Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#1301 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 20:14

Nawożenie kukurydzy To yara corn nie polecacie?? bo bede siał 10 ha kukurydzy na odłogu i tam jest bardzo mało składników pokarmowych. i Tak myslałem ,żeby wszytsko dac do dozownika oprucz mocznika . Co wy na to??

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:10
  •  

#1302 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 20:34

Nawożenie kukurydzy ja daje 200kg mocznika rozsiewaczem i 350kg polifoski 4 albo m w dozownik do tego obornik na niektóre kawałki. Część jesienią część wiosną. Plon zielonki na kiszonkę od kilku lat około 40t z ha na ziemi klasy 3b-6.

#1303 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 21:07

Nawożenie kukurydzy Tak się zapytam z ciekawości. Na ile kg nawozu jest przystosowany siewnik do kukurydzy tzn na ile kg nawozu można go ustawić maksymalnie żeby wysiał na 1ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1304 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 19 listopad 2013 - 21:13

Nawożenie kukurydzy mój gaspardo sp520 wysiewa do 500kg NPK

#1305 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 21:29

Nawożenie kukurydzy @kozik251
Takie nawożenie możesz dać na monokulturę lub przy sporej ilości obornika, ale i tak nie warto sypać K do podsiewacza. Inaczej przy biedzie na ugorze to wg mnie 350 kg soli 200 jara corn jak ma być i 200 fosforanu w podsiewacz. Zasobność trzeba nieco podnieść. Najlepiej jednak zacząć od badania zasobności.

#1306 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 21:31

Nawożenie kukurydzy Moim zdaniem w podsiewacz nie więcej się powinno dawać nawozu jak 200kg bo jak się trafi na suszę po siewie to można sobie problemów narobić. Ziarno ma leżeć w ziemi nie w nawozie.

#1307 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 21:56

Nawożenie kukurydzy To bedzie pewnie trzeba posiac sól rzutowo. A do podsiewacza dac fosforan. A jak mam pole po burakach zasobnosc wszystkich składników bardzo wysoko to można dac w podsiewacz tylko corn a mocznik rzutowo??

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

#1308 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 22:10

Nawożenie kukurydzy ziarno leży w ziemi bo redlica od nawozu idzie kilka centymetrów obok tej od nasion. 400kg w podsiewacz nie zaszkodzi napewno.

#1309 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 23:01

Nawożenie kukurydzy

Omacnica jest owadem ciepłolubnym mróz ją załatwi o ile będzie bezpośredni kontakt z mrozem, a że omacnica wlezie do badyli które przykryte są glebą+warstwa śniegu to żadna temp dla omacnicy nie straszna.

właśnie cały w tym ambaras, że zimą mróz nie zrobi jej krzywdy, jeden z przedstawicieli hodowców stwierdził nawet, iż bezpośrednie działanie 30 stopniowego mrozu zimą nie zrobi jej krzywdy

bede siał 10 ha kukurydzy na odłogu i tam jest bardzo mało składników pokarmowych. i Tak myslałem ,żeby wszytsko dac do dozownika oprucz mocznika . Co wy na to??

jeśli stanowisko jest jałowe to należy je zasilić jak najwcześniej, czyli teraz

#1310 Share Smola

Smola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 21:42

Nawożenie kukurydzy

Planuję zasiać 8 ha kukurydzy na ziarno w mulcz (gorczyca) pole zaorane we wrześniu i zasiana gorczyca.
Nawożenie: Mocznik 270 kg, sol potasowa 200 kg i polidap 160 kg oprysk adengo
Siewnik talerzowy. Pytanie jak zastosować nawożenie aby nie uprawiać wiosną pola?
Czy sol potasową i fosforan razem z siewem? bezpośrednio po siewie 100 kg mocznika? do 3 liścia kukurydzy 170 kg mocznika??

koledzy i co doradzicie do takiej uprawy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1311 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3209 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 22:07

Nawożenie kukurydzy Czemu chcesz zrezygnować z uprzedniej uprawy przed siewem? 2-3 tygodnie włóka bądz brony i ograniczysz utratę wilgoci.

Orz teraz. Orka jesienna zawsze lepsza niż wiosną. W przypadku gleby ciężkiej, zwięzłej, zlewnej nie orz głęboko.

Omacnica jest owadem ciepłolubnym mróz ją załatwi o ile będzie bezpośredni kontakt z mrozem, a że omacnica wlezie do badyli które przykryte są glebą+warstwa śniegu to żadna temp dla omacnicy nie straszna.

Z tego co piszesz to wynika że nie należy wykonywać orki jesiennej po kukurydzy?? Podstawą jest orka głęboka która niszczy 80% omacnicy, następne 20% zależy od jak najlepszego rozdrobnienia resztek pożniwnych.
Według mnie powinno to wyglądać w następujący sposób począwszy od zbioru który powinien być wykonany tak aby przystawka brała jak najniżej, następnie mulczer, gruber bądz brona talerzówa obowiąskowo z wałem i głeboka orka.

Korn Kali czy Sól Potasowa, ewentualnie saletrosan jak ważna jest siarka w uprawie kukurydzy??

#1312 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 listopad 2013 - 22:18

Nawożenie kukurydzy Prof. z uczelni dowodził że najlepszym rozwiązaniem walki z omacnicą jest mulczer i nic poza tym, ewentualnie talerzowanie ale nie za głęboko. Żeby ta orka zwalczyła omacnice to chyba pługiem agromelioracyjnym.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1313 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 22:34

Nawożenie kukurydzy Ja mam pole po talerzówce,czyli orać na zimę czy lepiej zostawić.Dosyć ładnie się pocieła, ale gdzie nie gdzie badyl widać. Omacnicy porażenie miałem nie wielkie.

#1314 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3209 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 22:47

Nawożenie kukurydzy Orać. Nawet jakby nie było problemu z omacnicą to po co zostawiać na wiosne?

@milanreal1 głęboka mam na myśli 20-30cm maksymalnie.

#1315 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 13:14

Nawożenie kukurydzy No rozumiem, przecież chyba nikt nie dysponuje takim pługiem aby orać na 40cm. Jak nie ma problemu z omacnicą to oczywiście orka przedzimowa jest dużo lepsza od wiosennej.
W tym co mówiłem jest oczywiście sprzeczność, to widzi każdy ale we współczesnym rolnictwie sprzeczności są standardem, i należy wybierać mniejsze zło. Wiele publikacji naukowych wskazuje że rzepak jest wdzięczny na siew w odleżałą glebę, a kto dziś tak robi? Chyba nikt, każdy zbierze pszenicę, zaorze i następnego dnia sieje rzepak bo terminy gonią.
Zapraszam na swój profil

#1316 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 17:41

Nawożenie kukurydzy Poorało się bardzo ładnie. Jednak talerzówka zrobiła swoje,to co bez talerzówki orałem pod siewy nie szło tak ładnie. Jestem ciekaw czy po tym roku z omacnicą już będzie co rok to gorzej, czy ten był tak wyjątkowy jedynie.

#1317 Share dawid12245

dawid12245

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 09:01

Nawożenie kukurydzy Panowie mam takie pytanie, mianowicie te dawki nawozowe podajecie w formie tlenkowej czy czysty składnik nawozu? pozdrawiam

#1318 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 16:41

Nawożenie kukurydzy Jak w formie tlenkowej czy czysty składnik? Bo nie rozumiem Twojego pytania. Tlenkowe jest jedynie wapno a czysty składnik w nawozie to chyba kazdy wie o co chodzi. Sprecyzuj bo zadałes conajmniej dziwne pytanie.

#1319 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 19:17

Nawożenie kukurydzy A jakie zboża siejecie po kukurydzy? Jak robicie z azotem ? Przed siewnie większość czy pogównie ze względu na rozkład resztek pożniwnych po kukurdzy? Jeszcze jedno pytanie odnośnie azotu czy azot amidowy wypłukuje sie tak sami łatwo jak amonowy czy tez azotanowy?

Edytowany przez knoro93, 23 listopad 2013 - 20:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1320 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 21:17

Nawożenie kukurydzy Zależy kiedy jest zbiór kukurydzy. Jeżeli jest w październiku i ktoś po tym sieje jeszcze pszenice ozimą to azot, przynajmniej trochę należy dać. W innych przypadkach to jest zbędne i lepiej wysiać wiosną przed siewem rośliny następczej

Poorało się bardzo ładnie. Jednak talerzówka zrobiła swoje,to co bez talerzówki orałem pod siewy nie szło tak ładnie. Jestem ciekaw czy po tym roku z omacnicą już będzie co rok to gorzej, czy ten był tak wyjątkowy jedynie.

Niestety mam pesymistyczną opinię, sadzę że będzie jej tylko więcej. Nawet jeżeli super się postarałeś i zwalczyłeś omacnice w 100% to inni spartolili robotę zupełnie i zapewnią znacznie większą populację omacnicy. Moze być podobny trend do słodyszka w rzepaku.

Jak w formie tlenkowej czy czysty składnik? Bo nie rozumiem Twojego pytania. Tlenkowe jest jedynie wapno a czysty składnik w nawozie to chyba kazdy wie o co chodzi. Sprecyzuj bo zadałes conajmniej dziwne pytanie.

Potas i fosfor jest zawsze w nawozach podwany w formie tlenowej tzn K2O i P2O5 w soli potasowej jest 60% formy tlenkowej czyli 49,8% K, w superfosfacie potrójnym jest 46% formy tlenkowej i 20,5 % P.
Zapraszam na swój profil