Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#1801 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 kwiecień 2014 - 20:30

Nawożenie kukurydzy

Lepiej nie robić takich miksów bo mogą pozapychać sie dysze.Lepiej prysnąć fosfor z mikro na piewszy raz a później siarczan +mocznik+mikro np.Kiedyś zmieszałem fosfor ze wszystkim to musiałem ciągle dysze czyścić.

Co to był za fosfor taki w płynie ? W tamtym roku pryskałem takim zrobiłem miksa z innymi środkami i miałem pozapychane końcówki myslałem ze to przez siarczan ze przysech a teraz tak czytając Twój post przypomniałem sobie o tym i możesz mieć racje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 14:47
  •  

#1802 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 22 kwiecień 2014 - 20:54

Nawożenie kukurydzy Dzisiaj zasiana dwa kawałki 1.65ha 500kg wschodnie npk 150kg sól 375kg mocznik 200kg polidap w podsiewacz. odmiana silvestre
i 1.15 ha 300 kg wschodnie npk 100kg sól i 150kg saletrzak 200kg mocznik 150 polidap w podsiewacz.To pole okazało się większe niż miło być i na kawałku dosiane ze 20ary odmiana kws silvinio reszta kws eco

Edytowany przez karolr2, 22 kwiecień 2014 - 20:55.

#1803 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 22 kwiecień 2014 - 21:22

Nawożenie kukurydzy
knoro93,tak to był fosfor w płynie a dokładnie Foliq P zmieszany z Mocznikiem i siarczanem chyba +mikro .Na opakowaniu jerst napisane że nie miesza sie z siarczanem mg,ale jak zmieszałem z mocznikiem bez siarczanu tez cos takiego sie stało.Nie wiem czy miałem pecha czy jakies paprochy sie wytrąciły z węża..ale nigdy juz nie zmieszam Fosforu z niczym oprócz mikro,mam za małą cierpliwość żeby co pare metró stawać i czyścić czyścić...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1804 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 22 kwiecień 2014 - 21:55

Nawożenie kukurydzy kolego to nawożenie to jakis komos :) Liczysz koszty takiej uprawy ? czy tak zjechana ziemia ze ile by nie wysiac to i tak mało ?

#1805 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 22 kwiecień 2014 - 22:04

Nawożenie kukurydzy Co złego w dawaniu fosforu gdy jest chłodno, a 2/3 polskich gleb nadaje sie do wapnowania? mocznik+ siarczan obowiązkowo mikro w kukurydzie również jest istotne.

#1806 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 10:37

Nawożenie kukurydzy warto podawać cynk i w późnejfazie jak sie tylko da bor, siarczan magnezu czy mocznik zawsze mile widziany
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1807 Share karol19920

karol19920

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 23 kwiecień 2014 - 21:03

Nawożenie kukurydzy Na obszar 1.7 ha wysiane: 450 kg polifoski 6 oraz 350 kg saletrzaku. Oprócz tego obornik w dawce ok 35 t/ha wywieziony wiosną oraz ok 14 tys litrów gnojówki z tym że nie na cały areał. Co myślicie o takim nawożeniu?

#1808 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 23 kwiecień 2014 - 21:34

Nawożenie kukurydzy 35 ton obornika pokryje potrzeby pokarmowe na poziomie 40%. Nie wiem jaka jest u Ciebie klasa oraz ogólna zasobność gleby w potas i fosfor jednak jak na obornik + gnojowicę to startowa dawka azotu została rozsiana z nadmiarem. Lepsze wykorzystanie byś miał jakbyś większą ilość azotu przeznaczył na kolejny termin siewu (8-10 liści)

#1809 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 09:59

Nawożenie kukurydzy na tone ziarna + słome musisz liczyc 30 kg azotu + 13 fosforu + 30 kg potasu, parametrów obornika ignojowicy nei znamy możemy tylko wstępnie oszacować. a plon jaki chesz to sam musisz sobie odpowiedzieć
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1810 Share karol19920

karol19920

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 24 kwiecień 2014 - 10:26

Nawożenie kukurydzy Klasa gleby IVa, przedplon jęczmień jary. Zasobność w potas i fosfor niska.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1811 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 16:22

Nawożenie kukurydzy Mam pytanie. Wysialem mocznik pod kukurydze i zamiast 250kg wysialo mi okolo 220kg/ha. W takim wypadku chce dokupic mocznika i wysiac jeszcze 100kg poglownie. W jakiej fazie najlepiej to zrobic i w jakich warunkach?

Kolejne pytanie, wysialem ten mocznik i spadl deszcz 30l/m2 po czm na nastepny dzien uprawilem i znow popadalo. Czy ten deszcz mi zaszkodzil? Wyplukal nawoz czy cos?

#1812 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 20:12

Nawożenie kukurydzy Dodany obrazek
tutaj masz wykres zapotrzebowania składników pokarmowych wraz z przebiegiem ich pobierania
Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

#1813 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 20:31

Nawożenie kukurydzy nie rozsiałem jeszcze nawozów pod kukurydzę na kiszonkę a mam siać w sobotę lub w poniedziałek, przedplon jęczmień jary, klasa ziemi od III do VI, na jesień dałem 30t obornika/ha i przedsiewnie pod agregat miałem dać 150 kg soli potasowej, 200kg polifoski 6 i 250kg mocznika 46%N czy tak będzie dobrze i czy nie za późno będzie za późno na sól potasową bo podobno musi się chlor wypłukać ? Pilne !

#1814 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 kwiecień 2014 - 21:08

Nawożenie kukurydzy Spokojnie możesz wysiać. Na chlor bardzo wrażliwe są ziemniaki, burak cukrowy czy warzywa. Kukurydza to wytrzyma.

Mam pytanie. Wysialem mocznik pod kukurydze i zamiast 250kg wysialo mi okolo 220kg/ha. W takim wypadku chce dokupic mocznika i wysiac jeszcze 100kg poglownie. W jakiej fazie najlepiej to zrobic i w jakich warunkach?
Kolejne pytanie, wysialem ten mocznik i spadl deszcz 30l/m2 po czm na nastepny dzien uprawilem i znow popadalo. Czy ten deszcz mi zaszkodzil? Wyplukal nawoz czy cos?

Nic się nie stało ;) Forma amidowa dość łatwo się przemieszcza w glebie, ale 30l to nie jest taka ilość żeby tą formę wypłukała poza zasięg systemu korzeniowego kukurydzy.
3 lata temu jak wysiałem mocznik i spadło 120l/m2 w ciągu tygodnia to efekt był przeciętny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1815 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 07:27

Nawożenie kukurydzy I przy okazji po tym deszczu zrobilo sie troche twardo, uprawiac jeszcze raz czy siac?

#1816 Share TomekRolM

TomekRolM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 18:19

Nawożenie kukurydzy Wczesną wiosną nawoziłem pole 25 ton na ha obornikiem zaorane zostało te pole po czym rozsiane wapno ilości 3,5 tony na ha i z agregatowane nie został rozsiany żaden nawóz na wiosnę teraz zasiałem kukurydze odmiana prosna wraz z 200kg w dozownik lubofoski i tu się rodzi pytanie gdy opryskam powschodowo na 3 liść od chwastów to czy i ile mocznika mogę rozsiać rozsiewaczem na jeden ha myślę że ok 150 kg na ha no i w dalszych fazach będę pryskał mocznikiem co wy na to?

#1817 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3185 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 19:34

Nawożenie kukurydzy Popełniłeś jeden poważny błąd. Nie stosuje się nawozów organicznych(obornik) w tym samym roku co wapno. Zdecyduj się na przyszłość.

#1818 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2857 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 21:36

Nawożenie kukurydzy Obornik przyorał a wapno poszło pod agregat. Więc raczej szybko się nie zetkną bo są na różnych głębokościach.

Jutro mam siać kukurydzę. A nawożenie to jesień 3 t/ha wapno kredowe, teraz pod agregat 150 kg/ha mocznik, 300 kg/ha sól potasowa i w podsiewacz mam zakupione 170 kg/ha polidapu ale zastanawiam się czy nie dokupić bo koleś który ma mi siać mówi że on daje 300 kg/ha a ostatnio miał klienta który chciał aby 400 kg/ha wysiać podsiewaczem.

Co o tym myślicie?.

#1819 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 26 kwiecień 2014 - 10:32

Nawożenie kukurydzy Moim zdaniem za dużo soli,wystarczyło by spokojnie 200kg,za mało mocznika-zwiększyć do 200-250kg no chyba ze po wschodach reszta.
Kto sypie takie ilości fosforanu do podsiewacza?100-150kg to max.Fosfor i azot zawarty w nim ma służyc na start jak sama nazwa wskazuje(nawożenie startowe) i w dodatku w pelni jest efektywne w czasie chłodów ogólnie trudnych warunków.Jak słysze o nawożeniu 500-700kg w podsiewacz to nie wiem czy sie smiac czy plakac..Nie zawsze im więcej tym lepiej.Ani to ekonomiczne,bo nie wiele wam zostanie ani to ekologiczne,bo za jakis czas ta ziemia bedzie sie w nocy swieciła od tej chemii a wy razem z nia jak dożyjecie oczywiście.
Wysokich plonów i duzo zdrowia zycze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1820 Share TomekRolM

TomekRolM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 26 kwiecień 2014 - 16:57

Nawożenie kukurydzy A rozsiewanie mocznika rozsiewaczem w jakiej fazie wzrostu najlepiej stosować?