Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5379 odpowiedzi na ten temat

#1441 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 08:16

Nawożenie kukurydzy

Witam. To co tu czytam odnośnie dawek nawozu na kukurydzę to jestem w szoku jak wam to się opłaca.
Ja sieję kukurydzę już w gospodarstwie od 18 lat, i na obszarze średnio 30 ha.
Stosuję taką technikę:
- orka zawsze na wiosnę z wałem cambela
-siew nawozu sól potasowa w dawce 100-120 kg/ha, następnie fosforan amonu w dawce 100 hg/ha
- następnie wyrównanie kultywatorem tylko śladów od ciągnika oraz poprzeczek
- siew zawsze na początku maja
- siew kukurydzy siewnikiem bez podsiewaczy które to zdemontowałem ponieważ nie widziałem różnicy w wydajności z ha, a męczyło mnie ładowanie do tych skrzyń nawozu
- siew kukurydzy z prędkością 8km/h siewnik 6 rzędów i uwaga dawka około od 73 do 75 tyś nasion na ha.!!!
- od razu po siewie oprysk Lumaxem najlepiej jak popada albo wieczorem
-po wschodach pierwsza dawka mocznika 100 kg/ha
- na 7-8 liść druga dawka 200kg/ha mocznika
- na 5 liść odżywka Bor, miedz, cynk i do tego jeszcze siarczan magnezu.
- na 8-10 liścia znowu odżywka Bor, Miedz, Magnez, i oczywiście siarczan magnezu, już bez cynku! odżywki firmy ADOB, lub ozd mineral
- klasa ziemi mozaika od 3b do 5
- a teraz wydajność w roku 2013 co był słaby Nerisa dała mi średni 13,4 tony przy wilgotności 31%. Pionier PR39 (dalej nie pamiętam) dała 12,8 przy wilgotności 26% sprawdzane na trzech miernikach w tym na suszarce w labo.
- w roku 2012 miałem nerisa plon 17,6 ton przy wilgotności 36%
Wszystko jest ważone na wadze, z każdego pola osobno ,nie jak inni liczą przyczepy i mniej więcej mówią że tyle na przyczepie jest!
I co wy na to...
Z poważanie Paweł
Lubuskie powiat świebodzin.

My na to jak na lato! Widzę nawet spore błędy w agrotechnice, a plony i tak rewelacja!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 03:30
  •  

#1442 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 08:51

Nawożenie kukurydzy Niektóre gleby można orać na wiosne, niektóre tylko w specyficznych latach. Z tą gęstością to już od kilku rolników słyszałem że zmniejszyli norme wysiewu do 75 i są zadowoleni i może też część w tym roku zasieje 75 tys. U mnie nawozów idzie podobnie i plony też ale zawsze na oborniku lub gnojowicy sieje kukurydze a to dużo pierwiastków wnosi. Również dużo odżywek stosuje dolistnych. Podsiewacz obniża koszty i czas więc sypie w niego z big bagów turem, nie ma z tym dużo roboty, no chyba że starszy typ siewnika gdzie zbiorniki były małe to rzeczywiście utrapienie.

#1443 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 11:36

Nawożenie kukurydzy Zeus 11
Jak ktoś ma gline to orka wiosenna odpada, glina musi przemarznąć żeby się ładnie na wiosne skruszyła i coś na niej wzeszło. Druga sparawa to zasiej na cięzkiej ziemi 70 tys nasion to Ci wzejdzie 55 000. Ja w tym roku na glinie na ziarno zamierzam wysiac 90 000 i może się okazać ze nawet trochę za mało.
Ostatnia sprawa do Ciebie to nie mialeś złych doświadczeń z sianiem nawozu powschodowo ? Gdy po siewie będzie wysoka temperatura i brak opadów któryś dzień to kukurydza się przypali i juz tego nie nadrobi! Dlatego nikomu nie polecam stosować nawozu po wschodach!!
Lumax po siewie sprawdza gdy jest dobra wilgotność ziemi, może nawet lepiej jak te powschodowe opryski.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1444 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 12:28

Nawożenie kukurydzy czy przy 5-7 lisiaciach mozna siać mocznik zwykłym rozsiewaczem nawozów? w dawce 100kg na ha

#1445 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 17:53

Nawożenie kukurydzy Można, ja sieje najpóźniej jak da się wjechać, jedynie z saletrą trzeba powschodowo uważać na rose i mokre rośliny bo pali. Nie daleko mnie gość spalił parenaście ha saletrą ale co jak zrobił dokładnie nie wiem.

#1446 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 styczeń 2014 - 19:20

Nawożenie kukurydzy

Zeus 11
Jak ktoś ma gline to orka wiosenna odpada, glina musi przemarznąć żeby się ładnie na wiosne skruszyła i coś na niej wzeszło. Druga sparawa to zasiej na cięzkiej ziemi 70 tys nasion to Ci wzejdzie 55 000. Ja w tym roku na glinie na ziarno zamierzam wysiac 90 000 i może się okazać ze nawet trochę za mało.
Ostatnia sprawa do Ciebie to nie mialeś złych doświadczeń z sianiem nawozu powschodowo ? Gdy po siewie będzie wysoka temperatura i brak opadów któryś dzień to kukurydza się przypali i juz tego nie nadrobi! Dlatego nikomu nie polecam stosować nawozu po wschodach!!
Lumax po siewie sprawdza gdy jest dobra wilgotność ziemi, może nawet lepiej jak te powschodowe opryski.

U mnie szczerze mówiąc nawet siejąc na kiszonkę im rzadziej tym lepiej. Generalnie zawsze im lżejsza gleba tym mniejsza norma wysiewu.
Mocznik powschodowo można swobodnie stosować, ale szczerze wole go dać przedsiewnie i wymieszać agregatem.
Lumax to typowy środek doglebowy, i tak jak wszystkie środki doglebowe najlepiej się sprawdza przy glebie wilgotnej. Nie zwalcza perzu, ale żaden środek doglebowy go nie zwalcza.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1447 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:52

Nawożenie kukurydzy

RSM może i droższy w tym roku, ale zaletami bije na głowe granulaty. W magazynowaniu mniejszy problem niż przy granulacie.

Niezbędna? Siarka jedynie poprawia pobieranie azotu przez roślinę.

Wiesz, mam kuzyna który pracuje w Instytucie Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu i gdybyś znał wyniki doświadczeń, poprawił byś to swoje "poprawia'' na niezbędna, bo wzrost wykorzystania N w prawidłowym bilansie z siaką na poziomie od 55% nawet do 87% to nie takie tylko widzi mi się a czysta ekonomia.

#1448 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 22:19

Nawożenie kukurydzy Nie musze znać wyników bo gołym okiem widzimy różnicę w stosowaniu siarki od lat w rzepaku i od niedawna w zbożach i dalej twierdzę, że poprawia/wspomaga pobieranie azotu przez roślinę i nie zrezygnujemy z tego nawożenia, ale nie jest niezbędna bo znam ludzi co osiągają przyzwoite plony bez tego makroskladnika. Być może mogliby zwiększyć swoje plony przez siarkę, nie twierdzę że nie.
Dodałeś CaO do ekonomi??

#1449 Share Karina_Hemerling

Karina_Hemerling

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 22:52

Nawożenie kukurydzy A jaki nawóz najlepiej i w miarę ekonomicznie dostarcza siarki ? Co polecicie ?

#1450 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 06:17

Nawożenie kukurydzy Ja stosuję siarczan amonu krystaliczny ok. 700 zł/t.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1451 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 08:56

Nawożenie kukurydzy Ja stosuje Kizeryt pod agregat przed siewem kukurydzy 100kg/ha dostarcza siarki i magnezu

#1452 Share ruta23

ruta23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 10:56

Nawożenie kukurydzy a moze temat kukurydzy cukrowej ?
jakie dawki i jakie nawozy stosujecie na kukurydze cukrowa.

ja daje 250 kg mocznika i 250 kg polifoski 4, co o tym sadzicie ?
jakies inne propozycje

#1453 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 15 styczeń 2014 - 17:49

Nawożenie kukurydzy

Nie musze znać wyników bo gołym okiem widzimy różnicę w stosowaniu siarki od lat w rzepaku i od niedawna w zbożach i dalej twierdzę, że poprawia/wspomaga pobieranie azotu przez roślinę i nie zrezygnujemy z tego nawożenia, ale nie jest niezbędna bo znam ludzi co osiągają przyzwoite plony bez tego makroskladnika. Być może mogliby zwiększyć swoje plony przez siarkę, nie twierdzę że nie.
Dodałeś CaO do ekonomi??

Na oko to chłop w szpitalu umarł. A jaką masz jej zawartość w glebie na swoich polach to wiesz ? A tak dla informacji to siarka bezpośrednio nie powoduje zakwaszania gleby lecz dopiero jej nadmiar.

#1454 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 20:48

Nawożenie kukurydzy Nie znam zasobności siarki w glebie, wprowadzamy tyle ile roślina potrzebuje i CaO co 3-4 lata. Za dużo działek żeby jeszcze badać S. Czy N czy S w mniejszym czy większym stopniu zakwasza glebę, jakby tak nie było to można bez CaO jechać prawda?

@Karina_Hemerling Saletrosan, Siarczan Amonu, Kizeryt, Korn Kali oraz z mniejsza zawartością Salmag czy Canwil. Jakiś superfosfat posiada jeszcze sporą ilość siarki bodajże 32% przyswajalnej i sporo Ca. Vigor S sama siarka chyba najtaniej ale czy najlepiej?

#1455 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 15 styczeń 2014 - 22:22

Nawożenie kukurydzy Wigor S w tym roku wypróbuję o ile do mnie dojedzie, zamówiony 2 miesiące temu. Pójdzie 50-60kg czystego S na hektar pod orkę na kukurydzę, cena za tonę netto (chyba, zapomniałem się zapytać co to za cena...) 1210zł, 90% CZYSTEJ siarki, tylko ciekawe jak z jej przyswajalnością.

Edytowany przez eMWu, 15 styczeń 2014 - 22:22.

#1456 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 20:23

Nawożenie kukurydzy Stosował ktoś z was agrosulca? Siarka i wapno zarazem. Była o nim mowa na forum. A cena całkiem całkiem, bo lekko powyżej 100 zl za tonę.
http://www.agrofoto....0989-agrosulca/

#1457 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 07:30

Nawożenie kukurydzy Myślałem o tym ale doradzono mi aby przy mojej zasobności gleby w siarkę (0,4-0,5mg) zastosować szybciej działającą formę. Ale to ciekawa alternatywa. Tą bardzo niską zawartością siarki byłem zaskoczony, nigdy też nie określałem zawartości w glebie w tym roku pierwszy raz.

#1458 Share Nowy85

Nowy85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 styczeń 2014 - 11:21

Nawożenie kukurydzy Panowie , mam zamiar zasiac pierwszy raz kukurydze na ziarno i tu moje pytanie , co posiac przed siewem kukurydzy siarczan amonu czy mocznik oczywiscie plus nawoz wieloskladnikowy .

#1459 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 11:32

Nawożenie kukurydzy Ja sieję siarczan 350 kg/ha , ale mam niską zawartość siarki. Co u Ciebie będzie lepsze to na odległość nikt nie powie. Azot w moczniku na pewno tańszy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1460 Share Nowy85

Nowy85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 styczeń 2014 - 11:39

Nawożenie kukurydzy Siarka jest w granicy normy aczkolwiek posianie nie zaszkodzi , tylko z tego co wiem siarczan dluzej dziala co chyba przy kukurydzy ma jakies znaczenie no chyba ze sie myle bo na temat kukurydzy mam niewielkie pojecie