Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z dzierżawą

101 odpowiedzi na ten temat

#101 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 27 sierpień 2014 - 16:18

Problem z dzierżawą podstawy są do unieważnienia aktu , a dalej to nie wiem czy oby na pewno ;

Przepisy przewidują dwa rodzaje sankcji z tytułu niedochowania obowiązków dotyczących prawa pierwokupu. Pierwszy wariant odnosi się do sytuacji, kiedy prawo to przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa, jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy. W takim przypadku sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest bezwzględnie nieważna, tj. nie wywołuje żadnych skutków prawnych i nieważność ta zachodzi zarówno w relacjach między stronami umowy, jak i w stosunku do osób trzecich. Konsekwencją nieważności bezwarunkowej umowy sprzedaży rzeczy jest w szczególności nieotwarcie się możności skorzystania przez uprawnionego z prawa pierwokupu. Jeśli mimo wszystko złoży on oświadczenie o skorzystaniu z powyższego prawa, oświadczenie to nie spowoduje dojścia do skutku umowy sprzedaży nieruchomości między zobowiązanym a uprawnionym.
Drugi typ sankcji dotyczy wszystkich pozostałych przypadków naruszenia prawa pierwokupu. Przepisy przewidują wówczas odpowiedzialność odszkodowawczą zobowiązanego, lecz sama umowa sprzedaży zachowuje swą ważność. W takiej sytuacji wygasa również prawo pierwokupu, chyba że zostało wpisane do księgi wieczystej w trybie art. 16 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Istnieje ono wtedy nadal i staje się wiążące dla nabywcy nieruchomości (wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2001 r., sygn. III CKN 461/00).

Edytowany przez kozulek2, 27 sierpień 2014 - 16:19.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z dzierżawą Dzisiaj, 02:20
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z dzierżawą Dzisiaj, 02:20
  •  

#102 Share grzes14405

grzes14405

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 18:38

Problem z dzierżawą dla mnie właściciel chciał co roku podnosić czynsz o 5% mimo,że w umowie nie było o tym słowa.powiedziałem mu że nie ma takiej opcji bo na umowie nie ma o tym wzmianki,więc zagroził mi rozwiązaniem umowy z rocznym wypowiedzeniem.najeżdził się chłopina ale nic z tego .on zaproponował umowe ,ja się zgodziłem .i nie ma tematu.kumpla niestety tak kręcił przez kilka lat