Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odmiany fasoli w Polsce

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 11:25

Odmiany fasoli w Polsce Witam, z tego co zauważyłem w Polsce uprawiane są następujące odmiany fasoli:
-Aura
-Igołomska
-Jaś Karłowy
-Jaś Tyczkowy
-Bomba
-Perełka
-Czerwona-Red Kidney
-Orzeł (Anasazi)
-Kolorowa Malinka (z tego co wiem to Pinto)
-Cannellini (lub czasami pisana Canellini)
-ADZUKI

dorwałem się do amerykańskiego katalogu i ilość odmian mnie wręcz dobiła, czy oprócz tych wyżej wymienionych są jeszcze jakieś odmiany uprawiane w Polsce?
Pomogłem, dobrze gadam ??? Kliknij zieloną strzałkę -----------------------------------------> UP

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Odmiany fasoli w Polsce Dzisiaj, 17:08
  •  

#2 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 12:45

Odmiany fasoli w Polsce a od kiedy KWS ma fasole? ziemniaki,rzepak, zboża, buraki jak najbardziej

widzę że władze usunęły konto tego nierozgarniętego spam'iarza

Edytowany przez mom, 25 sierpień 2014 - 18:34.

Pomogłem, dobrze gadam ??? Kliknij zieloną strzałkę -----------------------------------------> UP

#3 Share kowal1

kowal1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 10:53

Odmiany fasoli w Polsce Jaś karłowy ale pod tą nazwą kryje się Eureka, Felicja i Kontra. Mam pytanie która jest najlepsza pod względem wydajności i ogólnie uprawy. Może ktoś się spotkał z tymi odmianami ? Tutaj znalazłem te 3 odmiany: http://www.pnos.pl/?...c=nas_warz&g=59

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź plantacje grochu! zobacz »

•  

#4 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 18:36

Odmiany fasoli w Polsce @kowal1 a nie widziałeś może stronki z nasionami dla rolników ??? bo po 50g to można zbankrutować przy kilku hektarach :lol:

#5 Share kowal1

kowal1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 19:48

Odmiany fasoli w Polsce Jakoś niepomogłeś kolego "mom", przez tą stronkę chciałem przedstawić tylko te trzy odmiany a nie sugerować kupna po 50g czy siewu, jeśli znasz takie strony z kwalifikatem fasoli to podaj.
Chodzi mi o to że jedna z odmian może mieć tendencje do porastania w pędy a np. druga ma zwarte krzki itp. może akurat ktoś miał z tymi odmianami doczynienia. Chyba że to wszystko jest jasiem karłowym i niczym się nie różni.

#6 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 21:26

Odmiany fasoli w Polsce pytałem po skupach i tam jest tak że jedni kupują jasia karłowatego i inne jasie, a drudzy rożne odmiany (tak jak napisałem w pierwszym poście) + jasia tyczkowego (pięknego).

W innych krajach uprawiane są odmiany, które nadają się do bezpośredniego zbioru kombajnem. Część z takich odmian jest również mniej pracochłonna Stąd wzięło się moje pytanie czy oprócz tych wyżej wymienionych są inne uprawiane w Pl. Wszyscy znani mi plantatorzy zostawiają sobie część zbiorów jako materiał siewny. Szukałem w necie profesjonalnego materiału siewnego, ale nawet wujek Google nie znalazł. ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share piotrdeere

piotrdeere

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 22:31

Odmiany fasoli w Polsce Koledzy przesyłam link bo dość gorąca dyskusja na temat materiału siewnego poruszana była już wcześniej http://www.agrofoto....40#entry1285480 . Moje gospodarstwo między innymi zajmuje się rozmnażaniem kwalifikowanego materiału siewnego fasoli. A firmy od których taki kwalifikat możecie kupić to wspomniany wczesniej PNOS(aktualnie w upadłości), Plantico, W. Legutko..itd

#8 Share panol

panol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 06:41

Odmiany fasoli w Polsce

Czy ktoś może wyjaśnic co to jest odmiana półtyczna? Słyszałem, że jest to odmiana do ręcznego zbioru (ze względu na nierównomierne dojrzewanie) ale uprawiana bez tyczek (do 40cm), tutaj czytam, że jest to jaś karłowaty. Myślałem,  źe są to odmiany Eureka, Kontra....tutaj ktoś pisze, że te odmiany to Jaś:) więc może jest ktos mądry i może to wyjaśnić?

Niezależnie od tego czy odmiana igołomska jest regionalną odmianą zastrzeżoną, czy można ją uprawiać w calym kraju?

#9 Share gigany

gigany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 20 listopad 2014 - 14:06

Odmiany fasoli w Polsce

Wie ktoś może co to jest za odmiana: wielkości  jak Czerwona-Red Kidney tylko jest czarna i ma fioletowe plamki zwłaszcza na brzegu?

#10 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 26 maj 2015 - 21:57

Odmiany fasoli w Polsce

@ gigany wydaje mi się że może to być black trutle o innych czarnych nie słyszałem widziałem kiedyś czarno białe ale nie ze wstawką fioletu :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share gigany

gigany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 15:05

Odmiany fasoli w Polsce mom a czy ten black trutle jest fasolą wymagającą podpór czy karłowa?