Gość Profil usunięty

Płodozmian zbożowy V klasa

Polecane posty

k0b    33

Co powiecie na taki plan zasiewu na 5 lat:

Groszek, Pszenica Ozima, Kukurydza na ziarno, Jęczmień Jary, Rzepak Ozimy.

 

Zależy od warunków gospodarstwa, ekonomii, hodowli i tak dalej. Ale biorąc pod uwagę integrowaną produkcję, która już nas dotyczy nie dopuszczalne jest zboże po zbożu w płodozmianie. Choć na razie wystarczy tylko co kilka lat zmienić uprawę. Ale na razie zrobiłbym tak:

1. Kukurydza na ziarno.

2. Jęczmień.

3. Groszek. 

4. Rzepak ozimy ( i tu zależy kiedy zbierasz groszek, nie uprawiam nie orientuje się groch to nawet sierpień, ale groszek wydaje mi się sporo wcześniej, tak aby zdążyć z rzepakiem, a warto bo pod rzepak jeden z najlepszych przedplonów)

5. Pszenica ozima ( po rzepaku dobre stanowisko co warto wykorzystać)

 

Nie znam specyfiki Twojego gosp., ale zakładam, że pod kuku. stosujesz obornik, dla dobrze było by nawet po niej zasiać groszek, rzepak dobrze reaguje na nawożenie obornikiem, ale przy takim przedplonie jaki posiadasz jest to zbędne, kukurydza jako zboże nie jest idealna dla jęczmienia, ale ogólnie jest jednym z najlepszych wraz z gryką i owsem przedplonem zbożowym, przy zastosowaniu obornika i tylu resztkach słomy jest bardzo dobrym przedplonem, warto zastoswać N na słomę kukurydzy.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Damianursus30
      Witam Wszystkich, wczoraj stałem się posiadaczem siewnika zbożowego S043 Poznaniak -2,7m
      Siewnik jest na docisku sprężynowym i właśnie mam problem ponieważ nie ma on żadnej tabeli wysiewu ani tabliczki znamionowej.Nawet nie mam pojęcia ile może mieć lat
       
      Jeśli ktoś podpowiedziałby mi jaki to jest model i z jakich jest lat produkcji to byłbym wdzięczny.
      Bo chyba każdy z modeli ma inną tabele wysiewu
       
      Z góry dziękuje,
      zdjęcie w załączniku

    • Przez KajtekDiego
      Jak pryskacie swoje silosy zbożowe? Jakich masek przeciw gazowych używacie?
    • Przez same110
      Witam

      Ostatnio natrafiłem na takowy rodzaj przystawki do zbioru zbóż
      Co sądzicie o tej przystawce
      Wg mnie ma jedna wadę -zostawia rzysko na dużej wysokości

    • Przez rolnik_zary
      Poszukuje może ma ktoś taka część. numer katalogowy 5110/40-020/0 
      Proszę o kontakt. 603  - 127  -  697      603  - sto dwadzieścia siedem  -  697
    • Przez koval103
      Witam ! 
      Jako że nie znalazłem owego tematu na forum, postanowiłem założyć nowy.
      Chodzi mi głównie o płodozmian przy produkcji mlecznej.
      Chciałbym poradzić się was, jak ułożyć następstwo po sobie roślin tak aby unikać monokultury zbóż? , jakie gatunki traw wybierać? .itp

      Gleby mam głównie 4a,4b lekkie/średnie, odczyn kwaśny ( dopiero nad tym zacząłem pracować w tym roku)
      Powierzchnia ok.20 ha, 4 ha kukurydzy, a reszta pół na pół, zbóż i użytków zielonych. (ilość paszy wystarczjąca)

      Płodozmian chciałem głównie oprzeć o trawy: jednoroczne, dwuletnie (ewentualnie wieloletnie),możliwie też poplony,       zboża:pszenica,owies,pszenżyto(albo jęczmień ale to dopiero jak podreperuje Ph), i kukurydze (pola wokół domu).
      Prosił bym was o to żebyście napisali jaki płodozmian stosujecie u Siebie i  doradzili mi w ułożeniu mojego.   

      Z góry dziękuje za pomoc ! 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj