Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 21:25

Nawożenie kukurydzy Jak się to sprawdzi, a też coś mi się wydaje że jak jeden rok tak się namnożyło to teraz aby będzie gorzej, to trzeba pomyśleć nad pryskaniem, bo rozkruszek też rewelacyjnym sposobem nie jest. Opryskiwacz mam 18, ale jak w 3 metrowej kukurydzy się nie zgubić to będzie problem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 03:26
  •  

#1322 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 listopad 2013 - 22:18

Nawożenie kukurydzy Chyba karate zeon ma rejestracje na omacnicę, ale problemem będzie samo wykonanie zabiegu, w tak wysokiej kukurydzy to chyba tylko samolot...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1323 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 23:23

Nawożenie kukurydzy U nas słyszałem że mozna wynajać samolot obszar od 5 ha w zwyż który lata nad polem i rozrzuca jakies robaki czy też larwy nie wiem dokładnie które likwidują omacnice.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1324 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 00:16

Nawożenie kukurydzy Pewnie te rozkruszki, śor jednak są skuteczniejsze. Ewentualnie w niektórych odmianach by się dało zastosować jeszcze opryskiwacze samojezdne.
Zapraszam na swój profil

#1325 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 10:01

Nawożenie kukurydzy Możliwe nie powiem Ci tego dokladnie ale pomysł ciekawy jeżeli koszt nie wielki. Odnośnie poprzedniego mojego postu troche mnie nie zrozumiales chodizło mi o siew jarych zbóż i gdzieś czytalem ze jeżeli przedsiewnie damy dużo azotu to spora jego częśc pobiorą resztki kukurydzy na rozkład i stąd oje pytanie jak robicie czy nie lepiej te 60 % dawki wysiać nawet podczas krzewienia w formie saletry zamiast przedsiewnie mocznik. I nie dostalem odp odnośnie azotu czy amidowy wypłukuje sie tak samo łatwo jak amonowy ?

#1326 Share dawid12245

dawid12245

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 18:08

Nawożenie kukurydzy

Zależy kiedy jest zbiór kukurydzy. Jeżeli jest w październiku i ktoś po tym sieje jeszcze pszenice ozimą to azot, przynajmniej trochę należy dać. W innych przypadkach to jest zbędne i lepiej wysiać wiosną przed siewem rośliny następczej

Niestety mam pesymistyczną opinię, sadzę że będzie jej tylko więcej. Nawet jeżeli super się postarałeś i zwalczyłeś omacnice w 100% to inni spartolili robotę zupełnie i zapewnią znacznie większą populację omacnicy. Moze być podobny trend do słodyszka w rzepaku.

Potas i fosfor jest zawsze w nawozach podwany w formie tlenowej tzn K2O i P2O5 w soli potasowej jest 60% formy tlenkowej czyli 49,8% K, w superfosfacie potrójnym jest 46% formy tlenkowej i 20,5 % P.

Właśnie o to mi chodziło, dlatego pytam czy jest to forma tlenkowa czy czysty składnik, różnica jest spora jakby nie było.

#1327 Share tom69

tom69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 16:16

Nawożenie kukurydzy witam wszystkich chcialbym sie dowiedziec jakie najlepiej nawozy wysiac pod uprawe kukurydzy na h bez obornika kl.ziemi 4 dawno nie gnojone i wapnowane z gury dzienkuje

#1328 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 16:35

Nawożenie kukurydzy Zwróć troche uwage na ortografie. Przedsiewnie mocznik i sól potasowa a w podsiewacz polidam lub fosforan amonu. Dawki zależa od budżetu i celu jaki chcesz osiągnąc. Warto tez by było jakieś dożywianie dolistne z mikro siarczanem fosforem cynkiem i azotem ewentualnie. My dodawalismy również tytanit ale nie wiem czy cos dał.

#1329 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 19:49

Nawożenie kukurydzy Polidam? Jest taki nawóz?

Ogólnie w tym nawożeniu co podał kolega wyżej brakuje jeszcze magnezu. Ja na twoim miejscu jeżeli pole nie było dawno wapnowane to zastosowałbym wapno magnezowe.

#1330 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 22:50

Nawożenie kukurydzy Polidap źle napisałem przepraszam. O wapnie nie pisałem bo to jest podstawa. Magnez zawarty w dożywianiu dolistnym. Ale wiadoma rzecz jak kolega zauważył jeżeli brakuje magnezu i wapna czyli niskie ph na plon nie licz .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 23:29

Nawożenie kukurydzy @knoro
Podstawa podstawy a mylisz wszystko co się da.
Czy polidap to czasem nie jest nazwa handlowa fosforanu amonu produkowanego przez pewną firmę.
pH to nie jest niedobór magnezu i wapnia, zależne jest od stężenia jonów wodorowych i które w pośredni sposób zależy od zawartości Mg Ca w glebie.
tlenkowe
CaO + H2O = Ca(OH)2 (+ ciepło)
Ca(OH)2 + 2H+ = Ca2+ + 2H2O
węglanowe
CaCO3 + ( H2O + CO2) = (CaHCO3 ) 2
(CaHCO3 ) 2 = Ca2+ + 2 HCO-3
2 HCO-3 + 2H+ = 2H3 CO3 (CO2 +2H2O)

Edytowany przez matava, 27 listopad 2013 - 08:17.

#1332 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 23:47

Nawożenie kukurydzy A prościej się nie da opisać tych reakcji? Nie każdy tu jest chemikiem.

#1333 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 00:04

Nawożenie kukurydzy @matava z tego co pamiętam polidap ma siarkę a fosforan nie mimo ze nazwa handlowa to polidap a fosforan amonu nie to samo, mam racje?

#1334 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 10:02

Nawożenie kukurydzy nie chce mi sie sprawdzać ale polidap zawiera azot i fosfor a fosforan amonu sam fosfor nie pamietam w jakich formach tylko. I z tego co pamietam fosforan amonu lepszy jest na słabsze gleby a polidap niby na lepsze.W reakcjach mocny nigdy nie bylem moja wiedza ogranicza sie do takich wiadomości że gleba musi mieć odpowiednie ph bez tego ani rusz. Suma sumarum napisałeś to samo co ja jeżeli brakuje wapna i magnezu masz niskie ph.

Edytowany przez knoro93, 27 listopad 2013 - 10:03.

#1335 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 13:19

Nawożenie kukurydzy Kolego @knoro93 radziłbym sprawdzać swoje wypowiedzi pod względem merytorycznym nie tylko ortograficznym, wypowiadając się na forum publicznym. Wielu użytkowników szuka tu porady a takie wypowiedzi jak twoje wprowadzają niepotrzebny zamęt. A co w tym momencie robi moderator ,przecież nie każdy użytkownik ma wiedzę żeby wyłapywać wartościowe posty od tych wprowadzających ludzi w błąd.

#1336 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 14:27

Nawożenie kukurydzy Przepraszam odpisywałem na szybkiego i nie miałem czasu sprawdzić fosforan amonu- miałem na myśli superfosforat. Jeśli chodzi o polidap to tak jest to to samo co fosforan amonu. I rzeczywiście słyszałem coś takiego że (nie jestem pewny sprawdźcie żeby znowu nie było) polidap stosuje się na gleby cięższe zaś superfosforat na gleby lżejsze.

Edytowany przez milanreal1, 27 listopad 2013 - 20:40.
cytowanie poprzedniego posta

#1337 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 14:28

Nawożenie kukurydzy Dawno nie zaglądałem na forum i po przeczytaniu wcześniejszych wypowiedzi widzę że spory tu zamęt, ile głów tyle pomysłów. Zaciekawiło mnie stanowisko Kolegi @milanreal na temat zwalczania omacnicy, widzę że kolega zorientowany w temacie dlatego chciałem zapytać czy to pogląd osobisty kolegi czy tez rozważania kolegi profesora czy tez teza potwierdzona badaniami naukowymi. Według większości opracowań naukowych mróz nie szkodzi omacnicy a wręcz pomaga jej przezimować i to dlatego że w glebie ustaje życie mikroorganizmów które przyczyniają się do uśmiercania larw omacnicy tak więc czym cieplejsza zima tym omacnicy mniej. Ponadto według większości zaleceń dokładne rozdrobnienie resztek i staranna uprawa stanowiska po kukurydzy w tym głównie orka niszczy większość larw. I komu tu zawierzyć?

#1338 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 15:34

Nawożenie kukurydzy Przecież dokładnie to napisałem. Na zachodzie już dawno nauczyli się stosować mulczery po zbiorze kukurydzy, nasi zanim to załapią minie sporo lat.
Co do ortografi jak go nie poprawisz to cały czas będzie sypać byki nie zwracając wogólę na to uwagi, nie wiem o jaki zamęt ci chodzi chyba, że sam próbujesz go wywołać? ;)

#1339 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 20:45

Nawożenie kukurydzy

Dawno nie zaglądałem na forum i po przeczytaniu wcześniejszych wypowiedzi widzę że spory tu zamęt, ile głów tyle pomysłów. Zaciekawiło mnie stanowisko Kolegi @milanreal na temat zwalczania omacnicy, widzę że kolega zorientowany w temacie dlatego chciałem zapytać czy to pogląd osobisty kolegi czy tez rozważania kolegi profesora czy tez teza potwierdzona badaniami naukowymi. Według większości opracowań naukowych mróz nie szkodzi omacnicy a wręcz pomaga jej przezimować i to dlatego że w glebie ustaje życie mikroorganizmów które przyczyniają się do uśmiercania larw omacnicy tak więc czym cieplejsza zima tym omacnicy mniej. Ponadto według większości zaleceń dokładne rozdrobnienie resztek i staranna uprawa stanowiska po kukurydzy w tym głównie orka niszczy większość larw. I komu tu zawierzyć?

2 lata temu miałem zajęcia z prof. Budzyńskim, najbardziej ogarnięty facet w sprawach rolnictwa z jakim kiedykolwiek miałem wykłady. I on właśnie upierał się przy teorii że omacnica podobnie jak kukurydza pochodzi z klimatu cieplejszego od naszego i nie toleruje mrozów, i wykorzystuje każdą okazję do przetrwania zimy poprzez włażenie w badyle po kukurydzy, podobno też wykorzystuje obornik zaorany jesienią. Dlatego niezbędne jest kasowanie resztek po kukurydzy mulczerem.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 21:12

Nawożenie kukurydzy Z mulczerem nie dyskutuje bo to jasne ze się zniszczy większość larw ale nie zgodzę się że orka nie niszczy ich również a ty piszesz że owszem zrobi to ale wykonana na 0.5metra. Twierdzisz jeszcze ze zginą pozestawione na mrozie absolutnie bo gdyby tak było to żadna nie przezimowałaby w pozostawionym na mrozie ,,badylu,, jak to piszesz wystającym ponad śnieg i wystawionym na działanie wiatru