Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 styczeń 2012 - 19:19

Nawożenie kukurydzy

Ja bym nie polecał nie tylko ze względu na to że trzeba praktycznie dwa razy więcej nawozu wrzucić do siewnika i dwa razy częściej sie zatrzymywać (chyba że masz siewnik z aplikatorem o pojemności ok 1000l w jednej skrzyni to sobie wrzucisz tą tonę npk w bigbagach i te 3ha posiejesz).
Sól i mocznik są nawozami szybko łatwo przemieszczalnymi w glebie i w siewie rzutowym dosyć szybko rozejdą się po całej ziemi, fosforan praktycznie zostanie tam gdzie się go posieje i a kukurydza najbardziej go potrzebuje w początkowym okresie wzrostu kiedy ma słabo rozwinięty system korzeniowy stąd jego umieszczenia w pobliżu korzeni.
Sól potasowa dużo bardziej zasola ziemię niż fosforan i raczej nie powinno się jej całej dawki umieszczać przy korzeniach, lepiej rozsiać rzutowo bo to ograniczy nadmierne zasolenie gleby przy korzeniach a kukurydza ją i tak znajdze bo potas się szybko przemieszcza w glebie.

Najlepiej całą dawkę potasu dać w postaci soli potasowej najwcześniej jak się da, przed bronowaniem lub po to nie ma znaczenia, nawóz zacznie się rozpuszczać i przemeszczać w glebie oraz chlor się wypłucze.
Azot najlepiej przed samym siewem w nawozach wolno rozpuszczalnych, najlepiej mocznik gdyż azot najbardziej jest pobierany gdzieś od połowy czerwca. Można podzielić tą dawkę i część azotu dać pogłównie - tylko mocznik i nie więcej jak 100kg, ale ja nie zaobserwowałem wzrostu plonu i jestem za bezpieczniejszym wysiewem wszystkiego przez siewem kukurydzy.
Fosfor najlepiej w aplikatorze.

Dlaczego tylko mocznik ? U mnie np. od 2 lat stosujemy saletrzak i plony są na dobrym poziomie.
NPK w postaci nawozów naturalnych przed siewem > wymieszać porządnie z glebą > siew > i najpóźniej jak tylko się da wjechać w kukurydzę 300kg saletrzaku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:50
  •  

#162 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 19:57

Nawożenie kukurydzy A co myślicie o salmagu z borem? Kukurydza potrzebuje boru, siarki, cynku, magnezu.

#163 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 04 luty 2012 - 11:31

Nawożenie kukurydzy Panowie nieda się precyzyjnie ustalić dawki nawozenia z czyichs opowieści jak to ktoś u siebie nawoził, zmienność glebowa jest w naszym kraju niesamowita i kazdy ma glebę utrzymaną w innej kulturze, moim zdaniem najrozsądniej zrobić analize gleby w Stacji Chemiczno-Rolniczej czy w jakims innym laboratoriumj, z tego co wiem w Stacji jest chyba najtaniej. Określą wam jaki macie odczyn na jakim poziomie jest zasobność w fosfor potas i magnez. Dostaniecie zalecenia nawozowe z których ustalicie sobie dawkę czystego składnika pod roślinkę konkretnie na waszą glebę, wbrew pozorom to bardzo prosta sprawa i myśle w dobie dzisiejszych cen nawozów najrozsądniejsza. Ja czekam na wyniki badań gleby pod QQ, napisze pózniej co mi wyszło i jaką dawke zastosuję :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 04 luty 2012 - 19:44

Nawożenie kukurydzy Ja przy jakiejś okazji przejechałem z saletrzakiem właśnie przez kawałek QQ to się zrobiła jak ser szwajcarski u nasadach liści i przy stożku wzrostu Dobrze że to tylko test był.... Osobiście trzymam się -NPK (Polifoska 6/ Amofoska CORN, mocznik, Wap-mag) , Polidap pod nasiona a mikro,makro dolistnie. Co roku daję obornik pod jesienna orkę jakieś 50t/ha.

Edytowany przez gospodarny1992, 04 luty 2012 - 19:45.

#165 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 04 luty 2012 - 21:46

Nawożenie kukurydzy Z saletrzekiem nie próbowałem ale co roku 1/3 dawki azotu zawsze idzie pogłównie najpózniej jak to możliwe w czasie deszczowej pogody(100kg/ha mocznika) i jest gitara, z azotem też nie przesadzam gdzies około 150kg/ha czystego składnika. A obornika już 2 lata nie stosuje idzie sam minerał, z tego względu iż próchnice mam na poziomie 3% gdzie przy 2% jest wysoka (wczesniej co roku szło 40t/ha obornika już 6 lat to samo stanowisko, ten bedzie 7-my :) ) a obornika niezawiele więc idzie na działeczki które go bardziej potrzebują!

#166 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 06 luty 2012 - 18:22

Nawożenie kukurydzy ja sieję 200-250kg soli potasowej przedsiewnie 250kg mocznika przedsiewnie uprawiam sieję kukurydze z aplikatorem w tamtym roku na słabszych stanowiskach 190kg fosforanu na lepszych 140kg fosforanu myślę że ok. a powschodowo obojętne od 4 liści w zwyż przed deszczem 100-130kg mocznika i jest gitara do tego na jesieni średnio 50-60t obornika

#167 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 07 luty 2012 - 16:15

Nawożenie kukurydzy Więc stosujesz:
minerał: N-(177-198) P2O5-(73-99) K2O-(120-150)
+obornik 60t: N-106 P2O5-54 K2O-252
więc razem: N-(283-304) P2O5-(127-153) K2O-(372-402)

gdzie zalecenia z Puław na 100t/ha
przy średnio zasobnej glebie: N-220 P2O5-120 K2O-240
w dobrej kulturze
więc zostaje: N-(63-84) P2O5-(7-33) K2O-(132-162)
wszystko oczywiście w kg/ha bo rozumiem ze podałeś jak nawozisz 1ha,
ale mam wątpliwości czy osiągasz te 100t

#168 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 07 luty 2012 - 21:54

Nawożenie kukurydzy Więc @krzysiu przenawozisz szczególnie potasem i azotem!, skutek: marnotrastwo azotu, potas jak byś miał w glebie na poziomie bardzo niskim i niskim to ok idzie wtedy nadwyżka na podniesienie zasobności gleby ale jak masz wysoki lub bardzowysoki to juz nieciekawioe ponieważ nadmierne ilości tych składników odkładająsie w roslinach czyli w paszy a nadmiar potasu , azotanów, i nie tylko, prowadzi do wielu schozeń u krów (zaleganie obrzęki wymion u pierwiastek problemy z płodnością itp itd) pozatym nadmiar jednego składnika upośledza pobieranie drugiego mówie tu ogólnie o wszystkich pierwiastkach, są rózne zależności a przenawozenie jest znacznie gorsze od niedoboru bo nie wyjmiesz tego co już wniosłeś do gleby pomijam już względy ekonomiczne. Więc zamało żle za dużo jeszcze gozej, radze zacząć liczyć i nie strzelać z "oczka" w dzisiejszych czasach liczy się kazda cięzko zarobiona złotówka. Jak to mówią ręce w błocie jaja w pocie oto rolnik przy robocie, ale kalkulator w kieszeni niech ma ;)
Robisz wogle analizę gleby?

#169 Share LUKARD

LUKARD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 09 luty 2012 - 10:23

Nawożenie kukurydzy @sobuciak: "gdzie zalecenia z Puław na 100t/ha"

Miałeś na myśli "przy zbiorze 10t z hektara" ? (albo 100dt/ha) bo jesli uzyskujesz takie plony to chce poznac sposob, bo ciezko mi zlapac ponad 12ton mokrej....

Jeśli chodzi o przenawożenie, to faktycznie -masz rację... jaka gleba by nie była, to pewnych limitów sie nie przeskoczy i nadmiar nawozu tylko szkodzi.

U mnie bez obornika, po ziemniakach, klasa III:

mocznik 250kg
sól korn kali wzbogacona 40% - 400kg
polidap w podsiewacz 150kg

ELUMIS na chwasty.
******************************************************************************************
Chce też w tym roku spróbować MICROSTAR PZ

http://www.ppr.pl/artykul-microstar-pz-sposob-na-wysokie-plony-kukurydzy-160664-dzial-2.php

A tu info jakie znalazłem odnośnie tego nawozu:
(widziałem go kiedyś - drobny jak ziarenka maku)

Nawóz azotowo-fosforowy cynkiem i siarką w postaci mikrogranulatu przeznaczony do startowego nawożenia kukurydzy, ziemniaków, buraków, tytoniu, warzyw i upraw sadowniczych.

Skład chemiczny:
  • 10% azotu (N) całkowitego w tym:
    - azotu (N) azotanowego
    - azotu (N) amonowego
  • 40% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w wodzie
  • 11% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnego w wodzie
  • 2% cynku (Zn) rozpuszczalnego w wodzie
Wielkość granulki 0,5-1 mm
1 kg nawozu = 1.000.000 granulek

PLONOWANIE KUKURYDZY PRZY 20kg/ha

Dodany obrazek

Edytowany przez LUKARD, 09 luty 2012 - 10:24.

www.lukard.pl - artykuły rolne - nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny

#170 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 luty 2012 - 11:29

Nawożenie kukurydzy LUKARD@ wiesz że to wszystko są chwyty marketingowe?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share LUKARD

LUKARD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 09 luty 2012 - 11:54

Nawożenie kukurydzy zastanawiam się nad tym - dlatego wrzucam to tutaj zeby poznac opinie innych..

wiesz - na logikę - jak 20kg nawozu z 40% fosforu czyli 8kg fosforu może dać lepszy efekt niż 69kg fosforu ktory wprowadzisz dajac 150kg polidapu.... wytlumaczenie jakies jest, ale faktycznie brzmi jak chwyt marketingowy...

Tak czy inaczej chce sprobowac na jakims kawalku... i dam 30kg/ha tego.... a na reszte normalną dawkę 150kg polidapu.... wtedy będę mógł obalić, albo się zaskoczę - w co raczej wątpie... nie zbankrutuje od tego, i oczywiscie podziele sie doswiadczeniem na forum...

#172 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 09 luty 2012 - 13:31

Nawożenie kukurydzy LUKARD@ z tego co pamiętam ten nawóz jest aplikowany bezpośrednio w rządek qq i siewnik musi posiadać dodatkowy aplikator.
antyfan AF

#173 Share LUKARD

LUKARD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 09 luty 2012 - 13:37

Nawożenie kukurydzy Wiem o tym. Polidap też jest aplikowany w rządek... Natomiast do tego faktycznie jest potrzebny aplikator który odpowiednio poda granulki bo są wyjątkowo drobne... aplikator mam możliwość pożyczyć, więc to nie jest problem

Edytowany przez LUKARD, 09 luty 2012 - 13:41.

#174 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 09 luty 2012 - 13:57

Nawożenie kukurydzy Mam ulotkę tego nawozu tj MicrostartPZ i cena z przed 2 lat wynosiła 180zł/20kg czyli 9000zł/t.

Timac physiostart to nawóz o podobnym składzie ale nie wiem jak z ceną, w pobliskim RSP widziałem 6,4t tego nawozu na paletach pod tegoroczne zasiewy QQ....

#175 Share LUKARD

LUKARD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 09 luty 2012 - 15:04

Nawożenie kukurydzy przez jakiś czas sprzedawałem timaca.... niektórzy są zadowoleni...uwazam natomiast ze jest nieproporcjonalnie droższy do tego co wnosi do ziemi....

te same składniki można kupić za połowę ceny - tzn druga połowa to są magiczne algi??? ja rozumiem żeby stanowiły 10% ceny nawozu...ale nie drugie tyle....

przetestowałem u siebie i na tym koniec...

Możliwe że po tym microstar PZ też tak stwierdzę...

Natomiast nie licz ile kosztuje tona nawozu bo to bez znaczenia.... Ważne jest ile kosztuje zaspokojenie potrzeb pokarmowychj rośliny na 1 hektar....

czyli jeśli 20kg/ha wystarczy to masz koszt 180zł/ha..... (nie znam aktualnej ceny i opieram się na tej podanej przez Ciebie)
POLIDAP 150kg/ha czyli 375zł/ha.....

I to trzeba liczyć.... ale i tak wątpie że 20kg tego da identyczny efekt 150kg polidapu

#176 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 09 luty 2012 - 15:23

Nawożenie kukurydzy

Wiem o tym. Polidap też jest aplikowany w rządek... Natomiast do tego faktycznie jest potrzebny aplikator który odpowiednio poda granulki bo są wyjątkowo drobne... aplikator mam możliwość pożyczyć, więc to nie jest problem

Polidap jest aplikowany 5cm z boku i 5 cm poniżej rządka qq a nie w rządek łącznie z qq jak ten nawóz.
antyfan AF

#177 Share LUKARD

LUKARD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 09 luty 2012 - 19:09

Nawożenie kukurydzy

Polidap jest aplikowany 5cm z boku i 5 cm poniżej rządka qq a nie w rządek łącznie z qq jak ten nawóz.

No dobrze, a co myślisz o samym nawozie - jakie jest Twoje zdanie i co najważniejsze - czy używałeś go?

#178 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 09 luty 2012 - 22:40

Nawożenie kukurydzy @LUKARD to daweczka na zieloną masę kolego na ziarno w Puławach max 10t/ha ale zalecenia pewnie masz :D
Panowie mówicie o dość drogich nawozach z górnej półki, nie mówie ze są złe moze i dobre albo bardzo dobre trzeba tylko zadać sobie pytanie czy aby napewno dla mnie i na moją konkreyną działkę, bo jeszcze wczesniej powinniśmy zadać sobie inne pytanie czy zbudowaliśmy już na tej działce odpowiednie podwaliny pod wysokie plony. Regulując odczyn, podnosząc zasobność gleby w skłodniki pokarmowe na poziom wysoki i tu kolego @LUKARN LICZYMY ile kosztuje czysty składnik i kupujemy najtańszy jesli nie chcemy zbankrutować bo często trzeba spooooro, czy próchnicy również nie brakuje, bez której nie ma mikroorganizmów które przerobią ten nawóz , nawet "najlepszy" w taki sposób aby roslinki mogły go "wypić" jesli to macie dograne na max i osiągacie wysokie plony a jeszcze chciałoby sie coś pociągnąć to oki idziemy w polepszacze, algi i SUPER nawozy czy co tam jeszcze ale na koniec musicie zadać sobie ostatnie pytanko ;) Czy te 2t ziarna i 10t zielonki więcej które uzyskacie dodatkowo, bo nie liczcie na cuda, są warte zachodu i kasy?

#179 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 09 luty 2012 - 23:36

Nawożenie kukurydzy Aco do microstar PZ to bardzo dobry nawóz ale trzeba mieć rozsiewacz jak koledzy zaówazyli tak zeby szło w żędach razem z ziarnem a nie z boku i to dawka startowa kolego @LUKARN więc nie radziłbym ograniczać nawozenia, pewnych zeczy nieprzeskoczymy jak ma zeżreć przykładowo 100kg/ha fosforu to musi i kropka. Nie da się tak zastąpić ze 20kg i wystarczy bo zczego ta roślina wezmie ? z gleby jak jest, kilka lat i masz jałową glebe to tak jak wciskają kit ze 300kg "super" wapna w woreczku odkwasi nam glebę bo jest z wapieniem czy Bóg wie z czym tam jeszcze. Wszystkie te nawozy musi przerobić kompleks glebowy tak aby , jak już wczesniej wspomniałem , roślinki mogły je "wypić" problem [polega na tym jak szybko to sie stanie, dlatego fosfor zalecają dawać na jesieni, trudno sie przemieszcza w glebie więc powinien być w całej warstwie z której kozenie roślin pobierają składniki. Wracając do microstar dobry nawóz szybkodostępny dla roślin, tez dzięki aplikacji bespośrednio w miejsce gdzie idzie ziarno i tu ma znaczenie ta dawka bo pewnie jak byś sypną 100kg w korzenie to mogłoby być nieciekawie z tymi roślinkami. Ale liczcie sami czy akurat u was to się opłaci, ja pozostaje przy fosforanie amonu, i siewnika nie musze zmieniać ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share LUKARD

LUKARD

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 10 luty 2012 - 08:30

Nawożenie kukurydzy Jeśli chodzi o glebę, to u mnie jest przyzwoita... p.h. na poziomie 6.5 - 7... w kilku przypadkach przesadzilem bo powyzej 7..... klasy III w wiekszosci.

Ja tylko na ziarno zbieram i mokrej uzyskuje do 12 ton.... - nie wiedzialem ze na kiszonke mozna zebrac az 100ton ?!?!?! temat dla mnie obcy.

Rok w rok jest nawozone, co 2 lata kurzy pomiot w duzych ilosciach... na jesieni robilem probki takze zawartosc fosforu/potasu/magnezu wszedzie mam na poziomie WYSOKI / BARDZO WYSOKI - pewnie przy tym pH moglbym jeden rok w ogole odpuscic nawozy i tez by bylo niezle.. jedynie azot..

Takze jesli chodzi o stanowiska to nie mam im nic do zarzucenia - dlatego chce poeksperymentowac z magią i zobaczyć czy uda mi się przeskoczyć te 12 ton kukurydzy i 8 ton pszenicy...

Napisałem wcześniej że aplikator do microstara bym miał - zakladam go na monosema 4rzedowego - pasuje

Także idąc w stronę redukcji kosztów - używając microstara zaoszczędzę pare złotych, na innych nawozach także mógłbym to zrobić - tak jak powiedziałes roślina będzie miała bardzo łatwo dostępny fosfór na start, a reszte pobierze z ziemi... jesli mam bardzo wysoki poziom fosforu to czy mi to przeszkadza? mysle ze po 1 roku z microstarem a bez polidapu nie spadnie mi na niski - co najwyzej wysoki lub sredni...