Skocz do zawartości

Zdjęcie

opłacalnosc straczkowych i motylkowatych

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 08 wrzesień 2014 - 12:06

opłacalnosc straczkowych i motylkowatych Do koniczyny i lucerny też będzie te 326 euro na hektar?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
opłacalnosc straczkowych i motylkowatych Dzisiaj, 03:40
  •  

#22 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 08 wrzesień 2014 - 12:29

opłacalnosc straczkowych i motylkowatych Tak. Jesli we wniosku wpisałes strączkowe to będzie

Edytowany przez rolstudent, 08 wrzesień 2014 - 12:30.

#23 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 08 wrzesień 2014 - 19:54

opłacalnosc straczkowych i motylkowatych Ale to 326e miało by być tak jak teraz dopłatą do strączkowych plus podstawa?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share magis

magis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 00:05

Odświeżę temat :)

Ze względu na obowiązkową dywersyfikację upraw planuję oprócz zboża zasiać wysokobiałkowe na powierzchni ok. 3 ha. Zastanawiam się także nad tym, co będzie najbardziej opłacalne, ale mam też na myśli to, aby wkład pracy nie musiał być największy. Co będzie porównywalnie pracochłonne i kosztochłonne do uprawy pszenicy? Podpowiecie coś? Na razie brałam pod uwagę bobik, ale obawiam się, że nie będzie miał zapewnionych warunków wilgotnościowych. Na drugim miejscu mam łubin. Ale nie mam pojęcia, jaki to ma być, albo jaki powinien to być łubin? Czy polecicie coś innego dla czego korzystny będzie rejon centralnej polski i ziemia III i IV klasy?

Pozdrawiam.

"co nie zabije, to wzmocni"

#25 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 01 październik 2014 - 07:00

Ja polecą Tobie łubin  :) Na III i IV klasę poleciłbym wąskolistny lub biały. Porównywać do pszenicy to ciężko bo to całkiem inna roślina... Nie stosujesz pod nią nawożenia azotowego gdyż asymiluje go z powietrza, wymaga głębszego siewu oraz większego zapotrzebowania na wodę aniżeli zboża... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 01 październik 2014 - 09:29

Przy tej klasie ziemi możesz pokusić się również o zasianie soi.

#27 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 01 październik 2014 - 10:53

opłacalnosc straczkowych i motylkowatych Magis popatrz jeszcze na zbyt plonu. Lubin waskolistny bedzie u ciebie najblizej zblizony do pszenicy. Chodzi mi o ochrone fungicydowa. Mniejwiecej zbliżone terminy. Soja zas stasznie sie przeciagnie bo az do września. Jest jeszcze groch. Ktory plonuje znacznie wyżej jak łubin i mniej sie go pryska od grzyba za to trzeba pryskac od robaczkow. Tak czy siak ze strączkowymi wiecej zabawy.

#28 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 01 październik 2014 - 13:54

stosujecie fungicydy w łubinie? ja uprawiałem już soneta i zeusa i w żadnym z nich nie wykonywałem zabiegów ochronnych (poza herbicydami), w tym sezonie miałem groch siewny i soczewicę, gdzie również obyło się bez dodatkowych zabiegów, chociaż presja szkodników była niespotykanie niska

Odświeżę temat :)

Na razie brałam pod uwagę bobik, ale obawiam się, że nie będzie miał zapewnionych warunków wilgotnościowych. Na drugim miejscu mam łubin. Ale nie mam pojęcia, jaki to ma być, albo jaki powinien to być łubin? Czy polecicie coś innego dla czego korzystny będzie rejon centralnej polski i ziemia III i IV klasy?

jeśli jest sucho to polecam łubin wąskolistny lub soczewicę (bardzo oszczędnie gospodarują wodą), a jeśli już nie boisz się bobiku to polecam groch siewny stanowisko jest ok, a jest to najbardziej uniwersalna (poza soją) roślina strączkowa, przy braku doświadczenia proponuję zwrócić uwagę na dobór odmiany (koniecznie niewylegająca), uprawa w porównaniu do pszenicy jest bardzo prosta, powinien wystarczyć jeden zabieg herbicydowy (linuron) wykonany przedwschodowo i do zbioru mogą się pojawić wyłącznie szkodniki, o ile nie ma w okolicy dużej presji patogenów, największe to siew (odpowiednia głębokość i przygotowanie nasion - zaszczepienie nitraginą)

#29 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 01 październik 2014 - 21:20

a jak wyglada oplacalnosc lubinu?  jak mniej wiecej plonuje i jaka cena za tone????

jakie ilosci npk stosujecie pod lubin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 październik 2014 - 19:56

Pod łubin to w zależności od zasobności pola od 100 do 150kg superfosfatu wzbogaconego i tyle samo soli potasowej. W tym roku pod groch dałem po 200kg, zasobność w P niska a K średnia. Popełniłem błąd bo nie dałem Mg gdzie jest go bardzo mało ale to nic, niewykorzystany PK został dla pszenicy.

na tą klasę gleby to najbardziej pasuje łubin wąskolistny lub groch, ewentualnie peluszka zależy co w danym rejonie łatwiej sprzedać. W łubinie problemem może być zachwaszczenie bo sam linuron to w niektórych sytuacjach za mało a inne herbicydy mogą uszkodzić łubin. Trzeba pilnować antraknozy. W grochu bardzo uciążliwe jest wyleganie, nawet odmian które nie powinny wylegać. No i pilnowanie robaczków.