Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#1561 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 19 luty 2014 - 21:49

Nawożenie kukurydzy

Panowie oddalem wczoraj probki do badania, jesli okaze sie, ze ph jest w okolicach 4-5 to jakie kroki podjac jeszcze przed siewem kukurydzy?

Koniecznie rozsiej wapno.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 14:49
  •  

#1562 Share Michalk13

Michalk13

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 19 luty 2014 - 21:55

Nawożenie kukurydzy

Panowie oddalem wczoraj probki do badania, jesli okaze sie, ze ph jest w okolicach 4-5 to jakie kroki podjac jeszcze przed siewem kukurydzy?

Najlepiej zastosować przedsiewnie wysoko reaktywne wapno granulowane, to zadziała ono od razu pod plon, a jesienia przewapnować zwykłym sypkim wapnem, to jest mniejszy koszt ok 100 zł/t

#1563 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 19 luty 2014 - 21:56

Nawożenie kukurydzy ilość m3 maleje ale teoretycznie powinien być on mocniejszy. Z drugiej strony zachodzi jednak wymywanie składników.
gdzieś był nawet temat o ubijaniu obornika by minimalizować straty
Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1564 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:06

Nawożenie kukurydzy Jakie granulowane?!? Przecież koszt takiego wapna jest kosmiczny, najlepiej zwykłe tlenkowe w ilości pod dany rodzaj gleby (mniej na glebach lekkich) i kasa się zgadza.

Fakt, tu już decyzja należy do Ciebie, ja bym zaczekał z sypaniem gnoja do jesieni.

#1565 Share Michalk13

Michalk13

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:09

Nawożenie kukurydzy

Jakie granulowane?!? Przecież koszt takiego wapna jest kosmiczny, najlepiej zwykłe tlenkowe w ilości pod dany rodzaj gleby (mniej na glebach lekkich) i kasa się zgadza.

450zł to kosmiczny koszt?? he to po ile masz te tlenkowe?? ono jest dobre na dobre gleby a na lekkie nie wskazane. nie wiem czy wiesz ze te wapno budowlane inaczej jest najgorsze i najmniej reaktywne stosowane w rolnictwie. na necie jest duzo artykułów można sobie poczytać
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/wapno-wiosna,26417.html

#1566 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:23

Nawożenie kukurydzy Jak dla mnie tak. Za te pieniądze mogę mieć 15t węglanowego, które dane w połowie tej ilości odkwasi tak samo jak 1t granulatu. Albo mogę mieć 40t mielonego dolomitu.

EDIT: jak 1 tona granulatu w tym porównywalnym odstępie czasu, do tego efekt będzie na lata, a do gleby wprowadzony zostanie magnez.

Edytowany przez eMWu, 19 luty 2014 - 22:24.

#1567 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:36

Nawożenie kukurydzy ja mam zamiar dać sól potasową 150kg/h i 200kg mocznika. w siewnik pójdzie 200kg/h fosforan amonu. Nie było nawożenia obornikiem. Bedzie dobrze? w siewnik może dać coś innego? chociaż wyczytałem że na start kuku lubi fosfor?

#1568 Share Michalk13

Michalk13

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:42

Nawożenie kukurydzy a po ile masz mielony dolomit?? jesli mieszkasz przy kopalni to masz za grosze ale transport na drugi koniec polski kosztuje i wychodzi ok 100zł/t.

ja mam zamiar dać sól potasową 150kg/h i 200kg mocznika. w siewnik pójdzie 200kg/h fosforan amonu. Nie było nawożenia obornikiem. Bedzie dobrze? w siewnik może dać coś innego? chociaż wyczytałem że na start kuku lubi fosfor?

jaki był przedplon?? na start kukurydza musi dostac łatwo dostępny fosfor czyli polidap ok. to ma być na ziarno??

#1569 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:45

Nawożenie kukurydzy na czesci była pszenica, na kawałku kuku i reszta jeczmien zimowy. kuku idzie na kiszonke. polidap będzie lepszy niz ten fosforan? tam łatwiejszy fosfor jest? :P

aa polidap to to samo co fosforan amonu chyba :D ale porcej nawozu odpowiednie? czy mocznika mniej? i poźniej wysiać jak już zejdzie?

Edytowany przez mat22889, 19 luty 2014 - 22:49.

#1570 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 luty 2014 - 22:52

Nawożenie kukurydzy 10-12zł/t. Fakt, mam blisko do kamieniołomu. Ale to nie zmienia faktu, że są lepsze alternatywy do wapna granulowanego, pierwszy przykład zwykłe tlenkowe. A że jest ono niby mniej reaktywne - proszę o link do źródła, takie gdybanie jest pewnie sponsorowane przez producentów granulowanego, na którym mają olbrzymie zyski.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1571 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 20 luty 2014 - 08:42

Nawożenie kukurydzy

na czesci była pszenica, na kawałku kuku i reszta jeczmien zimowy. kuku idzie na kiszonke. polidap będzie lepszy niz ten fosforan? tam łatwiejszy fosfor jest? :P

aa polidap to to samo co fosforan amonu chyba :D ale porcej nawozu odpowiednie? czy mocznika mniej? i poźniej wysiać jak już zejdzie?

Polecam najpierw przeczytać ten poradnik
http://www.kws.pl/gl...aaaaaaaaaajkmfy
Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

#1572 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 20 luty 2014 - 17:53

Nawożenie kukurydzy Koledzy pod kukurydze zeby uzupelnic magnez i siarke to jaki nawoz najlepiej ? Kizeryt czy granulowany siarczan magnezu ?

EDIT.

Zdecydowalem, ze kizeryt pod kukurydze. Chcialbym zapytac czy wysiac go (kizeryt) rzutowo czy moge wymieszac z polidapem i dac w siewnik? Daje 150kg/ha polidapu w siewniku i teraz jak dam +100kg/ha kizerytu to nie bedzie za duzo na raz 250kg sypane z podsiewacza? Podobno dobrze dac z polidapem troche saletry zeby podac fosfor z ok40kg/ha azotu ale ta saletre odpuszcze jak dam kizeryt. Prosze o odp.

Edytowany przez zdzichu124, 26 luty 2014 - 21:49.

#1573 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 27 luty 2014 - 19:45

Nawożenie kukurydzy Kolego zdzichu124 Najlepiej zastosuj kizeryt Ja w zeszłym roku pierwszy raz siałem kukurydzę z dozownikiem nawozu. W dozownik sypałem fosforan amonu 180 kg i 60 kg kizerytu i efekt by dużo lepszy niż bez rzędowego siania nawozu. Jedyna trudność to wymieszać te nawozy. Ja na szczęście mam taką fajną kolibę także na ładowacz czołowy 2 big bagi i z szypą jakoś tam się mieszało później tylko do góry i żmijką którą jest przy siewniku do zbiornika na nawóz. Co do saletry to bardzo ciężko się sieje u mnie np jest to wręcz niemożliwe.

#1574 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 27 luty 2014 - 19:56

Nawożenie kukurydzy Dzieki za odpowiedz kolego. Dzisiaj rozmawialem z doradcą KWS i powiedzial mi to samo, czyli zeby wymieszac polidap z kizerytem i siac to wszystko razem w podsiewaczu, podobno oni robia tak na poletkach pokazowych i efekty są super. Także mieszam 150kg polidapu i 100kg kizerytu i daje to w siewnik, jakie to da efekty dam znac.

Tak przy okazji to ph od 5,5 do 6,5 jest ok dla kukurydzy? wiem ze nie jest idealne ale czy jest w miare dobre?

#1575 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 27 luty 2014 - 21:58

Nawożenie kukurydzy Według mnie dobre.Ja siałem gdzie było 5 i urosła z tym że dałem wapno przed siewem.

#1576 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 27 luty 2014 - 22:30

Nawożenie kukurydzy Granulowane jakies czy jak?

Mam tez problem z azotem, calosc daje w postaci mocznika (250kg) i nie wiem czy wszystko w ziemie czy zostawic cos poglownie...

EDIT.
Panowie jedno pytanie, im nizsze ph to wiecej nawozow sie sypie czy mniej?

Edytowany przez zdzichu124, 28 luty 2014 - 09:03.

#1577 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 28 luty 2014 - 09:22

Nawożenie kukurydzy Musiałem dać granulowane bo zbyt późno się zdecydowałem.W tej chwili jeszcze jest czas możesz dać węglanowe.Azot dziele na dwie części,pod agregat i pogłównie.
Uregulowane ph to lepsze wykorzystanie nawozu a co za tym idzie można mniej sypnąć.

#1578 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 luty 2014 - 14:25

Nawożenie kukurydzy Jak dajecie rzedowo polidap to dajecie jeszcze odzywke fosforowa czy tylko cynk i bor?

#1579 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 17:24

Nawożenie kukurydzy Czy z nawozów potasowych (sól, Korn Kali) rozsianych i nie przemieszanych z ziemią "ulotnią" się składniki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1580 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 18:48

Nawożenie kukurydzy

Jak dajecie rzedowo polidap to dajecie jeszcze odzywke fosforowa czy tylko cynk i bor?

Jak jest zimna wiosna dobre efekty zauważyłem przy dolistnym nawożeniem fosforem. Stosowałem wysoko skoncentrowane nawozy z fosforem w maksymalnych zalecanych dawkach, różnych producentów : intermag, adob , yara.