Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#1681 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 16:03

Nawożenie kukurydzy tak to prawda odmiany typu flint można siać wcześniej ale troszkę gęściej niż dent, odmiany flint to genetycznie wywodzące się z Europy ziarenko bliskie okrągłego, ziarenka typu dent to genetycznie ziarno wywodzi się z USA wymaga wyższych temperatur w czasie siewu i niższej obsady roślin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 02:08
  •  

#1682 Share RYZYNH

RYZYNH

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 17:40

Nawożenie kukurydzy Jakie nawożenie zastosować pod kukurydzę?. 3 tygodnie temu był obornik ok 35t/ha

Edytowany przez RYZYNH, 06 kwiecień 2014 - 17:41.

#1683 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 11:35

Nawożenie kukurydzy Jest zasada na gleby lekkie wapno węglanowe najlepiej węglanowo-magnezowe, bo magnezu brakuje w całym kraju a na cięższe tlenkowe.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1684 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 23:58

Nawożenie kukurydzy jestem z podlaskiego a więc nie mamy tak ciepło jak reszta mimo to doszły mnie słuchy że więksi gospodarze w okolicy na dniach maja zaczac badz zaczeli siew kukurydzy. I tak sie zastanawiam zboże owszem wczesny siew daje wymierne korzyści a jak jest z kukurydzą ? Wcześniejszy siew również wpływa na plon?

#1685 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 06:30

Nawożenie kukurydzy W wielu artykułach powtarzają ciągle, że zbliżają się zasiewy kukurydzy, ale jeszcze na to nie czas. Ziemia powinna być ogrzana na głębokości 10 cm między 8-10oC i Taka jest też minimalna temperatura wschodów. Na mazurach dopiero ta noc była pierwszą ciepłą powyżej 7oC. Zbyt wczesny siew powoduje, ze ziarniak długo leży w ziemi i długo kiełkuje a to bardzo naraża go na atak różnych chorób i szkodników. Wczesny siew nie zwiększy znacząco plonu, bo na to ma wpływ nawożenie, odmiana, pogoda, temperatura a jedyne co trochę wydłuża okres wegetacyjny, dzięki czemu można posiać odmiany o późniejszym Fao niż 250. Po kukurydzy możliwy jest wcześniejszy zasiew rośliny następczej oziminy. Termin siewu po świętach jest moim zdaniem najbardziej optymalny. W zeszłym roku u mnie 10 kwietnia to jeszcze zalegało ok 10-15 cm śniegu i każdy zdążył posiać a w tym zobaczył jeden z drugim trochę słońca i już by siali. Nawet drzewa listków jeszcze nie wypuszczają, jedyne co to czeremcha coś pokazuje.

#1686 Share dawid013

dawid013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 06:49

Nawożenie kukurydzy Mam zamiar nawieść pole gnojówką po orce zimowej i lepiej było by zrobić to bezpośrednio pod siew przed agregatem czy może tydzień dwa wcześniej i przemieszać z ziemią kultywatorem?

#1687 Share robertmoczko

robertmoczko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 07:23

Nawożenie kukurydzy Masz rację Tomas ale wszystko zależy od regionu W opolskiem ( Równina Śląska ) jest o wiele cieplej niż w innej części kraju Zimy są łagodniejsze a latem średnia temp. jest wyższa W tym roku w ogóle zimy nie było ( kilka dni mrozu i zero śniegu ) Dlatego wcześniej też zaczynamy niektóre prace

#1688 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 08 kwiecień 2014 - 07:32

Nawożenie kukurydzy Nie wiem czy dobrze zrobie ale tez planuje siac pod koniec tygodnia a tylko dlatego ze jest prognoza na troszke wody i ja pryskam doglebówka. U nas jest teraz dosc sucho i mysle ze za 2 tygodnie siac w popiół to może byc gorzej. Sieje odmiany 250-270FAO

#1689 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 08:57

Nawożenie kukurydzy Ja siej dopiero po świętach i też pryskam doglebowym środkiem od chwastów. A pogoda zawsze jest zagadką ??

#1690 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 15:49

Nawożenie kukurydzy a u mnie niektórzy już w zeszłym tygodniu siali kukurydzę jak dla mnie to zdecydowanie za wcześnie ja szykuje się na przyszły tydzień

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1691 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 21:20

Nawożenie kukurydzy Ja nie neguję wczesnego siewu na południu kraju, tylko odniosłem się do wypowiedzi kolegi Knoro, że na Podlasiu już sieją. Do granicy Podlasia mam ponad 50 km, więc pogodę mamy podobną i nie widzę we tak wczesnym siewie sensu. U mnie nigdy przedsiewny nie zadziała dobrze raz, że sucho często a 2 komosa przykładowo wyłazi dopiero jak jest ciepło co najmniej w połowie maja i pozostaje mi tylko nalistny.

Edytowany przez Thomas2135, 09 kwiecień 2014 - 21:27.

#1692 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 21:05

Nawożenie kukurydzy

Nie wiem czy dobrze zrobie ale tez planuje siac pod koniec tygodnia a tylko dlatego ze jest prognoza na troszke wody i ja pryskam doglebówka. U nas jest teraz dosc sucho i mysle ze za 2 tygodnie siac w popiół to może byc gorzej. Sieje odmiany 250-270FAO

Pochwal się jakie odmiany siejesz?Jakieś z poprzednich lat masz może wypróbowane?

#1693 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 09 kwiecień 2014 - 21:09

Nawożenie kukurydzy sieje standardowow chyab 4 rok Blask i 1ha próba Ułan obsieje wokół działki może dziki nie beda tak wchodzic bo kolby nie siegna i póznij dojrzewa :D

#1694 Share RYZYNH

RYZYNH

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 17:38

Nawożenie kukurydzy Jak siejecie azot w jednej czy w dwóch dawkach,bo czytałem że lepiej jest podać w dwóch dawkach?

#1695 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 10 kwiecień 2014 - 18:54

Nawożenie kukurydzy Ja w zeszłym roku testowałem dwie dawki i jedną w korzeń drugą na 6-8 liści i jedną w korzeń różnicy nie zauważyłem. W tym roku cały azot na jedną dawkę będzie spokój.

Edytowany przez Piotrek1975, 10 kwiecień 2014 - 18:56.

#1696 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 21:32

Nawożenie kukurydzy mam pytanko, czy kukurydzę która została z tamtego roku z siewu mogę ją w tym roku zasiać,np. z burakami cukrowymi nie mam problemu sieję i wschody są super , a jak to ma się do kukurydzy?

#1697 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 22:10

Nawożenie kukurydzy Ja na początku pisałem że będę dzielił azot ale chyba rzucę w jednej dawce mocznik ok 200-250 kg na ha, jak będzie wilgotno w maju to może jeszcze dorzucę ok 70 na ha i w oprysk dam mocznik 15kg na ha.

#1698 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 kwiecień 2014 - 22:31

Nawożenie kukurydzy

mam pytanko, czy kukurydzę która została z tamtego roku z siewu mogę ją w tym roku zasiać,np. z burakami cukrowymi nie mam problemu sieję i wschody są super , a jak to ma się do kukurydzy?

Sprawdź zdolność kiełkowania. Jeżeli nasiona było odpowiednio przechowywane to wszystko powinno być ok.
U mnie nasiona z poprzedniego roku straciły 5% na zdolności kiełkowania.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1699 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 11 kwiecień 2014 - 21:15

Nawożenie kukurydzy mam pytanie dajecie jeszcze potem jakiś nawóz jak ukurydza już ma pare liści jezdzicie i rozsiewacie coś po niej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1700 Share Massey1993

Massey1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 15:17

Nawożenie kukurydzy Mój kolega podsiewał mocznikiem już jak spora była tylko koła przestawiał żeby się w miedzyrzędzia mieściły. Ale nie wiem jak efekty a kukurydza na ziarno.
Co lepiej kupić bo zamierzałem siać mocznik, sól i fosforan po 200kg/ha wszystko pod agregat bo siewnik bez podsiewacza. W sklepie zapropnowali mi NPK 5-20-30 zamiast soli i fosforanu :" to to samo tylko NPK wyjdzie taniej". Co o tym myślicie warto przerzucić sie na NPK?
kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik