Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#1001 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 kwiecień 2013 - 20:39

Nawożenie kukurydzy przed siewem to mocznik, lub dzien przed siewem RSM, dobrze jest go jeszcze wymieszac z ziemią, można agregatem czołowym lub po prostu przejechac jakims agregatem ekstra. Do podsiewacza 250-300kg yara mira corn. Jak wam sie to widzi ?

edit.
zapomniałem jeszcze o kredzie (1200kg/ha)

Edytowany przez mlodyy, 26 kwiecień 2013 - 20:43.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:17
  •  

#1002 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 21:27

Nawożenie kukurydzy kiedy aplikujesz te kredę (czy jest mieszana z glebą) i jakiego rodzaju jest to wapno (od jakiego dostawcy)?

#1003 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 21:53

Nawożenie kukurydzy

i pewnie mocznik przedsiewnie?

tak mocznik rozsiewaczem przed uprawą.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1004 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 26 kwiecień 2013 - 21:57

Nawożenie kukurydzy moim zdaniem (i nie tylko moim) to bład. Mocznik daje sie pogłownie do 8 liscia.

w poczatkowych fazach wzrostu kuku pobiera niewiele azotu a gdy potrzeba to po aplikacji przed siewem za wiele go nie zostaje

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1005 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 kwiecień 2013 - 22:10

Nawożenie kukurydzy Krede dajemy po skibach, następnie brony, później RSM i albo agregat czołowy, albo jedziemy kolejny raz samym agregatem
Kreda w formie pylistej i granulowanej z Tarnowa Opolskiego, a firma to chyba lhoist

#1006 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 kwiecień 2013 - 22:23

Nawożenie kukurydzy

moim zdaniem (i nie tylko moim) to bład. Mocznik daje sie pogłownie do 8 liscia.

w poczatkowych fazach wzrostu kuku pobiera niewiele azotu a gdy potrzeba to po aplikacji przed siewem za wiele go nie zostaje

Przedsiewnie tez jest dobry, a czasami nawet lepszy. Ja w tym roku mocznik dam przedsiewnie. Rok temu dałem mocznik w fazie 6 liścia, zapowiadało się na deszcz ale wszystko się rozeszło. Następnego dnia upał i sporo tego mocznika w powietrze poszło. Wada największa mocznik to ze bardzo łatwo się ulatnia i dobrze jest go jednak mieszać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1007 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 26 kwiecień 2013 - 22:32

Nawożenie kukurydzy a myslisz ze co sie stanie z tym mocznikiem po wymieszaniu przed siewem? poczeka do poczatku lipca gdy kukurydza bedzie go najbardziej potrzebowala?

w kazdej publikacji naukowej czy tez poradniku jest wyraznie napisane kiedy sie powinno go stosowac. Kuku na samym poczatku, do 10 liscia pobiera znikome ilosci azotu, a mocznik rozklada sie od momentu wymieszania wiec na pewno w lipcu najwyzej polowa bedzie dostepna dla rosliny. Wole dac w 8 lisciu ryzykujac niz na pewniaka go tracic.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1008 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 23:21

Nawożenie kukurydzy

Krede dajemy po skibach, następnie brony, później RSM i albo agregat czołowy, albo jedziemy kolejny raz samym agregatem
Kreda w formie pylistej i granulowanej z Tarnowa Opolskiego, a firma to chyba lhoist

a czy zauważyłeś jakieś pozytywne efekty wiosennego stosowania wapna? jak rozumiem aplikujesz taką dawkę co sezon, czy nie ma w związku z tym problemów z przyswajalnością fosforu?

#1009 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 kwiecień 2013 - 23:46

Nawożenie kukurydzy

a myslisz ze co sie stanie z tym mocznikiem po wymieszaniu przed siewem? poczeka do poczatku lipca gdy kukurydza bedzie go najbardziej potrzebowala?

w kazdej publikacji naukowej czy tez poradniku jest wyraznie napisane kiedy sie powinno go stosowac. Kuku na samym poczatku, do 10 liscia pobiera znikome ilosci azotu, a mocznik rozklada sie od momentu wymieszania wiec na pewno w lipcu najwyzej polowa bedzie dostepna dla rosliny. Wole dac w 8 lisciu ryzykujac niz na pewniaka go tracic.

Ja wychodzę z założenia że więcej azotu pójdzie w powietrze a ten co pozostanie w glebie niegdzie nie ucieknie. No rzeczywiście do lipca- sierpnia moze wiele go nie wsytarczyć. Stosuje jednak obornik i nalezy pamiętać że składniki z obornika najbardziej uwalniaja się w lato więc jak cos kukurydza bedzie miała dostep do azotu z obornika.
Ja wiem ze jest pełno takich publikacji ale podam przykład mojego wujka który stosuje nawożenie 400kg lubofoski, 200 kg saletry, 200 kg saletrzaku, 20m3 gnojówki przedsiewnie, 40t obornika przed orką. I zawsze kukurydze ma wyższą i z lepszymi kolbami od mojej, chociaż muszę przyznać że sieje ją na dużo lepszej glebie niż moja. Pisze o tym bo teoretycznie w lipcu i sierpniu ta kukurydza powinna już tego azotu niewiele mieć.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1010 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 kwiecień 2013 - 14:07

Nawożenie kukurydzy

a czy zauważyłeś jakieś pozytywne efekty wiosennego stosowania wapna? jak rozumiem aplikujesz taką dawkę co sezon, czy nie ma w związku z tym problemów z przyswajalnością fosforu?

to wapno stosujemy dopiero pierwszy raz, wiec nie wiem jakie będą tego efekty

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1011 Share dragon0102

dragon0102

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 19:40

Nawożenie kukurydzy Kukurydza do fazy 6 liści pobiera do 10% azotu. Do czerwca praktycznie wszystko wyparuje.

#1012 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 21:05

Nawożenie kukurydzy

My dwa lata temu pod kukurydze wywieźliśmy na 2 ha 60 rozrzutników o ładowności 6 ton.

Zastanów sie co piszesz 180ton na 1 ha

#1013 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 21:28

Nawożenie kukurydzy karol gosciu może zle policzył jak zasiewy wiosenne?

#1014 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 21:35

Nawożenie kukurydzy Pewnie tak :)

#1015 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 11:33

Nawożenie kukurydzy

to wapno stosujemy dopiero pierwszy raz, wiec nie wiem jakie będą tego efekty

a w jaki sposób je aplikujesz? przed uprawką razem z NPK czy w jakiś inny sposób?

#1016 Share marrcnwlkp

marrcnwlkp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 12:54

Nawożenie kukurydzy

moim zdaniem (i nie tylko moim) to bład. Mocznik daje sie pogłownie do 8 liscia.

a mocznik nie uszkodzi kukurydzy?? tzn.nie wypali, jak wpadnie nawoz do srodka rosliny nie zniszczy jej?? albo pozniej nie spowoduje ze kolby nie bedzie?? bo tak ludzie gadaja a ja sie zastanawiam czy siac w ziemie czy pogłownie zawsze sialem w ziemie ale tez mi mowili ze po co tyle azotu qq na start bo daje jeszcze polidap

#1017 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 kwiecień 2013 - 14:19

Nawożenie kukurydzy

a w jaki sposób je aplikujesz? przed uprawką razem z NPK czy w jakiś inny sposób?

rozsiewamy je na skiby, później idzie brona, RSM, no i siewniik (z yarą) i agregat czołowy żeby przykryc RSM

#1018 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 28 kwiecień 2013 - 16:06

Nawożenie kukurydzy Panowie potrzebuję odpowiedzi chodzi o to że, Jutro przyjeżdża siać do mnie QQ siewnik z podsiewaczem i takie moje pytanie czy dawać w podsiewacz nawóz czy przed uprawą, ten co ma przyjechać mówi że lepiej w podsiewacz może i tak tylko że ja kupiłem nawóz Tarnogran ma on 14% fosforu , ponad 20 % potasu i siarki 6% czy by był dobry w podsiewacz? czy siać pod agregat? W tamtym roku dałem polifoskę 6 a teraz miałem sypać pod agregat, co myślicie?
Dziękuję z góry.

#1019 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 19:24

Nawożenie kukurydzy Rok temu zbrakło nam na ostatnim kawałku polidapu i tylko jeden zbiornik do podsiewacza był nim zasypany w drugi poszedł własnie tarnogran i powiem, że nie było czego porównywać. Na starcie kukurydza w tych sekcjach z tarnogranem qq była fioletowa, także to chyba średni nawóz, choć wiadomo cena inna jak fosforan.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1020 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 19:39

Nawożenie kukurydzy ile trzeba dac saletrzaku pod kukurydze przed siewem ???? bo zostało mi dużo saletrzaku a na mocznik nie mam kasy :(