phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jahooo    9231

Bez otwartego rynku, jak w tej chwili, w każdej chwili na nadmierny import można nałożyć cła i sytuacja wraca do normy. Jeśli jakiś kraj kombinuje, to na import z tego kraju nakłada się cła aby ich dotowana produkcja nie psuła rynku krajowego. W tej chwili taki mechanizm nie jest dozwolony.  A dopłaty są w każdym kraju inne.

Co do zabrania dopłat tym, co mają tylko troche związku z rolnictwem - przemyśl jeszcze raz to, co wymysliłeś, bo idąc tą drogą łatwo i ciebie wysrac z tego systemu.

Sam nie jestem w KRUS a dzierżawię i uprawiam kilkanaście ha ziemi. To mam nie dostac dopłat ? Generalnie, dopłaty powinny być do PRODUKCJI, czyli w ARiMR przedstawiasz oprócz wniosku o dopłaty także faktury na zbyte płody rolne, zwierzynę itp. Nie ma faktur, nie ma dopłat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Jshooo, w granicach Unii ceł nałożyć nie można, problem polega na dozwolonych dotacjach dla eksportu wewnątrz Unii. Na przykład: para prosiaków kosztuje u nas 300 zł, w Danii tyle samo, ale jeśli duński rolnik wyeksportuje taką parkę dostanie zwrot (powiedzmy) 100 zł. Efekt Duńczykowi opłaca się wprowadzić na polski rynek taką parkę za 220-240 zł. (transport+kontrola weterynaryjna), podczas kiedy dla naszego producenta ta parka musi kosztować 300 zł., aby wyszedł na zero (koszty produkcji- zysk). Czyli Polak pracuje dla pracy, a Duńczyk pracuje dla zysku niszcząc nasze hodowle. 

I na tym polega cały system: zniszczyć polską hodowlę prosiaków, wtedy Duńczyk sprzeda u nas parkę za 300 zł., a ci, którzy zainwestowali w chlewnie idą z torbami.

Przeciwko temu nikt nie robi nic.

 

Inna kwestia, to dopłaty do produkcji. Dla krajów, które dołączyły do Unii w 2004 roku wprowadzono dopłaty do powierzchni, ponieważ doświadczenia "starej Unii" wskazywały na nieefektywność dopłat do produkcji. 

W 2001 roku Niemcy wydawały ok. 30 mld. DM na magazynowanie i NISZCZENIE żywności i ok. 32 mld. DM na dopłaty. Przy średniej ok. 2,5 tys. DM na zatrudnionego w rolnictwie, wychodziło, że gdyby rolnicy nie robiliby nic, mieliby ok. 4 800 DM, a państwo wyszłoby na zero (co nie do końca jest prawdą, bo niemieccy rolnicy płacą podatek dochodowy).

Przy dopłatach do powierzchni kluczowym był plon referencyjny pszenicy, który dla Niemiec wynosił 7 t/ha, dla Czech 5 t/ha, a dla Polski 3 t/ha.

Dlatego jestem zdania, że wprowadzenie u nas dopłat do produkcji (na dzień dzisiejszy - nierealne) pogorszyłoby ogólną sytuację polskich rolników.

Bo co z tego, że będziemy produkować więcej, skoro nie możemy sprzedać z zyskiem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Twój wywód nie zmienia faktu, że jesteśmy gorzej traktowani w Unii. Nasza składka do budżetu Unii jest liczona tak jak dla innych krajów, a nawet bym powiedział, że niektóre mają specjalne rabaty (UK), a w wypłacie dotacji jesteśmy traktowani gorzej.

Z plonem referencyjnym  3t/ha to już było czyste sk..... bo nasi decydenci się na to zgodzili bez mrugnięcia okiem.  Dodatkowo zasady udzielania wsparcia i pomocy działają na niekorzyść naszych producentów.  Dopłaty osiągnęły tylko jeden efekt - dodatkowo skłóciły mieszkańców wsi i miasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Jahooo, ależ ja o tym mówię. Oczywiście, że jesteśmy traktowani gorzej.

Rolnictwo u nas zawsze było traktowane po macoszemu, za komuny, bo rolnicy nie chcieli się kolektywizować, przy Traktacie Unijnym, bo to mało istotna kwestia i dzisiaj, bo pomimo, że jest nas wielokrotnie więcej niż np. górników, nie stanowimy realnej siły w obronie swoich praw.

 

A wszyscy chcą jeść - dobrze, zdrowo i tanio...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Dopłaty są po to dla rolników by wymyślić pretekst jakby te pieniądze wyciągnąć z powrotem na rynek ;)

Dopóki nie było dopłat , nie było wymogów , kar , sankcji , ceny środków do produkcji były znacząco niższe .

Gdzieś czytałem (nie pamiętam juz w jakim kraju ale chyba w Grecji) ze rolnicy chwała sobie zniesienie dopłat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Jahooo, ależ ja o tym mówię. Oczywiście, że jesteśmy traktowani gorzej.

Rolnictwo u nas zawsze było traktowane po macoszemu, za komuny, bo rolnicy nie chcieli się kolektywizować, przy Traktacie Unijnym, bo to mało istotna kwestia i dzisiaj, bo pomimo, że jest nas wielokrotnie więcej niż np. górników, nie stanowimy realnej siły w obronie swoich praw.

 

A wszyscy chcą jeść - dobrze, zdrowo i tanio...

NIE STANOWIMY REALNEJ SIŁY W OBRONIE SWOICH PRAW!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577

Zastanawiam się w czasach  komputyryzacji  w tej firmie co wdraża program do naliczania foto pracują jacyś mało utalentowani ludzie że 2 miesionce budować ten system to jest poprostu kpina . Mi się wydaje że problem jest gdzie indziej ??? .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zastanawiam się w czasach  komputyryzacji  w tej firmie co wdraża program do naliczania foto pracują jacyś mało utalentowani ludzie że 2 miesionce budować ten system to jest poprostu kpina . Mi się wydaje że problem jest gdzie indziej ??? .

Po częsci kolego masz racje.  Ale to nie jest łatwe. W Polsce jest ok 1 350 000 rolników, którzy składają wnioski. I to nie tylko o płatności bezpośrednie ale ONW czy też PRŚ. PRŚ jest w tym roku składa z 3 rodzajów.  Toeretycznie jeden rolnik może mieć max 4 sprawy(wnioski). Zakładając że każdy rolnik ma 20 działek ewidencyjnych, robi się ponad 20 milionow działek, które muszą byś przekontrolowane. Błędy logiczne, matematyczne, PEG, spójność, obrysowanie działek, kontrola krzyżowa błedy do modernizacji, PRŚ. Wyobraź sobie ilość danych. Pracownik jak klika skontrouj to system musi te dane ze soba wszystkie porównać. Problem taki żeby je ze soba porównać to jest wymagdany jakiś czas. Teraz wyobraż sobie ze 5000 osob jednoczesnie chce przekontrolowac dane. Serwery moga paść. 

 

Kolega kiedyś przyszedł i poprosił mnie o pomoc z przetwarzaniem danych. Uzyskałem informacje od niego jak ma to działać. Chciał aby mmu pomógł nie odpłatnie. Zgodziłem. Zrobiłem w arkuszu kalkulacyjnym około 100 funkcji, które miały przynieść efekt jaki chciał. I miał wkleic około 100000 wierszy .  Teraz pomnoż przez 100 funkcji i razy 5. Wszystko zadziałało super ale strasznie wolno!!!. Kolega był zrozpaczony ze wolno działa i tyle mniejsca zajmuje. 

 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

od kiedy jest obowiązek deklarowania gruntów i łak  niezgłoszonych do płatności  mam działki które w całości nie da się użytkować   zadrzewienie grupowe  lub obszar nieużytkowany np. PEG 5,60 DEKLARACJA 4,90   ZAKRZACZENIA GRUPOWE W DWÓCH MIEJSCACH

JEZELI  TERAZ  WYKAZE ZE  CZESC ŁAKI JEST NIEZGŁOSZONA DO  JPO_TUZ CZY ARIMR MOŻE BADAC TA KWESTIE Z POPRZEDNICH LAT

W 2015 WESZEDŁ PRZEPIS ZE NA 1 HA MOŻE BYC 100 DRZEW I SMIAŁO  TERAZ ZADEKLARÓJE  5,60 POW NIEZGŁOSZONA 0

JAK  TARAZ DZIAŁAC  JAK ZGŁASZAC  I ZSKŁADAC WYJASNIENIA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

od kiedy jest obowiązek deklarowania gruntów i łak  niezgłoszonych do płatności  mam działki które w całości nie da się użytkować   zadrzewienie grupowe  lub obszar nieużytkowany np. PEG 5,60 DEKLARACJA 4,90   ZAKRZACZENIA GRUPOWE W DWÓCH MIEJSCACH

JEZELI  TERAZ  WYKAZE ZE  CZESC ŁAKI JEST NIEZGŁOSZONA DO  JPO_TUZ CZY ARIMR MOŻE BADAC TA KWESTIE Z POPRZEDNICH LAT

W 2015 WESZEDŁ PRZEPIS ZE NA 1 HA MOŻE BYC 100 DRZEW I SMIAŁO  TERAZ ZADEKLARÓJE  5,60 POW NIEZGŁOSZONA 0

JAK  TARAZ DZIAŁAC  JAK ZGŁASZAC  I ZSKŁADAC WYJASNIENIA

Pytanie zasadniczne, czy osoba ktora ustala dla twojej działki PEG  bedzie liczyła drzewa na tej konkretnej działce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

Pytanie zasadniczne, czy osoba ktora ustala dla twojej działki PEG  bedzie liczyła drzewa na tej konkretnej działce?

 

Robert   w kontroli administracyjnej nie

dane do bazy danych LPIS  sa aktualizowane o wiele danych zbieranych przez system

od lat moje peg się nie zmieniają zasadniczo

jak możesz  odpowiedz mi

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W momecie wprowadzania wniosków pracownicy BP zgłaszają rozbieżnosci do działek ewidencyjnych. Rozbieżności wnoszone sa na podstawie danych zgłaszanych prze rolników, wprowadzaja odpowiedni kod i skanuja załącznik graficzny, ale również jak mają wątpliwości to wtedy kodują na BP i skanują załącznik.

Pracownicy LPIS rozpatruja te rozbieżności. I wtedy może ulec PEG na plus dla rolnika lub na minus(zmniejszy sie). W kontroli administracyjnej dane z rozpatrzonych rozbieżności powinny być zaciągnięte, aby pracownik BP mógł przekontrolować wniosek i go zatwierdzić. Póżniej wniosek jest naliczony i wydawana decyzja i na samym końcu jest przelew na konto rolnika(najmilszy etap). W czasie kontroli administracyjnej mogą być wnoszone rozbieżności  przez pracowników BP. Na podstawie tej rozbieżności zgłoszonej, pracownicy LPIS ja rozpatrują i modyfukuja a potem dane są przesyłane do innego programu, który mozliwia przekontrolowanie wniosku. Tak to działa. PEG moze ulec zmianie nawet kilka razy w roku, wszystko zalezy od wileu rzeczy, ale nie oto pytasz.

 

Dla ciebie i dla pozostałych kolegów i koleżanek z forum.

Jak macie załącznik zobaczcie czy dobrze obrysowana/-e jest/-sa działka/-i ewidencyjna/-e oraz jak są naniesione PZ-tki. PZ-tki sa to granice PEG-u. CZy są obrysowane poprawnie. I czy PEG podany jest poprawny. Jak sie wszystko zgadza, to dobrze jak nie to zawsze nalezy nanieśc na załącznik graficzny swoje uzsadanieni tak aby pracownicy BP mogli wnieść rozbierżność a LPIS poprawić PEG :)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

A co jeśli granice działki na mapie elektronicznej nie pokrywają się z granicami w terenie i ta rozbieżność to nie 0,5m w jedną czy drugą stronę, tylko około 30% działki e/g e-mapy jest położone na działkach sąsiednich ? To mam podać te 3 czy 4 działki sąsiednie ? Po obrysowaniu działki fizycznej powierzchnia zgadza się z ewidencją gruntów w starostwie, tylko mapy na większości działek nie przystają do rzeczywistych granic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najlepiej dołaczyć mapke z geodezji, i wypis z rejestru gruntów. Mapka nie musi byc najdroższa. Mozna powiedzieć ze do celow ARiMR. zawsze możesz nanieść prawidłowe granice działki ewidencyjnej na załącznik graficzny.

A co jeśli granice działki na mapie elektronicznej nie pokrywają się z granicami w terenie i ta rozbieżność to nie 0,5m w jedną czy drugą stronę, tylko około 30% działki e/g e-mapy jest położone na działkach sąsiednich ? To mam podać te 3 czy 4 działki sąsiednie ? Po obrysowaniu działki fizycznej powierzchnia zgadza się z ewidencją gruntów w starostwie, tylko mapy na większości działek nie przystają do rzeczywistych granic.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7745    227

witam czy kontrola foto blokuje wypłatę onw , raport mam już od miesiąca ale więcej nic nie słychać w sprawie moich dopłat nawet nowego wniosku nie otrzymałem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak blokuje

witam czy kontrola foto blokuje wypłatę onw , raport mam już od miesiąca ale więcej nic nie słychać w sprawie moich dopłat nawet nowego wniosku nie otrzymałem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin567    0

Arimr zmniejszył mi peg na łące o ciek wodny powyżej 2 m. W rzeczywistości jest to zagłębienie terenu w którym woda płynie tylko po bardzo mokrej zimie.

Mam do was pytanie czy jest sens się odwoływać od tej decyzji ? (czy jest szansa wygrać) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765

Dostał ktos z was doplaty kto miał kontrole z bydla w czerwcu?

 

Ja miałem kontrolę w lipcu i dostałem na razie decyzję .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damii1    62

Dostał ktoś z was dopłaty bez decyzji w ostatnim czasie??

tak ja dostałem ale nie wszystkie brakuje jeszcze rś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jak to ma być teraz z tą sprzedażą ziemi? Prawo do kupna będzie posiadał wykwalifikowany rolnik podobno. Co kryje się pod nazwą wywalifikowany rolnik? Coś tam szukałem w internecie ale nie mogłem znaleźć ustawy z zapisem co oznacza to stwierdzenie. Czy jeśli posiadam wykształcienie wyższe nie rolnicze (inżynieria środowiska) mam na sobie ziemie nie duzo ale mam około 15 lat gdy miałem 18 lat ojciec wydzierżawił ode mnie ziemie (na piśmie) żebym nie musiał opłacać krusu i ten stan rzeczy utrzymuje się do teraz. Czy w moim przypadku moge nabyć ziemie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Dziś dostałem wniosek na 2016 r mapki są niby wszystko się zgadza .Nowe zdjęcia robione w końcem sierpnia 2015 r .A dopłaty za 2015 r brak czekamy na decyzję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj