Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin, groch, peluszka- pomocy

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 15:41

łubin, groch, peluszka- pomocy Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin, groch, peluszka- pomocy Dzisiaj, 15:30
  •  

#2 Share TD85D

TD85D

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 18:47

łubin, groch, peluszka- pomocy proponował bym gorczycę, może nie wprowadzi azotu do gleby ale jako poplon da najwięcej masy na przyoranie

#3 Share bartnik230

bartnik230

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 18:53

łubin, groch, peluszka- pomocy azot do gleby wprowadzają rosliny motylkowe grubonosienne ( łubiny, grochy, wyki, bobik) i drobnonasienne ( koniczyny, lucerny, komonice, nostrzyki, saradela). w 2 miesiące to chyba tylko peluszka da jaki taki plon. nie wiem czy nie lepszym pomysłem jest zasianie roślin krzyżowych ( rzepak gorczyca) lub faceli a azot poprostu dosiać. Ja "między zbożami" sieje mieszankę ( na poplon mieszanki najlepsze) rzepak ozimy (nie drewnieje, dobre ocienia ziemie, dużo zielonej masy) z owsem, facelią; jeśli uprawa potrawa ponad 2 miechy. jeśli krócej to tylko gorczyca facelia lub gryka. pod wszystko daje 0,8-1q mocznika. Motylkowe rosną powoli i nieraz zachwaszczają pole, koszt nasion to 100-400zł/ ha a udatność różna. ważne jest dopasowanie roślin od jakości gleby i jej wilgotności w danym roku

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 10 lipiec 2014 - 19:08

łubin, groch, peluszka- pomocy Ja posiałem po jęczmieniu ozimym łubin. Posiany w sobotę a dziś już ma 2cm, do 20 września myślę że zakwitnie. Bo siałem na wiosnę i po 2miesiącach już miał pąki kwiatowe.

#5 Share bartnik230

bartnik230

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 20:27

łubin, groch, peluszka- pomocy po jęczmieniu ozimym to na ciepłej (piaski, szczerki) roli to zaśialismy jeszcze grykę. jak będzie mokra jesień to zaorzemy na nawóz a jak się uda to jescze zbierzemy nsiona. na plon pow. 0,5-1 tona szansa 50% ; 30% że tylko na przyoranie urosnie

#6 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 21:06

łubin, groch, peluszka- pomocy w takim razie pod ozime postaram się posiać peluszkę a pod jare łubin albo groch, można je rozsiać rozsiewaczem do nawozów po gruberze i ewentualnie przybronować?

#7 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 11 lipiec 2014 - 06:43

łubin, groch, peluszka- pomocy Ja łubin posiałem po talerzówce lejkiem i zabronowane i ładnie powschodził.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share bartnik230

bartnik230

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 14:51

łubin, groch, peluszka- pomocy niektórzy ponoć sieją łubin czy peluchę na ściernisko i przytalerzowują pomoc to zdaje egzamin, ale ja tego nie praktykowałem. Na lekkiej ziemi to może i ma sens ale na ciężkiej.......? nie mam pojęcia a Wy co o tym sądzicie

#9 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 20:24

łubin, groch, peluszka- pomocy dołoże swoje 2grosze a wiec na piaskach aby co kolwiek urosło musi przyzpasowac pogoda bo inaczej bedzie to co zawsze pustynia.
Ale jak siać to wydaje mi sie najlepszym wyjsciem gorczyca jakbys posiał na dniach to jeszcze zdazy zakwinac i na kwiece pod pług i o mase nie ma co sie martwić tylko najwazniejsze lepiej zadziej niz przeszarżować
A sam siew poplonów najlepszy i ekonomiczniejszy jest jednorazowy przejazd kultywatorem ścierniskowym poprzedzajacy rozsianiem poplonu lejkiem itp. bo z talerzówką jest róznie mozemy sobie przedobrzyć jak mamy perz i bedzie na prawde zielono

#10 Share Garibaldi

Garibaldi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 21:59

łubin, groch, peluszka- pomocy Widzę że znalazłem aktualny temat mam więc pytanie do jakiejś ogarniętej osoby, a mianowicie po żniwach zamierzam pierwszy raz posiać poplon który następnie zaorać przed zima. Na wiosnę ma być posiana na tej działce kukurydza na kiszonkę, więc co będzie lepsze gorczyca czy łubin, i dodam że przed zaoraniem poplonu planuje jeszcze nawieźć go obornikiem.

#11 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 22:10

łubin, groch, peluszka- pomocy Na pewno lepszym ale i droższym rozwiązanie będzie łubin bo dodatkowo wprowadzi N do gleby. Z doświadczenia powie ktoś czy przy 75 dniach zdąży urosnąć peluszka i wprowadzić jakiś azot do gleby ? czy jest sens się w to bawić czy lepiej pod zboża ozime gorczyce?

#12 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 07:13

łubin, groch, peluszka- pomocy Ja siałem różne, gorczycę, łubin, rzepak, facelię i najlepiej rośnie po łubinie. Jedyna wada łubinu to że go sarny zjadają.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 12 lipiec 2014 - 18:13

łubin, groch, peluszka- pomocy Trzeba zasiać gorzki i jest git. Ja w tamtym roku miałem i gorzki i słodki na jednym polu bo zbrakło żeby gorzkim wszystko obsiać i przez gorzki zwierzyna przechodziła na słodki i słodki był powygryzany a na gorzkim tylko ścieżki a teraz mieszanka wygląda po obu tak samo, czyli bardzo ładnie.