Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dopłaty 2015

7451 odpowiedzi na ten temat

#2221 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 07 październik 2015 - 11:36

Dopłaty 2015 masa24      Czytając  twojego  Posta  to nie wiadomo  czy  się  śmiać  czy płakać. 

jezeli tak bojkotujecie unie to zrzeknijcie sie doplat, po co wam one potrzebne skoro wyrzadzaja tyle zlego?

To  że  Dopłaty  są  złe  dla rolnictwie  wie  każdy  Prawdziwy  rolnik  ale  to nie powód  żeby  z nich rezygnowali  pojedynczy rolnicy   tylko  apel  żeby znieść  dla wszystkich   bo tworzą  patologię.  Przed  dopłatami  z UE  Ceny  nawozów  paliwa  środków  był   niższe  3-4 krotnie   jak patrze  na faktury  z  przed Unii  to widzę  kiedy  było  lepiej. A teraz co z tego  że  jest  ta dopłata  jak  ją  zabierają  producenci  nawozów  ŚOR    Producenci  maszyn  a dla rolnika  nie zostaje  nic  poza  wymogami  jakie musi  spełnić  żeby  dopłaty  brać.  Nie wspomnę  jak  dopłaty  dzielą  Polskę  i Polaków   bo rolnik  dostaje  dopłaty   Dzieli  Wieś  z Miastem  jak i  rolników  bo  jeden  ma więcej  a drugi mniej  Jedn dostał  Ciągnik  na PROW   już  któryś  z kolei  a drugi  nic  i to są  patologię  które   rozbijają  nasz  kraj.

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dopłaty 2015 Dzisiaj, 19:15
  •  

#2222 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów

Napisany 07 październik 2015 - 13:03

Dopłaty 2015

Dobrze komuś komentować co ma dobrą klasę ziemi,ale jak ktoś ma na wschodzie wszystko w kl. 5 lub 6 to nie jest tak łatwo i do tego 10 lub mniej ha ,a w mojej okolicy dużo tak gospodarzy ,mają po 2t ......zyta,3 t owsa z ha i tylko liczą na dopłaty,poplony,itp-pracy w moim rejonie jest brak.

#2223 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1754 postów

Napisany 07 październik 2015 - 14:28

Dopłaty 2015

Dokładnie, dopłaty miały rekompensować wzrost VAT , akcyzy i inne opłaty, które pojawiły sie po wejściu do Unii, a tymczasem przy okazji kilkakrotnie wzrosły też ceny produktów dla rolnictwa.

Ja uważam, że należy je całkowicie zlikwidować. To dążenie do likwidacji małych gospodarstw, to działanie mafii chemiczno-nasiennej. Duże gospodarstwa stosują na 1ha więcej nawozów, oprysków, muszą płacić za licencje nasienne itp. Badania, które się nie mogą przebić w mediach, podają, że mniejsze gospodarstwa mają mniejsze straty w hodowli, uprawie, produkują bardziej ekologiczne wyroby, zużywają mniej chemii na wyprodukowanie tej samej jednostki żywności. Kiedyś siłą rolników była ich jedność, dlatego jedni dostali PROW, a inni gó....... I stąd podziały na wsi i brak współdziałania. Zamiast współczucia, że komuś się kombajn spalił, to gadka "dobrze mu tak, dostał za darmo na PROW". A kto za ten PROW w sumie płaci - no przecież my ze swoich podatków.

Informacja o wysokości dopłat powinna być podana jednoznacznie, tzn. do jednostki przysługuje tyle i tyle euro w tym roku i kropka. A nie pula jest X i szacujemy, że dopłaty będą wynosić Y. Oszukać cżłowieka można tylko raz, trzeba o tym pamiętać przy wyborach 25 października, żeby ta zielona zaraza nie weszła żadnym cudem do parlamentu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2224 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 07 październik 2015 - 15:54

Dopłaty 2015

mi chodzi o to ze obecny stan jaki jest taki jest

nie ma co sie uzalac na doplaty czy prow tylko myslec jak go wykrozystac. to sie nazywa kreatywne myslenie!!!

co to za glupie gadanie jeden dostal z prow wiecej dugi mniej ? to czlowieku zacznij myslec i zrob cos zeby z tego prowu dostac wiecej!!

ja dostalem mlodego rolnika rok temu, nie mialem ani jednego hektara na wlasnosc ani wyksztalcenia rolniczego, teoretycznie nie mialem szans

ale widzialem tu swoja szanse, tak nauczylem sie regulaminu ze znalazlem sposoby ktore pozwolily mi dostac ta premie a ta premia z kolei dala mi szanse na dalszy rozwoj.  wiec skonczcie te gadanie jak to nie mozna !

a i  jeszcze jedno

jezeli tak jak kolega pisal ,ktos ma pare hektarkow i to w zlej klasie , kiepsko przedzie. przykro mi ale niestety albo musisz zrobic cos zeby zwiekszyc areal np kredyt i zakup wiekszej ilosci ziemi  albo poszukac dywersyfikacji dochodow, zajac sie czyms zupelnie innym  lub oprocz zajmowanai sie ziemia  rowniez poszukac innego zrodla dochodu. jezeli ktos w takim wypadku mysli ze po zniesieniu doplat czy zmianie rzadu nagle z tych paru hektarkow osiagnie piekny dochod, no to przykro mi ale czas sie obudzic

#2225 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 październik 2015 - 16:06

Dopłaty 2015

Wiele mówi się na ten temat dopłat klas ziemi cen nawozu opryski paliwo. Zacznę od tego uwarzcie że paliwo jest teraz dokładnie ropa po 4,29 tak by było wybory jak by nie było wyborów to by tak nie było. Jak teraz zostaną przestawione wysokość dopłat na rok  2016 ?. Cała prawda jest taka że dostali mniej kasy na lata 2014- 2020 niż było to w latach wcześniejszych i za czeli kombinować żeby narobić zamętu...Powiem jedną rzecz cena pszenicy nie w porcie tylko w normalnym skupie jest po 55 zł nawet po 52 strączkowe 70 zł jak tego roku mieli po 2 t strączkowych to ta dopłata była jedną nadzieją na przeżycie wielu i to im odebrano JAK ŻYĆ mają takie gospodarstwa do 5 ha jak tylko strączkowe posieli ? Teraz jeszcze powiadają że dla małych do 10 tyś euro program RMG  komu oni wciskają MIAŁ TEN PROGRAM ruszyć już dawno tylko te z PSL coś kombinują jak z POMIDORAMI...

#2226 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1004 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 07 październik 2015 - 17:31

Dopłaty 2015 masa24  -  Ty  przypadkiem  nie jesteś  jednym  z tych  rządowych etatowych   Hejterów  bo  na to   wszystko wskazuje

Wiesz  co ty  piszesz w ogóle   pomyśleć żeby dostać  więcej z PROW  no jak bym słyszał  Sawickiego  na początku roku JAk  Rolnicy Strajkowali  to  sie śmiał i to samo co ty powtarzał.   Rząd  robi  wszystko   żeby  dać  jak najmniej  jak może zwykły  szaraczek  wygrać  z Urzędnikami   Pierwszy wynik  przy nowym  naborze  MR   chętnych  brak  bo wymagania  z kosmosu.  Przepisy  są  tak konstruowane żeby dać  jak najmniej.  Pomoc  suszowa nie  liczy  się  dla  Ministra  Szacowanie  Komisji  tylko  mapy  IUNG   tylko  ci  dostaną  Szansę  na Kredyt  co  są  na obszarze na mapach  więc  co  ma rolnik zrobić  żeby dostać  Kredyt suszowy  narysować  sobie  mapy  żeby  pasowały  do  jego pól.

I  powiedz  mi  jak ma rolnik  co gospodaruje na 10-20ha  mieć  kasę  na ziemie  jak  1ha kosztuje  50-100 tyś   no  jak  ma kupić   Kredyt  wziąć   żarty  sobie  robisz  dostanie Kredyt  na 15 lat  max to  ma przy ceni  75 tyś  5 tyś  rocznie spłaty  Raty.  I taki zysk  jest  z 1ha.  A  do tego  doprowadziły dopłaty  do  takich  Nierealny  cen ziemi  wziętych  z Kosmosu

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#2227 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1488 postów

Napisany 07 październik 2015 - 17:42

Dopłaty 2015

No Masa sobie ziemi do piaskownicy nakupował a teraz hoduje sałatę i pasie ślimaki , tekst jak z gimnazjum nie ma pojęcia o czym pisze ;)

#2228 Share subkrzys

subkrzys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 07 październik 2015 - 18:00

Dopłaty 2015

za młodego rolnika kupił 30 ha ziemi ? gdzie taka tania ziemia jest .do tego tyle dzierżawi a podobno rolnikiem jest od roku czym to obrabia chyba ma jeszcze oprócz mr milion kredytu 

#2229 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 07 październik 2015 - 18:11

Dopłaty 2015

u mnie akurat ziemia jest po 20 -25

mlody rolnik + kredyt  = 16 hektarow + budynki

kredyt cks = 14 hektarow

malo mnie interesuje co mowi sawicki,  kazdy program prow ma regulamin i punktacje.   zamiast siedziec i biadolic nalezalo zappoznac sie z nim i kreatywnie pomyslec

#2230 Share subkrzys

subkrzys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 07 październik 2015 - 18:24

Dopłaty 2015

no ja niestety wymysliłem w w MR tylko 16.24 punktów  i po dołożeniu do puli pieniedzy miał bym szanse gdyby nie czas ogłoszenia tej dodatkowej puli pieniedzy gdzyż wtedy gospodarstwo posiadałem juz wiecej jak 18 miesiecy  a ziemia u mnie jest od 100 tyś w górę wiec nie tak łatwo coś dokupić nie mówiąc o tym ze mieszkam blisko lotniska modlin i im blizej tym cena rosnie  nawet do absurdalnych 2 milionów za ha 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2231 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 07 październik 2015 - 18:45

Dopłaty 2015

Jak ktoś myśli że z 5-10 ha wyżyje ,to mocno się myli

#2232 Share subkrzys

subkrzys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 07 październik 2015 - 18:49

Dopłaty 2015

:)wyżyje jak ma tyle pod szkłem ;)ale kolega ma racje do 10 ha ciezko chyba ze truskawki ,maliny i trafi sie z ceną 

#2233 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 07 październik 2015 - 19:24

Dopłaty 2015

subkrzys , ja rozumiem ze przy takiej cenie ziemi jest gorzej cos zdzialac.  chodzi mi o to ze nie mamy wplywu na obecna sytuacje  z doplatami itp i chodzi mi o to ze zamiast narzekac trzeba zaakceptowac sytuacje i probowac cos z tego wyciagnac dla siebie

i nie zazdroszcze sytuacji,  to jest lipna sytuacja jak ktos naprawde siedzi w rolnictwie, chce sie rozwijac a nie moze bo np musial przejac gospodarke 18 miesiecy przed naborem na mlodeg rolnika np. a z drugiej strony kase z tego tytulu podostawaly dzieci rolnikow ktore z rolnictwem nie maja nic wspolnego

#2234 Share przemo2014

przemo2014

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 07 październik 2015 - 20:06

Dopłaty 2015

witam wszystkich forumowiczów, mam 2 pytania odnośnie dopłat bezpośrednich i ONW:

mam znajomego który w 2011 roku przejął gospodarstwo po ojcu,w 2012 złożł wnioski o dopłaty bezpośrednie i ONW.
Jest zmuszony do sprzedaży 4 ha ziemi, czy będzie musiał oddac dopłaty bezpośrednie i ONW za te 3 lata należnie pobieranych pieniędzy,jak na to patrzy agencja?
okres 5 lat jest w przypadku ONW (a wiec musi zwrocic kasę za te 3 lata?),a jak sie ma do dopłat bezpośrednich?
Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

#2235 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 październik 2015 - 20:11

Dopłaty 2015

Panowie powiem tyle lata 80 to była unia 1 ha lnu 1 ha konopi i 0,5 ha tytoń i reszta pszenica 4,5 ha i były świnki 25 szt rocznie sprzedane i co powiem dom postawiony traktor nowy kupiony i na wszystko było stać. Dziś co można zrobić nic choć są dopłaty a będzie jeszcze gorzej dziś kredyt 100 tyś to durnota się zadłużyć co będą dzieci spłacać a nie daj boże katastrofy w uprawach i co wtedy komornik... Powtarzam lata 80 to była unia dziś dziadostwo...

#2236 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5199 postów

Napisany 07 październik 2015 - 20:20

Dopłaty 2015

witam wszystkich forumowiczów, mam 2 pytania odnośnie dopłat bezpośrednich i ONW:

mam znajomego który w 2011 roku przejął gospodarstwo po ojcu,w 2012 złożł wnioski o dopłaty bezpośrednie i ONW.
Jest zmuszony do sprzedaży 4 ha ziemi, czy będzie musiał oddac dopłaty bezpośrednie i ONW za te 3 lata należnie pobieranych pieniędzy,jak na to patrzy agencja?
okres 5 lat jest w przypadku ONW (a wiec musi zwrocic kasę za te 3 lata?),a jak sie ma do dopłat bezpośrednich?
Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Pięcioletnie zobowiązania ONW były do 2009r, czyli w 2014 roku się skończyły, tzn że jak ktoś wpisał ONW w 2012 to zobowiązanie nie trwa 5 lat tylko rok. Takie info uzyskałem w agencji, ale żeby potwierdzić przedzwoń do swojego oddziału będziesz miał jasną odpowiedź. Pierwsze słyszę żeby zwracać dopłaty bezpośrednie za poprzednie lata przy sprzedaży działki

KS Falubaz

#2237 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 07 październik 2015 - 20:41

Dopłaty 2015

przemo u mnie bylo podobna sytuacja , dotyczyla mamy i przejecia ziemi po smierci ojca. tez chcieli od niej zwrotu onw ale z pomoca przyszedl antoni:D

http://www.pomorska....racje,id,t.html

#2238 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 07 październik 2015 - 21:59

Dopłaty 2015

ziemia u mnie jest od 100 tyś w górę wiec nie tak łatwo coś dokupić nie mówiąc o tym ze mieszkam blisko lotniska modlin i im blizej tym cena rosnie  nawet do absurdalnych 2 milionów za ha 

taka cena chyba specjalnie pod parking lub inny biznes związany z lotniskiem... 

#2239 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1754 postów

Napisany 07 październik 2015 - 22:30

Dopłaty 2015

Kasę z MR i PROW dostali ci, pod których wymagania były tworzone. I sprzedały się te maszyny i urządzenia, pod które były tworzone wytyczne. Mały rolnik nie ma szans, bo jest po prostu pomijany w rozpatrywaniu wniosków. Jakie realne szanse ma ten, co gospodarzy na 10ha na kupno 3-4ha ziemi po 30 czy 40 tys/ha? Przecież nikt mu nie udzieli kredytu, a jak już - z czego go spłaci. Dywersyfikacja - fajnie powiedziane. Przy tych płacach i bezrobociu, rolnik może co najwyżej pomarzyć o dodatkowym zarobku na wsi. Poza tym jeśli komuś bez ziemi i wykształcenia udało się dostać dofinansowanie, to znaczy, że przepisy są złe, a wymagania jeszcze gorsze. Bo skoro ktoś, kto już troszkę ma nie może nic wskórać, a cwaniak z ulicy dostaje kasę, to coś tu nie halo.

Edytowany przez jahooo, 07 październik 2015 - 22:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2240 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 08 październik 2015 - 07:24

Dopłaty 2015

Pięcioletnie zobowiązania ONW były do 2009r, czyli w 2014 roku się skończyły, tzn że jak ktoś wpisał ONW w 2012 to zobowiązanie nie trwa 5 lat tylko rok. Takie info uzyskałem w agencji, ale żeby potwierdzić przedzwoń do swojego oddziału będziesz miał jasną odpowiedź. Pierwsze słyszę żeby zwracać dopłaty bezpośrednie za poprzednie lata przy sprzedaży działki

Dobrze Kolego, że dopisałeś aby się dowiedział. Nie masz racji w tym co piszesz. 5-letnie zobowiązania były do 2013 roku, czyli biorąc po raz pierwszy ONW w 2013 roku, masz zobowiązanie do 2018 roku. Wiem to na własnym przykładzie. Dopiero w 2014 roku biorąc ONW, musisz deklarować się co roku. Czyli w 2015 roku znowu pisać o ONW.

Ze zbyciem ziemi też nie jest problem. Osoba która kupuje musi przejąć zobowiązanie ONW, ale tylko na ten okres który pozostał. Jednak jest to tylko jego dobra wola! Ja przejąłem zobowiązanie od sprzedającego (on wziął po raz pierwszy ONW w 2012 roku) i kończy mi się w 2017 roku. Jednak, jeżeli kupujący nie będzie chciał przejąć (bo po co mu dodatkowa kasa, albo będą to działki budowlane jednak wtedy zapłaci podatek pcc), to niestety będzie do zwrotu pobrana kasa i nie wiem czy jeszcze nie będzie musiał zapłacić kasy której nie weźmie, bo zobowiązał się do uprawiania ziemi przez 5 lat.

Ot taka ciekawostka:-)

To dotyczy tylko ONW, dopłat bezpośrednich nie zwraca. Co innego rolnośrodowiskowe, o ile nie skończyły się.

Edytowany przez Polus0, 08 październik 2015 - 07:26.