaz przekształcania Tuz 

 

koczas- tak , jak nie deklarowałeś TUZ to cię to nie dotyczy  

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TommyLee    57

Rodzi sie pytanie po ile beda byki w lipcu 2015? czy doplaty pokryja roznice cen z maja czerwca kiedy bedzie mala podaz, bo trzeba trzymac do 30 czerwca a lipcem gdy wszyscy zaczna sprzedawac. Moze beda jakies zapisy, kolejki bo tlumaczenie ubojni jest do przewidzenia. Wiemy jak ZM wykorzystuja takie sytuacje na rynku wiec,czy te doplaty to dobre rozwiazanie dla hodowcow opasow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

to co będzie w maju czy czerwcu w wieku około 30 miesięcy to i tak pójdzie na sprzedaż, bo nikt tego nie będzie trzymał i tym samym zgłaszał do dopłaty 

tu nie będzie wielkiego zamieszania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

a co jesli do tej pory w gospodarstwie nie było TUZów? Zeby otrzymać płatnosć za zazielenienia trzeba stworzyć TUZy?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Parę postów wyżej dostałem odpowiedź na to samo pytanie. Nie musisz tworzyć nowych TUZ jeśli ich nie miałeś do tej pory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Do bydlaków będzie chyba coś koło 280 zł/sztuka? Dopłata będzie przysługiwać do max 27 sztuk więc, jeśli ktoś ma tyle to dostanie 7560 zł... na coś tam będzie, a ceny w wakacje chyba aż tak ostro nie powinny spaść w porównaniu z kwietniem, majem... chyba, że się bardzo mylimy i będzie jednak tragedii za żywiec ciąg dalszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24
Ze strony ARiMR:

"- płatność dla rolników posiadających minimum 3 sztuki młodego bydła w wieku do 24

miesięcy;

- płatność przysługuje do zwierząt z przedziału od 1-szej do 30-tej sztuki w stadzie,

maksymalnie 2 razy w ciągu życia zwierzęcia"

 

Więc mając 2 sztuki w wieku do 24 miesięcy rolnik nie dostaje nic, lecz posiadając takie 3 sztuki może ubiegać się o płatność do bydła dla wszystkich 3 sztuk.

Natomiast jeśli posiadasz 30 lub więcej sztuk bydła w wieku do 24 miesięcy możesz ubiegać się o płatność na nie więcej jak 30 sztuk, co po przemnożeniu przez sugerowaną stawkę (70 euro) daje nam 2100 euro.

 

Bazując na tegorocznym kursie euro dla dopłat mamy ok. 8770 zł płatności dla stada złożonego z co najmniej 30 sztuk bydła w wieku do 24 miesięcy.

 

A co do cen żywca, to mam podobne obawy jak TommyLee. Każdy rolnik zdaje sobie sprawę jak "rynek" reaguje na wieść o dopłatach... Jeśli chodzi o ceny żywca wołowego, to przy korzystnych decyzjach Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Europejskiej ceny mogą lekko drgnąć w górę. Nie liczyłbym jednak na powrót do cen sprzed wprowadzenia zakazu na ubój rytualny: branża przetwórstwa wołowiny widząc wprowadzenie dopłat do produkcji nie będzie chętnie podnosić cen a za tłumaczenie sytuacji posłuży: "Utrata rynków zbytu na mięso halal przez długi okres zakazu uboju rytualnego."

Miłośnicy teorii spiskowych mają teraz pole do popisu... :huh:

Edytowano przez zaq1987
  • Like 1

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronto1984    46

Ja to rozumuje tak mam 100 ha  uprawiam 50 ha pszenicy i 50 kukurydzy , wale 15 sierpnia 40 ha poplonu po pszenicy gorczycy z wyką (2 rosliny) i jestem wywiązany z dywersyfikacji upraw  i dostaję całe dopłaty jakie misie należą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

właśnie, że nie. Bo masz we wniosku o dopłaty 2 uprawy a wymagane są 3.  Poza tym nie spełniasz zazieleniania. 

Szczegółowe zasady realizacji obowiązkowej praktyki dywersyfikacji upraw:

  • każdy hektar na łącznej powierzchni gruntów ornych gospodarstwa uwzględnia się tylko raz w jednym roku składania wniosku;
  • obszar zajęty pod daną uprawę może obejmować elementy krajobrazu, kwalifikowane do jednolitej płatności obszarowej;
  • na obszarze, na którym stosuje się uprawę mieszaną polegającą na jednoczesnym prowadzeniu dwóch lub większej liczby upraw w oddzielnych rzędach, każdą uprawę liczy się jako oddzielną jeżeli pokrywa ona, co najmniej 25 % tego obszaru. Powierzchnię obszaru pokrytego oddzielnymi uprawami oblicza się dzieląc powierzchnię obszaru, na którym prowadzi się uprawę mieszaną przez liczbę upraw pokrywających co najmniej 25 % tego obszaru niezależnie od faktycznego udziału danej uprawy na tym obszarze;
  • obszary, na których prowadzi się uprawę mieszaną , w której w główną uprawę wsiewa się drugą uprawę uznaje się za obszary zajęte jedynie pod uprawę główną;
  • obszary, na których wsiewa się mieszankę nasion uznaje się za obszary objęte jedną pojedynczą uprawą - uprawa mieszana.

 

Sory, sprawdziłem zazielenianie spełniasz. Bo obsiejesz 50ha mieszanką oleistych i bobowatych co przy współczynniku 0,3 daje co 15ha a masz wymagane 5ha. 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rolnik bez budynków nie ma gospodarstwa?

fot. Fotolia

Młody rolnik, aby nie narazić się na konieczność zwrotu pieniędzy, powinien spełnić szereg wymogów. Jak się okazuje, nie wszystkie są zawarte w decyzji przyznającej premię z tytułu działania PROW „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

O problemach tej grupy młodych rolników pisaliśmy wielokrotnie. Dziś kolejna odsłona konfliktu.

Rolnikowi nie wolno mieć pełnomocnika, który decydowałby „o wszystkich sprawach w gospodarstwie”. Nieruchomości muszą stanowić zorganizowaną całość, aby były uznane za gospodarstwo, a posiadając tylko rozproszone grunty bez budynków, inwentarza, środków transportu nie można wyłącznie za pomocą zabiegów organizacyjnych podjąć procesu działalności wytwórczej w rolnictwie. Prowadząc osobiście, na własny rachunek i we własnym imieniu gospodarstwo, ponosząc koszty, pracując w gospodarstwie i podejmując wszelkie decyzje dotyczące jego prowadzenia należy gromadzić potwierdzające to faktury. Zaskakujące?

To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydanego w sprawie dotyczącej zwrotu środków przyznanych z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” Maciejowi Busłowiczowi, jednemu z młodych rolników, reprezentowanych przez Jakuba Maya. Ponieważ Busłowicz tych warunków nie spełnił, słusznie ARiMR domaga się zwrotu pieniędzy – orzekł sąd.

Wyrok z czerwca zaskoczył młodych rolników. Wszak kwestię możliwości posiadania pełnomocnika już dwukrotnie wyjaśnili przed sądem. Pomoc z „Ułatwiania startu…” przyznano, wiedząc od początku, że gospodarstwo składa się z samej ziemi i przyjęto biznesplan. Faktur nikt nie kazał gromadzić.

- Ukończyłem szkołę rolniczą, wydatkowałem 68 tysięcy na zakup ziemi zgodnie z deklaracją – mówi Maciej Busłowicz. - Przez 2 lata otrzymywałem dotacje unijne do deklarowanych działek, na których realizuję założenia biznesplanu. Komu za wszelką cenę zależy, aby zniszczyć moje gospodarstwo? A może dyrektor ARiMR we Wrocławiu Kazimierz Huk wydał decyzje o przyznaniu mi premii i dopłat z przekroczeniem uprawnień, skoro gospodarstwo bez budynków nie jest gospodarstwem, i winien odpowiadać karnie? Jak zwykle za błędy urzędnika zapłaci beneficjent. Idąc tokiem rozumowania ARIMR oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, każdy młody rolnik nie posiadający budynków gospodarczych winien oddać pieniądze. Żadna osoba, która należy do KRUS, mając 1 hektar przeliczeniowy, a nie posiadając zabudowań gospodarczych, nie powinna być objęta ubezpieczeniem dla rolników, bo nie posiada gospodarstwa rolnego.

Adwokat Macieja Busłowicza sporządził więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podnosi w niej, że jedynym koniecznym i niezbędnym składnikiem gospodarstwa jest ziemia: „Koniecznym i niezbędnym składnikiem każdego gospodarstwa rolnego jest grunt rolny, inne składniki nie są konieczne dla bytu samego gospodarstwa (vide: post. SN z dnia 7 maja 1997 r., II CKN 197/97; wyr. NSA z dnia 20 września 1991 r., II SA 669/91, ONSA 1992, nr 2, poz. 26). Poszczególne składniki gospodarstwa powinny stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, przy czym są one gospodarstwem rolnym nie tylko wtedy, gdy aktualnie stanowią zorganizowaną całość gospodarczą, ale również wówczas, gdy potencjalnie mogą ją stanowić (vide: post. SN z dnia 7 maja 1997 r., II CKN 197/97). O zorganizowanej całości gospodarczej można mówić wówczas, gdy w oparciu o poszczególne składniki majątkowe, po zastosowaniu odpowiednich zabiegów organizacyjnych, jest technicznie możliwe podjęcie procesu działalności wytwórczej w rolnictwie.”

Bez znaczenia jest przy tym oddalenie działek, „skoro istnieje między nimi więź ekonomiczna albowiem Skarżący realizuje na tych gruntach cele i koncepcje rozwoju gospodarstwa, wskazane w założeniach biznesplanu, stanowiącego podstawę wniosku o przyznanie pomocy i prowadzi na nich działalność rolniczą.”

Zatem jeśli zrealizowano biznesplan – skąd obawa, że pieniądze z PROW wydatkowano niewłaściwie?

Przewlekłość tego sporu każe powtórzyć pytanie, czy aby na pewno działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom” przygotowano odpowiednio?

A problemy tego rodzaju to niebagatelna sprawa – jak informuje agencja, „ARiMR odzyskała od beneficjentów działania <Ułatwianie startu młodym rolnikom> ok. 17 mln zł”, a pomoc zwróciło dotychczas 1278 beneficjentów.


Rolnik bez budynków nie ma gospodarstwa?

031716_600.jpgfot. Fotolia

Młody rolnik, aby nie narazić się na konieczność zwrotu pieniędzy, powinien spełnić szereg wymogów. Jak się okazuje, nie wszystkie są zawarte w decyzji przyznającej premię z tytułu działania PROW „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.


Dopłaty unijne tysięcy rolników zagrożone, będzie protest
 
SAD | 5 listopada, 2014 - 15:14
dsc_2695.jpg
Dopłaty unijne tysięcy rolników zagrożone, będzie protest

Niezapowiedziana zmiana – w porównaniu z ubiegłymi latami – trybu uzupełniania wniosków o dopłaty rolne prowadzona przez ARiMR może pozbawić duża część rolników dopłat unijnych. W najbliższy piątek rolnicy planują protest pod siedzibą dolnośląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu.

- Opanowana przez PSL ARiMR w ten sposób pozbawi rolników milionów dopłat. - mówi Marcin Bustowski, rolnik gospodarujący w powiecie jeleniogórskim na 70 ha, który na zamieszaniu może stracić ponad 80 tys. zł. Wytyka przy tym Agencji, że jako bastion PSL, dba głównie o organizację drogich niepotrzebnych szkoleń prominentnym działaczom, zamiast dobrze zorganizować pracę biur powiatowych i zadbać właściwie o sprawy rolników. O sprawie wie jeszcze niewielu rolników, bo Agencja z informowaniem ich o nowej sytuacji się nie spieszy. - Nie chcą sobie zaszkodzić przed wyborami - ocenia rolnik, który dotarł do "Kampanii 2014", wewnętrznego dokumentu Agencji, w którym zawarto instrukcje w sprawie postępowania w nowej sytuacji dla pracowników biur powiatowych ARIMR.

W poprzednich latach obowiązywała instrukcja, według której urzędnicy Agencji wzywali rolników do poprawienia wniosków o dopłaty nawet po wymaganym przez Komisję Europejską terminie 9 czerwca. Teraz przyjęto, że wniosek jeśli ma uchybienia formalne, a urzędnicy ARiMR nie wyślą go do poprawy w terminie pozwalającym zachowanie terminu 9 czerwca, nie zostanie uwzględniony, a rolnik nie dostanie w efekcie dopłaty. Waldemar Reduch, z-ca dyrektora dolnośląskiego oddziału ARiMR we Wrocławiu przyznaje, że sytuacja, gdzie w wypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji we wniosku o dopłaty, urzędnik powiatowego biura ARiMR nie powiadamia rolnika jest nie do przyjęcia. Na pytanie, co wtedy z możliwością skutecznego złożenia wniosku o dopłaty, odpowiedział, że jeśli termin minął, sytuacja jest już zamknięta. Rolnik na dopłaty traci szanse, swoich racji może dochodzić tylko przed sądem. 

W załącznikach prezentujemy treść nowej instrukcji, która posłuży urzędnikom do odmowy możliwości uzupełnienia wniosków i w efekcie  otrzymnania dopłat.  Poniżej stara instrukcja.

Więcej o tej sprawie w najbliższym numerze "Nowin Jeleniogórskich". 

DSC_2694.jpg
IMG_6753.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kp38    8

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/zazielenienie-jednak-od-2016-roku,54299.html

 

Już sami nie wiedzą co robić :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

To są póki co plany. Co z tego wyniknie dowiemy się niebawem.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Ja to rozumuje tak mam 100 ha  uprawiam 50 ha pszenicy i 50 kukurydzy , wale 15 sierpnia 40 ha poplonu po pszenicy gorczycy z wyką (2 rosliny) i jestem wywiązany z dywersyfikacji upraw  i dostaję całe dopłaty jakie misie należą

 

Niestety nie . Musisz mieć trzy uprawy w plonie głównym.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Ja to rozumuje tak mam 100 ha  uprawiam 50 ha pszenicy i 50 kukurydzy , wale 15 sierpnia 40 ha poplonu po pszenicy gorczycy z wyką (2 rosliny) i jestem wywiązany z dywersyfikacji upraw  i dostaję całe dopłaty jakie misie należą

niestety jesteś w błędzie ..załatwiasz w ten sposób wymóg  proekologiczny EFA 

tu musisz mieć trzy rośliny w plonie głównym 

 

tu możesz pomyśleć o roślinie wiążącej azot w plonie głównym i załatwisz jedno i drugie tą uprawą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

a czy mozna miec 6 ha koniczyny (100% areału) i nic poza tym? i wtedy

JPO - 6ha

Wysokobiałkowe - 6ha

Młody rolnik 6ha

zazielanie 6ha

płatnosc dodatkowa 3ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

mając 6 ha strączkowych to szczerze za bardzo się nie opłaca do tego programu przystępować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wniosek o dopłaty składałeś 16 października? Chyba Ci się coś pomyliło. Wnioski o dopłaty składa się 15 marzec - 15 maj.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

freetaxi jak to jest z tymi doplatami do mlodego rolnika bo slyszalem ze jezeli przejme gospodarstwo w tym roku to moge sie ubiegac o te doplate tylko przez 4 nastepne lata a jezeli przejme w 2015 roku to moge dostawac przez 5 lat jak to jest? i jezeli pzejme gosp na poczatku roku 2015  to czy zdaze pozalatwiac reszte spraw, krus i  zlozyc wniosek o platnosc do polowy lutego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

mając 6 ha strączkowych to szczerze za bardzo się nie opłaca do tego programu przystępować

 

no wlasnie bo przy malych gospodarstwach mam 1250 euro a z ha straczkowych wychodzi 3550 euro. cena napewno spadnie, za straczkowe bo dla takich jak ja co maja tylko pole bez zwierzat nie oplaca sie siac czegokolwiek. tylko koniczyna. 2 razy skosic. ewentualnie opryskac i swieto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

nie licz kolego , że do strączkowych bedzie ponad 300 euro do hektara , zeby było 500zł to będzie dobrze. Ludzie będą je siać na wiosnę na potęgę . Ja np nigdy nie siałem ale dla eksperymentu i zazieleniania posieję 10ha soi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

też tak myślę znajomy który sieje tylko zboże i rzepak pytał mnie ostatnio czy jak posieje komiczyne albo lucerne to będę to zbierał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

freetaxi jak to jest z tymi doplatami do mlodego rolnika bo slyszalem ze jezeli przejme gospodarstwo w tym roku to moge sie ubiegac o te doplate tylko przez 4 nastepne lata a jezeli przejme w 2015 roku to moge dostawac przez 5 lat jak to jest? i jezeli pzejme gosp na poczatku roku 2015  to czy zdaze pozalatwiac reszte spraw, krus i  zlozyc wniosek o platnosc do polowy lutego?

 

Ze strony ARiMR o okresie płatności dla młodych rolników:

"Płatność przyznawana będzie na okres maksymalnie pięciu lat, przy czym okres ten

skracany będzie o liczbę lat, które upłynęły między rozpoczęciem działalności przez
młodego rolnika, a pierwszym złożeniem wniosku o płatność dla młodych rolników."
 
I tutaj już wszystko zależy od interpretacji:
- okres pełnych lat od momentu przejęcia gospodarstwa do chwili złożenia wniosku o tę płatność
- "różnica" między rokiem przejęcia gospodarstwa a rokiem w którym składany jest wniosek o płatność
- może być też uwzględniany rok za który po raz pierwszy ubiegałeś się o dotacje - wcześniej bywały sytuacje, że to właśnie to było kwestią rozstrzygającą w takich kwestiach
 
W moim przypadku to już po ptakach, bo gospodarstwo przejąłem w lipcu 2013, także załapię się na 3 albo 4 lata płatności, już nic z tym nie zrobię a o konkrety dopytam się na szkoleniu z wypełniania wniosków.
 
Tobie radziłbym wstrzymać się z przejęciem gospodarstwa do następnego roku lecz żeby poszło sprawnie już teraz powinieneś zacząć przygotowywać całą dokumentację, bo to jednak zajmuje sporo czasu. Po pierwsze zgłoś się do notariusza i dowiedz się jakie kwity są potrzebne, wypisy, zaświadczenia oraz dopytaj się o ich "terminy ważności", żeby nie trzeba było jednego papierka wyrabiać dwa razy, bo już nieaktualny.
Dla urzędów, w tym i dla KRUS momentem przejęcia gospodarstwa jest data na akcie notarialnym i nawet jak odwleczesz złożenie wniosku o ubezpieczenie w KRUS to naliczą składki wstecz i będzie termin płatności 14 dni od daty otrzymania decyzji. Pozostaje jeszcze zarejestrowanie gospodarstwa w agencji.
Także od momentu podpisania aktu notarialnego do załatwienia wszystkich formalności, tak abyś dla urzędu stał się rolnikiem, tak na spokojnie, bez szamotania się nie powinno zająć więcej jak 2 tygodnie góra 3 (jeśli trafisz na wredną babę w okienku...). Najbardziej czasochłonne w tym wszystkim jest przygotowanie dokumentacji do aktu notarialnego, więc postaraj się zebrać wszystko tak aby u notariusza załatwić sprawę na początku stycznia a na pewno zdążysz ze wszystkim do połowy lutego. 

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1983    0

a czy mi by sie opłaciło skaladac o ta dopłatę gdzie posiadam swojej ziemi 10ha oraz 3,5ha dzierżawy udokumentowanej a gospodarstwo prze jolem w sierpniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj