Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z dzierżawą

101 odpowiedzi na ten temat

#41 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 20 sierpień 2014 - 10:12

Problem z dzierżawą skoro Ty uprawiałeś to powinien wiedzieć że jest dzierżawca... sprzedający zataił u notariusza ważny fakt , że są zobowiązania dla osób trzecich ...a to nie jest blacha sprawa bo na to jest paragraf no i możliwość unieważnienia aktu ...piłka jest po Twojej stronie możesz wejść w miejsce kupującego albo dzierżawić pole zgodnie z umową , co byłoby dla nowego właściciela najlepszym wyjściem skoro nic nie wiedział ...
będzie cyrk jak zaniżyli cenę w akcie :P :P :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z dzierżawą Dzisiaj, 08:53
  •  

#42 Share barto7245

barto7245

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 10:23

Problem z dzierżawą Może i obaj coś kombinowali, wnioskuje to po tym co przed chwilą działo się przed moim domem ;[ Sam nie bede wjeżdżał na pole, bo prawnie to jest jego, poczekam na rozprawę sąd rozstrzygnie spór, mam nadzieję że na moją korzyść, najwyżej później dostanę odszkodowanie :mellow:
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Sprzedam 2 kojce porodowe

#43 Share KRYNIA

KRYNIA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 10:41

Problem z dzierżawą A co się działo?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 10:42

Problem z dzierżawą prawnie to nadal jesteś dzierżawcą a to że zmienił się właściciel to szczegół ...umowa obowiązuje nadal

#45 Share KRYNIA

KRYNIA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 10:51

Problem z dzierżawą Dokładnie,jesteś dzierżawcą i nic ani nikt tego nie zmieni,jeżeli nie zgodzisz się rozwiązać umowy za porozumieniem stron.Umowę ,z pewną datą, można rozwiązać tylko w 3 przypadkach:
1.zaległości w opłacaniu czynszu,
2.poddzierżawieniu osobom trzecim ,bez wiedzy wydzierżawiającego,
3.nieutrzymywanie pola w we własciwej kulturze,
tak nam powiedział prawnik ,bo podobna sytuacje mielismy 2 lata temu.

#46 Share barto7245

barto7245

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 11:09

Problem z dzierżawą Chciałem się dogadać, pokazałem mu drugą umowę, on stwierdził że jest to już nie ważne bo on jest w tej chwili właścicielem, ojciec odpowiedział że to już ustali sąd i tak od słowa do słowa troche sprzeczka poważniejsza i tyle, niby nic ale nerwy psuje.
Na poprzedniej stronie wyjaśniłem: poprzedni właściciel przy sprzedaży posłużył się nie ważnym dokumentem gdzie zrzekaliśmy się dzierżawy, ale notariusz to zatwierdził (nie rozumiem dlaczego) także nie wiem czy i on nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności (wczytajcie się w moje 2 poprzednie posty tam to jest wyjaśnione) Teraz tak to wygląda że prawa do tej ziemii mamy my i nowy właściciel, dla mnie jest to niezrozumiałe, nie jest to prosta sprawa dlatego muszę czekać na rozprawę :(
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

#47 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 11:34

Problem z dzierżawą Jak gościo ochłonie to weź go i jedźcie razem do prawnika i niech on mu wytłumaczy jak sprawa wygląda i ile jest wart jego akt własności. Moze zmądrzeje i dogadacie sie bez sądu.

#48 Share KRYNIA

KRYNIA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 11:46

Problem z dzierżawą Marne szanse widze w dogadaniu się.

#49 Share jonek98

jonek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze,motoryzacja,muza,piłka nożna itp

Napisany 20 sierpień 2014 - 12:07

Problem z dzierżawą Notariusza też powinni pociągnąć do odpowiedzialności bo albo wykonuje swoje obowiązki za przeproszeniem na odpier.....l lub właściciel mu coś odpalił.Dzisiaj trzeba bardzo uważać bo niektórzy ludzie to niezłe skur.......y.W tej sytuacji ty trzymasz go za jaja i masz wiele wyjść z tej sytuacji gdyż prawo jest po twojej stronie.Cwaniak myślał że się obłowi za plecami.Ty byłeś dzierżawcą więc masz prawo do pierwokupu lub dalszej dzierżawy.Nowemu właścicielowi tamten powinien oddać kasę i powinni cofnąć decyzje o zakupie gdyż użyto nieważnego dokumentu.Choć nie wiem czy tak się da

Edytowany przez jonek98, 20 sierpień 2014 - 12:12.

#50 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 13:46

Problem z dzierżawą

: poprzedni właściciel przy sprzedaży posłużył się nie ważnym dokumentem gdzie zrzekaliśmy się dzierżawy, ale notariusz to zatwierdził (nie rozumiem dlaczego) także nie wiem czy i on nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności

notariusz zatwierdził bo taki dokument miał przed sobą , to sprzedający zataił drugą umowę i to on oświadcza w akcie notarialnym że nie ma zobowiązań dla osób trzecich ....więc składa fałszywe oświadczenie przed urzędnikiem państwowym co jest karalne ...księga wieczysta czysta więc notariusz opiera się na oświadczeniu sprzedającego co do dzierżawy bo innej możliwości nie ma .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Elzbieta_wawa

Elzbieta_wawa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:Mieszkam i urodziłam się w Warszawie ale moim zainteresowaniem jest natura:) kiedy mogę to wyciszam sie na łonie natury chętenie odwiedzam rodzine na wsi i pomagam w zbiorach. Nie ukrywam że widzę siebie na wśi z ukochanym meżem:) Piszcie Panowie. Może kiedyś... coś...

Napisany 20 sierpień 2014 - 13:56

Problem z dzierżawą Cięzka sprawa :/

#52 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 14:25

Problem z dzierżawą

Może i obaj coś kombinowali, wnioskuje to po tym co przed chwilą działo się przed moim domem ;[ Sam nie bede wjeżdżał na pole, bo prawnie to jest jego, poczekam na rozprawę sąd rozstrzygnie spór, mam nadzieję że na moją korzyść, najwyżej później dostanę odszkodowanie :mellow:

kolego wyżej, byłeś u tego adwokata? bo chyba nie
ziemia prawnie jest jego tu masz rację ( tzn w tej chwili, bo raczej jak się postarasz to unieważnisz tą umowę sprzedaży), ale jego prawo własności jest czasowo ograniczone, poprzez ważną umowę dzierżawy tzn. on ma prawo własności ale nie może uprawiać tej ziemi, bo dopóki umowa dzierżawy nie wygaśnie, tobie przysługuje prawo do używania i pobierania pożytków, jak mu pozwolisz obsiać i uprawiać to sobie skomplikujesz sytuacje, a dyskusja z osobami które nie chcą się dogadać i nie mają pojęcia o prawie nie ma sensu, tak jak radziłem ci wcześniej, jak się on pojawi na polu, z umową dzierżawy w ręku wzywaj policje

odnośnie prawników to nie licząc spraw karnych to polecam bardziej radców prawnych od adwokatów

Edytowany przez majkel207, 20 sierpień 2014 - 14:32.

#53 Share barto7245

barto7245

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 14:36

Problem z dzierżawą @majkel207: przeczytaj dokładnie moje 3 ostatnie posty to zrozumiesz, że to nie jest tak proste jak ci się wydaje

#54 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:36

Problem z dzierżawą

skoro Ty uprawiałeś to powinien wiedzieć że jest dzierżawca... sprzedający zataił u notariusza ważny fakt , że są zobowiązania dla osób trzecich ...a to nie jest blacha sprawa bo na to jest paragraf no i możliwość unieważnienia aktu ...piłka jest po Twojej stronie możesz wejść w miejsce kupującego albo dzierżawić pole zgodnie z umową , co byłoby dla nowego właściciela najlepszym wyjściem skoro nic nie wiedział ...
będzie cyrk jak zaniżyli cenę w akcie :P :P :P

Głupoty piszesz że ktoś uprawia nie znaczy że ziemia jest w dzierżawie może właściciel go wynajoł :P nie ma żadnych podstaw żeby wejść w miejsce kupujacego podaj podstawę prawną :rolleyes:

#55 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:53

Problem z dzierżawą synu przeczytaj cały temat a potem komentuj ...słyszałeś o czymś takim jak prawo pierwokupu ?

#56 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:04

Problem z dzierżawą Ha ha dobre to nie ANR

#57 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:13

Problem z dzierżawą nie ma żadnego prawa pierwokupu tylko w anr jest. Jak ziemia dzierżawiona jest sprzedawana to nowy właściciel musi dalej respektować umowę dzierżawy. Nowy właściciel jeśli nie został poinformowany że jest dzierżawca może dochodzić odszkodowania od sprzedającego.

#58 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:14

Problem z dzierżawą Czy przysługuje prawo pierwokupu jeśli umowa dzierżawy była zawarta na 3 lata i nie było w niej zapisu, że nieruchomość rolna nie będzie mogła być nabyta na zasadzie pierwokupu?

Przepisy dotyczące ustawowego prawa pierwokupu są przepisami bezwzględnie obowiązującymi i nie mogą być modyfikowane w umowach przez strony.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 r. (Dz. U. 2003, Nr 64, poz. 592) w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki:
  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;
  • nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej.

Czynność prawna ma datę pewną w razie stwierdzenia jej dokonania w jakimkolwiek dokumencie urzędowym (od daty dokumentu urzędowego) oraz w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo notariusza (od daty wzmianki). Dodatkowo w razie śmierci jednej z osób podpisanych na dokumencie datę złożenia przez tę osobę podpisu na dokumencie uważa się za datę pewną od daty śmierci tej osoby (art. 81 Kodeksu Cywilnego).

Z kolei za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne:
  • prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz
  • w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha.

Za rolnika indywidualnego uważa się tylko osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.

Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Ustawa stanowi, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
  • uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze, lub wykształcenie średnie lub wyższe (tutaj już niekoniecznie rolnicze),
  • osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia. Zgodnie z art. 598 § 2 Kodeksu Cywilnego prawo pierwokupu co do nieruchomości można wykonać w ciągu miesiąca.

Sprzedaż nieruchomości rolnej bez zawiadomienia uprawnionego do prawa pierwokupu jest nieważna. Z powództwem o stwierdzenie nieważności czynności może wystąpić sam zainteresowany (lub Agencja Nieruchomości Rolnych), jednak tylko w okresie roku od jej zawarcia.

#59 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 22:53

Problem z dzierżawą

Ha ha dobre to nie ANR

W ANR nie ma prawa pierwokupu tylko pierwszeństwo zakupu a to już rożnica jest.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 06:20

Problem z dzierżawą

@majkel207: przeczytaj dokładnie moje 3 ostatnie posty to zrozumiesz, że to nie jest tak proste jak ci się wydaje

czytałem dokładnie twoje posty, a ty przeczytaj dokładnie mój ostatni, rozmawiałeś w tej kwestii z prawnikiem? szkodzisz sobie puszczając go na pole, ale to już twoja decyzja

Edytowany przez majkel207, 21 sierpień 2014 - 12:11.