RaBro53

Rozwój gospodarstwa >> proszę o poradę

Polecane posty

RaBro53    0

Witam.

 

Proszę Was koledzy o poradę w sprawie rozwoju gospodarstwa. Mam 23 lata dobrą pracę ( zarobki ok 3tys. - 6 tys. zł) lecz czasem muszę wyjeżdzać w delegacje zagraniczne. Tata prowadził małe gospodarstwo, dwa lata temu postanowiłem z bratem trochę je rozwinąć, kupiliśmy większy traktor, kilka maszyn i dobraliśmy troche pola w dzierżawę. Mamy około 11ha na wszystkim na razie uprawiam kukurydzę, dlatego że nie trzeba jej dużo czasu poświęcać a z powodu wyjazdów często mnie nie ma. Rozbieramy stary dom z myślą budowy garażu. Mieszkam na podkarpaciu ciężko jest dobrać pole czy kupić czasem udaję się dobrać jakiś kawałek, może za rok dwa 20 ha bym miał. Brat starał się o dotację dla młodego rolnika lecz niestety nie wyszło. Na razie zainwestowaliśmy w zasianie i kupno maszyn około 50 tys. zł. Cały czas dokładam i dokładam i końca nie widać, czase się zastanawiam czy nie lepiej to zostawić wybudować dom i żyć sobie spokojnie :) lecz z drugiej strony lubię rolnictwo i chciałbym to robić, obecna moja praca nie będzie na całe życie też, poniewaz mam pomału dosyć tych wyjazdów ( dziewczyna, za dwa lata ślub, rodzina) no i zdrowie harata ( praca w szkodliwych warunkach ) dlatego chciałbym na razie pracować i inwestować mądrze pieniądze żeby za kilka lat móc zwolnić się i pracować na swoim, myślałem też o innych źródłach dochodu ( laweta, koparka, jakieś usługi) no i pole :) Proszę was koledzy o porady jak i w co inwestować, co siać, ogólnie w jakim kierunku się pchać żeby za kilka lat móc w miarę godnie żyć z tego. Z góry dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Landfarmer    3581

Jak chcesz mieć stały dochód to tylko hodowla bydła mlecznego bo na tym masz co miesiąc kasę z tym że aby jakoś tam ciągnąć to trzeba ze 30 krów mieć i do tego jakieś opasy dla dodatkowego zarobku skoro masz z czego inwestować to spróbuj rozwinąć to tak aby w momencie odejścia z pracy móc zarabiać w swoim własnym mini przedsiębiorstwie na hodowlę 20ha na początek starczy a wiadomo że apetyt rośnie w miarę jedzenia i pewnie z czasem rozwijałbyś się bardziej i bardziej a najważniejsze że tak jak powiedziałeś lubisz rolnictwo więc im bardziej interes będzie kwitł tym większą będziesz miał z tego przyjemność pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów

Edytowano przez Landfarmer

Szef wszystkich szefów  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@RaBro53 zaczynajac nie da sie godnie z tego żyć rolnictwo potratuj jak hobby z którego można coś zarobić, tym bardziej jak piszesz ze masz dobrze płatną pracę


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RaBro53    0

Praca płatna dobrze, ale jak pisałem szkodliwa i dlatego prędzej czy później będę musiał się przeżucić na coś innego :) Myślałem o hodowli lecz wyjeżdzam w delegacje i nie miał by kto się tym zająć, może sadzenie jakiś warzyw a może jakiś sad ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

na gruntach dzierżawionych nie opłaca się za bardzo chyba produkcja roślina (zboża) no chyba że ziemia jest do wzięcia po bardzo niskich stawkach.

przy 20 ha da sie na spokojnie bez szaleństw utrzymać 20 krów mlecznych i to już spokojnie wystarczy żeby nie martwić się że zabrakuje do "pierwszego" a i odłożyć sie da.

na chwilę obecną polecam trochę opasów bo brat który podobno chce to rozwijać też chyba może pomóc pod nieobecność, no chyba że nie ma cie na okrągło a z rolnictwem to bardziej błędne przekonania (wielka kasa, sam sobie panem..., dużo wolnego czasu itp) cię wiążą niż faktycznie zainteresowanie. znam wiele osób które mówią że interesują się rolnictwem a jak pytam czym konkretnie? dostaję odpowiedź: podobają mi się ciągniki (najdroższe marki i duże moce). pytanie do której grupy zainteresowanych należysz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Landfarmer    3581

Tak to mało komu się nie podobają zobaczcie ile ludzi na wystawach i dużo cywili :lol:


Szef wszystkich szefów  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

:)

Edytowano przez bartlomiejs19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

HAHA dobre to postudiuj jeszcze trochę szczególnie matematykę .600sztuk rocznie razy 250 to daje 150000 ,a realnie to po odjęciu wszystkich kosztów i sprzedaży przy tej cenie to wyciągniesz max 40000 rocznie na czysto i podziel przez 12m-cy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Ja posiadam 30 ha ziemi mam 21 lat i pracuje na niej i studiuje, dostałem mlodego rolnika , na razie sama produkcja roslinna ale od tego roku zaczynam produkcje  trzody chce posiwcic swoje hektary na produkcje paszy dla swinek postawic kilka macior zeby miec prosieta i je tuczyc i sprzedawac wstepnie mi wychodzi ze po policzeniu wszystkiego i po cenie 4 zl za kg trzody zostaje mi za swinke 250 zł tak wiec sprzedawac 50 miesieczie i juz ładny zysk

 

Normalnie wykapany  minister  rolnictwa z  Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZKOPSSON    41

No widzę że już ze 100 tys włożyłeś w te gospodarkę, Ja na Twoim miejscu już bym dawno to bratu zostawił a sam tak jak mówiłeś wybudował dom, czy kupił mieszkanie w mieście i szukał mniej szkodliwej pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 1989piotr1989
      Witam serdecznie.
       
      Posiadam Kaczki Pekinki. Mam pierwszy raz kaczki dlatego pytam. Posiadam 10 sztuk. Niby wszystko dobrze. Najpierw dostawali pasze kupną tą dla kaczek. Teraz daje im pszenice z przężytem. No i oczywiscie zielone bo mają i wybieg i mogą chodzić po ogrodach. Do tego teraz już daje zawsze im trochę żwiru niby się daje żeby skubały. 
       
      A te kaczki się podziobują. Nie wszystkie ale są 2 czy 3 kaczki które dziobią inne i to tak mocno że wyrywają piura i ciągle im leci krew. Dziś to już jedną tak podziobały że do mięsa ma krew. Głównie tylko 2 kaczki do takiego stopnia ich dziobią no ale to problem jest. Jest w tym roku tak ciepło i nie chce żeby im się to psuło. Bardzo proszę o pomoc.
    • Przez Hubert_02
      Od momentu pączkowania, liście na jednym gatunku chryzantem zaczęły żółknąć. Czym można to zwalczyć? Proszę o szybką pomoc.
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez qtasiarz
      Czołem, zastanawiam się nad pewną możliwośćią i chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Was mógłby mi pomóc to rozegrać.
      Mianowicie, mój ojciec ma 38ha dzierżawy od ANR i od kilkunastu lat jest na rencie, ale jako że jest czynnym rolnikiem, to dostaje tylko mały procent tej renty (200 zł/mies). Teraz ja skończyłem szkołę i chciałbym przejąć całe jego gospodarstwo, a jego wysłać na pełną rentę, ale on twierdzi, że nie można przenieść na mnie gospodarstwa z uwagi na tę dzierżawę z ANR, że jej niby przepisać nie można.
      Mieliście podobną sytuację? Jest możliwe przepisanie na mnie ziemi z ANR z całym gospodarstwem?
    • Przez wojtek161
      witam planuje kupić ładowacz czołowy  do c 360 3p proszę o pomoc interesuje mnie marka wol met tylko niewiem ile  sekcji wybrać 2 czy 3 i czy cągnik da rade z takim ładowaczem  jego główne zadania ładowanie obornika z pryzmy  i ładowanie słomy i sianokiszonki? proszę o porady urzytkowników
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj