Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5382 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 28 kwiecień 2011 - 08:03

Nawożenie kukurydzy U nas idzie 25,8 m3 gnojowicy/gnojówki (3 beczki) do tego 200kg N, 100kg P i 150kg K a resztę niech z ziemi ciągnie bo qq rośnie u nas po okopowych i jest drugim plonem po oborniku więc więcej nie trzeba, a na tej części gdzie nie było okopowych to daliśmy 30t obornika pod żyto na jesień. Teraz tylko trzeba mieć nadzieję że opady atmosferyczne będą korzystne :) bo bez nich to nawet z tego:

20 tyś litrów gnojówki i 20ton obornika jesienią , wiosna 10 tys litrów gnojówki i nawozy polifoska 6 saletrzak i do dozownika nawozów sól potasową

nic nie urośnie
Dlaczego do dozownika sól dajesz zamiast polifoski? :blink: qq na start potrzebuje dużo P a nie K ;)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 13:09
  •  

#142 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 15:21

Nawożenie kukurydzy panowie mam pytanie, pogoda jaka jest każdy widzi, ziemie bardzo lekkie, narazie qq się nie zwija i wygląda ładnie ale trzeba odżywić, chcę odżywić rosasol-em i siarczanem magnezu co Wy na to? mam zamiar pryskać w nocy ciepłą wodą, jest sens nie popali? dlatego bardzo proszę o szybką ODP.
Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

#143 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 08 czerwiec 2011 - 08:30

Nawożenie kukurydzy przyłączam się do pytanie
Ja zawsze pryskałem ekolistem i mocznikiem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share Kamiloo

Kamiloo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 08 czerwiec 2011 - 22:08

Nawożenie kukurydzy A co myślicie o zruszeniu gleby miedzy rządkami np zebami kultywatora na ramie od oborywacza do ziemniaków??

#145 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 09 czerwiec 2011 - 07:16

Nawożenie kukurydzy Ja wzeszłym roku zastosowałem Kristalon żółty z Yary, efekty było widac bardzo dobrze, po wykonaniu 2 zabiegów w odstepie 10 dni kukurydza rosła w oczach :rolleyes:. W tym roku również zastosuje dolistne nawozenie Yarą ;)
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#146 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 09 czerwiec 2011 - 08:03

Nawożenie kukurydzy W jakiej fazie rozwoju stosujesz ten nawóz ,jaka cena jego?

#147 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 09 czerwiec 2011 - 09:55

Nawożenie kukurydzy Stosuje jak kukurydza ma 7 liści. Cena za 1.5kg to 36zł

#148 Share marciniu94

marciniu94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Nazywam sie Marcin, mieszkam w woj. świętokrzyskim niedaleko Opatowa, interesuję się mechaniką rolnicza. Studiuje Mechanike i Budowe Maszyn na AGHu, a w czasie wolnym pomagam rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa :)

Napisany 11 czerwiec 2011 - 15:00

Nawożenie kukurydzy Mam pytanie czy do nawozu ROSASOL dodaje się mocznik?

#149 Share pracaipasja

pracaipasja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 07:34

Nawożenie kukurydzy mam pytanie do dajacych mocznik na qq w dwoch dawkach-kiedy to robicie? u mnie na razie jest totalna susza i czekam na deszcz bo w tym momencie sypanie mocznika na taka pustynie mija sie z sensem,qq nie rozwija sie nawet po nocy

#150 Share farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 12 czerwiec 2011 - 08:20

Nawożenie kukurydzy Ja pryskam opryskiwaczem to daję około 8 kilo mocznika i 300 litry wody na hektar. Sąsiad sieje zwykłym siewnikiem około 150 kg/ha ale czeka na deszcz i wtedy sieje B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna i zwierzęca nowinki techniczne i praca w gospodarstwie...

Napisany 13 styczeń 2012 - 20:33

Nawożenie kukurydzy Witam. Mam pytanie do osób które stosują fosforan amonu przed podsiewacz nawozu w siewniku jakie dawki stosujecie na hektar??
KPK Kumurun Team...

#152 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 13 styczeń 2012 - 21:06

Nawożenie kukurydzy Przyłączam się do pytania.

#153 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 21:24

Nawożenie kukurydzy 150kg na hektar do dozownika. Zalecacli dzielic te dawki na polowe

#154 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 14 styczeń 2012 - 13:04

Nawożenie kukurydzy Z tego co czytam to planuje dać po 300kg na 1ha polifoski 8 i mocznika na 4klasie pole po połowie po malinach i jęczmieniu ozimym to wcale nie dużo :lol: Jęczmień po ziemniakach na oborniku a w malinach rosła sobie kończyna :D

#155 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 14 styczeń 2012 - 13:52

Nawożenie kukurydzy to już skończył Ci się ten agencyjny hybryd malinowo/koniczowy?

#156 Share karolci13

karolci13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 13:33

Nawożenie kukurydzy

Korba --> ja daje 150kg mocznika + 200kg soli potasowej przed agregatem, a do aplikatora 150kg fosforanu amonu i kukurydza plonuje na poziomie 12t przy wilgotności ok 30%, w monokulturze.

Większe dawki nawozów są nie racjonalne bo nie przynoszą większych plonów za to rosną koszty uprawy, jak masz chęć to tadaj po 300kg i powiedz czy sypneła 1tonę więcej.

ak ma dwie kolby to pewnie sypnie ci dwa razy lepiej, będzie z 24tony?
Dwie kolby w kukurydzy przeważnie oznaczają że kukurydza sypnie słabiej. Zdrowa kukurydza powinna mieć 1 kolbę i taka może dać plon na poziomie do 12t/ha przy optymalnej wilgotności i ze 2tony więcej w płodozmianie. Już nie bede sie rozpisywał dlaczego tak jest ale jak są dwie kolby to jest to raczej powód do smutku niż radości.

Witam ! a ja mam pytanie do ciebie, powiedz mi czy można zastosować sól też pod siewnie a jeśli tak to w jakiej dawce ?

#157 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 15:09

Nawożenie kukurydzy Ja bym nie polecał nie tylko ze względu na to że trzeba praktycznie dwa razy więcej nawozu wrzucić do siewnika i dwa razy częściej sie zatrzymywać (chyba że masz siewnik z aplikatorem o pojemności ok 1000l w jednej skrzyni to sobie wrzucisz tą tonę npk w bigbagach i te 3ha posiejesz).
Sól i mocznik są nawozami szybko łatwo przemieszczalnymi w glebie i w siewie rzutowym dosyć szybko rozejdą się po całej ziemi, fosforan praktycznie zostanie tam gdzie się go posieje i a kukurydza najbardziej go potrzebuje w początkowym okresie wzrostu kiedy ma słabo rozwinięty system korzeniowy stąd jego umieszczenia w pobliżu korzeni.
Sól potasowa dużo bardziej zasola ziemię niż fosforan i raczej nie powinno się jej całej dawki umieszczać przy korzeniach, lepiej rozsiać rzutowo bo to ograniczy nadmierne zasolenie gleby przy korzeniach a kukurydza ją i tak znajdze bo potas się szybko przemieszcza w glebie.

Najlepiej całą dawkę potasu dać w postaci soli potasowej najwcześniej jak się da, przed bronowaniem lub po to nie ma znaczenia, nawóz zacznie się rozpuszczać i przemeszczać w glebie oraz chlor się wypłucze.
Azot najlepiej przed samym siewem w nawozach wolno rozpuszczalnych, najlepiej mocznik gdyż azot najbardziej jest pobierany gdzieś od połowy czerwca. Można podzielić tą dawkę i część azotu dać pogłównie - tylko mocznik i nie więcej jak 100kg, ale ja nie zaobserwowałem wzrostu plonu i jestem za bezpieczniejszym wysiewem wszystkiego przez siewem kukurydzy.
Fosfor najlepiej w aplikatorze.

#158 Share karolci13

karolci13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 17:07

Nawożenie kukurydzy Dzięki za podpowiedz bo w tym roku zamierzam właśnie wypróbować takie nawożenie bo zawsze siałem przed uprawą i azot+ wieloskładnik , a jeśli możesz to napisz jeszcze z jakiej firmy ziarno siejesz bo ja zawsze siałem smolicką a w tym roku na pewno wypróbuje jeszcze inna dla porównania bo tak wszyscy u mnie w okolicy zachwalają???

#159 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 19 styczeń 2012 - 17:55

Nawożenie kukurydzy

to już skończył Ci się ten agencyjny hybryd malinowo/koniczowy?

Możesz jaśniej? Bo nie wiem o co ci chodzi?

Edytowany przez rafalkom555, 19 styczeń 2012 - 17:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share dmowski1939

dmowski1939

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna
    bydło mięsne

Napisany 19 styczeń 2012 - 18:09

Nawożenie kukurydzy Wg mnie 200 kg fosforanu wystarczy na hektar, plus 30 ton obornika.Fosforan to wg mnie najlepszy nawóz pod kuku.