Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wybór modelu

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 06:57

Wybór modelu Pomału chcę się rozglądać za jakimś kombajnem bo bizona się już konkretnie sypie (model z lat 70) mam jakieś 40ha do koszenia rocznie. Kilka osób w okolicy o podobnym areale kupiło Dominatory 98 czy to dobry wybór i czym się różni Dominator 88 bo takie też są? Jakie jeszcze modele polecacie, druga sprawa hydrostat czy skrzynia manualna ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wybór modelu Dzisiaj, 09:16
  •  

#2 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 08:48

Wybór modelu dominator 88 od 98 różni sie długoscią wytrząsaczy (390 vs 440cm) i pojemnoscia zbiornika na ziarno (4,6 vs 5,2m3). Silnik jeszcze moze byc słabszy (w 88 zdarzały sie bez turbiny, a wiec 120KM oraz z turbiną 150KM, w 98 wszystkie maja turbine, wiec moc 150-170KM)
Reszta (sita, młocarnia) takie same.

wiadomo ze hydrostat wygodniejszy do jazdy, ale własne doświadczenie podpowiada mi, ze maszyny z hydrostatem sa zdecydowanie bardziej zamęczone (nie wiem czemu, moze były kupowane na usługi, na duze areały itp). Niemniej te pare dni w roku, ze zwykłą skrzynią też da sie jeździć bez problemu.
Najgorzej to jest, jak juz ktoś przyzwyczaił sie do hydrostatu i ma sie przesiasc na manuala. Jesli natomaist do tej pory jeździłeś manualem, to nie odczujesz zadnego dyskomfortu, bo niewiele sie zmieni.

Jak tej zimy obejrzałem bodajże 15 maszyn, to wszystkie z hydro były zajeżdzonymi szrotami, a manualne zdarzały sie w stanie przyzwoitym a nawet dosc dobrym (niemniej wiekszosc to też wymeczone egzemplarze)

także szykuj sie na długie poszukiwania.
Ja jak zaczałem w styczniu to kupiłem dopiero w połowie maja cos, co mi wpadło w oko i wyglądało na w miare techniczie niezmęczone.

kupiłem 98ds (czyli mechaniczny) i po doswiadczeniu tych żniw stwierdzam, ze na Twoje hektary, jakby zboże nie leżało, pogoda sprzyjała, nic sie nie psuło i miałbys zapewniony odbiór ziarna, to w 3 dni masz po żniwach.

także problemem nie bedzie wybór miedzy 88 a 98 a znalezienie zdrowego egzemplarza.
Szukaj obu i pierwszy, który trafi sie zdrowy, to bierz, nie wazne czy 88 czy 98.

Mi się też trafił łądny 88s dosłownie pierwszego dnia poszukiwań. Juz go miałem brac, ale odstraszał mnie przebieg (4300mth), podczas gdy wszystkie inne maszyny miałyy w okolicach 3000. No i sobie stwierdziłem, ze pewnie jeszcze bedzie cos lepszego, tego sobie odpuszczam.
JAk sie potem z czasem okazało, wszystkie maszyny z przebiegiem 3000 wygladały zdecydowanie gorzej od tej z 4300 (pewnie były cofane, a ten akurat napisał uczciwie) i musiałem czekac długie miesiące zanim znalazłem równie zadbany egzemplarz jak ten pierwszy 88.

Edytowany przez nunu85, 09 sierpień 2014 - 09:33.

#3 Share wlkpmder

wlkpmder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 09:47

Wybór modelu Sam mam 88 na zwykłej mechanicznej skrzyni jestem zadowolony jak bym zmieniał to tylko na 88 mniejszy zgrabniejszy a za zwyczaj te duże mają swoje hektary za sobą i tych modeli jest znacznie mniej jak jest już coś godnego uwagi to i więcej kosztuję ale czasem warto dać ciut więcej i być zadowolonym. Wcześniej też miałem bizonka ciągle coś w nim nie grało widocznie trafiłem na kiepsli egzemplarz dziś po paru latach użytkowania Claasa jestem zadowolony mniej czasu zajmuje obsługa czyli smarowanie itp prosty w budowie i z silnikiem perkinsa oszczędny.

Wszystko zależy jaką kasą dysponujesz do zakupu na Twój areał wystarczy spokojnie 88 mam tyle samo do koszenia i bez problemu mógł bym "oblecieć" więcej
tu masz porównanie 88 -98 http://www.konedata.net/claas_maxi.htm

Edytowany przez wlkpmder, 09 sierpień 2014 - 09:50.

#4 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 11:32

Wybór modelu jak juz podajesz linki kolego, to zważ, zeby były poprawne

http://www.konedata....claas_do78s.htm

Ty dałeś do wersji maxi, a wiec z wiekszym zbiornikiem i silnikiem (i być moze czymś jeszcze)
takich kombajnów jest być moze 1 na 10.

#5 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 16:53

Wybór modelu Dzięki panowie za informację, sporo tego w ogłoszeniach jest choć faktycznie 88 mniej ale z tego co piszecie większość to i tak szroty? Moi dalsi znajomi dali coś 90-95tys za nie i widzę, że większość ogłoszeń jest w tych cenach więc trzeba się szykować na taki wydatek

#6 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 17:22

Wybór modelu a za swojego 98 dałem okrągłą stówke...netto. 89 rok

Wszystkie tańsze były mocno zmęczone techniczie albo ekstemalnie zaniedbane i zapuszczone przez poprzednich właścicieli.
88 są nieco tańsze.

Edytowany przez nunu85, 09 sierpień 2014 - 17:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share wlkpmder

wlkpmder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów

Napisany 16 sierpień 2014 - 14:05

Wybór modelu Jak tam poszukiwania ?

#8 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 20:01

Wybór modelu jeszcze nie miałem czasu jeździć bo orki pod rzepak robiłem i muszę go zasiać, za to byłem u sąsiada który kupił takiego miesiąc temu. Trochę miał pecha bo złapał kamienia, który narobił sporych szkód w bębnie co gorsza okazało się, że cepy są przyspawane... :blink:

#9 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 20:31

Wybór modelu są, ale z jednej strony, tak, ze szlifierką kątową bez problemu da sie odciąć.

btw
tak z fabryki chyba wychodziły dominatory z przyspawanymi, wiec ma jeszcze ze sporym prawdoodobieństwem oryginalne.

#10 Share marek3080

marek3080

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 22:01

Wybór modelu u nas w 98s też były przyspawane i spokojnie można je odciąć i wymienić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 22 sierpień 2014 - 22:35