phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

Gość   
Gość

b651059_1.gif

Na stronie internetowej ARiMR „zaciął się” licznik wypłaconych zaliczek dopłat. Ostatnia informacja na ten temat pochodzi z 13 listopada: „Do 13 listopada ARiMR przekazała na konta bankowe 788 tys. rolników 1,32 mld zł w ramach wypłat tych zaliczek.”

Zaliczki, w wysokości 50%, są wypłacane na poczet jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich. Miały trafić do 82 proc. rolników. Na wypłatę zaliczek przewidziano ok. 2,8 mld zł.

Skąd więc taki zastój? Czy w ciągu dwóch tygodni listopada ARiMR wypłaci połowę kwoty pozostałej jeszcze do wypłacenia w połowie miesiąca?

Od grudnia ruszy już planowa wypłata dopłat.

Niestety, najwyraźniej nie dla wszystkich rolników.

Jak się dowiadujemy, przymiarki do wypłaty dopłat też przebiegają z trudnościami: z polecenia służbowego (ZOBACZ SKAN), jakie odebrały niedawno biura powiatowe ARiMR wynika, że mają być obsługiwane tylko wnioski do 7 ha, zawierające jedynie płatności JPO, dodatkową i za zazielenienie, do krów, bydła i kóz (całość – w załączeniu).

Skąd to ograniczenie?

Czy ARiMR na pewno nie ma kłopotu z systemem informatycznym, który obsługuje płatności?

Pytaliśmy o to wszystko w ARiMR – odpowiedzi nie ma.

 


045376.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co dokładniej jest tam napisane, bo w tel. nie mogę dostatecznie powiększyć? Czy ten nowy system nie mógł być wcześniej wprowadzony i sprawdzony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

otwórz sobie stronę farmera link dałem wcześniej i powiększ 

a tu nowe wiad parodia to co się dzieje

http://www.agrofoto.pl/finanse/aktualnosci/arimr-gotowa-do-wyplaty-doplat,61081.html

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/mrirw-sa-dodatkowe-pieniadze-na-wyplaty-zaliczek-doplat-bezposrednich,61078.html


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszan    0

No to mamy cyrk na kółkach. Pytałem w Biurze Powiatowym ARiMR i pani powiedziała, że dla rolników powyżej 15 ha decyzje będą dopiero w marcu a wypłaty to nawet nie wiadomo ale później. To samo jeśli chodzi o nowy program rolnośrodowiskowy.

Ceny dobrej na zboża nie ma więc lipa na całego. Jeśli tak wygląda pomoc Państwa to lepiej było kiedy nie pomagali....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

A ją proponuje nie robić sobie nadzieji na grudzień. Kasa ma wpłynąć do 30 czerwca i tak na pewno się stanie, a że nie będzie tak jak zawsze trzeba się z tym pogodzić.

Otóż nie, nie zamierzam się z tym godzić, ale (ponieważ nie mam żadnego wpływu na działalność ARiMR) muszę to zaakceptować.

Jest też inny przepis regulujący wypłatę dopłat, który mówi: "() kolejne wypłaty następują w okresie 12 miesięcy od poprzedniej().", ten jednak jest stosowany niekonsekwentnie/wybiórczo, w zależności od ???

A jeśli nie wpłynie do 30 czerwca, to co? Przecież nikt za to nie odpowiada!

Przyzwyczaiłem się do tego, że ONW dostaję w listopadzie lub grudniu, JPO w grudniu lub styczniu, RS miesiąc lub dwa później. Na tym opieram swój budżet. Opóźnienie o miesiąc lub dwa jest niewygodne (w poczuciu bezpieczeństwa finansowego), ale nie stanowi problemu. Jednak opóźnienie o pół roku zmusi mnie (jak i wiele innych średnich gospodarstw) do wzięcia kredytu pomostowego.

Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że nie będę miał z tym trudności, wielu innych niestety tak. Część z braku przezorności, część uwierzyła kasę za spełnienie wymogów na papierze, nie wnikając w faktyczną zdolność gospodarstwa i zarzyna się kredytami.

Jest też inny aspekt: ARiMR wprowadzając nakazy i zakazy steruje moją działalnością (nie bacząc na efekty, bo to nie ich problem). Np. 1 DJP/ha oznacza 10 owiec, które wypuszczone na 1 ha pastwiska pogubione w trawie zabeczą się na śmierć.

Wcześniej na moim areale pasło się 2-2,5 tysiąca owiec i 20-30 sztuk bydła bez strat dla środowiska. Teraz WOLNO mi trzymać max. 300 owiec LUB 30 sztuk bydła, co w efekcie ogranicza stado do 200 matek owiec lub 20-24 krów.

Przekaz ARiMR był prosty - ogranicz produkcję, a my ci za to zapłacimy. A jeśli się nie zgodzisz, to cię ukarzemy!

Zgodziłem się.

Teraz mówią - zapłacimy. Później...

Oby nie za późno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dopłata wypłacona nie później niż12 msc od poprzedniej to chyba bajka. Ja gdy przejąłem gospodarstwo ONW dostałem 17 października a dopłatę bezpośrednią ok 16 grudnia. Rok później odpowiednio w styczniu i lutym. W minionym roku w lutym i marcu. Tak więc co rok o miesiąc później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

odnośnie zaliczek kiedy będą wypłacane ? i kiedy normalnie reszta będzie przychodziła ? dobre pytania ale prosiłbym o jakąś informację


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTomekDX    3

Otóż nie, nie zamierzam się z tym godzić, ale (ponieważ nie mam żadnego wpływu na działalność ARiMR) muszę to zaakceptować.

Jest też inny przepis regulujący wypłatę dopłat, który mówi: "() kolejne wypłaty następują w okresie 12 miesięcy od poprzedniej().", ten jednak jest stosowany niekonsekwentnie/wybiórczo, w zależności od ???

 

Nie wyobrażam sobie takiego przepisu przy płatnościach bezpośrednich. Po paru latach doszłoby do sytuacji że wszystkim rolnikom trzebaby wypłacić pieniądze 1 grudnia.

 

Owszem to co napisałeś jest stosowane ale w programie zalesieniowym a nie obszarówce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

 

Decyzje RŚ dostałem chyba w połowie października a kasy jak nie było tak nie ma, ale ma wpłynąć do końca grudnia i to by było na tyle dobrych wiadomości. Na dopłaty bezpośrednie przynajmniej Ci więksi poczekamy sobie do późnej wiosny niestety bo jak ktoś tu pisał system dalej nie funkcjonuje a w agencji zaległości bardzo duże, chyba, że z dopłatami zrobią tak jak z zaliczkami czyli wolną amerykankę. Niestety podziękować panu Frajerowi za wprowadzony chaos i efa, które oprócz nas wprowadził tylko jeden kraj...

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
burtek    4

Ja dostałem decyzję RŚ 30 października. Dzisiaj dzwoniłem do ARiMR i powiedzieli mi, że mają zablokowany jeszcze system, który umożliwia wypłatę. I tak jak przedmówca mówił pieniądze z RŚ mają wpłynąć do końca grudnia. Taką odpowiedź otrzymałem w swoim BP ARiMR.

Edytowano przez burtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Może ni chodzi o konkretny dzień, ale chciałbym przynajmniej znac miesiąć, w którym dostanę dopłaty na konto. Tyle tylko i aż tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2183

A ją proponuje nie robić sobie nadzieji na grudzień. Kasa ma wpłynąć do 30 czerwca i tak na pewno się stanie, a że nie będzie tak jak zawsze trzeba się z tym pogodzić.

 

jakieś potwierdzone info że kasa wpłynie dopiero w czerwcu ? jakiś link czy zródło posiadasz ? nie ma co myslec ze tak będzie skoro się gdyba...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    851

Na stronie topagral pisze że w grudniu wypłacą 35%dopłat

I pewnie znów w styczniu będą bić rekordy wypłacania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pobierających dopłaty jest 1,35 mln. To niemożliwe, żeby wszystko wypłacić w czerwcu. Będą płacić kilku tysiącom rolników miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja byłem na miejscu ale nie w sprawie zaliczki i co mi powiedzieli to ze są w czarnej d*pie i nie ma co liczyć w grudniu na dopłaty dla wiekszych gospodarstw raczej nastawić się na marzec kwiecień .. Dobrze że jestem zabezpiczony bo trzeba byłoby brać kredyt.

 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    851

Bez przesady do czerwca to zwlekać za bardzo nie mogą bo jak przydzie poprawić wniosek to też musi być na to jakiś czas i braknie czerwca i co wtedy?

Na necie pisze różnie że wykonawca programu do dopłat chciał go wykonać na 7grudnia ale przekonali go że ten rok jest bardzo słaby dla rolników  i będzie pracował na pełnych obrotach żeby był gotowy na 1grudniu

Według mnie poczekajmy do poniedziałku/wtorku i będą mówić i pisać co z tymi dopłatam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras390    2

dzis zaliczka na koncie lecz procentowo około 30 % nie wiem na 100 % bo nie mam decyzji licze według decyzji z tamtego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolsz34    6

Może ktoś z Was czytał dzisiejsze wydanie gazety "Nasz dziennik"? Miał tam być jakiś artykuł o agencji i dopłatach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

No, jak wy Nasz dziennik czytacie , głosujecie na PiS .... to się wcale nie dziwię że piszczycie że jak danina z UE nie dojdzie na czas to zbankrutujecie - taki profil ;). A to nie ten szaman z torunia chce z ue uciekać, a to nie Pis chciał dopłaty do rolnictwa przeznaczać na zbrojenia. Macie co chcieliście więc teraz nie biadolić. mOŻE WIOSNĄ HEKTARÓW PO OKAZYJNYCH CENACH DOKUPIĘ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymekrolnik89    116

Zaczną wypłatę pewnie od rolnikow co maja pare ha i będą się przechwalac ile to juz gospodarstw dostało u mnie pewnie tradycyjnie kwiecień maj ale im później da tym na dużej starczy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Nie wyobrażam sobie takiego przepisu przy płatnościach bezpośrednich. Po paru latach doszłoby do sytuacji że wszystkim rolnikom trzebaby wypłacić pieniądze 1 grudnia.

 

Owszem to co napisałeś jest stosowane ale w programie zalesieniowym a nie obszarówce.

Tomek, lubię Twoje posty, bo pozostawiasz pole do dyskusji, przedstawienia swojego punktu widzenia. Przy czym sugerujesz dostęp do źródeł "zbliżonych do źródła". Jak do tej pory, wiesz o czym mówisz.  

Przepis, o którym wspomniałem pochodzi z 2004 lub 2005 roku, mówiący o zasadach wypłacania wszelkich dopłat. 

Dlatego zadam dwa pytania: co byłoby złego w sytuacji, gdyby wszyscy rolnicy dostawaliby JPO w grudniu? I drugie - skoro można coś zastosować w jednym programie, to dlaczego nie we wszystkich?

Zasady wpływu funduszy z UE są znane od lat - MR (ARiMR) dostaje ustalone środki na wypłaty, wypłaca określoną pulę i dostaje następne wg. kursu Euro z dnia 30 września br.

W stosunku do roku 2004 liczba pracowników ARiMR wzrosła prawie 3-krotnie, co nie ma odzwierciedlenia w czasie rozpatrywania wniosków. Nie do końca ich wina, bo w międzyczasie powstało multum przepisów i rozporządzeń komplikujących zasady obliczania dopłat (np. sławetne PEG). Część z tych przepisów powstało na wniosek ARiMR, dlatego uważam ich za współodpowiedzialnych za obecną sytuację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

Dziś dostałem zaliczkę resztę pewnie przez zmianę systemu w ARIMR gdzieś kwiecień maj a pierwsze 3 lata dostawałem w grudniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj