Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dopłaty 2015

7451 odpowiedzi na ten temat

#21 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 19:13

Dopłaty 2015 Koledzy i koleżanki na stronie arimr od pewnego czasu widnieje komunikat mówiący o obowiązku dywersyfikacji upraw nie ma mowy natomiast o obowiązku zazieleniania, jak to w końcu jest uprawy proekologiczne obowiązują już od tych zasiewów czy kolejnych ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dopłaty 2015 Dzisiaj, 11:23
  •  

#22 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 06:28

Dopłaty 2015 czy pisząc i tym ze nie ma obowiązku zazieleniania masz na myśli ten fragment ze w 2015 i 2016 nie bedą nakładane kary za brak utrzymywania obszarów proekologicznych ???

#23 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 10 wrzesień 2014 - 10:49

Dopłaty 2015

Koledzy i koleżanki na stronie arimr od pewnego czasu widnieje komunikat mówiący o obowiązku dywersyfikacji upraw nie ma mowy natomiast o obowiązku zazieleniania, jak to w końcu jest uprawy proekologiczne obowiązują już od tych zasiewów czy kolejnych ?

niby gdzie to wyczytałeś ? pomieszałeś tu pojęcia kolego ...dywersyfikacja upraw to jeden z warunków spełnienia wymagań do płatności z tytułu zazielenienia i ta ma wynosić około 74 euro ....część gospodarstw która ma pakiety rolnośrodowiskowe i te do 10 ha będą z tego zwolnione

Płatności z tytułu zazieleniania - przeznaczono na ich realizację ok. 1 mld euro, a szacowana stawka wyniesie ok. 74 euro/ha. Takie wsparcie otrzymają rolnicy którzy w swoich gospodarstwach stosują dywersyfikację upraw, utrzymujątrwałe użytki zielone (TUZ) oraz zachowują obszary proekologiczne (EFA). Obowiązek dywersyfikacji upraw nie będzie dotyczył gospodarstw o powierzchni gruntów ornych poniżej 10 ha, co oznacza, że ok. 83% rolników nie musi go realziować. Rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni od 10 ha do 30 ha muszą na tych gruntach prowadzić co najmniej 2 uprawy, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów. Natomiast w gospodarstwach o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych należy prowadzić minimum 3 uprawy. W tym przypadku uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów, a dwie uprawy łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95% powierzchni. Jeżeli rolnik wdraża w swoim gospodarstwie "pakiet rolnictwo zrównoważone" lub "pakiet ochrona gleb i wód" w ramach działania rolnośrdodowiskowo - klimatycznego PROW 2014 ? 2020 może nie realizować praktyki dywersyfikacji upraw. Warunek różnicowania upraw będzie również spełniony, gdy rolnik realizuje w swoim gospodarstwie "pakiet ochrona gleb i wód" wdrażany w ramach działania rolnośrodowiskowego z PROW 2007 - 2013. Praktyka dywersyfikacji upraw stanowi element płatności na zazielenienie, która będzie realizowana od 2015 r., co oznacza, że planując w tym roku strukturę zasiewów jesiennych w gospodarstwie dla upraw ozimych rolnik powinien ocenić, czy w roku 2015 spełni kryteria dywersyfikacji.

Edytowany przez kozulek2, 10 wrzesień 2014 - 10:55.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 15:53

Dopłaty 2015 Dzisiaj była aktualizacja posta na stronie arimr.
http://www.arimr.gov...-2015-roku.html
Na samym dole, "praktyczny przewodnik". Zerknąłem, ale paranoja :blink:

#25 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 17:02

Dopłaty 2015 Tak to już jest: słaby minister dobiera sobie słabych współpracowników, którzy tworzą program słaby do kwadratu. Wręcz uwielbiam określenie "konsultacje społeczne". Czy ktoś kiedykolwiek powiedział (napisał), jak i gdzie się one odbywają? Czy też wygląda to tak, że jeden urzędas (który z rolnictwem jest na bakier, ale ma stanowisko świadczące o tym, że coś wie), dzwoni do drugiego (o podobnych kwalifikacjach), ten z kolei "pracuje" w jednej z nikomu niepotrzebnych "organizacji rolniczych" i na zasadzie - ręka rękę myje - dochodzą do porozumienia: projekt jest dobry, a organizacja potrzebna. Generalnie mamy tylko dobre projekty (które jednak ze względu na nieprzewidywalne trudności, nie dają się zrealizować) i same potrzebne (choć poza zainteresowanymi, nikt nie wie do czego), wręcz niezbędne organizacje rolnicze. Pod młotem takiego systemu padają sensowne propozycje, a organizacje mające chęci i pojęcie, są bezsilne.

#26 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 20:19

Dopłaty 2015 dla mnie te całe zmiany nie robią problemu bo będę zwolniony z zazielenienia
faktem jest że wszystko jest dość skomplikowane , ale wystarczy poświęcić trochę czasu aby wszystko dokładnie przeczytać i jest git
najgorzej będą mieli Ci co się nie interesowali i ze wszystkim do gminy albo doradca robił wniosek
teraz niestety trzeba już planować wszystko wcześniej samemu

#27 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 10 wrzesień 2014 - 21:28

Dopłaty 2015 Kozulek, nie jest git. Nie możesz planować na dwa lata w systemie, który wprowadza zmiany co rok. Na razie mamy to, co sobie wyobraża ARiMR, ale to na dzień dzisiejszy nie jest prawem. Może będzie jutro, może nie. To są podstawy mojego planowania. Planowanie jako takie nabrało nowego znaczenia, dzisiaj dobrym planistą jest ten, który daje sobie radę w zmieniających się z dnia na dzień warunkach. Powinno się nazywać asymilacją. Powiedz, co wg. aktualnej wiedzy mam zrobić, mając 79,86 ha wyłącznie w TUZ, z czego ok. 90% na NATURA 2000?

#28 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 19:22

Dopłaty 2015 musisz czekać tak jak wszyscy na rozporządzenia ministra ...sam wiesz jak jest , mamy taki system a nie inny i dobrze być przynajmniej jako tako zorientowanym w tym wszystkim
projekt na etapie krajowym jest ostateczny , teraz tylko czekać na co UE pozwoli .... i tu pewnie postawią nie jedno do góry nogami ;)

osobiście nie planuję zasiewów pod dotacje , tylko pod zapotrzebowanie paszowe hodowli jaką prowadzę
ale wiadomo coś tam na pewno można skorygować żeby parę złotych nie przepadło

Edytowany przez kozulek2, 11 wrzesień 2014 - 19:35.

#29 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 22:44

Dopłaty 2015 Ostatni taki projekt Polska przedstawiła do zaakceptowania w kwietniu. Jeśli nowy nie zostanie przyjęty, to może się zdarzyć, że w marcu dalej będzie tylko projekt... Martwi mnie jednak coś innego - Unia przyznając środki na lata 2014-2020, wymaga planu wykorzystania tych pieniędzy. Do tej pory na podstawie kursu euro z 30.09. były ogłaszane wysokości dopłat do ha. Zostało 18 dni, a planu nie ma i nie będzie...

#30 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 wrzesień 2014 - 19:03

Dopłaty 2015

dopłaty w nowym systemie to 

jpo ok 110 euro

zazielenienie ok 74 euro

i do tego płatnosc dodatkowa na hektary 3 - 30 w wysokosci ok 41 euro

no i do tego jeszcze ewentualnie ONW

troche to wszystko bez sensu wymyslone no ale co zrobic...

ja to bym zrobił tylko i wyłacznie jpo w wysokosci 250 euro i na tym koniec, prosto i łopatologicznie dla kazdego

a najlepiej to jeszcze bym zlikwidował cały ten smieszny drugi filar pod tytułem modernizacja gospodarstw rolnych i temu podobne, dzieki temu moznaby 80% pierdzistołków zwolnic w ministerstwach i agencjach i by było po 500 euro do kazdego ha w Polsce, ale to by był zbyt przejrzysty system w naszych realiach...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Legend

Legend

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 13 wrzesień 2014 - 21:08

Dopłaty 2015

Witam, Mam pytanie, czy dotyczy mnie tzw zazielenianie jeżeli posiadam 12 ha Ur i około 1,7 ha lasu? Czy las jest już jakby wliczony w zazielenienie ?

#32 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 08:05

Dopłaty 2015

raczej nie , zazielenienie jest powyżej 10 ha gruntów ornych ( tu nie mylić z powierzchnią ogólną gospodarstwa ) ....grunty orne - tu należy odjąć  TUZ-y ,lasy , zadrzewienia itp. 

#33 Share mechanizator72

mechanizator72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 08:27

Dopłaty 2015

Czy do obszaru proekologicznego zaliczają się lasy?

#34 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 08:34

Dopłaty 2015
tak ale ;

 obszary zalesione - po 2008 roku w ramach PROW 

#35 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 11:09

Dopłaty 2015

dopłaty w nowym systemie to 

jpo ok 110 euro

zazielenienie ok 74 euro

i do tego płatnosc dodatkowa na hektary 3 - 30 w wysokosci ok 41 euro

no i do tego jeszcze ewentualnie ONW

troche to wszystko bez sensu wymyslone no ale co zrobic...

ja to bym zrobił tylko i wyłacznie jpo w wysokosci 250 euro i na tym koniec, prosto i łopatologicznie dla kazdego

a najlepiej to jeszcze bym zlikwidował cały ten smieszny drugi filar pod tytułem modernizacja gospodarstw rolnych i temu podobne, dzieki temu moznaby 80% pierdzistołków zwolnic w ministerstwach i agencjach i by było po 500 euro do kazdego ha w Polsce, ale to by był zbyt przejrzysty system w naszych realiach...

Ja bym dał tylko dopłaty po 2000euro dla tych co oddali w dzierżawę za 1000zł ha i najlepiej nic nie robić! Sam bym tak zrobił

#36 Share EppS

EppS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 11:13

Dopłaty 2015

raczej nie , zazielenienie jest powyżej 10 ha gruntów ornych ( tu nie mylić z powierzchnią ogólną gospodarstwa ) ....grunty orne - tu należy odjąć  TUZ-y ,lasy , zadrzewienia itp. 

Mylisz sie zazielenianie jest od 15 ha GO, od 10 ha GO jest dywersyfikacja upraw.

Edytowany przez EppS, 14 wrzesień 2014 - 11:15.

NAPIS ćWICZEBNY

#37 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 11:44

Dopłaty 2015

no fakt , jest dokładnie jak piszesz 

#38 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 14 wrzesień 2014 - 12:43

Dopłaty 2015

Czyli jak mam swoich (na piśmie) 16 ha z czego 4 ha lucerna oraz 3 ha łąki to dobrze czy źle bo już nie wiem. Wiem że reszta nie wchodzi bo nie mam umów i nie daję ich do agencji 

@ventador nie zgodzę się z Tobą osobiście uważam że dopłaty powinni brać Ci co robią a nie Ci co to niby raz w roku koszą niby trawę i dostają pieniądze kpina....

Edytowany przez aster453, 14 wrzesień 2014 - 18:22.

#39 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 wrzesień 2014 - 15:39

Dopłaty 2015

Ja bym dał tylko dopłaty po 2000euro dla tych co oddali w dzierżawę za 1000zł ha i najlepiej nic nie robić! Sam bym tak zrobił

ale co ciebie obchodzi czy ktos cos robi czy nie robi ?

czy ktos ci kaze robic w ziemii ?

kazdy robi i zyje jak mu pasuje

a dopłaty powinny byc prosto rozdzielane, tyle i tyle mamy pieniedzy, tyle i tyle jest ha uprawnionych do dopłat, a wiec dzielimy pieniadze przez hektary i mamy stawke na 1ha dla wszystkich taka sama

a to ze jeden bedzie pracował i inwestował a drugi pił to jego sprawa i jego zycie

pijaki tez potrzebne bo daja prace tym co wytwarzaja alkohol,

proste rozwiazania zawsze sa najlepsze, a skomplikowane daja pole do popisu cwaniakom, układom i przekretom

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Lesowik

Lesowik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:biologia, inżynieria środowiska, dziedzictwo kulturowe, historia, fotografia i jeszcze trochę...

Napisany 14 wrzesień 2014 - 19:09

Dopłaty 2015

Zazielenienie z tego co pamiętam ma obowiązywać "każdego", do niego należy obowiązek utrzymania TUZ-ów (niby na poziomie krajowym, ale jak to ma wyglądać w odniesieniu do pojedyczego rolnika, czy jak zamienię na polę to już mam w plecy te euro) dywersyfikację upraw (od 10 ha) i użytki proekologiczne (od 15ha). Ale jak we wszystkich kwestjach przyszłych dopłat nikt nic jeszcze nie wie. W zeszłym tygodniu na pytanie zadane dla pracownika ODR-u  co mam zrobić jak grunty orne gospodarstwa przekraczają 15 ha? Usłyszałem tylko głuchą ciszę, a póżniej " jeszcze nie wiemy" :D