Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 15:14

Nawożenie kukurydzy Ostatnio zauważyłem nie tylko z własnego przypadku ale również po polach sasiadów że kukurydza która wyrasta niższa lepiej plonuje. W tym roku kukurydze mieliśmy naprawde wielka ponad 3 metry fakt faktem ze w lipcu i sierpniu było tego deszczu co kot napłakał mimo to kukurydza była zielona nie uschła i była naprawde wielka w żniwa dała mi 9 ton z hakiem przez miedze kukurydza sasiada była niższa i rosła na słabiej wyrobionej ziemi i mówił że również dła mu 9 ton. Mało tego na innym polu o podonej glebie miał jakaś francuska odmiane również nie była wieksza od naszej kukurdzy a dała mu 12 ton kłamać nie kłamał bo sprzedawał od razu i ważona. czy faktycznie jest cos z tą wielkościa? A może po prostu za dużo dałem mocznika na 2 dawka a na pierwsza za mało i tak ja pogoniło do góry bo gdzies słyszałem że plon kukurydza buduje w fazach poczatkowych rozwoju. Moczniku dałem na start 120 kg i pogłownie jak zakrywała rzędy koło 160 kg tak wyszło ze 2 dawka wsyższa ponieważ mocznik zostal

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:42
  •  

#1262 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 15:58

Nawożenie kukurydzy w tym sezonie dałem 300kg mocznika, 300kg soli potasowej, 200kg polidapu i 100kg kizerytu, w kolejnym sezonie schodzę na 300kg mocznika, 300-400kg kornkali oraz 150kg fosforanu amonu

#1263 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 21:47

Nawożenie kukurydzy Wiem, że nie ten temat, ale @Kissmy... mógłbyś opróżnić skrzynkę, bo mam do Ciebie kilka pytań na PW.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 10:29

Nawożenie kukurydzy Kupiłem juz mocznik, sól i polidap wiec teraz kornkali raczej juz nie zastosuje, to co mówisz, zastosowac 100kg/ha kizerytu osobno ? Podkreslam ze mam glebe kwasna i wapnowaną teraz na jesien, to nie ma znaczenia ? do wiosny raczej to wapno sie rozpusci.

#1265 Share daniel10

daniel10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 11:20

Nawożenie kukurydzy kissmy a kto ma korn kali po 1050 netto

#1266 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 18:41

Nawożenie kukurydzy znajomy brał w tej cenie, ale jeszcze nie wiem od kogo, skrzynki niestety nie opróżnię, gdyż niewiele to pomaga

#1267 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 19:13

Nawożenie kukurydzy kiss, dac kizeryt na wiosne razem z mocznikiem i sola czy na jesien teraz pod orke?

#1268 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:24

Nawożenie kukurydzy Witam, mój pierwszy post w temacie o kukurydzy. Mam pytanie, bo pomału biorę się za zakupy nawozów, a kuku będę uprawiał 1 raz na powierzchni 4 ha, z przeznaczeniem na ziarno, przedplonem są nieużytki, na których w tym roku uprawiałem nawozy zielone x2, oraz pszenica po której zasiałem gorczyce (jeszcze rośnie, ma grubo ponad 1 m), gleby zwapnowane mozaikowate IIIa-IVb. Jako, że mocno wierze w propagandę Yary, chciałbym w dużym stopniu wykorzystać nawozy tej firmy. Zalecają przedsiewnie Corna 7-20-28, ja planuje dać 350kg pod agregat i 150kg w podsiewacz. Co do azotu, to zalecają Can 27 w dawce 400kg w fazie 4-5 liści i tego się boje, choć azotu po polonach brakować nie będzie i dodatkowo z Corn-em wprowadzę 35kg N. Może dać przedsiewnie jeszcze ze 100kg mocznika, albo Can-u?? Stosował ktoś z Was ten program nawożenia?? Z góry dzięki za pomoc :)

#1269 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:35

Nawożenie kukurydzy kizeryt na wiosnę, teraz ewentualnie można rozrzucić sól,

odnośnie do yary to bardzo dobre nawozy i warto się na nich opierać, jednak w podsiewacz polecam fosforan amonu w mieszance z saletrosanem, bądź innym nawozem azotowym, chociaż widziałem w tym sezonie plantacje, gdzie cały NPK szedł w podsiewacz (około 400kg/ha) i rośliny wyglądały rewelacyjnie

#1270 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:54

Nawożenie kukurydzy Jak gleby lekkie to potas wypłucze. Azot i potas tydzien bądz dwa przed siewem, fosfor w podsiewacz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 23:32

Nawożenie kukurydzy No sam nie wiem chciałbym w przyszłym roku wszystko nawozić Yarą, dotychczas nawoziłem tylko warzywa i część zbóż, no i teraz przedsiewnie wszystkie oziminy, być może akurat w kukurydzy można nawozić efektywniej tańszym kosztem. Kiss, a jak myślisz, gdyby do tych 150kg ewentualnie 200kg w podsiewaczu dodać 100kg tego Canu, a później w fazie 4-5 liści 300kg. Myślę, że 140 N wystarczy, w wsi jeden gospodarz "dowalił" w tym roku z tego, co mi wiadomo w granicach 200kg czystego N i kuku z wyglądu piękna, a plon mokrej poniżej 10t. W tym Corn-ie jest sporo mikroelementów, można by odpuścić nawożenie dolistne?? Jeśli źle myślę, to sprowadźcie mnie na ziemię ;)

#1272 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 08:38

Nawożenie kukurydzy

kizeryt na wiosnę, teraz ewentualnie można rozrzucić sól,

odnośnie do yary to bardzo dobre nawozy i warto się na nich opierać, jednak w podsiewacz polecam fosforan amonu w mieszance z saletrosanem, bądź innym nawozem azotowym, chociaż widziałem w tym sezonie plantacje, gdzie cały NPK szedł w podsiewacz (około 400kg/ha) i rośliny wyglądały rewelacyjnie

Nie to że bym się czepiał ale polecasz korn kali ale jeszcze go nie stosowałeś.
Nie wiem jakie macie siewniki ale mi gość siał kuku nowym siewnikiem kupionym specjalnie pod usługi i ten siewnik nie wysieje więcej nawozu jak 300kg na 1ha. 400kg w podsiewacz co by było gdyby po siewie nie spadł deszcz i siew też w suchą ziemie.

#1273 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 16:53

Nawożenie kukurydzy

Jak gleby lekkie to potas wypłucze. Azot i potas tydzien bądz dwa przed siewem, fosfor w podsiewacz.

W jakim celu tydzien albo dwa przed?

#1274 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 17:50

Nawożenie kukurydzy potas jest najczęściej stosowany w postaci chlorków, stąd tak istotne jest jego wczesne rozrzucenie - co najmniej 3 tygodnie przed siewem, aby ograniczyć negatywne oddziaływanie na rośliny, kornkali oczywiście stosowałem ale dawno temu

#1275 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 19:25

Nawożenie kukurydzy Tak jak prawi kissmy. Właściwie to chlorki występują w nawozach bardziej dostępnych i najpopulraniejszych typu Sól potasowa czy Korn Kali, a siarczany w Kalisop i chyba patentkali, ale nie jestem pewny.

Edytowany przez Tomek90, 12 listopad 2013 - 19:25.

#1276 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 22:57

Nawożenie kukurydzy ogolnie mocznik tez powinien byc wysiany chociaz tydzien przed siewem poniewaz przekształcając sie w forme amonową wydziela toksyczny amoniak i moze popalic młode siewki, chociaz w tym sezonie posialem sol razem z mocznikiem 3 dni przed siewem i nic sie nie stalo :)

#1277 Share Smola

Smola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 15 listopad 2013 - 19:51

Nawożenie kukurydzy Planuję zasiać 8 ha kukurydzy na ziarno w mulcz (gorczyca) pole zaorane we wrześniu i zasiana gorczyca.
Nawożenie: Mocznik 270 kg, sol potasowa 200 kg i polidap 160 kg oprysk adengo
Siewnik talerzowy. Pytanie jak zastosować nawożenie aby nie uprawiać wiosną pola?
Czy sol potasową i fosforan razem z siewem? bezpośrednio po siewie 100 kg mocznika? do 3 liścia kukurydzy 170 kg mocznika??

#1278 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 16 listopad 2013 - 16:50

Nawożenie kukurydzy największy problem będzie z mocznikiem, zasadniczo nie powinno się aplikować soli potasowej podsiewaczem, stąd można by ją rozrzucić już teraz (jeśli nie ma na danym stanowisku dużego zagrożenia spływem powierzchniowym), fosforan w podsiewacz i do niego warto dodać saletrosanu, natomiast mocznik można zamienić na RSM

#1279 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 listopad 2013 - 19:59

Nawożenie kukurydzy

ogolnie mocznik tez powinien byc wysiany chociaz tydzien przed siewem poniewaz przekształcając sie w forme amonową wydziela toksyczny amoniak i moze popalic młode siewki, chociaz w tym sezonie posialem sol razem z mocznikiem 3 dni przed siewem i nic sie nie stalo :)

To ma uzasadnienie w przypadku aplikacji mocznika w podsiewacz. Jak pod agregat to możesz dać mocznik nawet godz przed siewem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share Smola

Smola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 16 listopad 2013 - 21:01

Nawożenie kukurydzy

największy problem będzie z mocznikiem, zasadniczo nie powinno się aplikować soli potasowej podsiewaczem, stąd można by ją rozrzucić już teraz (jeśli nie ma na danym stanowisku dużego zagrożenia spływem powierzchniowym), fosforan w podsiewacz i do niego warto dodać saletrosanu, natomiast mocznik można zamienić na RSM

ale RSM drogo wychodzi bo u mnie 1080 za tone. gleby raczej lzejsze wieć wymywanie. dlatego nie stosowałem nawożenia PK przed orką.

a jak się stosuje NPK w posiewacz to tam też jest sol potazowa z fosforanem to dlaczego nie można by stowac razem w podsiewacz?