Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma na sitach MAXI 108

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share farmerMXM

farmerMXM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 14:42

Słoma na sitach MAXI 108 Witam wszystkich.

Mam pytanie.

Mój kombajn to Claas Dominator 108 MAXI

Ostatnimi czasy zauważyłem że na sitach jest więcej niż zawsze słomy podczas koszenia niż było to kiedyś.
Powiem tylko że przed sezonem został wymieniony ruszt klepiska na nowy oryginalny claas (potocznie grzebień)

Tylko mimo wszystko duża ilość słomy dostaje się na sita i od czasu do czasu podczas koszenia muszę wyjść i pozbierać to co się nazbierało żeby nie było strat.

Czy miał ktoś podobne doświadczenia i co może być tego przyczyną, może też mi ktoś powie jak temu przeciwdziałać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma na sitach MAXI 108 Dzisiaj, 10:08
  •  

#2 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 25 lipiec 2014 - 17:28

Słoma na sitach MAXI 108 a tak z ciekawości zapytam czy przypadkiem nie zmieniane były jakieś łożyska (co wiązało się ze zdejmowaniem pasków klinowych)?

#3 Share farmerMXM

farmerMXM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 28 lipiec 2014 - 11:18

Słoma na sitach MAXI 108 wiesz zawsze coś przed sezonem jest robione żeby podczas żniw wszystko szlo jak najlepiej
każdego roku przezbrajamy kombajn do qqrydzy, ściągając gardziel, wymieniając klepisko itp. ale czy jedno ma jakiś wpływ na to drugie?

o jakie pasy, łożyska ci chodzi?

#4 Share dukat2009

dukat2009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 28 lipiec 2014 - 20:18

Słoma na sitach MAXI 108 u mnie tak samo jest ale to wina słomy jest bo jeszcze troche zielona jest ziarno suche a konce slomy zielone za pare dni nie bedzie juz słomy na sitach jak dobrze wyschnie

#5 Share farmerMXM

farmerMXM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 lipiec 2014 - 10:44

Słoma na sitach MAXI 108 za parę dni jak pogoda dopisze to nie będzie czego kosić ;P zostało tylko ok. 5 ha do "wyrąbania":) jakby nie wczorajsza burza to już by było po żniwach

#6 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 29 lipiec 2014 - 16:57

Słoma na sitach MAXI 108 jeśli chodzi o wymianę łożyska to miałem głupią sytuację gdzie zamieniłem paski miejscami (w innym kombajnie), ogólnie to ja nie śpieszę się z koszeniem mimo wszystko wyjątkowo w tym roku też mam w życie sporo słomy- dziś koszone (mieszankę ruszyłem i jest ok mimo że niektóre wiechy jeszcze zielonkawe)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share farmerMXM

farmerMXM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 14:29

Słoma na sitach MAXI 108 Ja już mogę świętować dożynki, teraz jak pogoda będzie ok to będę kosił na usługach wszystkim wokół. nawet kolega co ma bizona prosił mnie aby mu pomóc na tych wyłożonych kawałkach... okazało się z czasem że to jednak wina słomy, ziarno u góry piękne, super parametry, wilgotność 13% a u dołu słoma jeszcze zielona, mi nie jest potrzebna to leci wszystko przez szarpacz. ale właśnie ta ciężka zielona słoma jest winna, wjechałem na kawałek gdzie było wszystko suchutkie to nie było ani grama na sitach.

#8 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 13:08

Słoma na sitach MAXI 108 A ja odwrotnie kończyłem w piątek pszenżyto tam gdzie nie można było wjechać wcześniej zboże porosło w kłosach a słoma spróchniała i tylko młocarnia dotknęła rozlatywała się na kawałeczki jak plewa tak że na klawisze trafiało mało a cała masa szła na sita-trudno było dokończyć (2,5 ha). To jak w takim przypadku ustawić kombajn?

#9 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 13:52

Słoma na sitach MAXI 108 Ja przymykam górne sito na tyle żeby tylko ziarno wpadało. Po przejeździe próbnym trzeba sprawdzić czy nie leci z kombajnu i czy nie trzeba trochę zwolnic, bo jednak sita przymknięte mniej zboża przyjmą.
Jeśli można to zwolnic obroty młocarni i odpuścić klepisko jeśli będzie domłacać, zawsze mniej sieczki. Wiadomo zależne od koszonego zboża, bo owies pójdzie a pszenżyto nie bardzo.

#10 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 14:32

Słoma na sitach MAXI 108 No wiem ale wydajność spada,bo jak przy takim ustawieniu dotkniesz przyspieszacza to zboże za kombajnem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 16:15

Słoma na sitach MAXI 108 W pszenżycie i tak nie jest tak źle. Ziarno ciężkie i śliskie i nie ma go tak dużo, więc wchodzi przez przymknięte sita.
Albo czyste albo wydajność. Coś trzeba wybrać. Niestety kombajn stworzony na warunki mało odbiegające od ideału. Jak coś jest nie tak to straty większe.

Edit:
W sumie nie wydajność a czas, bo wydajność ze startami to już nie wydajność.

Edytowany przez mtracz, 07 wrzesień 2014 - 16:26.