Skocz do zawartości

Zdjęcie

Upadki tuczników, pomocy

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 sierpień 2014 - 04:08

Upadki tuczników, pomocy Witam, mam bardzo poważny problem.... W ciągu miesiąca padły mi 3 tuczniki takie 70-90kg.... Najpierw strasznie krzyczą,piszczą, pokładają się....Gdy już kończą żywot to już mają strasznie wielki brzuch.... tak jakby je rozsadzało.... Coś z układem pokarmowym,ale co? Przerazliwy pisk :wacko: Padają najwiękrze sztuki.... niektóre ze stada mają biegunkę :blink: Dostają paszę własną, 60 % pszenżyta 30% jęczmienia, 10% koncentratu,,,,, te tuczniki co padły są z tego samego stada.... z innymi stadami jest ok, w tym jednym tylko padają :( Miał z was ktoś taki przypadek? Gdy padły pierwsze sztuki jakiś miesiąc temu zmieniłem pasze na troszkę słabsza...Na miesiąc się uspokoiło..... ale teraz mają po ok 90 kg, a pasza w normie dla tuczników w ostatniej fazie tuczu..... Jeśli tak mieliście to co to może być? da się jakos zapobiec? pomocy.... Piszę może trochę chaotycznie.ale godzinę temu usłyszałęm pisk i juz taki 90kg leży :wacko:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Upadki tuczników, pomocy Dzisiaj, 09:09
  •  

#2 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 01 sierpień 2014 - 08:51

Upadki tuczników, pomocy Nie jestem jakimś ekspertem ale jeśli to dotyczy tylko jednej zagrody to raczej nie wina paszy. Kiedyś miałem podobny kłopot z biegunkami u tuczników ale to przywiozłem chore prosięta kupione z targowiska. Po sprzedaży tuczników zdezynfekowałem i problem zniknął.

#3 Share starybudnik

starybudnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 09:19

Upadki tuczników, pomocy Objawy jakie wskazales mogą świadczyć, że może to być obrzekówka.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Jurmiczek

Jurmiczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 09:28

Upadki tuczników, pomocy 60% Pszenżyta? z tego roku masz to zboże?.Zastanawiałeś się dlaczego ich pęczy?.Coś musi powodować że zbierają się gazy.

#5 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 10:38

Upadki tuczników, pomocy beztlenowiec, podaj zakwaszacz do paszy lub do wody i powinno być dobrze

#6 Share michal2662

michal2662

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 16:58

Upadki tuczników, pomocy zgadzam się z starymbudzik jest to obrzękówka za dużo białka 60% pszenżyta to przesada dorób do paszy jęczmienia

#7 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 18:51

Upadki tuczników, pomocy Ja bym w tym przypadku dał 40% pszenżyta 30% jęczmienia 10% śruty rzepakowej/grochu i 20% owsa . zszedł bym na jakiś czas z koncentratu. Podejrzewam że niema już ratunku dla tak dużych tuczników.

Edytowany przez Ziel, 01 sierpień 2014 - 18:54.

#8 Share cover

cover

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 sierpień 2014 - 20:51

Upadki tuczników, pomocy No zboże mam jeszcze z tamtego roku.... wcześniej stosowałem 40% jęczmienia i 45% pszenzyta, reszta to koncentrat sojowy no i wtedy padły pierwsze sztuki.... Domieszam sruty z jęczmienia i dodam zakwaszacz...... Mam nadzieje ze do rana wszystkie będą :blink: eh.... A no i wszystkie sztuki są po moich lochach, wiec raczej z zewnatrz nic nieprzywiozłem.... A na tej mieszance już nie jedno stado urosło, i wszystkie zdrowe, tylko to jedno stado choruje :(

Edytowany przez cover, 01 sierpień 2014 - 20:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 01 sierpień 2014 - 21:27

Upadki tuczników, pomocy

zgadzam się z starymbudzik jest to obrzękówka za dużo białka 60% pszenżyta to przesada dorób do paszy jęczmienia

Jęczmień zawiera więcej białka niż pszenżyto (niewiele, ale jednak), więc jakim cudem chcesz obniżać białko dodając go jeszcze więcej? Taka ilość pszenżyta jaka jest na pewno nie zaszkodzi wyrośniętym tucznikom

#10 Share Krystian86

Krystian86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 22:26

Upadki tuczników, pomocy Jeżeli moge cos doradzic to przeszczep wszystkie sztuki enroxilem oraz dodatkowo do paszy dodaj tlenek cynki w ilości 5 kg na 1 tone oraz zakwaszacz w takiej samej ilości. U mnie to pomaga. A co do sruty to ja jade tylko na jęszczmieniu i pszenicy i narazie jest wszystko ok. A moze pasza jest zbyt mało boga we włókno????

Edytowany przez Krystian86, 01 sierpień 2014 - 22:28.

Zetor Team

#11 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 02 sierpień 2014 - 18:19

Upadki tuczników, pomocy Za duze sztuki na tlenek cynku, daj zakwaszacz porządny i bedą rosły, są upały to nie ma się co dziwić, ostatnio w ciagu godziny padło 3 sztuki po ponad 125 kg jak sie duchota przed burzą zrobiła, w tym okresie to cos normalnego

#12 Share nextto

nextto

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 21:38

Upadki tuczników, pomocy

Witam. sądzac po opisie masz doczynienia z beztlenowcami- robiłeś sekcje - jak przeciąłeś zwierzaka to jelita wypełnione były gazami ? miały przekrwione ścianki- jeśli tak to  masz ten problem co ja u mnie pada jedna sztuka dziennie od dwóch miesiecy- aż odechciewa się cokolwiekl robić i atmosfera w domu znacznie się pogarsza. nie o mnie - jeśli masz jakiś apolikator leków do wody to zastosuj perhydrol- 30% lub kup cid2000 to jest do usuwania zanieczyszczeń z sieci wodociągowej ale działa także na beztlena. wet Ci pomożei poda dawkę. zakwasza jak najbardziej dawka ponmad 4 kilo na tone kup też jakiś probiotyk do paszy bioplus2b lub inny osłaniający jelita i wypierający szkodliwe bakterie. pasza ogranicz czarne śruty na rzecz soi gdzieś wyczytałem że obnizenie białka w paszy też daje dobre rezultaty

#13 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, sport

Napisany 09 sierpień 2015 - 20:58

Upadki tuczników, pomocy

w ubiegłym roku miałem często problem z beztlenowcem, szczególnie zimą. Zmieniłem zakwaszacz na taki, który ma 5 kwasów w składzie, stosuję przez cały cykl tuczu. Ponadto w chlewniach zamontowałem lampki ledowe podłączone pod czyjnik zmierzchu. Kiedy robi się ciemno na dworze u świń zapalają się ledy i mają dostęp swobodny do paszy całą dobę. Zimą to ważne, nie przejadają się tuż po świcie. To nie są duże koszty, na chclewnie o obsadzie 2000szt. wyniosło mnie w sumie 1400zł, swojej pracy nie liczę. Od tego czasu tylko sporadycznie wystąpił upadek spowodowany beztlenowcem.

#14 Share Ulan

Ulan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 08:58

Upadki tuczników, pomocy

w tym roku po raz pierwszy u mnie też wystąpił - może przez te upały.. ale jest to masakryczne, bo w stadzie nic się nie dzieje, wchodzisz rano do chelwni a tam leży jakiś z napompowanym brzuchem :/  Dobrze że dzis podobno ostani dzien upałów, ale u mnie padło już 3% świn - w zasadzie prawie wszystkie przez to, a mają okolo 90kg, wiec nie wiem co się będzie działo nim dorosną :/  Zakwaszacz dostają oporowo - 2 kg do paszy i w wodzie ze 4 litry dziennie, a i tak nic nie daje, śrute tylko sojową i to w obniżonej dawce. Chętnie zmniejszył bym jeszcze obsade ale 90kilowe świnie żal sprzedawać. Co jeszcze może pomóc? może jakiś antybiotyk? czy tylko pogorszy sprawe ?? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 01 wrzesień 2015 - 10:24

Upadki tuczników, pomocy

najsensownej to jak byś ją rozciął i wrzucił pare fot. a pomóc może inny zakwaszacz bo żeby sie nie okazało ze to co dajesz to jest to samo tylko w innych formach, a z antybiotyków Tylozyna rozwiąze sprawe około 2g czystego sładanika na 100kg żywej wagi przez 3 dni poźniej 1g/100kg 3 dni i powinny dojechać do końca w komlecie